Nona Hotel

înscris/ă în 29.04.10
JUN-2009
+ COPII: 2

Incercati in alte locuri

Apreciez foarte mult aparitia acestui site si il gasesc extrem de util, in calitatea mea de organizator de concedii pentru familie. Acesta este si motivul pentru care am tinut sa postez un avertisment pentru cei care pot fi tentati de "ofertele" exceptionale ale agentiilor. Nu as mai alege acest hotel nici daca mi-ar fi oferita sederea gratuit. Fata de cel care a postat impresii inaintea mea, noi am avut norocul sa avem o camera buna, cu mobilier ok, curat si ingrijit decent. Chiar m-am bucurat de linistea si curatenia din hotel si imprejurimi. Plaja bunicica... DAR... si acum incep.

La restaurant, echipa era condusa de un bucatar si un sef de sala... sa zicem de trista amintire... Treceau periodic printre mese si ne studiau farfuriile sa vada daca mancam sau doar ne batem joc... mormaind prietenos... Nu aveai voie sa iei fructe in afara restaurantului... nici macar 2 mere pt. copii, ca le luasem in loc de desert pt. copii. Ne-au chemat ca pe infractori si ne-au cerut sa le punem la loc... cu sala de masa plina de lume.

Cat despre mancare, singura masa decenta era micul dejun, unde gaseai cam de toate, in general proaspete si frumos prezentate... dar daca vorbim de pranz sau cina... era cu totul alta poveste. Cam toate produsele servite la mic dejun erau cumva "refolosite" pentru celelalte mese. Prea multe mancaruri cu sos gretos si gras, prea multa tocatura, gatita sub toate formele posibile si mult prea condimentata. La friptura, singura versiune de gratar era o caserola mica, care se termina cu viteza luminii. In rest, totul cu sos, gras si condimentat. Vorbim de meniu pt. copii? ! ? Da, o tava cu snitele "brontozauri", in cel mai fericit caz, sau chiftele/carnati puternic condimentati, iar ca garnitura... spaghete cu putin bulion sau orez. Cu cat ne apropiam de finalul sejurului, am incercat ca macar una din mese sa o inlocuim, iar la restaurantul hotelului ne faceam salate.

Intr-o seara s-a terminat painea dupa mai putin de o ora de la deschiderea restaurantului. Cu toate ca am reclamat pana la managerul hotelului, nimeni nu ne-a luat in seama plangerile.

Tin sa mentionez ca nu suntem genul cu pretentii exagerate, iar de multe ori mai inchidem ochii la unele probleme aparute, daca ne simtim bine. In anul 2008 am fost tot in Albena, dar la hotelul Gergana si chiar nu am avut ce sa comentez, Totul a fost ok si una peste alta chiar a fost o vacanta de care ne amintim cu placere.

Si ca sa nu uit... PISCINA... destul de mica si inghesuita pentru o locatie care deserveste 2 hoteluri. Spre dupa amiaza si in week-end era plin ochi si n-aveai nici o sansa sa prinzi vreun sezlong sau umbrela. Poate ca as fi trecut cu vederea acest aspect, dar dupa 3-4 zile, fata cea mica (7ani) a aparut cu o pata pe omoplat si una pe burtica, ca si cum s-ar fi oparit. Dupa 2 zile pielea s-a ars si s-a descuamat, ramanand 2 pete maricele de pielea puternic depigmentata. Fetita nu stie sa inoate si a stat mai mult pe marginea bazinului. Concluzia doctoritei: arsura cu clor. Norocul ei este ca pielea si-a capatat culoarea normala, dar abia dupa cateva luni.

In concluzie, renuntati la cativa euro din alte capitole de buget si cautati o oferta cu preturi rezonabile pentru servicii decente.

Si acum o intrebare catre webmaster: exista posibilitatea de a grupa impresiile dupa ani. Cred ca ar fi mult mai util pentru utilizatori sa gaseasca impresii/oferte cat mai recente, ca sa isi faca macar o imagine de ansamblu asupra situatiei actuale de pe "teren"?

Impresii încărcate de geapopea in 30.04.2010 01:44:53

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA. A mai fost în/la: albena - hotel gergana, alte localitati

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (geapopea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5200 PMA (din 10 voturi) nota2

- ancamariagadea
[30.04.10 02:47:52]

@geapopea, bine ei venit printre noi! Ceea ce ai scris mi se pare foarte util iar faptul ca unor paragrafe le-ai dat o nota de umor ma face sa apreciez felul tau de a privi lucrurile. Faza cu bucatarul si seful de sala care se plimbau printre mese este... incredibila, chiar incerc sa-mi imaginez si iarta-ma daca ma pufneste rasul:)) Doamne, mare-i gradina Ta!

As vrea sa te intreb totusi cat te-a costat sejurul? Vad ca nu ai trecut niciun pret... Si daca poti, spune-ne cate ceva si despre conditiile de cazare, ar fi util.

Referitor la impartirea pe ani: site-ul este structurat pe tari, regiuni, hoteluri si obiective turistice. Fiecare hotel sau obiectiv are in cadrul sau impresii in ordin descrescator cronologica. Eu cred ca aceasta este cea ma eficienta metoda de organizare a site-ului. Adica, atunci cand cineva este interesat de o locatie i se afiseaza toate impresiile despre acea locatie. Daca s-ar face o grupare in functie de perioada... cam greu sa citesti impresii despre acelasi hotel... ca va trebui sa tot stai si sa cauti. Aceasta este parerea mea.

Eventual ar fi interesanta introducerea unui sistem de cautare pe ani... asta intr-adevar ar fi ceva, insa doar administratorul site-ului poate sa-ti raspunda daca se poate sau nu si daca el gaseste util acest aspect. Adica totul sa ramana structurat asa cum este dar sa existe o optiune de a cauta pe perioade.

- valimi
[30.04.10 07:05:32]

Multumim pentru informatiile aduse, pacat de vacanta ta.

Alta data va trebui sa consulti site-urile de acest gen inainte de a pleca.

- pepsi70ro
[30.04.10 07:20:14]

Adevarul este ca foarte multe restaurante nu permit intrarea/iesirea cu produse alimentare. Este o politica generala care trebuie respectata.

In ceea ce priveste petele aparute la fetita ta, imi pare sincer rau pentru ce a patit, insa eu cred ca mai bine sa fie clor ( binenteles nu in exces )decat sa nu fie, poate pielea este mai sensibila, cine stie. Si eu aveam probleme cand eram mic, clorul ma supara teribil, dar mai bine sa fie. In ziua de astazi cate boli exista... sa nu mai punem la socoteala si confuzia multora cu toaleta...

In rest utile aprecierile tale, bine venite drept pentru care te rasplatesc cu vot!

- biancuta
[30.04.10 07:52:22]

Interesante si utile observatiile tale. Referitor la piscina, da, este bine sa nu fie exces de clor. In asemenea cazuri, mirosul clorului se simte imediat ce te apropii. Eu, cand ma duc la mare, ocolesc piscinele din principiu. Un vot si din partea mea.

- alinutzza140*
[30.04.10 09:10:15]

Bun rewiew-ul si util . Poate asa o sa vada lumea ca nu e chiar asa de super sa pleci in vacanta afara . Poate asa i se mai da o sansa litoralului nostru. Un vot de la mine.

- mirelutza
[01.05.10 21:49:58]

@Alinutzza140 - numarul turistilor romani care pleaca vara la mare in Bulgaria este anual in crestere... si eu ma numar printre acestia si te asigur -NU EXISTA COMPARATIE! Eu mi-am propus sa revin pe litoralul romanesc la pensie si mai am cativa ani buni pana atunci! Nona e -uscatura dintr-o padure verde si imensa.

@Recomand Sunny Beach... veti fi fascinati de statiune, de servicii... e statiunea lor de TOP.

@geapopea - Bun venit pe site! Interesant review-ul, ai si de la mine un vot ( cu superbonus ) , mai ales ca acum cateva luni imi flutura prin minte o Nona la Albena pentru sejurul de la vara... dar mi-a trecut rapid si revin la SunnY Beach. Vad ca ai mai fost in Albena, la alt hotel... dar te sfatuiesc sa schimbi statiunea.

- teoanton
[06.05.10 12:54:05]

Nona este sora buna cu Elitsa, unde am fost in septembrie 2009. Sunt hoteluri gemene, cu aceeasi structura, vechime, spatiu, etc

Dupa mine, sunt cele mai proaste hoteluri din cele aflate pe plaja la Albena.

Asta se vede si dupa faptul ca sunt cele mai ieftine din toate cele de pe plaja.

Sunt clasificate trei stele, dar nu merita nici doua.

Astept sa ma contrazica cineva!

- piticot
[07.07.10 20:13:02]

Am de ales intre Nona si Boryana, ce parere aveti ? si...inca ceva : se poate iesi cu mancarea la terasa? intreb pentru ca sunt fumator...multumesc anticipat

• Raportat pret-calitate,OK! (Aug.2018) - punctaj satisfactie: 6.15 (scris in 26.08.18 de cristela din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Hotel Nona (Jul.2018) - punctaj satisfactie: 9.70 (scris in 25.07.18 de Totoshel din GALATI) - RECOMANDĂ
  • Hotel Nona (Jun.2018) - punctaj satisfactie: 9.60 (scris in 06.02.19 de alina35 din CLUJ-NAPOCA) - RECOMANDĂ
  • Un hotel bun, raport calitate - pret ok (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 8.88 (scris in 20.12.17 de Lorin66 din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Dezamăgitor (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 6.20 (scris in 27.08.17 de Bia2013 din BRAşOV) - NU RECOMANDĂ
  • Dezamagitor (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 3.75 (scris in 16.08.17 de Hpaul din TG-MURES) - NU RECOMANDĂ
  • Jalnic; Mizerie si atitudine ostila (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 3.70 (scris in 09.08.17 de vladdinca din ROMANIA) - NU RECOMANDĂ