ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2018
ÎNSCRIS: 28.07.08
STATUS: ADM
TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Am Fost la Alba - ECOURI LA CALD

Fir de discuție dedicat ecourilor scrise „la cald”, la întoarcerea de la ”Întâlnirea AFA 2018 Alba Carolina

Trimis de Admin in 31.01.18 18:00:17
Validat / Publicat: 18.03.18 20:30:58

VIZUALIZĂRI: 4722 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Fetițele dulci din București, cu masa lor plină de bunătăți
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

ECOURI STICKY: importante, "concluzii" etc
NOTĂ: ecourile STICKY sunt "extrase" şi afişate prioritar, la începutul şirului de ecouri; ele se regăsesc, totuşi, ŞI în succesiunea cronologică, "normală" a şirului de ecouri
20-03-2018, 16:53 - Mitica49

@Admin: La început și mai întâi, multe mulțumiri Cornel pentru zbaterea ta în realizarea acestei întâlniri, zbatere care n-a fost în van.

A fost minunat, ne-am simțit, și eu și Mândruța, deosebit de bine, n-am prea dansat dar ne pregătim puternic pentru adunarea de 20 de ani. Nu te speria, mai venim și la cele ce vor urma până la cea de 20 de ani. Pentru anul ce vine mă pregătesc de cântări.

Despre produsele prezentate pofticioșilor, pe care a fost o năvălire mai ceva ca a turcilor asupra Moldovei, pot raporta că au fost expuse următoarele delicatețuri:

- babic de Buzău

- cârnați de Pleșcoa (Pleșcoi)

- ghiuden

- cașcaval de Brădet

- telemea de Brăila

- pastramă de oaie (Cum grăit-a dl. Daea / Am pus în meniu și oaia)

- icre de crap cu ceapă (Salata de icre fără ceapă/E ca Dunărea fără apă)

- ruladă cu cârnați

- piept de rață afumat

- fasole bătută cu și fără cârnați

- salată de vinete

- zacuscă diverse sortimente: de vinete, de pește, de ghebe

- murături

- ceapă de apă

- prăjituri diverse

- peltea de pere cure

- bomboane

- covrigi de Buzău

- plăcintă cu dovleac

- plăcintă cu mere

- vin diverse soiuri: Cabernet, Merlot, rubiniu de butuc, tămâioasă, fetească regală, roze de Urlați.

Cașcaveaua (cașcavea nu-i cașcaval/cum nici drâmba nu-i caval) anunțată nu a mai ajuns pe masă că a dispărut.

Dacă am uitat ceva ori n-a fost, ori s-a mâncat mai repede decât am văzut eu.

S-auzim de bine!

[by ADMIN] Echipa MUNTENIA a adunat 866 „voturi”, clasându-se astfel pe locul 2.

I-a fost înmânată diploma Lichiditate 360° - pentru una dintre cele mai bogate și diversificate oferte de ”gustări lichide” . Poate ”cea mai”, e greu de apreciat. În orice caz, prezentarea lor a fost DE EXCEPȚIE

20-03-2018, 18:12 - krisstinna

Jumări

Salata de icre

Kaizer afumat

Cașcaval afumat

Ceapă rosie, ceapă verde, usturoi

Ardei grași, măsline, ridichi

Cornulețele cu rahat

Plăcintă cu mere

Biscuiți cu “geam”

Înghețate false

Bomboane colorate făcute in casa

Gutui, pere, nuci

Afinată

Palincă

Whisky

Și multă veselie, normal

[by ADMIN] Cu ADEVĂRAT multă veselie. Și culoare. Și antren etc.

Că doară nu pe ochi verzi ... ăstaaa... frumoși i-am acordat diploma Colțul vesel

BUCUREȘTIUL a adunat 557 „voturi” — clasându-se astfel pe locul 5.

20-03-2018, 21:33 - Dragoș_MD

Poze Alba Iulia, 15 - 18 martie 2018:

Tur Cetate Alba Carolina - Traseul celor 3 fortificatii

Intalnire AFA 10.

Nu-s cele mai reușite, dar poate găsiți ceva să vă placă.

PS - arhivele vor fi șterse peste zece zile, descărcați-le dacă sunteți interesați!

21-03-2018, 09:09 - extracrisina

@Admin: la coltul ardelenilor ati degustat:

- cârnat uscat şi afumat, împletit, de cerb, cu usturoi şi cimbru

- lebăr, caltabos

- cotlet cu slănină ţinut în saramură şi afumat

- cotlet cu mirodenii

- jambom fiert cu mirodenii

- ciolan de porc

- ciuperci cu maioneză

- dulceaţă de ardei iute

- garniţă cu bunatati (carne, cârnaţ în untură)

- icre de peşte

- pită cu unsoare

- pastramă de porc

- pastă de jumari, pastă de slănină

- pupuri cu umplutură de brânză, varză

- plăcinte cu varză, cartofi şi ceapă cu brânză, (popoaie)

- pikles (arpagic marinat)

- tobă

- salam de mistret

- slănină cu boia, slănină in saramură

- şorici

- kaiser

- zacuscă

- telemea de oaie

- caş afumat

- caşcaval afumat

Acestea vor avea acompanient ceapă rosie, gogosari marinati, salata de muraturi de toamna;

Au fost stropite din belsug cu palincă din toate zonele Ardealului, precum şi un vin de buturuga şi normal din struguri.

Ca delicatesuri dulci vă indulcim cu cornuleţe cu nuca, cornuleţe cu osânză, mălai dulce, găluşte cu prune (szilvás gomboc)

[by ADMIN] Îi fi poate subiectiv, dar masa Ardealului mi s-a părut cea mai „densă”, cele mai multe sortimente etc - dădea pur și simplu pe dinafară, o... scobitoare nu aveai loc să mai pui NICI acolo, la ei pe masă

E clară, 1000%-meritată diploma Cornul abundenței

Echipa ARDELEANĂ a agonisit 574 „voturi” — formal pe locul 4 în clasament

21-03-2018, 10:38 - kelyboy

Scuze de intarziere, nu prea am fost online in ultima vreme... lista bunatatilor molovenesti, o parte din ea, atat cat imi aduc aminte...:

Zacuscă cu pește

Zacuscă cu ciuperci

Zacuscă cu fasole

Zacuscă cu vinete

Păstrăv afumat

Pește marinat

Tocană de legume

Fasole bătută

Fasole cu costiță și cârnați

Platou cu tobă, costiță, șuncă

Plăcintă cu varză murată

Prăjitură cu măr, Albă ca Zapada, Chec

Ceapă roșie

Clătite cu brânză

Saleuri

Daca am omis ceva, rog colegii de echipa sa ma completeze!

[by ADMIN] Aici nu mai pot fi suspiciuni de... subiectivitate - chiar de-am primit, recunosc, însemn de ”moldovean onorific” .

Echipa MOLDOVA-BUCOVINA a strâns nu mai puțin de 983 „voturi” — devansând categoric celelalte echipe și clasându-se astfel pe locul 1.

Le-am acordat astfel binemeritata diplomă MARELE PREMIU — nu-i pot numi ”câștigătoriii concursului”, dacă nu de altceva e pentru că adevărații câștigători au fost degustătorii!!! )

21-03-2018, 16:52 - ungureanica

Scuze de întârziere. A trebuit să mai merg și la serviciu.

Noi bănățenii am fost cea mai micuță echipă de la proba degustării (4 useri + partenerii de viată și Carmen), așa că ne cerem scuze că nu am putut să vă oferim mai multe bunătăți din Banat. Sper că nu sunteți supărați pe noi pentru asta și că ați apucat să gustați din puținele lucruri care le-am avut pentru că au fost făcute cu mult drag.

Pe masa bănățenilor a fost:

- Pâine de casă;

- Pălincă;

- Două feluri de țuică;

- Vin alb de Recaș;

- Vin roșu de Recaș.

Știm că e cam puțin dar sper că ați apreciat etichetele bilingve și panoul. Vă mulțumim tuturor celor care ne-ați votat. Eu consider că nimeni nu a pierdut pentru că diplomele au fost făcute în așa fel încât pe ele nu apare locul câștigat ci calitatea reprezentativă a fiecărei echipe.

Despre cum a fost prima mea întâlnire AFA și despre oamenii pe care i-am întâlnit acolo o să scriu un review zilele astea.

Vă salut pe toți cu drag.

[by ADMIN] Într-adevăr, echipa cea mai mică (ca nr de expozanți), dar și... cea mai voinIcă - a reușit să adune cel mai mare nr de voturi / expozant. Au fost doar 4-5, dar au strâns 667 voturi! (ocupând formal locul 3).

În plus, le-am remarcat, cu toții, și lor, frumusețea prezentării, a costumelor, a prezentării muzicale etc. BANATULUI i s-a atribuit, astfel, diploma Estetică gastronomică :

sfârşit listă ecouri STICKY; mai jos găsiţi ecourile în ordinea cronologică, "normală"

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 7

se afișează ecourile [1 - 30] din total 206
[18.03.18 08:50:44]

Buna dimineata, "copil " frumos, de 10 ani! Se mai face poza de grup?

Alina53
[18.03.18 09:28:08]

@DOINITA: La ora 10

[18.03.18 09:47:22]

@Alina53: Multumesc!

[18.03.18 11:23:46]

Drum bun tuturor! Sa ne vedem cu bine!

nelu73
[18.03.18 12:02:46]

Drum bun tuturor, participand pentru prima data ne-am simtit extraordinar multumesc tuturor mai ales celor pe care i-am cunoscut mai de aproape. Va doresc la toti vacante cat mai frumoase si sa ne vedem sănătoși!

krisstinna
[18.03.18 12:20:46]

@nelu73: Of!

Ai avut ecuson? Eu nu știu dacă am apucat să vorbim

Mă bucur că v-ati simțit bine

elviramvio
[18.03.18 12:23:16]

@nelu73:

Mulțumim, la fel!

robert
[18.03.18 13:25:54]

Hello gașcă! Mare atenție la drum in special pe A1 Pitesti Bucuresti! E ploaie înghețată si mare pericol de polei!

calincheita
[18.03.18 13:31:45]

Home sweet home. La Reghin ninge. Pentru mine a fost o plăcere deosebită să particip. Fiind juniorul grupului am avut puține emoții, necunoscănd foarte multe persoane dar mă bucur că am fost adoptați de familia AFA și de vom fi sănătoși ne vedem și la anul. Sănătate tuturor, multe mulțumiri domnului Bociort pentru primirea făcută și să auzim numai de bine.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][9 voturi]

@robert:

La fel pe Valea Prahovei! la

urjanclaudiu
[18.03.18 14:32:04]

Am ajuns cu bine acasă - îi multumesc tare mult lui Traian pentru că (vorba din copilărie) "m-a dus şi m-a întors, şi nu m-a lăsat pe jos" .

De asemenea, doresc să vă mulţumesc tuturor celor ce aţi organizat şi aţi participat la această frumoasă întâlnire care a dovedit încă o dată ce înseamnă AFA şi ce oameni fac parte din această comunitate. Aş avea multe de spus dar... nu aici şi acum - vom avea destul timp de impresii în săptămânile ce vor urma.

Şi nu în ultimul rând, multe scuze celor pe care nu am mai apucat să-i salut la plecare.

Să ne revedem cu bine data viitoare!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][14 voturi]
[18.03.18 14:50:57]

Cea mai frumoasa intalnire, cei mai exuberanti, harnici, dedicati, cu temele bine facute si de gasca participanti! Muzica de aseara ne-a uns la suflet! Bravo Cornel!

[18.03.18 15:00:47]

RossoNerro, multumim frumos si cu regret ca nu ne-am cunoscut, ne completam colectia personala de monede! Toata stima noastra!

[18.03.18 15:05:41]

@nelu73: Ne bucuram ca v-am cunoscut, cand veniti prin Tm, trimite-ti si voi un mesaj!

Denisa13
[18.03.18 15:39:48]

Am ajuns cu bine acasa. Ninge la Brasov. Ma bucur ca v-am revazut si ca m-ati incarcat cat sa-mi ajunga o perioada.

Drum bun celor care inca mai calatoresc.

[18.03.18 16:29:28]

Am ajuns cu bine acasa dupa ca am trecut la +2grade prin nisoare ca in povesti in valcea, prin ploaie abundenta la -1 grad in arges si vreo cateva zeci bune de km cu ploaie inghetata pe autostrada Pitesti - Bucuresti.

Mare, mare atentie in preajma Bucurestiului - pericol de polei si gheata!!

Ne-am simtit foarte bine cu voi toti, asteptam sa ne tevedem sanatosi. Cu unii chiar la Kladovo de Sf. Pasti.

Multumim Cornel si ajutoarelor tale pentru organizarea celui mai mare eveniment AFA trait de noi! ????

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][14 voturi]
iulian68
[18.03.18 16:46:15]

Si noi am ajuns cu bine, drumul destul de rau, nicio mașină cu material antiderapant, dar nu e ceva nou. Va multumim mult tuturor celor care ati participat la întâlnire, ne-am simtit foarte bine, ca întotdeauna dealtfel in preajma voastră. Păcat ca tot ce ce frumos se termina repede (ca si seara trecută dealtfel).

Cornel, ca de obicei ai facut ca totul sa meargă 'ceas ' chiar daca ai avut de montat 200 de 'piese'!

PS Încă o dată ii multumesc lui Vasile S. care ne-a dăruit două zile minunate de plimbare și vizite...

Va sarutam cu drag pe toti!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][12 voturi]
nrs †
[18.03.18 17:01:08]

si noi am ajuns, am avut 2 cumpene: inainte de Petrosani pe urcare m-a depasit un vw care apoi nu stiu ce a facut dar a intrat in derapaj chiar in fata mea lovind parapetul din dreapta soselei si ramanand oprit de-a latul soselei. noroc ca nu ma simteam chiar bine si aveam doar 80 la ora asa ca l-am putut evita. apoi inainte de Targu Jiu un BMW x6 s-a suparat ca mergeam prea incet (tot 70-80, dar ploua de rupea) si dupa ce m-a depasit mi-a taiat calea facandu-ma sa ies putin de pe sosea.

in rest ma bucur foarte mult ca "am fost acolo"!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][13 voturi]
nicole33
[18.03.18 17:37:16]

La 16.30 am ajuns şi noi cu bine acasă după ce am debarcat una bucată Zoazore cu arme şi bagaje.

Drumul a fost plin de surprize: ploaie, lapoviţă, ninsoare şi ploaie îngheţată. Cel mai greu mi s-a părut pe ultimii 30 kilometri înainte de intrarea în Bucureşti pe A1 când începuse deja să îngheţe.

După Predeal, Cinciş şi Slănic, Întâlnirea de la Alba Iulia mi s-a părut cea mai frumoasă, una cu adevărat aniversară.

Mulţumim pentru tot, Cornel.

La mulţi ani AFA!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][13 voturi]
costyy †
[18.03.18 17:58:28]

Si noi am ajuns cu bine acum cateva minute la Tg jiu, drumul a fost bun doar cateva precipitatii de la Petrosani. M-am bucurat foarte mult ca v-am cunoscut nu pe toti ca nu a fost posibilitate dar dupa aceasta prima intalnire ma simt mandru ca fac parte din aceasta familie si abia astept viitoarele intalniri.

Multumesc lui Cornel pentru efortul depus in organizarea acestei petreceri.

Multumesc pe aceasta cale lui Rosso Nero pentru cadoul primit este foarte frumos, nu am avut timp sa ii multumesc.

Multumesc tuturor pentru ca ati fost alaturi de mine la implinirea unei frumoase varste.

De abia astept sa ne revedem.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][11 voturi]
traian.leuca †
[18.03.18 17:59:30]

@nicole33: După ce l-am debarcat pe Claudiu Urjan la Braşov şi pe Violeta la Câmpina, am ajuns şi noi cu bine, la Ploieşti, în jurul orelor 17:00.

Întâlnirea de la Alba Iulia a fost o reuşită din mai toate punctele de vedere.

Pe primul aş pune, la egalitate, "Concursul de degustări" şi excursia "Pe drumul vinului".

Mulţumim lui Cornel şi celor care l-au ajutat ca noi să ne simţim în "al zecelea cer" !

RossoNerro
[18.03.18 18:11:51]

@costyy: Salutare, uaauu... dar nu trebuia (pe bune) sunt foarte fericit, iti mulțumesc costyy pentru gândurile bune. Sa fim sănătoși cu toții. ????

Ara’ ma bucur ca “surpriza” a fost apreciata. Mulțam. ❤️

Mulțumesc tuturor participanților, tuturor echipelor, “locotenenților” lui Cornel, Mulțumesc și celui care a organizat “Mega Petrecere” aniversara, Cornel ????????????

La Mulți Ani AFA. La Mulți ani România. La Mulți Ani noua, romanilor.

La buna vedere, dragi prieteni.

[18.03.18 18:18:21]

@iulian68: Eu am depasit dupa Pitesti 3 sararite care improscau ele stiu ce anti polei.

chesoiu.george
[18.03.18 18:36:36]

Salutare tuturor!

M-am bucurat nespus să-i revăd pe cei care i-am cunoscut la inanlirea din Moieciu, m-am bucurat să cunosc și alți membrii!

Mă bucur in continuare că am reușit să ajung!

Mă bucur că acum sunt unul din cei ce scriu, despre "cum a fost", și nu unul din cei ce citesc "cum a fost". Desigur fiecare cu absența motivata

Mulțumim doamnei @doina_c24 pentru amabilitatea de a ne" duce și aduce" în cea mai mare siguranță,.

Numai bine tuturor!

La multi ani AFA

La multi ani @pepsi70ro.

iulian68
[18.03.18 18:41:46]

@Dan&Ema: Eu chiar nu le-am vazut!

ioana74
[18.03.18 18:41:50]

Imi cer scuze tuturor ca nu am ajuns azi dimineata sa ne luam ramas bun... deh, am ramas cu gatul in pioneze dupa 2 seri de petrecere. Si ce petrecere fratilor! M-am bucurat sa va revad, m-am bucurat sa ii cunosc pe cei veniti prima oara si sper ca toata lumea s-a simtit bine la noi la Alba. M-a uns pe suflet muzica de aseara si cum am cantat cu totii ca o mare familie ce suntem "Noi suntem ROMANI". Asa ca dragi romani AFA-isti, va astept si de 1 Decembrie pe la noi sa ne bucuram impreuna si sa ne prindem iar in hora. Va pup pe toti si sa ne revedem cu bine ????

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][16 voturi]
Marinus2010
[18.03.18 18:55:34]

Noi ne-am oprit la Sinaia (sa o plimb pe Eve cu telecbina), dar fiind ceata am amânat ptr maine dimineata Și plecăm dupa plimbare spre Ct (sper sa nu se agraveze vremea).

Il citez pe traian. leuca:

"Ploaie şi - 2 grade în Braşov, Ploaie şi +3 grade (!?) în Predeal, ninsoare slabă şi zero grade în Sinaia.

Neaşteptat de liber pe Valea Prahovei! Doar între Posada şi Comarnic au fost ştrangulări scurte de trafic. "

A fost neașteptat de bine, chiar și Eve a spus sa mai ramanem o zi, dar dupa ce a aflat ca pleaca toata lumea, nu a mai vrut... deci vroia sa ramana ptr "voi toti" si asta spune tot.

Multumim frumos!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][11 voturi]
[18.03.18 18:55:37]

@ioana74:

Foarte inspirata muzica tematica aleasa si alegerea trupei Crai Nou. Nota maxima! Ne-am simtit romani adevarati! ????????

lenti
[18.03.18 19:10:30]

Am ajuns si noi cu bine la Pitesti. Multumim si noi lui Cornel dar si, locotenenților, săi care ne-au făcut sfarsitul de săptaămâna un vis. Totul a foat la superlativ, de la degustare, auuu si câta degustare, inca am gustul sarmalelor moldovenesti cu urda, galustilor cu mac, branza, scortisoara a banatenilor, a prajiturii cu malai a ardelenilor si frageda pastrama a muntenilor...

La multi ani AFA! , deja pentru mine a inceput numaratoarea inversa pentru urmatoarea intâlnire.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][12 voturi]

36 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adri-nico, adrianbogdan, alinafulg, ANILU, Aurici, AZE, chesoiu.george, crismis, Dan&Ema, Denisa13, diacrys*, DOINITA, elviramvio, extracrisina, Flaviu, Floria, fredutza, icata24, iulian68, kelyboy, Kia, Maya_C, mihaelavoicu, Mitica49, nelu73, nrs, Pușcașu Marin, robert, roth, Safta Radu, Soso42, teona, Testosu', ungureanica, zlatna, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂ2018 Întâlnire AFA - hotel Parc, ALBA IULIA:

• pagină generată în 0.10639190673828 sec