ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.03.2018
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 08.02.18
FEB-2018

Nostalgie si bucurie la Hidisel

Dupa ce am iesit la zapada pe malul Crisului, m-am convins sa ma reintorc in locul din copilarie unde am gustat in premiera saniusul. Hidiselu de Jos, parte a comunei Hidiselu de Sus, este asezat pe paraul Hidisel, intre Dealurile Tasadului, iar aici, printre altele se numara obiective turistice precum Partia Hidisel. Partia dotata cu teleschi pana in 2010 este acum destinatia favorita a oradenilor dornici de derdelus. Asa am iesit cu familia mea la Hidisel.

RUTA

Ruta este simpla, pornind din Oradea:iei pe drumul indicat catre Deva si Baile Felix, mergi spre Felix la bifurcatie cum iesi din Sanmartin, ocolesti statiunea pe DN, intampina Aquapark President si Digul Cordau si apoi in 5 minute, dupa traversarea unei padurici intri in sat si zaresti la dreapta un colectiv de damburi fara vegetatie.

PARTIA

Dupa ce iesi de pe DN pe un drum rural bifurcat, treci pe langa un teren de fotbal cu gazon sintetic si nocturna apoi traversezi podetul peste Paraul Hidisel ("Podul Ruginiu") parchezi langa partie. Chiar daca nu observi vreo pancarda cu "PARCARE", daca mergeti pe sezon veti observa cu siguranta locul unde parcheaza si ceilalti.

La baza partiei exista o cladire galbena parasita, probabil apartine (a) a SC Telebig SRL, vechiul administrator al partiei.

La 19 m de parcare exista un derdelus mic, cu schimbarea de altitudine de 3-4 m. Chiar daca e potrivita pentru copiii sub 8 ani, nu recomand Partia Mica. Eu am incercat si m-am rasturnat in ceva balegar (dambul e plin de denivelari de genul) si m-am lovit la clavicula. Dupa ce am hotarat ca nu vreau sa adorm azi cu un ghips pe corp, sau mai rau, am mers la "Partia Bihorul".

Locul unde era partia de schi, Derdelusul Bihorul are o panta la care cobori doar pe deal 20 m, plus inca 60 maximum dupa ce dealul te-a avantat, cu o viteza apreciabila, de vreo 84 km/h. Eu, desigur m-am dat impreuna cu Daniel, fiul meu si cu nevasta pe Bihorul. Am pris viteze emotionante si incredibile. Apoi in parcare am consumat o cutie de Tedi cu Multivitamine. Ziua s-a terminat incredibil de bine.

Iarna viitoare va astept la Hidisel!

Trimis de Marcumandru in 09.03.18 21:20:06
Validat / Publicat: 09.03.18 22:06:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII prin CRIȘANA. A mai fost în/la: Nojorid, Sighisoara, Campeni

VIZUALIZĂRI: 718 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marcumandru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Partia Bihorul in departare (mi-am lasat telefonu in masina si nu am putut face poze de aproape)

Zoazore
[09.03.18 23:08:38]

@Marcumandru: Chiar ca nostalgie! Pe mine ma bucura sufletul tau de copil si parca va si vad chiuind in coborarea cu sania pe derdelus!

Ai un copil frumos! Sa va traiasca!

MarcumandruAUTOR REVIEW
[10.03.18 18:33:34]

@Zoazore: Multumesc pentru urare! Bucuria si nostalgia au luptat cot-la-cot in acea zi!

Marcumandru, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂLa schi în zona Crișurilor: