ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2018
ÎNSCRIS: 22.04.12

Jubileu romanesc AFA! Multumim Cornel!

0, 1, 2, 3, …

Participam pentru a treia oara, si consecutiv pe deasupra, la Intalnirile anuale AFA. De data aceasta si cu copiii. Ar fi trebuit sa fie a patra, dar in 2014 am anulat din motive personale dupa ce ne inscrisesem. Si am primit avansul inapoi conform regulilor definite.

Am prins gustul acestor intalniri inaintea primei participari! A existat intalnirea zero. Cum “intalnirea 0”? Chiar asa! Cum prin Bucuresti se mai intampla mini-intalniri am ajuns si eu sa exist la una. O mini-maxi intalnire cum am numit-o atunci vezi impresii, cel mai votat articol al meu ever, daca nu gresesc, si asta spune tot cat de repede am fost magnetizat.

A fost momentul cand am trait spiritul AFA! Am constientizat cat de bineveniti suntem desi intalneam o mare de oameni necunoscuti, cel putin face to face. Si am inteles repede ca oricine vrea sa comunice cu oameni legati de o pasiune comuna: calatoriile este binevenit si se va integra daca nu e excesiv de carcotas.

Aveam sa aflu mai tarziu ca ne leaga si multe altele, si am sa amintesc aici numai initiativele sociale ale Cameliei @roth. Desi noi suntem implicati in multe activitati de acest gen, din care una mai ampla si cu continuitate, am spus DA si pe aici. A propos, Camelia, daca vrei sa ajutam un ONG foarte activ care a realizat imens pentru copii bolnavi de cancer, vorbim oricand.

Cincis, Slanic Moldova

Debut 2016 la Cincis! Am scris atunci Ce frumoasa esti, AFA! vezi impresii si articolul meu a fost ales minighid, ceea ce m-a onorat. Am scris si scriu mereu sincer. La Cincis am scris si despre hotel si am fost luat in tirul unora, care probabil m-au considerat nepotrivit de critic sau fitos. A fost unul din socurile primite din interiorul comunitatii. Am cugetat. Am continuat. Prea imi placuse spiritul si atmosfera AFA!

Next – 2017 la Slanic Moldova! Si iar am scris. Despre Dobru – Turism de nota 10 vezi impresii. A fost senzational. Ce foc de tabara! Ce gazde primitoare si atente!... La sfarsitul intalnirii intrebam deja: Unde se va organiza urmatoarea manifestatie?

Alba Iulia – Romania – AFA

Am aruncat si eu o vorba ca daca vine nr. 10 in istoria AFA sa ne intalnim la Timisoara, resedinta @Admin-ului si un oras tare drag mie! User-ii se intrebau intre ei, unde va fi, unde va fi?

Si @Admin-ul Cornel pune degetul pe harta in inima tarii – Alba Iulia 2018.

Alba Iulia – 100 ani de la marea unire, 10 ani istorie AFA. Nici ca se putea mai potrivit!

Unde in Alba Iulia? Colo, dincolo? Pana la urma s-a comunicat si locatia exacta.

A urmat pe firul de discutii creat cea mai lunga corespondenta pe care am citit-o vreodata pe AFA. Primele zile au incarcat deja pagini de ecouri. Cat de lunga a fost asteptarea! Si dorinta de a ne revedea!

Incet incet apar si celelalte detalii despre jubileul AFA iar aici, acum, trebuie dat Cezarului ce-i al Cezarului.

Organizarea marca ©Cornel!

Sa incep cu o concluzie…. Cea mai cea intalnire AFA! Cea mai cea! Cea mai tare! Cea mai frumoasa! Cea mai romaneasca!

Si cu explicatii…. Stiti, eu privesc partea organizatorica a unui eveniment cu ochii unei persoane care a trebuit in viata sa stranga multe zeci de oameni in repetate randuri. Este o activitate foarte complexa. Mai ales daca ai pretentii de la tine de a satisface invitatii / participantii. Lucram cu o lista lunga de puncte care trebuiau bifate. Amanunte, detalii. Cu cat consideri mai multe, cu atat sansa de reusita creste.

Ce am apreciat la Cornel?

Dimensiunea coplesitoare a evenimentului organizat. Ma gandesc numai ce ar fi semnat pentru mine sa organizez o intalnire de 200 de oameni in loc de 70. Nu este de 3 ori mai complex, ci de 30 de ori, va garantez!

Varietatea programului. Nu insist pe tema principala – hotelul, cazarea si cina aniversara, deja coplesitor de vasta. Mai punem in enumerare: primirea, tombola, donatia, donatiile de fapt, costumele populare, concursurile nu putine, licitatia, poza de grup, colturile traditionale, expozitia, Turul Cetatii Alba Iulia, Ruta Vinului, premierea unitatilor de turism, premierea scriitorilor AFA, muzica, formatia, surprizele serii…... Toate acestea sunt evenimente de organizat one by one si de corelat intre ele. E drept ca nu le faci singur, dar trebuie coordonate. Iar asta nu o poate face oricine. Nota 10 ++++ pentru fiecare in parte, cel putin cele la care am asistat.

Felicitari Cornel, felicitari tuturor ajutoarelor care s-au implicat!

Si mai remarc o calitate pe care nu am mai regasit-o la niciun organizator de evenimente de aceasta marime, dar la Cornel am vazut-o cu totii. Flexibilitatea. Capacitatea de a asculta pe toata lumea si de a incerca sa ii multumesti pe toti! Si sa accepti sa te intoarca unul sau altul pe toate partile. Asta eu nu am mai cunoscut pana acum! Un sincer si mare BRAVO!

Alba Iulia a fost cel mai vast si bogat eveniment AFA la care am participat. Si cred ca si voi! Si de aceasta am simtit nevoia ca si Cornel sa ramana cu un trofeu dupa jubileul de la Alba Iulia si mi-am permis sa iau aceasta initiativa si sa fac acest gest atunci cand am fost chemat sa fiu premiat la randul meu.

Despre petrecere las alte condeie mai inspirate sa astearna versuri sau proza sau poate note muzicale. Noi, inclusiv copiii, ne-am simtit exceptional, - a propos cand e urmatoarea? - nu vom uita atmosfera de la jubiliara AFA din Alba Iulia, nu vom uita ca Noi suntem romani! .

Va multumesc inca o data ca ma cititi atat de multi dintre Dumneavoastra si atat de des….

AH! Mi-am amintit la final, si premiile oferite de AFA au fost net mai numeroase ca oricand, eu cel putin am fost coplesit si la propriu de ele, bine ca am venit cu toata familia. Inca o data va multumesc!

Numai de bine! Sa ne revedem sanatosi!

PS Daca cineva e amator de drumetii de 1 zi sa imi scrie pe PM sau sa ma contacteze pe o cale.

Rog inserare „Noi suntem romani! – Furdui Iancu” - youtube.

Multumesc!

Trimis de Dan&Ema in 19.03.18 16:02:55
Validat / Publicat: 19.03.18 16:43:09

VIZUALIZĂRI: 986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[19.03.18 16:28:40]

mireille
[19.03.18 16:56:33]

@Dan&Ema: un review minunat Dane... o certitudine lăuntrică mi-a șoptit că această mega întălnire va fi cea mai reușită. Filtrând tirul concentric al impresiilor proaspete, voi sublinia și eu spiritul viu și vesel al comunității noastre, unde m-am simțit realmente, ca acasă. M-am eliberat după trei ani de dorul prietenilor, m-a amuzat jocul fanteziei de pe scena Afa, uite masca, nu e masca și cel mai important lucru e că am achizitionat doar trofee sufletesti și brațe de suveniruri sentimentale. Mii de multumiri regizorului nostru, Cornel care a orchestrat de minune tot spectacolul... călătorii minunate tuturor prietenilor și multă sănatate.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][9 voturi]
elviramvio
[19.03.18 17:30:39]

Bravo Dan. Avem același stagiu la întâlniri anuale AFA și ne place sa continuăm.

Denisa13
[19.03.18 17:31:19]

Felicitari Dan pentru articolul scris cu suflet. Ne-am bucurat inca o data de prezenta voastra. Ma bucur ca nu ati renuntat la intalnirile AFA dupa Cincis. Sa ne revedem sanatosi la Pasti.

Carmen Ion
[19.03.18 17:57:08]

@Dan&Ema: Îmi amintesc cu drag de prima noastră mini-întâlnire la Berăria H. Ce veselie pe capul nostru!

Și mă bucur din inimă că ne-am revăzut după aceea atât la maxi-întâlnirile anuale AFA, cât și la cele mai restrânse, dar la fel de pline de vioiciune ale bucureștenilor.

Sper ca tradiția să continue!

[19.03.18 18:09:15]

@Carmen Ion:

Mai poti numi Muzeul BNR, sau uite-acum cine vine la munte?

Trebuie sa mai punem la cale ceva noi bucurestenii dar sa invitam si alti romani sau sa mergem noi pe la ei!

Numai bine, Carmen, mi-e dor de H! ????

krisstinna
[19.03.18 18:23:10]

@Dan&Ema:

Felicitări pentru articol, și da, a fost cea mai grandioasă intalnire dintre cele 5 la care am participat.

Zoazore
[19.03.18 19:09:00]

@Dan&Ema: Măi, grăbici, prima ta Întâlnire trebuia să fie la Predeal, în 2015, nu 2014. Țin minte cât de rău mi-a părut că examenul lui Emi era chiar în sâmbăta aia!

Dar ne-am cunoscut la H, apoi am vorbit la telefon de Crăciun...

Am spus-o și anul trecut, o spun și azi: A fost mai frumoasă decât Întâlnirea trecută, dar cea de anul viitor va fi și mai și!

Cum când va fi următoarea? Nu știi? Eu știu deja: martie 2019! Te bagi?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[19.03.18 19:37:04]

@Zoazore: sper sa aflu din decembrie / ianuarie asa cum e traditia ca sa gasesc bilete de avion ????

Imi amintesc perfect cand eram cu Radu Safta de Craciun si te-am sunat asa fara sa te cunosc fata in fata si te-am intrebat cum te striga Nicoleta sau Cecilia sauZoazore?

Si zisesi ca la anul va fi si mai si. Inseamna ca te-ai inscris deja. Ma bag si eu. La optionalele de sambata astept intai detalii ????

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Zoazore
[19.03.18 19:42:34]

@Dan&Ema: Sigur că m-am înscris! Deja nici nu știu dacă mai sunt locuri! Dar io-s Zâna Zbanghie, da?

Opționalele sunt obligatorii!

De ce-ți trebuie bilete de avion? Te muți?

Ți-am zis eu la Pongal să nu te mai minunezi, c-ai să rămâi așa! Așa ai rămas: minunat!

Aurici
[20.03.18 00:20:09]

@mireille: Dar nu sunt mai valoroase trofeele sufletești? L-ai primit și pe cel din partea mea?

teona
[20.03.18 01:22:42]

Super intalnire, multa energie pozitiva si implicare din partea tuturor. Felicit standul Ardealul cu aceasta ocazie, am fost uimita de fiecare detaliu de prezentare. Mi-a placut aceasta tenta autentica romaneasca pe care a avut-o aniversarea aceasta si sper sa ne revedem cat mai curand. Sper ca v-a placut cadoul meu de la tombola.

[20.03.18 06:23:41]

Multumesc tuturor pentru ecouri si lectura. Numai de bine! Sa ne revedem sanatosi! ????

mireille
[20.03.18 07:55:44]

@Aurici: cu siguranta da... era pe masura asteptarilor.

Bujie
[23.03.18 15:10:01]

@Dan&Ema: As fi vrut, n-am putut, ma oftic!

[23.03.18 16:08:59]

@Bujie: vii data viitoare, si stai 2 zile in plus ????

Chiar e atat de faina atmosfera la Intalnirile AFA! Numai de bine!

Aurici, Bujie, Carmen Ion, Dan&Ema, Denisa13, elviramvio, teona, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂ2018 Întâlnire AFA - hotel Parc, ALBA IULIA: