ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2018
ÎNSCRIS: 29.12.11
MAR-2018

E distracție ce mișto

Afară ninge liniștit și-n sobă arde focul! O atmosferă superbă de primăvară! Ce poți face într-o asemenea zi superbă, între două ture de dat la zăpadă!? Poți scrie un articol despre hotelul ce ne-a găzduit în weekend și care probabil ar trebui băgat în reparații capitale, după cât am tropăit pe-acolo.

Dar să începem cu începutul! N-am mai fost în Alba Iulia de pe vremea copilăriei, așa că tare m-am bucurat când am aflat că întâlnirea AFA se va face în acest frumos oraș. Noi suntem mai matinali așa că vineri la ora 6 dinineața am plecat să cucerim Ardealul. Drumul a fost bun si exact la ora 10 am intrat pe ușa hotelului Parc. Acesta este situat central, chiar lângă sediul ANAF (brrrr) și din această cauză nu am găsit loc de parcare, decât la o distanță considerabilă de hotel.

În prealabil vorbisem cu admin dacă se poate să fie camera gata! Ar fi fost gata dacă ar fi fost eliberată, dar acest lucru încă nu se întâmplase. Am ieșit în oraș și am debarcat într-un Pub pentru o cafea. Intre timp a mai aparut si Zoazăre și Cornel si Sebigeanina și Flaviu si Marika așă că numita cafea s-a transformat într-un șpriț si un prânz copios.

După ce am pus burta la cale am mers la recepția hotelului cu speranța că ne putem caza. Acolo era o mare de afiști. Pupături alea alea și gata ne-am cazat. Camera noastră era gata! Am încercat să folosim singurul lift disponibil, dar fiind coadă am renunțat și am urcat pe scări cu bagajele până la etajul 3! Bellboy-ul am fost eu, așa că șpaga mi-a rămas frumușel în buzunar!

Noi am avut o cameră de patru stele cu un balcon drăguț ,cu vedere la parc! Era destul de mare. Un pat mare și confortabil și foarte cald în cameră. Din acest motiv am oprit aerul condiționat și nici nu i-am mai dat drumul.

Pe jos era mochetă, iar pe hol era chiar una și mai groasă ideală pentru a nu se auzi pașii colocatarilor. Chiar nu am auzit deloc gălăgie și ăsta e un mare plus pentru mine! Aveam tv LCD, minibar destul de ieftin, aer condiționat. Strict tot ce aveam nevoie. La baie erau produse de igiena personală, dar destul de limitate. Înțelegeti ce vreau să zic! Ca bonus aveam două halate de baie și papuci de unică folosință, atât de subțiri că si dacă ai vrea nu ai mai putea să-i folosesti altădată!

Într-o zi am coborât și la piscină! Așa am descoperit că în capătul holului mai era un lift, dar cam de pe vremea lui Pazvante Chiorul! L-am folosit, da cu mare băgare de seamă. Ajungem noi la piscină și acolo nu era nimeni. Mai mult era acoperită cu o prelată. A mers un amic la recepție și a întrebat ce se întâmplă. Nu a aflat, dar cert e că a venit cineva si a strâns prelata.

Piscina era destul de mare și cu o adâncime constantă de 1,8 m. Perfectă pentru înotat, dar destul de incomodă doar pentru bălăcit. Am petrecut câteva ore relaxante pe la această piscina care reprezintă un mare plus pentru acest hotel. Erau si niste aparate de forță pe-acolo da cine avea ochi de ele? Jacuzzi exista, dar nu funcționa și mai era o saună pe care n-am încercat-o!

La mezaninul hotelului era restaurantul unde se servea masa dimineața! Din punctul meu de vedere micul dejun a fost destul de diversificat și cu produse destul de bune! Cafea, lapte, mezeluri, brânzeturi, sucuri, omletă, legume, cârnați, crenvurști aveau de toate.

Restaurantul de baza de la parter unde am petrecut atât de bine seara arăta destul de trist ziua! Parcă era o cantină! Am băut doar o bere cu câțiva prieteni cu Alex Macedo, cu Flaviu, cu Crismis, Cris, sebigeanina... Prânzul l-am luat la o altă locație din oraș.

La acest hotel erau si camere de trei stele, dar si de patru stele. Din acest motiv eu i-aș acorda nota 7,5. Cam așa arăta de 3 stele jumate. Oricum noi ne-am simțit foarte bine la acest eveniment așa că am trecut cu vederea micile neajunsuri ale cazării.

De petrecerea de seară nu mai povestesc! Spun doar atât : a fost de pomină! Închei cu o vorbă a lui Murphy, un pic adaptată: ”distrează-te (zâmbește), mâine va fi mai rău! ;)

Trimis de robert in 23.03.18 09:35:59
Validat / Publicat: 23.03.18 10:28:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 936 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[23.03.18 10:18:03]

elviramvio
[23.03.18 10:44:26]

@robert:

Ai început bine și ai terminat și mai bine! Voi știți să trăiți intens și cu bucurie clipele frumoase.

Zoazore
[23.03.18 10:44:49]

@robert: Zoazăre te salută și raportează: cafeaua băută cu voi a fost cea mai bună și cea mai aromată ever! Mulțumesc și pentru ajutor!

Camera ta de 4* e mai... altfel decât camera mea de 4*!

Dar ce contează? Contează distracția și prietenii din jur!

krisstinna
[23.03.18 10:53:30]

@robert: Îmi place Delia, e zăpacită ca mine, îmi place și melodia.

Eu sunt mai indulgentă, aș acorda hotelului un 8,5

Super distracție, super oameni, senzațională intalnire!

Muzica de excepție, petrecăreți minunați!

Vă salut cu drag, pe amândoi!

[23.03.18 11:12:57]

@elviramvio: Elvira o viață avem! Avem si noi destule pe cap cu ăstia de-și bat joc de poporul român! Dar românul a trecut peste toate vicisitudinele vietii cu zâmbetul pe buze! Dacă nu erau bancurile pe vremea împușcatului nu știu cum și câți ar fi rezistat!

Mulțumesc pentru vizită si pentru ecou și sunt onorat că v-am cunoscut! îmi pare rău că nu v-am prins la un dans!

[23.03.18 11:16:09]

@Zoazore: ai dreptate draga mea! Ai cam fost prinsă cu treabă de data asta! Te-ai scos si tu la dansurile populare, când ai deschis coloana!

[23.03.18 11:19:49]

@krisstinna: 8,5 cu 7,5 dă o bună medie de 8! Zăpăcitele îmi plac și mie. Seriozitatea o lăsăm pe altădată.

Să-i transmiți lui domnul C (uscru) că vă aștept la un șpriț de vară! Multumim și noi și vă salutăm cu drag!

[23.03.18 11:49:21]

eu credeam ca am fost in aceasi perioada

da mocheta de pe hol era excelenta nu se auzea nimic cand treceai pe acolo

[23.03.18 12:01:32]

@nrs:

diana2015
[23.03.18 12:50:08]

@robert: Ce pot sa spun. Fiecare hotel cu avantaje si dezavantaje. Eu la inceput am fost foarte suparata ca nu stau impreuna cu voi toti ceilalti la Parc și de ce-mi era teama s-a intamplat. Nefiind acolo am "ratat" mai multe întâlniri și discuții referitor la să facem in ziua respectivă, chiar si poza de grup. Dar mă rog asta a fost. Poate altă dată... cine știe... La Transilvania, eu pot spune ca n-am absolut nimic de criticat și dau nota 10, deci din acest punct de vedere am fost mai norocoasă

Mi-a plăcut, am votat, pupici

ANILU
[23.03.18 12:55:43]

@robert: Da, aceeaşi cameră am avut şi noi, doar am fost vecini de palier!!!

Doar cu mici diferenţe, balconul mai mare, mobilat doar cu o scrumieră!!! , doar un halat de baie!!!

Singurul lucru ce nu mi-a plăcut a fost duşul fix, de fapt nu-mi place deloc forma asta de duş fix... !!!

Apropoo, sâmbătă noaptea spre dimineaţă ai avut musafiri? chiar dacă mocheta estompa paşii vecinilor pe hol, chiotele de veselie s-au auzit foarte bine

A... vecini continuă petrecerea!!! dar asta nu ne-a deranjat să ne continuăm somnul.

De altfel, patul a fost foarte confortabil, nu a scârţîit deloc (prieteni ştiu ce zic!!!)

Hai i-a lopată şi mai dăi la zăpadă, că ninge iar... doar este primăvară...

Să auzim de bine.

Zoazore
[23.03.18 12:58:44]

@robert: Și regret că n-am dansat cu tine! Dar rezolvăm noi!

[23.03.18 13:08:40]

@ANILU:

asta inseamna ca ai plecat spre camera prea devreme

daca erai printre ultimii nu mai aveai pe cine sa auzi

ANILU
[23.03.18 13:14:54]

@nrs: Corect, sâmbătă ne-am retras mai devreme, ne resimţeam după noaptea de vineri!!! plimbarea pe drumul vinului!!! , dansuri... petrecere...

Dar cum am spus nu ne-au deranjat prea tare, doar i-am auzit!!!

Să auzim de bine.

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[23.03.18 13:29:04]

@Zoazore: Nu aveai cum să-l prinzi sâmbătă la dans! Era total ocupat cu altcineva...

[23.03.18 13:38:46]

@ANILU: Băi vecinico ce-mi faci tu mie!!! Tocmai laudasem camera de hotel ca e bine antifonata si tu ai auzit tot! Se pare ca era antifonata doar intr-o singura directie! ????

De ce n-ati venit la after party in pijamale pe holul hotelului!? ????????????

Apropo vecini acasă, vecini si in deplasare!

Toate bune si ce-ati auzit e secret da?

[23.03.18 13:41:40]

@traian. leuca: nea Traiane, nea Traiane, cum le întorci matale, ca la Ploiești! ????????????

[23.03.18 13:44:03]

@Zoazore: de prins ma mai prinzi tu, da nu in costum de tirolez!

[23.03.18 13:52:16]

@diana2015: Diana pune mâna si muncește, scrie si tu mai mult si vei avea loc langa noi! Toti am luat-o de jos! Scriu deja de trei ani si parca tot nu e de-ajuns! ????????????

Mersi de vizită si in viata nu e bine sa ai regrete! Capul sus, zâmbește si bucura-te de prietenii pe care ii ai!

Sa ne auzim, dar si sa ne vedem cu bine la un șpriț de vară ! ????????????

[23.03.18 17:29:19]

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun

[23.03.18 20:34:58]

incomoda pentru balacit pentru cine e nepregatit!

cine stie cunoaste, printesa a avut "aripioarele" la ea asa ca am executat doua balaceli de peste o ora, cate una in fiecare zi

[25.03.18 15:42:32]

@robert: Nu cred ca mai e ceva de zis, le-ai zis bine, asa incat nu-mi ramane decat sa spun, felicitari, votat cu mare drag.

[27.03.18 11:12:04]

@mishu: Mișhule tocmai la mine ți s-au terminat cuvintele!? Mersi frumos si să ne vedem cu bine!

teona
[28.03.18 15:57:44]

Cred ca si noi ne-am aflat tot pe langa voi, numai ca nu am avut balcon. Ce imi doresc eu, o camera spatioasa si curata, asa am primit. Sotul care este mare fumator, vad ca a rezistat eroic, lipsa balconului fiind inlocuita cu foarte putin timp de stat in camera, ceea ce mie nu mi-a displacut. Tot jumatatea mea a laudat piscina si sauna, in care s-a rasfatat in timpul cand eu vizitam cetatea, el avand deja parte nu cu mult timp inainte, de ceea ce eu vizionam. Asa ca ne-a placut cazarea noastra, iar petrecerile din restaurant au fost de... neuitat.

[29.03.18 08:05:31]

@teona: se pare că toți am fost vecini, așa ca o mare familie! Mă bucur că v-a plăcut și vouă! Mersi de vizită și ecou! Să ne vedem cu bine!

ANILU, diana2015, elviramvio, mishu, nrs, robert, teona, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂParc Hotel: