ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.04.2010
ÎNSCRIS: 07.11.09
MAR-2010

Thailanda in 20 de zile de la nord la sud

Sawadee ka

M-am intors!! Si a fost formidabil!! Ma simt datoare fata de voi, de toti cei care inaintea mea ati postat rewiew-uri sa va impartasesc din povestea acestei minunate calatorii.

Deci sa incep cu inceputul: am organizat vacanta asta apeland la oferte ale firmelor germane pe internet (ma descurc cu mult mai bine cu germana decat cu engleza). Perioada 10-30 martie 2010

• Zbor: München-Istambul-BKK tur-retur cu Türkisch Airline.
  • Impresii zbor: totul e sa ai simtul umorului… Insotitorii de bord de ambele sexe ne-au lasat impresia si la dus si la intors (cu toate ca au fost echipe diferite) ca tocmai se afla in training. Se opreau mereu in cursul servirii, se intrebau unii pe altii cate ceva cu niste mutre nedumerite de-ti venea sa-i mangai pe crestet si sa le sari in ajutor :)))). Servirea mesei a durat cam vreo 3 ore, asa ca s-a facut cam 1:00 noaptea cand in sfarsit am reusit sa speram ca vom putea dormi... De asta ziceam ca simtul umorului e esential: eu ma stricam de ras (discret ca sa nu-i jignesc) in schimb sotul meu fumega de nervi...

• Bangok: alta lume (eram pentru prima data intr-o tara asiatica asa de indepartata).
  • Declaratia de intrare – faceti-o in avion pe formularele pe care le primiti acolo, economisiti timp, La iesire din aeroport senztia a fost ca cineca mi-a pus pe nas o batista umeda si fierbinte, dupa care te obisnuiesti... Oricum la capitolul transpiratie cred ca volumul zilnic = cel anual din Romania... adica transpiri intr-una. # La aeroport ne astepta reprezentantul unei firme de turism germane, cu care am facut rezervarile pt zboruri, hoteluri si excursia in nordul Thailandei. Daca va intereseaza, firma se numeste Transorient - o gasiti pe internet, si a fost serioasa, am facut plata cu cardul pe internet si totul a fost ok. Noi am ales-o aleatoriu dintre mai multe, cand ma plictisisem sa mai tot caut, oricum cred ca firmele nemtesti sunt toate serioase.

• BKK – 3 nopti – hotel Prince Palace – superok.
  • # Bifat palatul regal cu templul cu Buda de smarald, templul reclining Buda, Wat Arun …Plimbat numai cu tuk-tuk (ca cu taxi ne plimbam si in Romania, nu? ) inclusive aventura = mic accident cu tuk-tuk-ul adica intrat intr-o masina la o curba (la curbe e frumusetea, te tii bine si traiesti senzatii tari:))). Nu am saltat nici experienta cu negogierea pretului dupa care soferul opreste calm si ne spune ca el ne-a acceptat pretul asa ca trebuie sa merem sa vedem o fabrica de bijuterii nu-i musai sa cumparam, dar el capata ceva benzina daca mergem. Acuma n-am mai stat noi sa analizam ca de fapt tuk-tuk-ul nu merge cu benzina ci cu gaz (??) si i-am facut pe voie. Eram in vacanta si foarte fericiti ca ne aflam acolo...

# Alte experiente vesele: desigur nu am reusit sa “saltam” nici alte experiente, de exemplu cum am coborat din tuk-tuk in fata palatului regal ne-a oprit un tip ff binevoitor care ne-a explicat ca nu-i sansa sa intram in halul in care eram in palat (adica in pantaloni ¾), ne-a aratat si poze cu interdictia si ne-a explicat ca avem mare noroc cu el ca ne ofera el, nu prea scump, ce ne trebuie... Bineinteles n-am inghitit galusca (merci colegi de chat), stiam ca la intrare se capata hainele necesare gratis. Cand sa intram, alta dandana: ni se propteste in fata un tip care ne explica ca nu, nici vorba sa intram in palat, nu e voie, e slujba religioasa panala 12:00 (era cam 9:00 si palatul regal era primul pe lista obiectivelor noastre peziuarespectiva). Cand l-am intrebat de ce ceilalti turisti – grupuri – intrau ne-a spus f serios ca ei sunt budisti si e permis. Acuma ca unii din budistii astia aveau aspect de nordici,asta-i alta poveste :). Tipul era fin datoritor, ne-a explicat ca are el un prieten cu tuk-tuk-ul chiar acolo in fata palatului, ce noroc pe noi, care o sa ne duca la un bazar pana una alta si venim mai tarziu la palat... Nu va mai plictisesc, am am patit si in alte ocazii in peregrinarea prin BKK in cautarea vizitarii unor obiective turistice. Daca esti pregatit si nu ii iei in serios poti sa treci respectivele la capitolul BKK cu sarmul lui, ca si asta face parte din hazul locului. Deci atentie viitori turiosi boboci! Cititi site-ul!! Acuma eu glumesc dar in ideea ca ai putea lua plasa din simpatic totul devine enervant, sunt multe obiective, caldura e greu de suportat, timpul limitat si nu cred ca ar fi cineva fericit sa ajunga prin nu-sce bazar in loc de Palatul Regal!

Ca sa nu ma mai lungesc - la Templul Reclining Buda am luat primul contact si cu masajul tailandez (acolo e scoala de masaj).

O zi am fost la pietele plutitoare (din BKK). Atentie negociati nu luati de-a gata ofertele de pe la receptiile hotelurilor. De fapt cel mai ieftin ar fi cu autobuz din gara etc... dar noi am fost totusi mai comozi, afara era cald si nu aveam ca target sa economisim la sange asa ca am luat totusi o excursie. Pieta plutitoare (cam la 80 – 100 kmdeBKK) nu trebuie ratata, e in sine o aventura pe care numai acolo o poti intalni. Mai ales pentru cei care ajung pentru prima data in Asia indepartata, este una din imaginile care iti raman mult timp in memorie.

In ce priveste varianta de excursie organizata visavis de cea pe cont propriu - mai sunt niste diferente, depinde cum le consideri, avantaj -dezavantaj. Daca mergeti cu excursie organizata va mai duce in niste locuri unde se mai platesc niste taxe de intrare. Sumele insa nu sunt deloc mari, noi am luat-o ca avantaj, asa ca chiar daca nu ne-am propus sa vizitam ateliere de prelucrarea lemnului de tek sau zoo de cobre, daca tot am ajuns am savurat momentul cu placere si am bifat-o la pozitive si la foarte interesante.

Urmatoarea etapa a Thailandei noastre a fost o excursie de 6 zile / 5 nopti in nordul tarii, cumparata pe Internet si facuta alaturi de o grupa de nemti. Alegerea cred si acum ca a fost foarte inspirata, oricat am citit inainte de plecare tot am aflat cele mai multe si interesante lucruri de la ghid, intr-un mod placut si fara efort. Astfel ca in aceste zile am reusit sa ne informam despre tara, obiceiuri, triburi... de toate. Traseul clasic facut cu autocar: Sukhothai, Phitsanulok, Chiang Rai, Chiang Mai, Laos.(Triunghiul de aur). Cel mai bun bazar a fost la Chang Mai, un bazar de noapte cu oferta pentru localnici si preturi mai bune ca la BKK.

Asa ca am vizitat o gramada de temple (incl. Cel cu maimute), am avut parte de o intrare in Laos scurta (pe raul Mekong – triunghiul de aur. In Laos, cum spuneam a fost f scurt dar impresionant capitolul whiski cu cobre si scorpioni...), de un Kantoke Dinner insotit de dansuri thailandeze, de parcuri nationale si plimbare cu elefanti si spectacol cu elefanti (chiar picteaza elefanteii!!), plimbare cu carute trase de tauri si cu pluta, de vizite in ferma de orhidee, fabrica de prelucrare argint, prelucrare pietre, matase naturala, umbrele thailandeze, tribul AKA (sunt mai multe triburi in muntii din N. tarii, noi numai pe asta l-am vazut).

• Plecare cu avionul din nord – Chang Mai spre insula Phuket, cu escala in BKK si asa a inceput etapa a doua - plaja, baie, insule.
  • Pentru asta am avut 10 nopti in Phuket, locatia: Kamala Beach in resortul cu acelasi nume. O plaja mai intima decat Patong, cu intrare lina in apa. Apa calda, calda, sarata de nu e cazul sa stii prea bine sa inoti, am prins doar o zi cu valuri (superbe si ele). Statiunea este mai linistita decat Patong, intima, cu restaurante mici care seara intind mesele direct pe nisip, iar o mancare thai sub palmieri langa valurile marii este o experienta minunata.

Pentru diversificare am fost cateva seri in Patong. Hotelul avea un shuttle pentru asta, contra-cost. Bineinteles puteai folosi si alte mijloace de locomotie cum ar fi taxi (deschise) sau scuter sau masina. Sa spun drept mie mi-a fost frica sa folosesc scuter, mai ales ca se circula pe stanga. Iar circulatia cu shuttle-ul – adica o camioneta deschisa, era o chestie plina de adrenalina:)))). Nu ratati Simon Cabaretin Patong, o punere in scena spectaculoasa cu travestiti. Se pare ca gluma care circula ca in Thailanda cele mai frumoase femei sunt barbati are un sambure de adevar.

Apropo de femei frumoase: fara nici o legatura cu industria sexului, am vazut niste fete extrem de frumoase. Cred ca farmecul thailandezelor consta in aspectul minion, la 30 de ani par de 15, si frumusetea exotica dar neagresiva in mare contrast cu silicoanele si fardurile in exces din Europa. In fine e doar o parere personala si deci subiectiva.

Bun, in continuare cateva excursii optionale care se pot face din insule: noi am fost in Phi-Phi, unde am si dormit o noapte (pe Phi-PhiDon). Superba de un farmec aparte, cu plaje spectaculoase (ex. Long Beach) si romantica (numai pietoni si biciclisti si barci...). Bineinteles in drum am intrat in renumita Phi-Phu Leh cu Maya Bay – frumos, dar deja prea mediatizat. Ce ne-a placut in Phi-Phi Don a fost cazarea la un hotel situat pe deal, de unde aveam o priveliste minunata.

Ca si observatie generala: luxul si conditiile de cazare din Thailanda le poti regasi in vestul Europei rar si la preturi exorbitante. Apropo de cazare, am trait si experienta unor soparlite gecko in camera, numai de 2-3 ori, pe care, cu toata dragostea localnicilor pt ele (ca sunt f. utile la vanatul insectelor) le-am dat afara.

O alta excursie a fost la insula “JamesBond” + cu caiacul in pesteri de pe insule, o experienta super ca si restul, sunt insule cu forme muntoase in care s-au format pesteri. Unora le-a cazut tavanul si in perioada cand apa se retrage se poate intra prin fisurile de la baza insulei in interior. Acolo te simti intre peretii insulei acoperiti cu mangrove ca intr-o alta lume... iar intrarea poate fi chiar palpitanta, noua ni s-a blocat caiacul intre peretii stramti, a trebuit sa mai dea drumul la aer ca sa reusim sa patrundem... Am facut si un pic de snorkeling in aceste excursii.

Masaj, bineinteles zilnic (sau pe aproape, am mai si sarit peste cate o zi). Servicile de masaj, cosmetica te trimit si ele intr-o lume a relaxarii si rasfatului. O manichiura dureaza o ora, rezultatul final nu e cu nimic peste ceea ce executa manichiurista de acasa in cam 15 min maxim, dar te rasfata cu spalat miini, inmuiat, mangaiat, masat... tralala, te simti ca un (o) pasa. Ah, sa nu uit, se executa cu clienta intinsa comod pe pat. Idem pedichiura etc, asa ca senzatia de relaxare si de rasfat este chiar super. Preturile cam ca pe aici, masajul de ex costa cam 30 RON o ora, varianta de masaj thailandez find cel mai obositor pt maseur si uneori chiar dureros pt client. Gustat evident si din chestiile ciudate cum ar fi niscai gandacei prajiti – acolo chiar interesant ne-a facut poze in timp ce savuram si ne-a lipit respectiva poza pe o cutie de conserve cu continutul respectiv... Am adus-o acasa, ce sa facem...

Tuturor celor care va duceti va doresc o vacanta celputin la fel de reusita. Concluzie: daca puteti sa mergeti - nu ratati. Tara este fascinanta.

Trimis de virginia61 in 30.04.10 23:20:55
    • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 7676 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (virginia61); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Mancare thailandeza delicioasa

lizuk
    [30.04.10 23:32:25]

Ce inseamna sa pleci la drum informat... Desi am petrecut si noi mai bine de 3 saptamani prin Thailanda, o parte din timp am cam bajbait pana sa intelegem ce e de vazut. Se vede ca voi ati avut o vacanta mai relaxata. Masaj aproape zilnic? Asta da rasfat!

Povestea ta e un ghid bun pentru cei care isi planuiesc vacante in Thailanda.

ARA
    [01.05.10 00:24:24]

20 zile cu 2800 euro, felicitari!

Thailanda merita , e altceva....

Apropo de calatoria cu tuk-tuk-ul, e haioasa dar nesigura in circulatia din Bangkok, soferul mai semnaliza schimbarea directiei scotand o mana pe geam si la semafoare inhalezi gazele de esapament din trafic la greu.

felicitari pt. review.

lizuk
    [01.05.10 00:39:22]

Apropo de umiditate + caldura = transpiratie: in toate magazinele de cosmetice sau in supemarketuri exista pudra de corp, care pe mine m-a ajutat mult. Aveti grija numai sa nu luati din aceea cu "efect de albire" cand voi vreti de fapt sa va bronzati (la ei toate gamele de cosmetice contin produse care albesc pielea)

valimi
    [01.05.10 06:52:26]

Felicitari pentru review, foarte documentat, ma bucur ca ai avut parte de o asa vacanta.

Diaura*
    [01.05.10 07:41:07]

virginia61 Ai idee cat ar fi costat o excursie similara organizata de o agentie din Romania?

Desigur multumiri pentru povestea minunata.

biancuta
    [01.05.10 08:18:36]

Am calatorit putin si prin Thailanda! Felicitari! Ai si votul meu!

[01.05.10 08:20:43]

foarte frumos descrisa vacanta in Tailanda felicitari! Am atasat aceasta melodie sper sa placa!

Sanziana
    [01.05.10 08:41:44]

Virginia iti aduc in dar un superbonus pentru frumoasa descriere. Poti face o poza cu borcanul personalizat?

[01.05.10 08:42:51]

mutat la "Descopera Thailanda", sectiune in care mai avem review-uri cam de acelasi gen. sters noua sectiune proaspat creata.

pepsi70ro
    [01.05.10 08:49:09]

Mama ce mancaruri pe-acolo, cred c-as muri de foame... Felicitari pentru review, foarte interesant.

virginia61AUTOR REVIEW
    [01.05.10 16:34:57]

Multumesc tuturor celor care mi-ati scris ecouri. Ati fost amabili si ma bucur ca v-a placut.

Cateva raspunsuri pentru voi:

- pepsi70ro: nu cred ca ai muri de foame, in primul rand ca exista mancare eurpeana dar e pacat sa nu mananci thailandeza. Asta cu gandacii e... asa o excentricitate. Ceea ce vezi insa in farfurii la restaurante si in piata este exraordinar de gustos, foarte proaspat si aproape imposibil de gatit acasa datorita numarului extrem de mare de ingrediente si mirodenii. Ei de fapt isi cumpara mancarea gatita din piata, supa o achizitioneaza la punga...

Sanziana: o sa pun poza dorita, daca pot s-o fac fara figurile noastre. Nu-i mare lucru, e o cutie de conserve.

Diaura: in primul rand nu poti face asa ceva din Romania pentru ca e personalizata. Adica, dupa ce m-am informat am cerut exact traseul, tipul excursiei in nord, locul de sejur (putea fi in orice alta locatie in afara de Phuket, sau in orice plaja in Phuket) precum si numarul de zile. In functie de cerinta mea am primit diverse oferte de zbor, hoteluri... etc. De fapt exista si in Romania firme care fac asa ceva. Pretul din Romania e cam de 2. 5 ori mai mare dupa ce am gasit eu. In plus de asta, asta ma enerveaza maxim, dupa ce citesti pretul incepe sa adauge: viza costa... (de fapt e gratis! ), taxa de aeroport este..., bacsis este..., asta sau aialalta e optionala... de nu stii exact cat costa in final. Ei bine mai astept sa se imbunatateasca tehnica de marketing in turism...

ARA: Atentie - asta a fost costul platit pe factura. Acolo am mai cheltuit cam 1000 de Euro, nu ne-am refuzat nimic, de la excursii in insule la masaj... dar am facut si destul shopping asa ca nu e foarte relevant. Cu tuk-tuk-ul ai partial dreptate, mai ales ca am avut si un incident (a sarit peste un canal si a intrat inr-o masina parcata... ) Dar face parte aventura si... Bangkok... Chiar mi-a placut...

ancamariagadea*
    [01.05.10 19:49:33]

Virginia, iti multumesc pentru ca mi-ai inseninat ziua! Am visat si eu, ca multi altii, citindu-ti impresiile. Sunt convinsa ca este o tara fascinanta. Ca o mare fana a exoticului, desi nu am fost niciodata, nu pot decat sa apreciez ce ne-ai povestit si sa-ti ofer umilul meu vot! Mi-ai intarit convingerea caThailanda merita. Iar felul in care ti-ai organizat vacanta este de apreciat!

[01.05.10 22:57:47]

o vacanta si un review de exceptie, bravo si multumiri pentru ca ti-ai facut timp sa ne impartasesti experienta

piti
    [02.05.10 13:49:00]

Felicitari! La asa destinatie, impresii pe masura. In ideea ca as fi interesat, pot cere si primi detalii prin mesaj privat, legat de agentie, excursii optionale, sfaturi, etc ?

mirelutza
    [02.05.10 14:40:20]

Alta lume , alte obiceiuri ......

Frumos review , un vot si de la mine. Iata inca o tara pe care o introduc in lista viitoarelor plimbari exotice !

Sorina Daniela
    [03.05.10 19:54:42]

Felicitari, merita sa deschideti o agentie de turism. Nu ati avea concurenta! (de asta sunt sigura pentru ca concediile dvs. sunt la superlativ)

Pamantul este mare si va asteapta sa-i descoperiti misterele... !

Mult succes si asteptam impresii, poze de la urmatoarea cucerire!

Un vot si de la mine!

ARA
    [03.05.10 22:34:29]

virginia61, banuiam ca asta e pretul de baza, deci atentie cei care mergeti , ce agentie alegeti, ce perioada a anului, daca vei citi review-ul meu vei vedea ca am dat 3200 euro pe 6 nopti cazare, nu am pus la socoteala avionul TIM-BUC, plecarea fiind de acolo si nici cheltuielile suplimentare , felicitarile mele sunt sincere in legatura cu pretul obtinut.

sylvia*
    [04.10.10 16:31:09]

Buna ziua,

Am citit cu multa placere descrierea ta si am fost atat de incantati eu si sotul meu (suntem amandoi pensionari) incat am vrea sa mergem si noi in Thailanda.

Desi nu cunoastem limba germana, am dori sa facem o rezervare printr-o agentie germana dar niciuna dintre cele pe care le-am vazut nu comunicau decat in germana. Ai putea sa ne dai un sfat in aceasta privinta? Exista posibilitatea de a intra in contact cu agentiile nemtesti vorbind engleza?

Multumesc pentru ajutor.

virginia61AUTOR REVIEW
    [04.10.10 16:43:25]

@Sylvia- va tin pumnii si repet, e o tara fascinanta.

As vrea sa te pot ajuta. Engleza mea e destul de "aproximativa" in schimb Germana foarte buna, asa ca nici n-am incercat macar sa comunic in engleza. Totusi mi se pare uimitor ca reprezentanti ai firmelor de turism nu stiu engleza.

Ca alternativa urmareste te rog si site-ul Softpedia pt sectiunea Thailanda. Am luat de acolo toate sfaturile utile posibile, in plus deasta imi aduc parca aminte ca erau niste referiri si la alte firme, parca una franzuzeasca vcae a reusit deasemenea organizare super buna.

Succes si tine-ma la curent. Deja mi-e dor de Thailanda.

gabitza76
    [07.09.11 00:25:29]

felicitari pentru review... si pentru informatiile oferite. As avea si eu cateva intrebari referitoare la excursia in nordul Thailandei. In noiembrie mergem si noi (un grup de 6 pers) intr-un tur, si vom ajunge si in Chiang Mai. Care ar fi punctul central pentru cazare, astfel incat sa ajungem usor in locurile mentionate de tine: ferma de orhidee, fabrica de prelucrare argint, prelucrare pietre, matase naturala, umbrele thailandeze, tribul AKA? AKA din cate stiu este tribul acela cu gaturi lungi- adica femeile care poarta multe inele la gat?

ARA, biancuta, Diaura*, gabitza76, lizuk, mirelutza, piti, Sorina Daniela, sylvia*, valimi, virginia61
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thailanda: