ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2018
DIN: Pitești
ÎNSCRIS: 20.10.12

AFA la Alba-Iulia

S-a dat sfoară-n țară și s-a hotărât. 10 ani de AFA se vor sărbători la Alba-Iulia.

Pregătirile pentru întâlnire erau în toi încă de la început de săptămână. Abia aşteptam să mă revăd cu prietenii mei, pe care nu-i mai văzusem de la Slănic Moldova.

Ne-am cazat la hotel Parc în după-amiaza zilei de joi, am cărat bagajele din parcare în cameră şi am decis să mâncăm la un local din împrejurimi.

În dimineața următoare am luat micul-dejun la restaurantul hotelului şi urma să ne petrecem ziua la piscină. Din păcate, nu am mai ajuns să ne bălăcim, deşi am umblat 2-3 zile în căutarea costumului perfect, deoarece mama le uitase pe celelalte la Hotel Perla (Slănic Moldova), pentru că ne simțeam rău din cauza răcelii cu care venisem de acasă şi am plecat la pas către mall-ul oraşului. Am pierdut în jur de 30 de min – 1h, record mondial pentru mine :)), dat fiind faptul că n-am intrat în multe magazine, unele nici nu erau deschise, dar, spre bucuria mea, am reuşit să-mi iau o bluziță.

Când ne-am întors, holul era plin de oameni, pe unii dintre ei îi cunoşteam de la celelalte întâlniri, pe alții, din păcate, nu. Am mai zăbovit ceva vreme pe acolo, pupăcindu-ne cu cei care veneau, iar apoi am plecat în cameră, urmând să luăm prânzul la o autoservire, la “Cățeaua leşinată“ aşa cum o numise tata. Nu ştiu să vă spun povestea numelui, deşi tati a povestit-o în nenumărate rânduri. Am făcut şi o faptă bună, i-am cumpărat unui om al străzii de mâncare, întrucât stătea singur la o masă şi-şi număra bănuții, sperând să aibă suficienți încât să-şi poată cumpăra ceva.

Am vorbit timp de 2 h cu camaradul meu mai mereu înfometat ( Alex :) ), îl cunoaşteți din ceea ce am v-am povestit zilele trecute, despre examenul de clasa a VIII-a, împărtăşindu-i câteva sfaturi care m-au ajutat pe mine.

Ne-am pregătit ulterior pentru seara degustărilor şi vă spun sincer că abia aşteptam să încerc toate dulciurile de la stand-uri.

N-am apucat, bineînțeles, să mănânc, pentru că la prânz am “hăpăit “ cu maaaare poftă și mi s-a făcut rău, dar nu vă faceți griji, am recuperat sâmbătă seara.

A fost o petrecere pe cinste, însă eram foarte obosită, aşa că am plecat devreme.

Sâmbăta aveam un program stabilit, urma să vizităm Cetatea Alba- Carolina şi să ne pregătim pentru seara festivă.

Decernarea premiilor a început la ora 18:10 şi a durat ceva timp, nu mai ştiu exact cât, dar a meritat aşteptarea, întrucât am primit diploma pentru “AFA Student 2017“, tocmai de aceea am început să scriu.

A urmat petrecerea, care a început cu concursul de dans, la care am participat şi eu împreună cu prietena mea ardeleancă, Alexandra. Să vă spun drept, totul a început dintr-o glumă, deoarece nu ne gândeam serios să participăm, dar mă bucur că nu a rămas doar o glumă. Ne-am distrat pe cinste, şi pentru noi lucrul aceasta a fost cel mai important, cu toate că nu ştiam cum să dansăm pe fiecare melodie, dar ne bâțâiam şi noi cum puteam, chiar dacă mai mult ne ciocneam de ceilalți. Cred că am avut noroc cu mama, ”impresarul nostru feroce”, care mi-a spus, în timpul unui moment, citez, “Chiuie, Ano, ca tac-tu”. Ei bine, asta am şi făcut şi probabil că ne-a adus multe voturi, iar pentru asta vă mulțumim şi vouă, celor care ne-ați votat :).

Ulterior s-a organizat şi o licitație, la care am participat la îndemnul tatălui meu şi am câştigat un set de cărți valoroase pentru sufletul meu însetat de cunoaștere şi îi mulțumesc pe această cale persoanei care le-a donat.

Restul serii a trecut în paşi de dans, astfel că am uitat să şi mănânc, iar picioruşele mele delicate :)), ei bine, au avut mult de suferit (bășici cât cuprinde), dar a meritat!

Nu cred că mai e ceva de spus, doar faptul că mă bucur enorm că am participat la întâlnire şi că m-am distrat de minune și bineînțeles că nu vom lipsi nici de la următoarele.

p.s.

Poze nu am am făcut, fiind prea ocupată cu distracția, dar am postat câteva făcute de Dragoș.

Trimis de Nășica in 21.03.18 19:51:43
Validat / Publicat: 21.03.18 20:23:09

VIZUALIZĂRI: 773 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Concursul de dans.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

Dan&Ema
[21.03.18 21:01:39]

E primul articol pe care ti-l citesc Nasico! Nasica lui Nasshu! Felicitari si mai scrie pe aici! Felicitari pentru premiul student! Keep practice!

Eu la inceputurile scrierilor mele pe AFA aveam niste articole de 2 lei, as fi vrut sa scriu asa ca tine din prima.

Nu stiu cand mi-am descoperit cheful de a scrie dar a venit de la sine. Stiu ca talent nu am, dar m-am infectat cu microbul AFA. Si raman asa.

Iti urez cariera faina pe AFA! Si premii! Numai de bine! ????

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[21.03.18 21:36:24]

@Dan&Ema: Mulțumesc frumos! Cred că am început să simt și eu simptomele microbului!

Dan&Ema
[21.03.18 21:50:30]

@Nășica: Join the club! ????

crismis
[21.03.18 22:19:55]

@Nășica: E clar! Nu mai ai nicio scăpare, ești contaminată (în beneficiul utilizatorilor AFA) ! Succes în tot ce îți propui!

roth
[21.03.18 22:22:27]

Felicitari, pentru poveste, pentru carti si pentru cat esti de "savuroasa". O placere sa te cunosc, si sa te citesc.

Vacante frumoase si povesti multe.

Aurici
[21.03.18 22:29:23]

@Nășica: Eu am donat cărțile și mă bucur din suflet că au ajuns la un iubitor. Sper că ai și un frate mai mic la care să fi ajuns cărticelele de copii, iar dacă nu ai mă bazez pe tine că-și vor găsi stăpânul potrivit.

Mult succes în noua ta carieră de student AFA-ist, să rămâi veselă și optimistă și îți doresc o viață cât mai lungă pe aici.

[21.03.18 22:42:25]

@crismis: Mulțumesc frumos!

[21.03.18 22:44:50]

@roth: Mulțumesc frumos! O să țin cont de toate părerile și am să scriu cât pot de mult.

Nasshu
[21.03.18 22:45:02]

@Aurici:

Sper că ai și un frate mai mic

Are unul mai mare!

A licitat cu voia mea. Investiție dublă! De fapt triplă/quadruplă, avem fini care (încă) mai 'colorează”

Mulțumim!

Pe drum spre casă a dormit, dar acum recupereză și citește!

[21.03.18 22:47:12]

@Dan&Ema: Thank you!

[21.03.18 22:54:40]

@Aurici: Mulțumesc frumos! Chiar și cărțile de colorat au loc în biblioteca mea. O parte le-am împărțit cu Ana, sora lui Alex.

Aurici
[21.03.18 23:47:55]

@Nășica: Super! Data viitoare o să vin mai pregătită.

Cris
[22.03.18 07:14:18]

@Nășica: Măi frumoaso, te cunosc de suficient de mult timp, așa că nu pot afirma că m-ai surprins sau că mă așteptam la mai puțin de la tine. Dar tare mi-a plăcut și tare m-am bucurat că te-ai hotărât să spargi gheața și să scrii nu unul, ci două articole. Acum ai grijă că ai creat un precedent, așa că așteptăm și altele.

Te pup cu drag, copil frumos, baftă multă la școală și vacanțe cât mai frumoase, despre care să ne povestești și nouă.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
ANILU
[22.03.18 08:51:55]

@Nășica: Bravo domnişoară frumoasă.

Imi place ideea cu Năşica lui Nasshu, simt aşa ca o continuare a ceea ce însemnă AFA.

Ai crescut şi ai ajuns Student AFA!!!

Mă bucur că te-a prins microbul şi că-ţi place ceea ce se întâmplă la aceste întâlniri.

Să ne mai scrii. Îmi place cum povesteşti trăirile tale.

Să le transmiţi prietenilor tăi ardeleni să scrie şi ei.

P. S. Băşicile se vor vindeca, amintirile rămân!

Felicitări.

krisstinna
[22.03.18 09:11:45]

@Nășica: Chiar eram curioasă să citesc despre Intâlnirea AFA văzută prin ochii unui copil.

Foarte frumos ai descris totul, mă bucur că te-ai simtit bine alături de noi, niște adulți zăpăciți și zgomotoși

Succes la școală, vacanțe minunate alături de frumoasa ta familie!

Felicitări!

Zoazore
[22.03.18 13:07:19]

@Nășica: Frumos scrisa Carolina, la fel de frumos scrisa Intalnirea! Felicitari, Nășica mica si dulcica!

inceputul l-ai facut, acum ai datoria de-a tine stacheta sus!

Sunt tare fericita ca te-am cunoscut si c-am strans in brate o Studenta AFA!

Mergi inainte!

[22.03.18 17:09:56]

@Cris: Sărut-mâna mult! Cu siguranță că voi scrie și despre vacanțele mele. E doar începutul.

Trebuie să aibă și tati pe cineva de rezervă, nu?!

[22.03.18 17:14:31]

@ANILU: A zis mami că urmează să-și facă și ea cont (username-ul va fi “ Nassha Mare “). Sper ca prietenii mei ardeleni să-mi calce pe urme și să se apuce cât mai curând de scris.

[22.03.18 17:17:22]

@krisstinna: Mulțumesc frumos!! Da, îmi plac prietenii mei, cei “mari și zgomotoși”, pentru că știu să se distreze și să trăiască clipa la maximum.

[22.03.18 17:20:08]

@Zoazore: Mulțumesc frumos! Și eu mă bucur că v-am cunoscut. N-am uitat că la întâlnirea AFA de la Cinciș ne-ați dăruit, mie și restul copiilor, câte un breloc taaare haios .

irinad
[22.03.18 18:10:39]

@Nășica: Dacă nu e prea târziu, vreau să-ţi spun şi eu că ambele articole scrise de tine cu privire la întâlnirea de la Alba-Iulia mi-au relevat o domnişoară talentată care a pus slovele frumos "pe hârtie". Pe deasupra, şi frumoasă, după cum te-am văzut eu! Părinţii trebuie să fie tare mândri de tine, aşa cum şi tu trebuie să te mândreşti cu ei!

[23.03.18 16:20:48]

@irinad: Mulțumesc frumos! ????????. Niciodată nu este prea târziu .

[25.03.18 20:30:27]

@Nășica: Important este ca microbul AFA ii cuprinde si pe tineri atat de frumosi. Ma bucur nespus cand vad adolescenti care isi gasesc timp si pentru aceasta hrana a sufletului.

Felicitari, votat cu mare drag si sa mai scrii.

[06.04.18 12:46:57]

@mishu: Mulțumesc frumos! Îmi cer scuze că vă răspund abia acum la ecou, dar n-am mai intrat pe AFA, am avut muulte lecții! ????

ANILU, Aurici, crismis, Dan&Ema, irinad, mishu, Nășica, roth, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂ2018 Întâlnire AFA - hotel Parc, ALBA IULIA: