ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2018
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 06.08.17

AmFo'Acolo, Am Fo' la Alba!

AmFo' Acolo, AmFo' la Alba și o fo' tare fain!

Am călătorit cu trenul până la Teiuș și o fo* inundății mari pe traseu. În gară la Teiuș, o placă ne spune că aici o fo* asasinat Ion Arion, erou martir al unirii mediafax.ro/social/report ... de-ani-13674900. (No, că cine știe multe, decât Tata123, de la el am informația, el e SRI-stul AFA!)

Și aveam tren imediat spre Simeria și era suspendat.

Auziți, măriile voastre în an centenar, tren spre Alba, suspendat!

Și am venit cu ocazie până la Alba.

După cazare, am pornit prin oraș să vedem Alba. No!... că e tare fain la Alba!

Auziți, domniile voastre, Lupa Capitolina la Alba, Aleea Scriitorilor la Alba, Cimitirul Eroilor la Alba. No, că e tare fain la Alba!

Am mers în Cetate, am văzut multe în cetate: am văzut magneți, am văzut cozonaci săsești, am văzut temniță, am văzut laț pentru execuție, am văzut o cramă, am văzut toaletă ecologică și multe am văzut în cetate!

Am văzut Sala Unirii despuiată și aici am văzut șantier. Auziți, măriile voastre, în an centenar, la mijloc de Mărțișor, Sala Unirii în șantier. No, cred că la vară, tăt așa o fi!

Am întrebat dacă pictura veche, originală, despre care am aflat de la Tata123 adevarul.ro/locale/alba-i ... 7176/index.html, dacă această pictură a ajuns la Alba, sau o fi tăt pe drum. No, stați frumos, că a ajuns, poate până la 1 dec. o și montează.

AmFo' la Alba la întâlnirea AFA. O fo' fain di tăt!

Am făcut expoziție de goblen cu temă turistică și folclorică. Care ați apucat s-o vedeți, no, de bine să vă fie, care nu, nu știți ce-ați pierdut, că au picat tăti pi jos!! Di trepidății!! Am postat pe fila mea și tăți prietenii mei amu știu de AFA. Și Consiliul Județean Prahova a aflat de AFA, că nu știau, doar pe antet erau ei, CJP și Muzeul Jud. de Științele Naturii Prahova.

Da petrecerea a fost faină rău!! Am tras o spaimă soră cu moartea când a intrat în sală un tarorist. No, noroc cu cei de la AFA, că l-au anihilat, altfel era rău di tăt...

Și tombolă o fo' și licitație o fo' și dans o fo' și tort mare, mare o fo'.

Da ce gustări o fo', slană, palincă, sarmale, cozonaci, di tăti o fo'... mi-a plăcut tari, o vo* fain di tăt!

Mulțam lu' șefu, don Cornel pentru organizare, am primit Zertificat și Diplomă AFA silver premium, no, fain di tăt!

Știți domniile voastre ce mi-a plăcut mai mult și mai mult, atunci când vedeam ecusoanele și figura, adică figura fără mască și am putut vedea cu cine m-am conversat de juma' de am încoa'. M-am îmbrățișat cu persoane pe care, parcă le-aș fi știut de când lumea.

No, că o fo' frumos la Alba! O fo' fain di tăt!

Mulțam!!

Trimis de mihaelavoicu in 19.03.18 12:25:16
Validat / Publicat: 19.03.18 14:59:53

VIZUALIZĂRI: 987 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Și lupoaica e faină!
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

elviramvio
[19.03.18 15:08:51]

@mihaelavoicu:

Bine-ai grăit, o fost!! Dar deja lumea taie zilele din calendar pentru 2019. Chiar, o fi an bisect 2019, că atunci vom zăbovi niscaiva ceasuri cu întâlnirea viitoare ????!

Expoziția ta am fotografiat-o, sper că au ieșit bine pozele, le vei vedea într-un articol viitor.

P21, Extracrisina, căpităneasa echipei Ardeal și prietena Mariei55. Faină ardeleancă și aprigă la pregătiri, anul ăsta o fost doar în stagiu și tot a venit Cornul Abundenței, s-o vezi la anu de vine !!

crismis
[19.03.18 17:48:49]

@mihaelavoicu: O fo' tare fain să citesc ce fain o fo' la Alba!

Dan&Ema
[19.03.18 18:06:03]

Articolul asta o fo’ fain di tat! O fu’ spumos si savuros! S—a terminat prea repede.

Foarte faina expozitie o fo’ si ie!

Va pup si va apreciez!

Numai de ghine! ????

krisstinna
[19.03.18 18:15:23]

Mihaela, eu am văzut expoziția, am admirat goblenurile, eu nu aș mai putea să cos, nu mai am ochii buni.

Te felicit, mă bucur că te-am cunoscut.

PS: am și eu poze cu goblenurile tale

Zoazore
[19.03.18 19:50:10]

@mihaelavoicu: No, vezi ce bine-ai făc*t că n-ai plecat cănd voiai tu, ci când am vrut eu? Văz*t-ai tortul? Păi n-ar fi fost bai mare să pierzi emoțiile de după tort?

Data viitoare nu mai fi așa timidă!

doinafil
[19.03.18 20:09:54]

@mihaelavoicu: O fo* tare fain să citesc articolu*, să văd pozele și să citesc comentariile hazlii!

Felicitări, îmi plăcu* că ai umor!

Am votat cu drag!

mihaelavoicuAUTOR REVIEW
[19.03.18 20:29:28]

@Zoazore: Ba, am și tăiat tortul! Mulțam!

Zoazore
[19.03.18 21:03:58]

@mihaelavoicu: Tare mă bucur că m-ai ascultat!

Mitica49
[20.03.18 21:01:42]

@mihaelavoicu: Minunat review. Ca să fiu, o țâră, în ton, mi-o plăcut tare mult, o fost fain!

ungureanica
[23.03.18 18:57:10]

No că fain le zâceți. Votat cu plăcere.

DOINITA
[24.03.18 12:30:02]

Da'pa noua ci ni-o placut, tati celi!

crismis, Dan&Ema, doinafil, DOINITA, elviramvio, mihaelavoicu, Mitica49, ungureanica, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂ2018 Întâlnire AFA - hotel Parc, ALBA IULIA: