ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2018
DIN: Botoșani
ÎNSCRIS: 27.08.12
MAR-2018

Unde dormim? In Targu Mures!

A venit timpul intalnirii anuale AFA! Dupa pregatiri indelungi, consultari pe grupul moldovenilor si discutii pe site-ul AFA, pornim la drum cu o zi mai devreme. Daca tot ajungem in centrul tarii de ce sa nu profitam si sa facem o escala in Tg. Mures. Oras frumos cu cladiri minunate, construite in stil baroc sau neoclassicist, Tg. Mures isi gaseste locul de-o parte si alta a raului cu acelasi nume.

De cum ajungi in oras vei cauta Piata Trandafirilor pentru ca aici vei gasi si cele mai frumoase cladiri.

Palatul Culturii, una dintre cele mai frumoase cladiri din Transilvania, construita intre anii1911-1913, incanta turistii, la exterior, cu superbe mozaicuri si basoreliefuri, cu fresce si vitralii.

Noi ne-am bucurat de exterior si am intrat doar in holul de la parter. Atat am vazut, dar a fost superb! Poate vom reveni in Tg. Mures si vom putea sa vizitam ce se poate vizita din aceasta bijuterie arhitecturala.

Alaturi de Palatul Culturii se afla Palatul Prefecturii, construit intre anii1906-1908. Cladirea se remarca printr-un turn inalt de 60 de metri care a fost foisorul de foc al orasului. Ceasul din turn masoara timpul si din sfert in sfert de ora informeaza si populatia de trecerea acestuia.

Tot in zona, adica in Piata Trandafirilor se afla si cladirea primariei, construita intre anii 1936-1942, precum si biserica Buna Vestire sau Catedrala Mica. Biserica a fost construita dupa modelul Bazilicii Sf. Petru de la Roma, intre anii 1926-1936. Aici am si intrat si am fost impresionati de frumusetea acestui lacas de cult. Un interior deosebit fata de alte biserci, cu multe arce, coloane si balcoane, toate vopsite in alb sau placate cu marmora de culoare turcoaz sporesc eleganta acestei biserici.

Am ramas pentru cateva minute in biserica, incercand sa nu deranjam pe cei veniti pentru rugaciune, dare ram tot timpul cu ochii pe sus pentru a vedea cat mai mult din frumusetea acestui loc sfant.

In partea opusa a pietii se afla Catedrala Mare sau Biserica Inaltarea Domnului. Am fost si aici, dar mie mi-a ramas sufletul la Catedrala Mica.

De fapt, porinsem sa va spun cate ceva despre cazarea avuta in Tg. Mures, dar pentru ca hotelul se afla tot in Piata Trandafirilor (imi place foarte mult numele acestei piete), m-am gandit sa va prezint putin si vecinii.

Am fost cazati, pentru o noapte, la Hotel Plaza. Fiind doar o noapte si pentru ca ajungem dupa pranz ne-am gandit sa fie cat mai central pentru a putea vedea cate ceva.

Hotelul, dispune de camere de 4 si 5 stele, dar am rezervat o camera de 4 stele. In hotel te poti bucura si de o zona spa pe care noi nu am mai reusit sa o vedem. Dupa un drum de aproape 400de km si o plimbare prin oras de cateva ore nu ne-a mai tinut “balamalele” sa mergem si la spa.

Ajunsi la receptie domnisoara care ne-a primit ne –a inmanat cardul de acces si ne-a spus ca desi am rezervat o camera de 4 stele vom primi una de 5 stele, doar daca nu ne deranjeaza culoarea rosie.

Nu ne-a deranjat culoarea rosie si chiar daca ne deranja holurile erau laminate tot intr-o culoare mai “turbata”, o lumina roz spre cyclamen.

Cu cardul de acces “ in dinti” urcam la etajul 2 pentru a ne lua in primire camera rosie. Desi 5 stele nu cred ca a meritat sa-i dea o stea in plus. De cum am intrat in hol ne-a cazut, nu in cap ci pe langa, o scandura de la usa de la baie, pe care am asezat-o precum sipcile la uscat.

La intrare, pe stanga se afla baia cu cabina de dus, cu consumabile (gel de dus, sampon, casca de dus, betisoare de urechi), uscator de par, prosoape, dar lipsea covorasul de baie. In hol exista un loc pentru bagaje, dar nu si un cuier. Alaturi de locul pentru bagaje se afla dulapul cu umerase, dar fara rafturi. In dulap se afla caseta de valori, halatele, papucii si produse pentru intretinerea pantofilor.

Camera, suficient de mare, rosie asa cum ne-a si spus, adica peretii tapetati cu rosu spre visiniu, mocheta rosie si mobilier alb. Un pat matrimonial cu o saltea confortabila, dar cu lenjerie nu chiar de 5 stele. Sa nu ma intelegeti gresit, nu stau mereu la 5 stele, de fapt e prima data cand am o camera de 5 stele, dar pot spune ca la 4 stele am stat si era superior acestui loc. In fata patului, pe toata lungimea peretelui se afla un birou cu oglinda, cana fierbator cu cteva pliculete de ceai, zahar si cafea instant, o vaza decorativa, o lampa de birou, doua sticle cu apa (din partea casei) si doua pahare. In fata biroului un scaun negru, iar pe perete fixat televizorul.

Micul dejun, tip buffet, a fost bun. Cu multe tipuri de branzeturi, unele taiate, altele trebuia sa –ti “scobesti” din roata de branza, produse din carne, legume, fructe, oua fierte, ochiuri si omleta, iaurturi, lapte, ceai, cafea, cereale, dulceata, unt si ceva produse de patiserie. Cat de mofturos ai fi tot gaseai ceva pe plac.

Una peste alta, cazarea a fost buna, recomand hotelul mai ales daca vreti sa vizitati orasul la pas. In apropiere se afla si cetatea medievala, cu Biserica Reformata, (cea mai veche constructie din oras) inchisa cand am ajuns noi.

Am plecat dimineata spre Alba Iulia caci acolo ne asteptau 2 zile minunate impreuna cu prietenii!

Trimis de DOINITA in 22.03.18 19:41:33
Validat / Publicat: 22.03.18 21:50:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ.

VIZUALIZĂRI: 1149 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Daca holul e asa...
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.00 EUR pe cameră

[22.03.18 21:49:37]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Plaza V Executive Hotel, TÂRGU MUREȘ" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

@DOINITA, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[22.03.18 21:53:31]

@DOINITA: Start vot!... Doamne ce îmi place sa spun asta, dar mi se întâmpla tot mai rar. Ai prins in poveste atât de frumos totul și te invidiez pentru spiritul, de observației pe care îl ai.

Te imbratisez cu mare drag și astept întâlnirea de anul viitor.

Felicitări, votat cu mare drag.

[22.03.18 22:14:50]

@mishu: Multumesc mult pentru cuvintele frumoase, desi sunt constienta ca de fapt tu esti o persoana draguta si vrei sa ma simt bine.

Cred ca ai mai dat startul la vot pentru un review de al meu si alta data si ma face sa cred ca imi aduci noroc.

Si eu te imbratisez cu drag!

Zoazore
    [22.03.18 22:24:22]

@DOINITA: Turbat rău holul ăla! Camera ar fi mai... locuibilă, dar cam multe lipsuri pentru 5*. Dar frumoasă! Cât aveați tensiunea?

[22.03.18 22:26:28]

@DOINITA: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[22.03.18 22:40:18]

@webmaster: Multumesc frumos!

[22.03.18 22:42:19]

elviramvio
    [23.03.18 07:04:56]

@DOINITA:

Frumos loc de popas ați ales și chiar merită o ședere mai lungă Și pentru noi a fost mai mereu de tranzit, tot ne propunem să mergem să-l vizităm temeinic dar nu știu când. Cât privește hotelul, ce să zic, se mai nimeresc și de astea de 5 stele cu minus.

Ai fost o "țărăncuță" superbă!

[23.03.18 07:43:19]

@elviramvio: Intradevar frumos oras, dar nici noi nu am profitat pre mult de tot ce poate arata. Eram obositi de la drum si urmau 2 seri... nu usoare, dar minunate.

Multumesc frumos pentru aprecieri, dar superbi am fost cu totii! Am avut doua zile minunate si parca ne-ar trebui sa fie mai dese...

Sa ne bucuram de vacante frumoase, sa povestim si la altii pe unde am umblat ( unii mai cu har,altii doar cu multa vointa)si sa ne revedem cu bine!

elviramvio
    [23.03.18 07:44:45]

@DOINITA: ????

[23.03.18 09:27:41]

@Zoazore: Ai dreptate, nu era o culoare care sa te linisteasca si sa -ti dea o stare confortabila, mai ales ca nu iubesc prea tare asemenea culori. Nici rosu nu este una dintre culorile mele preferate, dar nu puteam refuza oferta hotelului!

In ce privesc lipsurile la 5 stele, sa nu uitam ca la noi (si la altii ca noi) e posibil. Nu ne-am stricat noi cheful de plimbare si de distractie pentru atat lucru. Pentru mine, cel mai important intr-un hotel, e sa fie curat, sa nu fie mirosuri suspecte si sa am lenjerie si prosoape curate.

Dana2008
    [23.03.18 11:16:08]

FELICITĂRI pentru articol și fotografii!

Dacă mai ai drum prin Tg Mures, trimite-mi te rog frumos mesaj și iti voi prezenta cu mare drag orașul, care mie îmi place foarte mult!

Când ați fost voi, noi eram în concediu la Caciulata, dar am citit și unde ați mâncat... te-aș fi îndrumat spre alte multe locuri aproape de cazarea voastră cu mâncare foarte bună... data viitoare!

Dar să știi că în camera de la Plazza nu am fost și am văzut-o cum arată în articolul tău!

Și pentru cazare am alte recomandări.

Te aștept cu drag la Tg Mures să ne cunoastem!

Călătoriiplăcute și spor la scris si citit!

[23.03.18 15:28:45]

@Dana2008: Ma bucur ca ti-a placut ce am scris despre orasul tau, dar sa stii ca si mie mi-a placut foarte mult, chiar daca am vazut foarte putin. Cat despre locul unde am mancat, asta e, cand nu stii si nici nu vrei sa mai scoti masina, te multumesti cu mai putin. N-a fost rau, dar se putea si mai bine...

Multumesc frumos pentru invitatie si daca drumul ne va mai duce in Tg. Mures, cu drag am sa te anunt.

Vacante frumoase sa avem si poate ne vedem la intalnirea din 2019!

DOINITA, elviramvio, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPlaza V Executive Hotel: