ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2018
ÎNSCRIS: 29.08.12
MAR-2018

Pizza bun bun!!

PROLOG

1. Printesa nu mananca pizza, doar e printesa, nu om de rand =)).

2. Printesa nu suporta culoarea rosu in mancare.

3. Printesei nu ii e foame.

CUPRINS

Ajunsi in Alba Iulia am tras in receptie la Hotel Parc. Camerele nu erau gata asa ca am plecat sa cautam ceva de mancare.

Prima “mancatorie” intalnita a fost Brothers, chiar langa hotel, mami a zis uite-o!! Eu am zis: parca am citit ca nu e chiar ok, hai sa mai mergem. Am continuat sa mergem pe langa parculetul din centru si nu am depistat nimic care sa ne sara in ochi.

La semafoare o aud pe mami (nu prea are spirit de observatie, dar cred ca de foame era cu ochii in 4) “uite colo in stanga ceva italian”. Eu si printesa nu vazuseram nimic. Ne uitam mai bine si vedem un panou cu steagul Italiei si scris restaurant. Imediat spunem si noi: hai acolo. Cum scrie in prolog printesei nu ii place pizza, cu greu a convins-o mami sa incerce o pizza fara sos si cu multa branza. Asta se intampla de 8 Martie cand au fost la plimbare ca fetele. Dar ghinion, cand au intrat intr-un restaurant care face cea mai buna pizza din oras (dupa parerea mea) au fost intampinate din usa de chelner: azi avem meniu special de sarbatoare si … nu facem pizza!!! Atunci a ramas sa incerce produsul alta data. Acum sosise momentul.

Am mers spre restaurantul Rozmarin Dal Baffo. Intrarea este sub nivelul strazii fiind situate la intrarea intr-un pasaj pietonal. Intram si ne asezam la masa, imediat chelnerita se infiinteaza langa noi cu meniurile. Alegem repede doua pizza, quatro fromagi fetele si diavolo eu. Doua beri draft Heineken si un prigat de portocale au completat comanda.

Imediat am observ o pata rosie pe fata de masa, probabil ketchup. O bila neagra si ingrijorare, cum va fi pizza daca nu au grija la detalii minore?

Vin bauturile. Ok, Berea rece, sucul cald (dar ce era cald in ziua aia mohorata?) asa cum cerusem. Cand am intrat eram singuri in local, intre timp s-au mai ocupat 2 mese. In mai putin de 15 minute apar pizzele, timpul de asteptare a fost chiar scurt avand in vedere timpul de preparare, o prima bila alba. Aratau grozav. Sa vedem gustul acum.

Au fost excelente, blat subtire, crocant dar nu tare, bogate in ingrediente. A mea iute iute, dar asa o voiam. Inca o bila alba. Am mancat tot pentru ca suntem cuminti si nu lasam in farfurie :)). Am chemat chelnerita sa platesc si am fost intrebat cum fac plata: cash sau card. Inca o bila alba. Nota normala spre ieftin: 64.3 lei, alta bila alba.

Preturile: pizza (cele doua tipuri) 19.9, Heineken draft 400 ml 9 lei, prigat portocale 330 ml 6.5 lei, paste quatro fromagi 22 lei, vin la pahar 7 lei.

Am fost la toaleta (sunt chiar doua daca am inteles bine) si era curat luna.

In sala era un LCD mare pe un canal de muzica asa ca ambianta era placuta.

Per total am fost foarte multumiti, multele bile albe anuland-o pe cea neagra.

Putin mai tarziu intr-un market il aud pe Domnul C (il stiam dintr-o poza in care sotioara lui il declara cel mai bun sot) ca vrea sa manance si o intreba pe casiera, nu a primit un raspuns clar asa ca dupa ce i-am spus ca am mancat o pizza buna i-am recomandat localul. Nu au mai ajuns luand-o la dreapta nu la stanga!

* * *

A doua zi am fost la cetate si spre sfarsitul vizitei o aud pe printesa ca ii e foame (mirare mare) si vrea tot la Rozmarin sa manance pizza cu branza. Mami voia sa vada cum se mananca in sant — =)) —, adica la Pub 13 dar printesa a fost de neclintit.

Am comandat o pizza (cu branza), o portie de paste (cu branza) si un pahar din vinul casei. Am primit parmezan ras pentru paste. Am stat la aceasi masa si de aceasta data nu am avut pete :) ). Din nou foarte bine.

Intre timp a venit si Calincheita la masa, nu stiu daca i-a placut dar ne poate spune el.

Recomand locatia, ce am mancat noi a fost foarte bun. Restul meniului nu stiu cum este, deci daca va duceti si nu va place ce luati nu aruncati cu pietre.

Poze nu am, inca nu am reflexul AFA de a poza peste tot pe unde ma duc, sa vad daca gasesc cele doua poze cu pizzele.

Trimis de nrs † in 22.03.18 14:49:07
Validat / Publicat: 22.03.18 15:20:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 900 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 diavola dupa ce am gustat din ea

Zoazore
[22.03.18 15:44:19]

@nrs: Sa va fie de bine! Savuros articol! Bine ca printesa mananca pizza acum!

[22.03.18 15:50:30]

@Zoazore:

multumesc de urare!

ei nici chiar asa, mananca pizza "cu branza" si atat! restul au sos rosu si "nu bun" din fericire pizza a fost foarte buna, am patit alta data cand i-am oferit un fel de mancare negustat pana atunci care nu a fost reusit si a hotarat ca nu ii place acel fel niciodata

krisstinna
[22.03.18 17:25:41]

@nrs: Aceleasi probleme am întâmpinat și eu cu bebelușul nostru, acum are 28 de ani și NU mânâncă multe chestii, tot figurant e la mâncare

Îmi amintesc la McDonald’s că ceream doar pàine cu carne, fără alte minunății, vomita dacă simțea altceva (atunci cànd era mititel)

Acum e ditamai bărbatul și nu mănâncă decât dacă e gătit in ziua respectivă, nu știe gustul roșiilor, maionezei, fasolei, a ciorbei de burtă, nu mănâncă porc și nici pește, mai bine îți spun ce mănâncă: carne la grătar cu orez fiert, paste, salate verzi , e tare dificil și vă înțeleg perfect.

Cât despre Pizzeria asta, așa am “apucat”: altă direcțiedar a fost cu final fericit, domnul C multumit.

Să mai scrii despre restaurante, te pricepi, te vei obișnui sa faci și două, trei poze, lumea trebuie sa fie informată.

Îți mulțumesc frumos!

[22.03.18 20:19:19]

sincer pe mine nu ma intereseaza prea tare ce vrea si ce nu vrea sa manance, dar mami se crizeaza rau cand ii da ceva sa guste si ea refuza

Dan&Ema
[22.03.18 21:02:59]

@nrs:

Citeam acompaniat de o bere de Alba - Albacher - si mi-ai oferit garnitura perfecta - pizza.

Multumesc.

Sunteti niste frumosi cu mic cu mare. Sa ne vedem sanatosi pe triluri de nai.

[22.03.18 21:10:14]

@Dan&Ema:

trilurile nu prea au fost! nu stiu de ce dar printesa e foarte sperioasa, iar dupa incidentul cu masina care ne-a taiat calea in drumul ei spre parapet nu a mai vrut nimic, s-a cuibarit la pieptul lui mami si chiar a adormit. cand a ajuns acasa a fost primul lucru care i l-a spus lui Nona (bunica): am castigat un nai la tombola!

nicole33
[22.03.18 22:31:14]

@nrs:

M-am amuzat teribil citind Prologul:

1. Printesa nu mananca pizza, doar e printesa, nu om de rand.

2. Printesa nu suporta culoarea rosu in mancare.

3. Printesei nu ii e foame.

Cu excepţia punctului 3 care nu mi s-a aplicat niciodată , parcă mă vedeam pe mine în copilărie şi nu numai.

Nu mi-a plăcut să mănânc pizza până pe la majorat. Colegii de facultate au reuşit să mă corupă la pizza. Aveam probleme tot cu sosul roşu, pentru că eu nici acum nu mănânc roşii şi nici nu suport să le văd în farfurie. Cu greu am făcut compromisul de a alege sosul cel mai picant, tocmai pentru a nu simţi gustul de roşii.

Eu nici acum nu suport culoarea roşu în mâncare. Compensez însă prin ţinută .

Nu-ţi face griji. Sunt şanse ca pe măsură ce va creşte să nu mai fie atât de mofturoasă. Dar nu este obligatoriu

[23.03.18 12:12:38]

grij nu imi fac, eu cred ca omul este totusi un animal, mai evoluat dar tot animal si nu am auzit de vreun animal care primeste mancare sa moara de foame. daca ar fi dupa mine ar primi mancare cand cere nu cand trebuie (sau mai bine zis cand considera Nona si mami ca trebuie) si sa manance ce ii place (deja am aflat doua persoane care nu mananca rosii si totusi traiesc , i-am zis si lu' mami acest lucru)

[25.03.18 15:59:18]

@krisstinna: Daca vrei sa fii o bucatareasa fericita iti dau baietii mei, adica termitele mele, mananca orice (sau 99% aproape orice), mamicile copiilor pe la care ajungeau sa manance erau fericite ca exista cineva care le mananca ciorba (si alte produse) si asta este un motiv pentru care luam all inclusiv, la apetitul lor sunt costisitori in alte imprejurari .

Insa nici ei nu mananca fasole uscata.

[25.03.18 16:06:48]

@nrs: Cred ca in situatia in care un copil este ceva mai pretentios dar gaseste un loc in care sa isi doreasca sa mai ajunga asta inseamna de bine pentru locul respectiv, asadar sa va fie de bine, felicitari, votat cu mare drag.

Zoazore
[25.03.18 16:08:43]

@mishu: Ahaa, deci nu-s singura ”zărghită” care nu mănâncă ”bunătate de ciorbă/iahnie de fasole boabe” și orice conține fasole boabe! Yeeess, ce bine-mi pare!

[25.03.18 16:23:40]

@mishu:

multumesc pentru vizita

si eu zic la fel, nota maxima le-a dat-o tocmai comportarea printesei

DOINITA
[27.03.18 19:37:27]

Foarte savuros prezentat, iar daca nu ai facut poze te credem pe cuvant.

Dan&Ema, DOINITA, mishu, nrs, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Alba Iulia?: