ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2018
ÎNSCRIS: 15.08.13
NOV-2017

M-am indragostit de Porto

Desi ma batea un gand sa renunt la a merge la Porto, intrucat cele 7 zile programate pentru Portugalia mi se pareau prea putine pentru a vizita Lisabona si imprejurimile, ma bucur enorm ca n-am facut-o. Ba, din contra, orasul acesta mi-a intrat in inima si cele 2 zile au fost insuficiente pentru a ma bucura de farmecul lui.

In acest articol nu voi descrie orasul, intrucat l-au descris altii inaintea mea foarte frumos ci voi face mici precizari practice sau voi incerca sa completez celelalte articole.

Am ajuns la Porto din Lisabona calatorind cu firma lor de transport Rede Expressos si ne-am intors cu trenul. La ducere am folosit autobuzul intrucat am dorit sa ne oprim si la Fatima si am aflat ca gara feroviara este foarte departe de sanctuar. Bilete am luat din autgara cu o zi inainte, si bine am facut caci in dimineata cand am plecat era coada la casa de bilete si avand in vedere ca autobuzul s-a umplut exista posibilitatea sa il pierdem. Nu au vrut sa ne vanda si bilete de la Fatima catre Porto astfel ca atunci cand am ajuns la Fatima, am luat intai bilete pentru Porto.

Exista posibilitatea de a lasa bagajele la autogara (contra cost: 2.5 Euro) insa trebuie avut in vedere un timp de rezerva pentru recuperarea lor intrucat se sta la aceeasi coada ca si pentru bilete.

Noi am stat in Fatima 2,5 ore si ne-au fost de ajuns inclusiv pentru achizitionarea de suveniruri car au fost mai ieftine decat m-as fi asteptat.

Drumul intre Lisabona si Porto, cu autocarul ne-a costat 30.5 Euro de persoana. Insa, la intoarcere, cu trenul, am platit 18.5 Euro de prsoana intrucat am luat biletele online si am avut reducere de grup (cel putin 4).

Inca ceva: atat autocarul cat si trenul ofera conditii foarte civilizate de transport; atat din punct de vedere al confortului cat si al punctualitatii.

Cazarea in Porto am avut-o in Praca do Marques, pe booking ei spun ca este in centru si usor accesibil la monumente, dar nu este asa.

Intrucat Porto, partea turistica este destul de concentrat, ar fi pacat sa folositi metroul sau mijloacele de transport in comun. Praca de Marques este si ea o zona frumoasa dar de mers pe jos este cam mult, mai ales la intoarcere cand trebuie sa urci dealul. Insa, daca din considerente financiare alegeti aceasta zona, neaparat trebuie sa va faceti timp sa vizitati biserica parohiala a Imaculatei conceptii. Este o biserica “nou” construita, in 1938, dar este superba.

O alta recomadare pentru sejurul in Porto este croaziera la pachet cu o degustare de vin si cu vizita la Muzeul descoperirilor. Despre acest pachet va voi povesti mai pe larg: la picioarele podului Dom Luis, prima taraba vinde acest pachet cu numai 16 Euro. Am ezitat la inceput intrucat in dreptul tarabei era un vas destul de mare si stiu din proprie experienta ca vasele mari pentru croaziere pe rau nu sunt cea mai inspirata alegere. Insa acel vas era de fapt un hotel plutitor prin cre se trecea catre ambarcatiunea cu care am facut croaziera.

Degustarea de vin se face la o crama din Vila Nova de Gaia, degustarea in sine insemnand 30 ml de vin, la alegere din doar doua soiuri, dar, acesta a fost pretextul de a trece pe malul celalalt, intr-un cartier de asemenea superb. Voiam neaparat sa vizitam Jardin de Mauros, despre care citisem tot pe Internet si ne interesa si ce era cladirea impunatoare care se vedea in varful dealului.

Domnisoara care ne-a vandut biletele ne-a invatat cum sa ajungem mai usor in varful acelui deal: am trecut podul Dom Luis pe jos si imediat am intrat intr-o parcare supraetajata de unde am luat liftul pana la etajul VIII. Am iesit din lift am urcat putin pe o straduta si pe niste scari si iata-ne in Gradina Maurilor fara un efort prea mare. Superba gradina dar mai superba privelistea.

De acolo, am traversat linia de metrou (este suprateran in acea zona) si ne-am indreptat catre cladirea despre care am pomenit si despre care am citit ulterior pe net ca este Moistero da Serra del Pillar — nu m-am prins cum se traduce, ceva de genul Manastirea Stalpului din varful muntelui :) Nu am mai vizitat-o in interior dar aleea de acces, curtea si mai ales privelistea, au meritat cu prisosinta sa ne satisfacem curiozitatea. De acolo, am traversat inapoi linia de metro si am coborat spre chei orientandu-ne dupa priveliste. Si ne-a iesit si directia dar mai ales ne-a iesit o plimbare prin niste strazi foarte frumoase cu cladiri renovate si impodobite cu faianta si cu flori.

Apoi ne-am indreptat catre cea de-a treia componenta a pachetului, Muzeul Interactiv al Descoperirilor traversand inapoi podul Dom Luis si luand-o la stanga pe chei pana in Praca de Ribeira, apoi am luat-o la dreapta, urcand putin pentru a iesi in Rua do Infante d’Henrique, apoi am luat-o la stanga si am tot mers pe linia de tramvai lasand in dreapta Igreja de Sao Francisco, pana am ajuns. Nu este chiar foarte aproape dupa cum ne-a incantat domnisoara, cred ca vreo 20 de minute de mers pe jos.

La muzeu se trece peste o pasarela metalica si acesta ar fi un punct de reper caci se vede din departare. Primele Sali ale muzeului erau niste incaperi cu ecrane care povesteau drumurile navigatorilor (in Portugheza, Spaniola, Engleza, Franceza, Germana si Italiana) o alta camera era dedicata machetelor caravelelor cu care navigatorii au strabatut lumea, Apoi a inceput sa devina distractive si chiar interesant: ne-am urcat intr-un fel de barca cu care am strabatut de-a lungul unui canal — da, cu apa :) — diferite incaperi amenajate cu peisaje si localnici (papusi de ceara, foarte bine realizate) din locurile pe care le-au cucerit portughezii. Bineinteles ca, pentru atmosfera, erau si zgomotele specifice peisajului.

Si, o zi atat de frumoasa am incheiat-o cu o cina foarte placuta la “Taberna o Ninho do Papagaio” care se afla pe rua dos Mercadores No. 25 pe care v-o recomand in special pentru caracatita la gratar extraordinar de bine fezandata dar si pentru celelalte mancaruri toate foarte gustoase. Rua dos Mercadores este una din stradutele care coboara spre chei, dar, din pacate nu imi mai amintesc cum am ajuns acolo deoarece noi obisnuim sa ratacim pe strazi.

Ca o concluzie a acestui articol, va sfatuiesc pe cei care doriti sa vizitati Portugalia, sub nici o forma sa nu ocoliti Porto.

Toate cele bune tuturor si mai ales vacante frumoase.

Trimis de Carmenel in 19.03.18 16:40:58
Validat / Publicat: 19.03.18 20:31:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 2496 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Carmenel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Pe traseu in muzeul Desoperirilor.

elviramvio
[19.03.18 20:37:44]

@Carmenel:

Bune indicațiile tale, îmi vor folosi curând.

CarmenelAUTOR REVIEW
[20.03.18 09:50:06]

@elviramvio: Multumesc. Am uitat sa precizez ceva: reducerea la biletele de tren am obtinut-o deoarece am cumparat biletele online si se aplica pentru un grup de cel putin 4 persoane.

elviramvio
[20.03.18 09:54:25]

@Carmenel:

Mulțam, noi vom fi un grup de 2 (din care unul e șef ????)

Vom face drumul Lisabona-Porto și înapoi cu trenul, m-am documentat ceva dar orice informație proaspătă e bine venită. Am ales varianta de aeroport Lisabona și la venire și la plecare din Portugalia, pierdeam ceva timp dacă alegeam să zburăm la sau de la Porto.

Vacanțe frumoase!

Carmenel, elviramvio