ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2018
ÎNSCRIS: 18.05.15
MAR-2018

Oare se poate și la noi? Răspuns Da, uite că se poate

Noi românii avem o vorbă "Tot răul spre bine". Foarte adevărată și în cazul meu mereu de actualitate. Bine mai avem una puțin mai... "orice șut în fund un pas înainte" (scuzați expresia) care este la fel de actuală. După experiența cu noaptea petrecută la apartamentul Ronin, dăi și caută cazare în Sibiu.

Căutăm ce căutăm și la un moment dat vedem pensiune Hermanni, preț foarte bun 24€/noapte. Facem rezervare și aproape instantaneu primim un apel telefonic (spre rușinea noastră nu am reținut numele), era proprietarul pensiunii care dorea să știe când ajungem. I-am spus că în 10 minute :)) dar ne-a rugat să venim în jur de ora 11 că nu este la locația respectivă. Ok am zis, facem o plimbare prin centrul vechi, revedem câteva obiective dragi nouă și apoi ne cazăm.

Bun. Am ajuns simultan cu dumnealui. Am făcut cunoștință în fața pensiunii care din afară sincer nu zicea nimic. Dar cum aparențele înșală am avut parte de cea mai frumoasă și odihnitoare cameră :).

Cum ai intrat pe poartă mergi 3m până la scările ce duceau la etaj. Am avut camera cu nr. 4. Cum am intrat în partea dreaptă este un fel de bucătărie americană cu plită electrică, frigider, filtru de cafea, crainic, cuptor cu microunde, oale, farfurii, tacâmuri, cafea, ceai, zahăr. Pe peretele de cărămidă frumos atârnate niște crăticioare, un suporturi cu floari decorative, un felinar și pe partea opusă un telefon vintage tronează pe perete. În partea stângă față în față cu bucătăria o masă făcută dintr-o mașină de cusut Victoria, scos mecanismul și pus un blat și două scaune. Pe măsuță un bol plin cu bomboane cum erau pe vremuri cele cubaneze (cunoscătorii știu).

În cameră un pat matrimonial imens frumos decorat cu petale roșii de trandafiri și prosoape împăturite sub formă de lebede, ; la fiecare laterală a patului câte un covor pufos; un fototapet cu imagine din centrul vechi al Sibiului la capătul patului; un șifonier mare, încăpător; o comodă vintage frumos vopsită și deasupra un pick-up cu discuri dar nu le-am ascultat din lipsă de timp. În baie, offff frumoasă baia are un brâu cu imagini din Sibiu; calorifer vertical din inox; chiuvetă cu baterie tip vintage; cabină de duș tot cu baterie vintage; uscător de păr; consumabile. Căldură atât cât trebuie, pentru cine vrea mai cald este și un calorifer electric. Parchetul frumos colorat în ton cu nota de vintage a întregii camere;). Geamul cu vedere în curte triplu stratificat; izolație fonică și termică foarte bună.

Per total ne-am simtit extraordinar de bine, recomand cu toată dragostea și pentru exemplificare o să pun poze care sper să fie destul de convingătoare ;)

Trimis de diana2015 in 21.03.18 20:13:18
Validat / Publicat: 21.03.18 21:06:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 1744 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana2015); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Ei ce ziceți?

[21.03.18 21:05:03]

Bună, fain recomandarea!

Mutat în rubrica "Casa Hermanni, SIBIU" (nou-creată pe sait)

[21.03.18 21:08:54]

@webmasterX: mulțumesc frumos. Da Este exactă poziționarea

Dan&Ema
[21.03.18 21:09:02]

@diana2015:

Start vot! Se poate.

[21.03.18 21:14:45]

@webmasterX: mai pot edita? Am observat că tastatura telefonului îmi joacă feste

elviramvio
[21.03.18 21:15:39]

@diana2015:

Super, îmi place!

[21.03.18 21:52:11]

@Dan&Ema: mulțumesc frumos pentru vizită

Zoazore
[21.03.18 21:55:29]

@diana2015: Păii, votat din tot sufletul! Mai ales c-ai avut și crainic în cameră! Ce vă anunța?

E total opus lui Ronin! E SUPERB!

[21.03.18 22:40:14]

@elviramvio: mulțumesc frumos, pup

[21.03.18 22:49:49]

@Zoazore: Zozorica crede-mă că atunci când am intrat am rămas cu gura căscată este o diferență colosală între cele cele două locații

Mulțumesc frumos pupici

crismis
[22.03.18 08:15:37]

@diana2015: Noptiera din valize suprapuse și felinarul pe post de veioza - astea mi-au plăcut cel mai mult! Mă înnebunesc după decorațiuni așa, mai nonconformiste! Fain loc! Și ieftin.

maryka
[22.03.18 09:31:22]

Foarte frumos locul! Ce decorațiuni! Ceasul cum să meargă? Am văzut că era „setat” pe Paris? Oricum, așa atenție la detalii, mai rar! Mi-a plăcut și masa, juma* de cusut! Dar și noptiera e haioasă, acele valize suprapuse, erau chiar suprapuse? sau doar așa pare? Na, poftim că din exterior n-ai spune ce comoară se ascunde înăuntru, nu?

Felicitări, astfel de locuri trebuie descoperite și arătate tuturor!

Safta Radu
[22.03.18 10:56:39]

Frumoasă locaţia unde v-aţi cazat. Îmi plac pensiunile de acest gen, unde vezi expuse lucruri vechi, de valoare, care dau un farmec aparte. Aţi făcut o alegere inspirată.

Legat de întâlnirea de la Alba, pentru noi aţi fost o companie mai mult decât agreabilă, plăcută, pentru asta vă mulţumim, şi la anul poate vom sta din nou împreună.

Toate cele bune!

[22.03.18 11:38:55]

[22.03.18 12:13:41]

@crismis: Da, exact din acest motiv am pus titlul acesta. Efectiv pe noi ne-a cucerit. Tot. Nu știu dacă a fost ceva care să ne lase indiferenți.

Cu toate că nu erau ghivece cu flori naturale (care mie nu-mi plac) acestea pot spune că acestea dădeau un aer intim.

Toate la un loc dădeau încăperii un aer familiar, vintage care îmi place la nebunie

Și ca totul sa fie complet, prețul este foarte atrăgător. Pensiunea este nou renovată, ne-a spus că în urmă cu 6 luni i-a facut inaugurarea.

Multumesc de vizita și vot

[22.03.18 12:24:48]

@maryka: da, exact. Așa atenție la detalii încât totul să fie compatibil mai rar. Am uitat să menționez și de draperii care erau super drăguțe. Material imitație de blugi cu model foarte frumos.

Nu, nu erau valize suprapuse, noptiera este făcută în așa fel încât să imite perfect o valiză.

Și exact acest lucru l-am scris la început, din exterior n-ai zice ce frumusețe de cameră (sau camere) ascunde. Sincer celelalte nu știu cum sunt dar parcă este și un apartament pt o familie mare, și parcă ne-a mai menționat că are și cameră cu o canapea extensibilă pt. a 3-a persoană sau copil

Multumesc frumos de vizită și vot și dacă aveți de gând să vizitați Sibiul am nr. de telefon al proprietarului

[22.03.18 12:27:01]

@webmaster: multumesc frumos Am mai intrebat, am cum sa modific ca telefonul meu este șugubăț și-mi schimbă cuvintele sau îmi bagă litere unde nu trebuie

[22.03.18 12:31:26]

@Safta Radu: multumesc frumos de vizită. Da, într-adevăr foarte frumoasă pensiunea aceasta după "dușul rece" (la figurat că aveam apă caldă totuși) de la cealaltă cazare.

Pentru noi a fost o plăcere imensă să vă avem parteneri la masă, sunteți o familie minunată și nu ratăm ocazia de a ne mai întâlni oricând, oricum

[22.03.18 12:39:13]

@Zoazore: măăăăi, tu n-ai citit că telefonul este "di vină". Eu am scris ceainic și telefonul ca să facă pe nebunul a schimbat în crainic

Ne anunța că am făcut o alegere bună și noi am spus că o să ducem vorba mai departe să audă toată suflarea omenească de așa ospitalitate și cazare faină

ungureanica
[23.03.18 13:54:49]

Extraordinară locația. Și prețul foarte OK. Camera evocă romantism. Sigur o să mergem și noi acolo că avem o restanță de vizitat în Sibiu. Votat cu mare plăcere.

[23.03.18 13:59:43]

@ungureanica: va pup dragilor când doriți vă dau nr. de tel. al proprietarului și o să vă convigeți ce locație excelentă este.

Mulțumesc frumos de vot și vacanțe cât mai frumoase să aveți

Yersinia Pestis
[28.03.18 11:07:00]

Vorba P18: Vive les vacances!

Mie, unuia, când plec în vacanțe, nu-mi pasă prea mult de cum arată grohotișul unde voi dormi. Am conștiința curată, noaptea dorm!

De TV N-am nevoie, că, dacă-i după 10 seara, adorm oricum. La TV mă uit doar dacă sunt în pat de la ora 21,30 când, preț de câteva minute sunt extrem de atras de ceea ce văz pe ecran! Apoi, pierd firul și garez! Nu, nu sforăi!

Super-bengoase lebedele alea, făcute din prosoape, eu, ca să nu deranjez aranjamentul mă culcam pe jos!!! Sau, sunam la 112, cu telefonul ăla bengos, să mă salveze cineva !

[28.03.18 17:55:11]

@Yersinia pestis: da, de acord cu tine legat de cotlonul unde dormim, dar ce te faci dacă ai parte de o cameră care nu-i deloc antifonată și auzi orice mașină care trece pe drum sau avioanele care survolează zona. Aici ne-am simțit extraordinar. Televizorul nu cred că l-am deschis, am scris că n-am avut timp nici să punem o placă la pick-up am avut programul foarte încărcat plimbare, vizite la prieteni care s-au încheiat târziu în noapte, a doua zi la fel deci, duș și somn

Mulțumesc iar de vizită și vot

crismis, Dan&Ema, diana2015, elviramvio, maryka, Safta Radu, ungureanica, Yersinia Pestis, Zoazore