ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2018
DIN: UM01065
ÎNSCRIS: 18.11.12

„Soimii patriei” la intalnirile AFA

De obicei, lunea e o zi grea la serviciu. Tot ce viseaza unii sambata si duminica trebuie facut lunea. Cred c-au dormit fara vise in acest sfarsit de saptamana, pentru c-a fost o zi lejera. Si-am avut ceva timp sa ma gandesc la ce-a fost la Alba. Toata ziua m-am tot gandit … sa scriu, sa nu scriu si daca scriu, ce sa scriu? Nu mi-am propus nimic anume. O sa scriu ce-mi trece prin cap, fara sa stau sa filtrez, fara sa stau sa sterg si s-o iau de la capat. Asa ca … ce-o iesi, o iesi.

A fost prima mea prezenta la o intalnire AFA. Ma gandeam c-o sa am emotii, ca deh… nu cunosc pe nimeni, voi va cunoasteti din anii anteriori, plus ca smecherasii astia de bucuresteni se tot intalnesc la o bere, la un mic, la o maslina. Aiurea, nimic. Da’ nimic de-ala cu n mare. Nu tu emotii, macar un pic de trac. Oare de ce? Pai de-aia.

Ne-a luat tare Zoazore (l) de la intrare in hotel. Eram in lift, urcam spre camera, liftul s-a oprit la etajul 1, noi mergeam la 2.

- Urcati? Coborati? Las’ca vorbim mai tarziu in hol :)

Parca ne cunosteam de-o viata. Apoi Cornel, Nasshu, iulian68 si pepsi70ro, cu care-am avut o prima intalnire joi seara ca sa regizam una-alta :), m-au facut sa ma simt de parca eram acolo dintotdeauna.

De vineri dimineata am interactionat cu din ce in ce mai multe persoane. Oameni normali, ca si mine, cu care discutiile se infiripau usor, de la sine. Nu scria pe ei nici ca-s senatori, nici ca-s augustusi sau mai stiu eu ce grade de-astea care pe mine ma zapacesc. Doar avem o pasiune comuna, nu? E prea mare pamantul asta ca sa n-avem despre ce vorbi.

Am plecat apoi la Rosia Montana, iar cand ne-am intors, pe la patru dupa amiaza, hotelul era deja plin. M-am bucurat sa vad ecusoanele la gatul unor persoane pe care-mi doream sa le cunosc.

Nu ma-ntelegeti gresit, doream sa cunosc pe toata lumea, dar suntem oameni si-avem slabiciuni. Ca-mi place sau nu sa recunosc, sunt persoane cu care empatizez mai mult decat cu altele. Chiar daca pana la Alba o facusem doar virtual, m-am convins ca intuitia nu ma insala. Persoanele cu care am empatizat virtual m-au convins ca realitatea e cel putin egala cu virtualul. Mi-am dat seama in schimb c-am fost superficial in a incerca sa descopar si alti colegi virusati cu acelasi microb ca si mine, acela al calatoritului. Dar a fost un bun prilej de a ma imbogati sufleteste. Am descoperit oameni extraordinari si asta ar fi unul din motivele pentru care ma felicit c-am fost la Alba.

O sa trec peste seara de vineri, desi ar merita scrisa o carte despre seara asta, doar asa, pentru cata pasiune s-a pus in tot ce s-a facut. O sa trec la sambata dupa-amiaza, la festivitatea de premiere. Mai exact la ceea ce s-a spus acolo. Asta m-a emotionat. Asta m-a emotionat atat de tare, incat la un moment dat m-am dat “lovit” si m-am dus afara la o tigara.

Desi … nu de tigara imi ardea mie. Dar mi se aburisera ochii. M-a emotionat discursul lui Cornel, m-au emotionat (mai putin, e adevarat, dar tot emotie se numeste) cuvintele spuse de premianti.

Imi pare tare rau ca nu va pot mentiona pe toti aici, dar mi-am dat seama ca @elviramvio se da “ soacra “ doar pe sait, in realitate e mai sensibila decat prevede legea. @nicole33, de asemenea e doberman doar pe site, in realitate e un bichonel emotionat chiar daca e la a nu stiu cata prezenta la intalnirile AFA. @traian. leuca, stejar falnic de Ploiesti, cu radacinile intinse intre cele patru rafinarii – imi si iti doresc sa ne-ntalnim macar 30 de primaveri de-acum incolo, de-o fi la intalnirile AFA, de-o fi prin orasul nostru. @robert, in trei propozitii ai facut sinteza AFA – planificat, vazut, POVESTIT. @Aurici – imi place cum va planificati timpul in familie – unul spala vase, altul scrie pe AFA :). La mine e altfel… ca sa scriu pe AFA, trebuie sa spal vasele :)). @mishu – discurs de factura nemteasca (ma rog… austriaca) asezonat cu emotii neaos romanesti. @dorgo – ii admir pe oamenii care nu se dezic de principiile lor in nicio imprejurare. @Carmen Ion – si mie mi-e teama de neamtul ala … Alzheimer parca-l cheama si asta e un motiv care m-a determinat sa scriu impresii de calatorie :).

Ma opresc aici cu enumerarea, desi ar mai fi fost de scris. Ideea e c-am venit la Alba fara emotii si-am plecat de la Alba cocosat de emotii. Dar va promit ca pan’ la anu’-mi trece. Pentru ca nu vreau sa ma gandesc ca la anu’ n-o sa mai fie intalnire AFA. Doar ce-am prins gustul. Si m-ati vazut cat de mare-s. Eu dac-am gustat si-mi place … apoi tre’ sa-mi dai sa ma satur.

Va multumesc tuturor pentru ca m-ati facut sa ma simt ca la mama acasa.

Trimis de Pușcașu Marin in 19.03.18 21:19:43
Validat / Publicat: 19.03.18 22:01:42

VIZUALIZĂRI: 1263 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 43
Carmen Ion
[19.03.18 22:17:14]

@ghisor: Mă bucur că ne-am cunoscut și că am putut schimba câteva impresii. Să ne revedem cu bine, cel mai târziu la Întâlnirea AFA de anul viitor.

doinafil
[19.03.18 22:29:57]

@ghisor: Păcat că n-am reușit să fim și noi acolo (eu și consoarta @msnd), ne-a pus frână o pârdalnică de gripă!

Mi-ar fi plăcut să ne cunoaștem, îmi place „ce” și „cum” scrii!

Am să te urmăresc citindu-ți articolele!

Emoții?! Păi cum să ai emoții când ești la tine acasă? Aceleași trăiri le-am avut fiecare dintre noi. E plăcut să vezi că faci parte dintr-o comunitate care n-are fițe, indiferent de gradul pe care l-a obținut de-a lungul celor zece ani.

Felicitări! Am votat cu drag!

[19.03.18 22:36:29]

@Carmen Ion: Si noi ne bucuram ca v-am cunoscut. Sunteti o familie admirabila. Mi-a placut la nebunie faza cu plecatul dupa slana si intorsul cu vinul .

Sa ne revedem cu bine, oriunde va fi sa fie, doar sa fie.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
balasa violeta
[19.03.18 22:44:46]

@ghisor: frumos, gata v-ati contaminat!

Si mie mi-a facut placere sa va cunosc, implicarea in standul Muntenia si v-am admirat sceneta!

traian.leuca †
[19.03.18 22:45:50]

si mie mi-e teama de neamtul ala … Alzheimer

Atâta timp cât o să fii activ pe AFA, n-o să ai treabă cu neamţul!

Mi-a făcut plăcere să te cunosc personal, "incaşule"!

[19.03.18 22:56:35]

@doinafil: Multumesc frumos.

E mult mai importanta sanatatea. Timp si prilejuri sa ne intalnim vor mai fi, n-am nicio indoiala.

Si... pe surse, am auzit ca e ultimul an cand gripa isi mai face simtita prezenta in Romania. Are si ea mandria ei si s-a cam saturat de... cum sa zic, sa nu sune a politica... da'nu mai zic nimic, chestia e ca emigreaza si gripa pana la urma.

Noi ramanem aici, ne doare-n troller de politica. Ramanem sa ne intalnim in fiecare an, oriunde va fi locul intalnirii.

[19.03.18 23:09:51]

@balasa violeta: Da, cred ca m-am contaminat, da' n-o sa iau pastile, neam.

Cat priveste placerea cunoasterii, e reciproca. Mi-as fi dorit sa am la 20 de ani vivacitatea si energia dumneavoastra.

Daca va hotarati sa dati meditatii cu reteta succesului, sunt primul pe lista .

doinafil
[19.03.18 23:14:42]

@ghisor: Vai mama noastră, ce-am fost și ce-am ajuns dacă și gripa s-a săturat de noi!!! (glumesc, desigur!).

Las-o-ncolo, ducă-se pe pustii și să se-ntoarcă când oi chema-o io!

Ai dreptate când propui „să ne doară-n troller” de politică și guvernanți! Ei n-au cum să se bucure ca noi, de oameni buni și prietenii dezinteresate!

Să ai o săptămână bună și călduroasă (în casă și în suflet, că afară-i jale!)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[19.03.18 23:37:55]

@traian. leuca: Eu am un obicei prost. Daca intru-n hora... apoi joc. Asa ca o sa fiu activ. Nu neaparat de frica... aluia, ci pentru ca a-nceput sa-mi placa.

Si pentru noi a fost o deosebita placere sa va cunoastem si asa cum am spus si in articol, imi doresc sa ne intalnim multa vreme de-acum incolo. Mama imi spunea ca l-am "stropit" pe preot la botez, asa ca-s norocos si ce-mi doresc se implineste .

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Zoazore
[19.03.18 23:42:27]

@ghisor: Măi șoim al patriei noastre, AFA, tare mă bucur că v-am cunoscut, pe soția ta și pe tine! Sunteți așa cum v-am bănuit: oameni dintr-o bucată! Ploieștiul nu-i așa departe. Poate, dacă-ți va face plăcere, ne-om mai vedea.

Și nu, nu se poate să nu mai fie Întâlnirea AFA! Va fi ritualul nostru anual și m-ă bucur că te-ai molipsit și tu, dar și alții ca tine.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
traian.leuca †
[19.03.18 23:56:59]

@ghisor:

Daca intru-n hora... apoi joc

Sau: " dacă intri în pădure, trebuie să urli ca lupul"

Tu ai făcut-o (vezi faza cu teroristul) şi ţi-ai câştigat dreptul de a fi un participant de primă mână în viitoarele întâlniri anuale AFA.

teona
[20.03.18 00:38:47]

Ma bucur ca te-am cunoscut, ca ne-ai placut si ca te-ai molipsit asa de rau incat deja te gandesti la urmatoarea intalnire. Si eu!

Aurici
[20.03.18 00:46:51]

@ghisor: Practica socialistă, începută la Liceul I. L. Caragiale din Ploiești, m-a învățat că într-o organizație, planificarea și diviziunea muncii sunt esențiale. Eu nu fac decât să aplic ceea ce am învățat Dar în organizația noastră funcționează cu succes și legea compensației, așa că nu prea mai spăl vase dar fac altele pentru un pic de AFA.

Mă bucur că am reușit să vorbim puțin și îmi pare rău că n-am putut să fac asta cu toți cei prezenți.

nrs †
[20.03.18 06:49:25]

se pare ca toti "incepatorii" am avut emotii, dar ne-au trecut repede cand am simtit ca suntem intre prieteni

krisstinna
[20.03.18 07:40:29]

@ghisor: Hai că ți-a ieșit foArte bine

Felicitări!

Sunteți super de gașcă, amândoi! De fapt așa v-am perceput virtual, așa sunteți in viața reală.

Spală mai multe vase, te rog, aștept articolele despre cazări

elviramvio
[20.03.18 07:47:38]

@ghisor:

Mi-ai făcut cafeaua mai aromată în dimineața asta, parcă e cea pe care o furam din ibricul bunicii. Am râs cu lacrimi dar am și un nod în gât.

Văd că te-ai pregătit serios pentru această întâlnire, ne-ai studiat ADN-ul la mulți și zău că mă bucur, chiar sunt fericită că te-ai molipsit de afa-ită. Doar să fii conștient că nu există leac.

Zici că doar pe site sunt soacră dar n-ai văzut cu cât curaj am trecut pe lângă tine când erai înarmat? Să-ți fie teamă????

Să ne revedem cu bine și poate punem de o mini întâlnire AFA Bucuresti-Ploiesti.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
robert
[20.03.18 08:55:19]

@ghisor: mă bucur că te-a prins microbul și te-ai îmbolnăvit și te-ai molipsit de afa-ită, vorba elvirei.

Cred că prin povestirile tale, date de experiența vastă în ale călătoritului ești un mare câstig al acestei comunități și mai ai multe de oferit.

Ne-am cunoscut, dar din punctul meu nu îndeajuns pentru a afla mai multe despre omul din spatele userului. Sper să o facem mai bine la proxima întâlnire!

Toate bune!

ANILU
[20.03.18 11:19:42]

@ghisor: Pentru un "şoim al patriei" AFA-iste, după prima întâlnire, te-ai descurcat foarte bine.

Eu nu reuşesc să scriu nici un articol despre / după întânirile AFA. La Alba a fost a patra întâlnire la care am participat.

Nu ştiu cu ce să încep şi cum să descriu tot ce am simţit şi trăit la aceste petreceri AFA-iste.

Citesc cu plăcere tot ce se scrie după aceste întâlniri.

Am avut şansa şi bucuria să stăm de vorbă (dar nu suficient, zic eu) pentru că ieşeam afară la o ţigară. Înnăutru oricum era o întreagă nebunie, pardon petrecere, şi nu cred că se putea sta la poveşti.

Să fim sănătoşi, să călătorim, să ne citim şi să ne revedem cu bine.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
[20.03.18 18:37:54]

@Zoazore: Pan' la urma pe tine te-am vazut prima, asa ca ramai de referinta .

In alta ordine de idei, de luni pana vineri eu sunt zilnic in Bucuresti, asa ca ma "sacrific" si vin cand va intalniti pe-acolo.

Doar cu Facebook-ul nu ma-mpac, asa ca vezi cum ma anunti si pe mine

[20.03.18 18:42:36]

@traian. leuca: Pot sa urlu si ca lupu'... doar sa fie lup galben .

Cat despre drepturi... mai am de munca. Deocamdata pentru mine e un privilegiu sa particip la intalnirile AFA. Sper sa vina si vremea cand voi putea spune ca mi-am castigat acest drept.

Oricum, multumesc pentru apreciere. Conteaza mult, cel putin pentru mine conteaza.

[20.03.18 18:44:46]

@nrs: Poate tu ai avut emotii, dar mi-a placut ca printesa voastra se simtea in elementul ei, parca era de cand lumea pe-acolo . Ai o familie minunata, sper sa ne revedem si la anul cu tot cu printesa.

[20.03.18 18:50:15]

@elviramvio: Nu neg ca-mi place cateodata sa-mi inchipui cum arata omul din spatele tastaturii. Dar aici, de obicei, pe om il tradeaza ideile pe care le asterne. Cu soacra am glumit, desigur, dar pe undeva e normal ca-n orice comunitate sa existe si lideri de opinie.

De vazut, nu te-am vazut cand ai trecut pe langa mine. Era atat de stramta cagula aia ca nici pistolul nu-l vedeam bine. Mi-era frica sa nu-l tin de teava si sa devin teroristul Dorel

adrianbogdan
[20.03.18 18:53:23]

@ghisor: o sa ai PM cand ne adunam in Bucuresti... cred ca prin luna mai sa poata fumaciosi sa stea linistiti la o terasa

[20.03.18 18:53:54]

@robert: Cateodata poti sta o viata langa un om fara sa-l cunosti. Din pacate aici e vorba de doua zile pe an, zile in care vrei, iti doresti sa cunosti si sa vorbesti cu cat mai multe persoane. Eu pot sa spun ca te-am cunoscut atat cat imi doream sa cunosc la tine. Esti haios, spontan si maaaaare iubitor de calatorii. In fond asta ne leaga cel mai mult, nu?

Ca ne place si acelasi fel de vacante... deja e bonus

[20.03.18 18:59:58]

@ANILU: Noroc cu viciile care trebuie exercitate la exterior .

Sincer, cu fumatorii am vorbit cel mai mult.

Sa ne vedem cu bine de cate ori s-o putea, orinde ne-om aduna cu totii.

[20.03.18 19:02:00]

@adrianbogdan: Multumesc de pe-acum.

nrs †
[20.03.18 19:06:07]

@ghisor:

si eu sper sa ne mai vedem, sigur va fi si printesa asta pentru ca nici la supermarket nu mergem fara ea daramite la distractie (bineinteles pana cand va spune ea STOP).

cat despre cu s-a simtit... da a fost in largul ei, dar nu stii cat am tras de ea pana sa mearga sa i le prezint pe Denisa si apoi pe Eve (noroc ca eu stiam cum le cheama ca altfel nu cred ca o convingeam ca se poate distra). dupa aceea totul a fost foarte bine pentru ea, chiar duminica a fost necajita ca nu s-a mai intalnit cu Eve

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[20.03.18 19:48:38]

@teona: Ne bucuram si noi ca v-am cunoscut si asteptam articolele tale frumoase si sensibile, indiferent din ce destinatie vor fi.

[20.03.18 19:53:44]

@krisstinna: Multumesc. Daca pe tine te " mirosisem " din articole si din niscai poze, iar realitatea n-a facut decat sa confirme ce banuiam (totul e pozitiv, indubitabil), sotul tau e super baiat. Simpatic, haios si cu vorbele la el. Din descrierile tale aveam impresia ca e mai scortos, dar nici pe departe. Am stat la cateva tigari si mi-a povestit cum ai dat cu nasul de bordul masinii . Dupa aceea m-am uitat atent... n-ai semne, ai nasul tare

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[20.03.18 19:59:58]

@Aurici: Pfuai... "gogosar " ce esti )). Eu am fost La Magarii Veseli si nu mai tin minte chestii cu practica de care vorbesti. La mine a functionat dresura fara zahar. Are Doamna mea o meserieeee... nici macar nu i-a luat mult timp sa ma dreseze .

Glumesc desigur, dar e frumos cand intr-o familie se-ntampla ceea ce e normal sa se intample astfel incat toata lumea sa aiba timp si de micile placeri ale vietii.

Ce zici, la anul primim cravata de pionier la intalnirile AFA? Doar vom fi clasa a doua!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

adrianbogdan, ANILU, Aurici, balasa violeta, Carmen Ion, doinafil, elviramvio, mihaelavoicu, mishu, nrs, Pușcașu Marin, robert, teona, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂ2018 Întâlnire AFA - hotel Parc, ALBA IULIA: