ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2018
ÎNSCRIS: 06.01.17
MAR-2018
colegi

Hotelul Parc din centrul Craiovei

Am ajuns în Craiova după 10 ani. Cazare Hotelul Parc, Str Bibescu nr 12. Trecem de Muzeul de Artă și după 300 de metri oprim în parcarea hotelului, disponibilă cu rezervare prealabilă și la un cost suplimentar.

Recepția este deschisă nonstop. Aceasta oferă cutie de valori la un cost suplimentar și depozit de bagaje gratuit. Hotelul oferă oaspeților 43 de camere moderne, în regim single sau double sau apartamente dispuse pe trei nivele. Singurul inconvenient ar fi lipsa liftului, dar vă spun că se poate și fără el. În partea stângă a recepției este un panou imens cu Craiova – etrenă și fascinantă, panou unde regăsești toate obiectivele orașului.

Check-in rapid, ni se comunică că avem Wi-Fi gratuit în toate zonele și camere, luăm cheia și urcăm la etajul al doilea.

Camera spațioasă, curată, cu aer condiționat şi TV prin satelit. Balcon mare. Pe hol era un dulap mare, cu două uși, cu suficiente umerașe. Mini barul plin. Măsuța și cele două fotolii au fost foarte bune seara când ajungeam tare obosiți în hotel. Saltea confortabilă, pilota bună și încă una de rezervă în dulap. Priza de lângă pat doar pentru veioza din dotare, așa că pentru telefon și aparatul foto am venit cu prelungitorul de acasă.

Baia prevăzută cu cadă, dar dușul nu ai unde să-l agăți. Dar te descurci! Prosoape curate și săpun lichid. Și important pentru mine și funcțional – foenul. Apă caldă și foarte cald în cameră am găsit atunci când ajungeam la hotel.

Micul dejun se servea în restaurantul de la parter, lângă recepție deschis între 7-21. Cafeaua excepțională. Șuncă, crenvurști, ouă, măsline, roșii și castraveți, brânză și cașcaval, chifle (chiar și pâine prăjită), pâine cu pateu sau zacuscă, unt, miere și dulceață, ceai și suc. Chiar și mâncare de post îți făceau dacă cereai.

Restaurantul dispune de o terasă unde oaspeții sunt invitați să servească masa pe vreme caldă.

Prânzul se poate lua la restaurantul hotelului. Meniul zilei = 14 lei. Asta include o ciorbă și felul doi cu o salată. Am servit aici o iahnie de fasole cu costiță!!! Am observat că la prânz aici veneau și serveau masa echipe care erau în cantonament. Am citit că restaurantul Parc poate fi închiriat pentru conferințe, simpozioane, protocoluri sau întruniri de afaceri.

Personalul foarte amabil, m-a ajutat chiar să printez o prezentare. Curățenia se făcea zilnic.

Hotelul se poate lăuda cu o amplasare convenabilă, permițând călătorilor să ajungă pe jos la numeroase obiective turistice. Hotelul este amplasat la numai câteva minute de mers pe jos de Colegiul Național „Carol I”, Colegiul Național „Frații Buzești” şi Universitatea din Craiova.

Cazarea și serviciile oferite de hotelul clasificat la trei stele (dar cu prețuri de două) au fost OK.

Trimis de fredutza in 25.03.18 09:20:25
Validat / Publicat: 25.03.18 10:28:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CRAIOVA.

VIZUALIZĂRI: 1064 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fredutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Intrare hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 35.00 EUR pe cameră

[25.03.18 10:26:59]

[25.03.18 10:42:15]

Zoazore
    [25.03.18 12:06:53]

@fredutza: Am văzut notificarea și m-am gândit: ”Hait, a scris vecina despre PARC! ” A scris vecina, dar despre alt PARC, dar tot frumos și elegant!

Confortabil, curat și elegant. Așa am perceput eu!

nrs †
    [25.03.18 12:24:10]

e vorba de fostul hotel al partidului (pe vremea impuscatului existau si astfel de locatii). de fapt si acum e tot al partidului, tine de CJ Dolj care de fapt e tot una cu psd Dolj.

in hotel nu am intrat, dar banuiesc ca are servicii ok pentru pretul cerut avand in vedere ca organizatorii concursului de bridge de la Craiova l-au folosit mai multi ani pentru a asigura cazarea concurentilor.

in restaurant am fost de multe ori, ne strecuram pe vremuri pentru ca aveau intotdeauna gratar (nu erau multe restaurante unde puteai servi zilnic asa ceva) si bere la sticla (celebra Bucegi)

[25.03.18 18:12:15]

@Zoazore: Vecinica mea ai scris asa de frumos despre Parc Alba Iulia. Sa stii ca citeam si radeam, Nu am stiut ca baia ne face la amandoua atatea necazuri (tu fara casca, dar cu un servetel demachiant, eu cu dusul intr-o mana si cu sapunul in alta). Pupici!

[25.03.18 18:17:28]

@nrs: Am fost la Targul de carte de la Teatru National Marin Sorescu si hotelul a fost plin in perioda asta. Am inteles ca s-a negociat cu organizatoul evenimentului Radio Romania. Noi am fost foarte multumiti tinand cont ca a fost foarte aproape de teatru.

Intr-adevar cand am fost intrebati unde suntem cazati, toti ne spuneau ca stam la hotelul PCR.

Zoazore
    [25.03.18 20:10:01]

@fredutza: Cum ai putut să ai dușul în mână? Cum l-ai scos de-acolo?

Ia treci și raportează-ntr-un articol!

ungureanica
    [26.03.18 14:05:59]

Mă bucur că te „aud”. Frumos articol. Salutări soțului și să ne vedem din nou la dans, așa cum ne place.

[29.03.18 08:04:22]

@ungureanica: Salutari de data asta de la Bucuresti. Referitor la dans sper ca Cornel sa tina traditia si sa organizeze acest concurs.

Salutari sotiei si sa aveti un Paste luminos si linistit.

fredutza, nrs, ungureanica, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂParc Hotel: