ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
MAR-2018

O seara agreabila la Carpaccio

In prima seara a sosirii noastre in Alba Iulia, dupa ce ne-am facut somnul de frumusete, am fost anuntati de Cornel ca ei se afla la restaurantul Carpaccio. Eram un pic ametit dupa ce dormisem, mai ales ca de mult nu mai bagasem somn dupa amiaza. Asa ca vrand nevrand (dar daca nu vroiam, unde mai mancam?) am plecat catre restaurant... Acesta nu se afla prea departe de hotel, cred ca mai mult de cinci minute de mers pe jos nu sunt. Se afla in piata Iuliu Maniu. vis a vis de hotel Transilvania si este un local cochet, micut si foarte frumos amenajat. Morocanos cum eram (asa sunt intotdeauna dupa ce ma trezesc - :) - nici nu sunt sigur ca stiu cu siguranta cine mai era la masa, dar sigur afara de Cornel si “ai lui” mai era Dragos, Ovidiu, Krisstina, Vasile S, si cred ca si Nasshu (gresesc?) toti desigur cu sotii, copii, etc.

Mi-a placut peretele ala ticsit cu sticle de vin, dar norocul meu ca nu prea ma dau in vant dupa acesta licoare ca cine stie cat ar fi fost nota, asta din ce mi-au soptit colegii!!!

Nina a vrut o portie de spaghetti Carbonara, eu am zis sa comand totusi o pizza si am luat una cu numele restaurantului (Carpaccio) dupa ce am rugat-o pe fata care lua comenzile sa elimine porumbul, apoi am intrebat daca au bere draft. Oriunde ma duc vanez berea draft! :) Nu aveau draft dar aveau nenea Iancu nefiltrata. Dupa prima mi-am mai revenit, si am inceput sa redevin cel care stiu ca sunt de regula. Bine, asta am simtit eu, poate ca nu am fost observat "fara corabii in port" cand am venit! :)

Asadar ambianta draguta, cald, muzica de fundal si buna si reglata exact atat cat trebuie, fata care s-a ocupat de servire a fost ok, nici timpul de asteptare nu a fost mare (bine, nici comanda nu a fost de cine stie ce grad de dificultate)

Pastele aratau foarte bine la servire si cred ca au fost bune din moment ce Nina nu a strambat din nas, dimpotriva! Am opinat insa ca portia a fost prea mare pentru ca a ramas in farfurie o cantitate consistenta.

Pizza mea a fost mare, bine facuta, cu un blat subtire si crocant, am mancat cred doua felii, si restul am luat-o la pachet. Pe la 4:40 in camera, pe intuneric se auzea un soarece… in 10 minute incetase orice zgomot… Ar fi baut soarecele si o bere dar nu stia cum va fi dimineata, daca va pleca cu masina sau nu… :)

Pe final de sedere la Carpaccio am mai luat un Nenea Iancu, apoi plecand sa vorbesc cu Cornel care era la fumat am descoperit ca localul avea un loc amenajat pentru fumatori undeva intr-o laterala, la toaleta nu am ajuns deci nu ma pot pronunta, insa ma indoiesc ca ar fi ceva probleme pentru ca repet, localul chiar mi-a placut, iar preturile nu au fost prea mari: stiind ca berea era 12 lei/sticla, si scazand contravaloare a trei sticle (36) din totalul de 91 deduc ca pizza cu sosul si pastele carbonarra au avut preturi sensibil egale.

Asadar merita sa va pierdeti o seara acolo!

Trimis de iulian68 in 25.03.18 11:05:31
Validat / Publicat: 25.03.18 11:54:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 978 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[25.03.18 12:04:24]

@iulian68: Sa va fie de bine, mie mi-ai cam starnit pofta de o pizza.

Felicitari, votat cu mare drag.

[25.03.18 12:11:35]

@iulian68: Cred că porțiile erau mărișoare și bune, dar pe mine prețurile m-au descurajat.

Da, era și @Nashu, că el m-a corupt la berea aia pe care, vorba lui, am ”legumit-o” tare!

Să vă fie de bine!

[25.03.18 12:15:49]

@mishu: multumesc draga prietena, cred ca maine ii spun Ninei sa faca o pizza! Ca si mie mi-a venit asa o pofta, iar asta pe care o facem noi are un topping... ca nicaieri altundeva! ????

[25.03.18 12:18:11]

@Zoazore: multumesc, tu ai venit ulterior și atunci ne-am pupat ca nu ne-am gasit pana la ora aia! Deh, tu cu sinagogile, ce-ți pasa!? ????

[25.03.18 12:32:29]

@iulian68: Este? Ia și citește, c-am scris!

[25.03.18 12:36:55]

@Zoazore:

sincer nu e foarte scumpa berea care ai baut-o. este o bere premium indiferent ca e blonda sau alba, iar in supermarket are un pret peste carlsberg, stella si altele beri mai cunoscute asa ca e normal ca si in restaurant sa coste mai mult decat acestea

[25.03.18 12:41:31]

@Zoazore: Am citit si am si votat!

[25.03.18 12:42:17]

@iulian68: Ca să vezi de ce ne-am pupat așa târziu!

[25.03.18 12:47:11]

@nrs: Sincer sa fiu, m-am 'lovit ' de berea asta prin toate supermarketurile dar nu am fost atras si nici macar la pret nu m-am uitat. Insa, la fel de sincer iti spun, 12 lei pe o bere Nenea Iancu nu mai dau! Nu m-a convins cu nimic in conditiile in care sunt declarat bautor de bere! (cand ne-am cunoscut, probabil ca ai observat ca mai am si un 'balconas' la purtator de care nu pot sa scap si pace!)

[25.03.18 12:49:53]

@iulian68: Subscriu! Cu tot cu balconaș!

[25.03.18 12:52:42]

eu nu am spus ca e buna sau rea, am incercat sa explic pretul si prin aceasta sa argumentez ca nu cred ca sunt chiar mari preturile la Carpaccio. probabil a fost o alegere nefericita aceasta bere care are un nume ce se vrea popular, Nenea Iancu, dar e facuta in Germania si se pozitioneaza in gama premium nu in gama populara

Nasshu
[25.03.18 13:02:57]

@nrs:

sa argumentez ca nu cred ca sunt chiar mari preturile la Carpaccio.

La mâncare nu sunt exagerate, doar că porția e cam mică!

La băuturi alccolice si non sunt prohibitive

apa minerala la 250 = 6 lei

40 ml de cocniac sau wiskey = 49 lei

o sticlă de vin pleca de la 120 lei (de fapt le țineau la învechit )

Ca fapt divers noi joi seara le-am umplut restaurantul, mai erau 3-4 mese ocupate unde ''se sugea'' o limonadă sau o cafea preț de cca 2 ore

Mi s-a părut un pic ciudat că la cel puțin două mese, la ora aia erau doar fete , o fi locul lor de unde își iau zborul Tare-mi este că le-am stricat un pic ploile, ocupând toate mesele

krisstinna
[25.03.18 13:05:45]

@iulian68: Eu am fost vineri, la prânz, doar cu domnul C, după ce ne-am cazat - vezi impresii

Era tare bine dacă mergeam cu voi, distracția era garantată.

[25.03.18 13:08:54]

@Nasshu:

in cazul acesta ziceti merci ca nu au sunat la 112 sa ceara evacuarea voastra pe motiv ca deranjati "ordinea publica"

[25.03.18 13:43:50]

@krisstinna: Nu a fost cine stie ce, ca eram dupa somn si atunci sunt mai mofturos, mai tacut, mai morocanos... ce mai, am toate "calitatile "!

[25.03.18 13:47:19]

@Nasshu: Aoleuu, 50 de lei 40 ml de wiskey? Pai eu iau Ballantines cu 50 de lei sticla de 750 ml de la Mega Image!

Auzi, dar ce ai zis de 'pasari calatoare'? Ptiu, vezi ce inseamna sa vi somnoros??? Ca eu nu am vazut nimic!!!

[25.03.18 13:52:58]

@nrs: Merci de informatie, nu stiam ca e facuta in Germania! Daca stau sa ma gandesc, cand am intrebat daca au draft, fata aia mi-a zis ca nu dar au Nenea Iancu care e foarte buna. Asa ca am mers pe mana ei. Iar ca bere care mi s-a parut mai deosebita uite, mie mi-a placut Gambrinus si Azuga nefiltrata. Iau din cand in cand, in rest sunt 'axat' pe Ursus si Bergenbier...

[25.03.18 15:22:19]

si eu prefer tot draft, imi place berea rece si draftul nu poate fi cald. wiskey la 50 lei este cel putin Cardhu sau Chivas de minim 18 ani sau lipsea un 0 si iti dau 400 ml

cat despre "pasarele" iti pare rau ca nu le-ai vazut?

[25.03.18 15:40:07]

@nrs: păi imi făceam și eu o parere despre ce fel de păsări sunt la Alba! Sunt berze sau randunici (cele mari sau cele mici ????)

Adică ce, tu nu ai fi fost curios?

[25.03.18 15:43:27]

ba da, dar eu stiu ca exista o vorba: curiozitatea a omorat pisica! bine in cazul asta cred ca in pericol era martanul!

[25.03.18 16:14:44]

@nrs: ????????????