ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.03.2018
DE Fea
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 14.03.18
încărcat de pe telefon!

Abuzuri impotriva turistilor in Szeged (oras infratit cu Timisoara)

Multi turisti romani calatoresc des in Ungaria, mai ales in orasele apropiate frontierei

Prin acest email doresc sa va sesizez un incident intamplat in Szeged sambata 10 martie 2018. Vizitam des acest oras si Ungaria in general, mai ales in weekend pentru baile termale sau alte evenimente. Din pacate nu vorbim limba maghiara dar nu a fost o problema, pentru ca engleza sau germana este des utilizata aici.

Am mers in vizita si in acest weekend, ca foarte multi romani, ne-am cazat la hotel, am condus catre centru si am parcat regulamentar chiar in fara Primariei in Szecheny ter unde se tinea si un festival ca apoi sa mergem la baile Anna situate foarte aproape. La intoarcerea la masina gasim amenda pe parbriz! Pe automatele de parcare scrie in engleza ca se taxeaza doar in zilele lucratoare, deci nu am inteles! De ce? Si doar la masina noastra din zecile de masini parcate acolo! Am telefonat la Politie si ne-au spus sa ramanem acolo pana ajunge un echipaj. A durat aproape o ora si au fost foarte nepoliticosi si parca deranjati. Ne-au spus in engleza ca nu este treaba lor, apoi brusc au plecat spunandu-ne in graba ca e zi lucratoare (SAMBATA!) deci trebuie sa platim!

Nu era niciunde vreo notificare lizibila, nici in internet! La baile termale era program si tarife de weekend, nu de zi lucratoare!

Va scriu pentru ca suntem foarte indignati si contrariati de ceea ce s-a intamplat! Am invitat si alte persoane sa viziteze acest oras frumos si pana acum nu am avut nici o neplacere dar momentan nu mai intelegem ce se intampla aici. Asa vor sa primeasca turistii? Cu amenzi nejustificabile? Cel ce a scris amenda nu era un automat, oare nu are judecata sau constiinta? Nu este normal!

Abia seara tarziu am aflat la hotel detalii (ca ar fi "precuperare" pentru ziua nationala care va fi libera in mijlocul saptamanii) si cat de complicat este sa platesti aceasta amenda!

Am contactat si autoritatile maghiare si ceea ce speram este ca astfel de evenimente mai mult decat neplacute sa nu se mai intample pentru alte persoane!

Trimis de Fea in 14.03.18 20:24:05
Validat / Publicat: 14.03.18 22:23:26

VIZUALIZĂRI: 1794 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Amenda pentru parcare SAMBATA in zona in care exista automate de parcare pe care scrie taxare in zile lucratoare
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

webmasterX [14.03.18 22:22:51] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "AVERTIZĂRI, DE LA LUME ADUNATE - COMUNITATE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: O vizită la Szeged sau împrejurimi]

Poate reușești să găsești timp să ne povestești și despre restul sejurului, impresii de acolo... etc

crismis [14.03.18 22:25:42] »

@Fea: Da, urât!...

Mihai18 [14.03.18 22:55:52] »

1. Din ce am citit pe AFA cunosc ca sancțiunile contravenționale pentru parcare neregulamentala intra în atribuțiile primariiilor și nu poltiei.

2. Ceva asemantor mi s-a întâmplat în GYor. Am parcat în parcarea unuitat hotel. Nu aveam monede și m-a ajutat recepționeri. După ce am serviteza masa, la întoarcere am găsit pe parbriz Hitachi unei amenzi modice. Era mirat și receptionrulează hotelului. Nu am auto cui plați amenda si m-am întotsaturat în România. Au trecut 8 ani nici acum nu este plătită. De atunci am mai fost de câteva ori în Ungaria și nu s-a mai întâmplat nimic. În concluzie, nu va mai faceți griji

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Dragoș_MD [14.03.18 23:04:55] »

@Fea:

Abia seara tarziu am aflat (...) cat de complicat este sa platesti aceasta amenda!

Sincer, mie nu mi se pare complicat deloc: accesezi pagina lor de internet și introduci numărul de înmatriculare și ID-ul amenzii și primești instrucțiunile de plată online.

Acum, în ceea ce privește legalitatea amenzii... ce să spun? Din câte știu, orice amendă se poate contesta. Evident, în străinătate e mai complicat decât aici (unde oricum nu e simplu)...

@Mihai18:

Au trecut 8 ani nici acum nu este plătită. (...) În concluzie, nu va mai faceți griji

Aici intervin două aspecte:

- primo: amenda aia cu siguranță s-a prescris;

- secundo: între timp, s-a reușit unificarea bazelor de date ale statelor europene și amenzile neplătite ajung în timp relativ scurt la administrația financiară de la domiciliul celui sancționat. Iar aici, neplata unei amenzi duce inevitabil la blocarea conturilor debitorului și la executarea lui silită. C-așa e-n tenis... ăăă... la noi.

În concluzie, eu recomand achitarea amenzii respective cât mai este în termenul de „grație” de 15 zile în care se poate plăti ceva mai puțin. Sau contestarea ei în justiție.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
Flaviu [15.03.18 08:48:23] »

@Fea: Saru'mana!

Deoarece sarbatoarea lor din 15 martie a cazut in acest an intr-o zi de joi, guvernul maghiar a acordat inca o zi libera, vineri, 16 martie. Acest lucru s-a facut cu recuperarea zilei lucratoare, sambata, 10 martie.

Cam asa procedeaza ungurii, iar in cazul in care o sarbatoare de-a lor cade intr-o zi de sambata sau duminica, li se acorda, suplimentar, o zi nelucratoare vinerea sau lunea care se leaga cu ziua de sarbatoare oficiala.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
horachira [15.03.18 12:46:33] »

@Dragos: de acord cu cele de circulatie, au inceput sa vina acasa cam de peste tot

Cele date de primarii insa ma indoiesc

Mihai18 [15.03.18 13:23:10] »

All. Rog să primiți scuzele mele pentru greșelile din ecou. L-am scris de pe telefonul mobil.

@Dragos. Mulțumesc pentru explicațiile detaliate.

Autoturismul l-am lăsat în parcarea hotelului Raba, cu acordul și ajutorul recepționerului hotelului. Și el a fost mirat de aplicarea amenzii de 1000 HUF. Era o sumă modică, cca. 3 euro dar nu am știut unde sau cui să o plătesc.

Consider un gest răutăcios dar este un caz izolat. Ungurii din Ungaria sunt oameni educați și cu caracter. Amenda a rămas neplătită, dar pagubă nu a fost pentru că eu plătisem parcarea.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Dragoș_MD [15.03.18 17:20:37] »

@Fea:

doar la masina noastra din zecile de masini parcate acolo!

era să uit: mi se pare logic, având în vedere și explicația dată mai sus puțin de către Flaviu - ungurii știau că trebuie plătită parcarea și probabil aveau afișat la loc vizibil, pe bord, tichetul care atesta plata acestui serviciu.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

crismis, Flaviu, hlli, horachira, Mihai18