ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2018
ÎNSCRIS: 24.01.10
JAN-2018
3 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Check In Jerusalim

Cu ocazia minivacantei noastre in Israel, pentru prima parte si anume cea din Ierusalim am ales ca loc de cazare un apartament central, Check in Jerusalim.

Adresa oficiala este: http://www.checkinjerusalem.com/

La alegerea facuta a contat in primul rand pozitia centrala si pretul care s-a impartit.

Rezervarea a fost facuta prin Booking.

Am primit confirmarea iar din partea Unitatii de cazare si o harta a locului de cazare precum si o animatie video practic o harta video pentru a vedea exact cum ajungem.

Asadar, apartamentul este situat pe linia Tramvaiului 1, la adresa Yafo St. 37, la 8-10 min pe jos de Orasul Vechi - Poarta Jaffa si cam 15 minute de Damascus Gate.

Zona este plina de terase, magazine, locuri de plimbat, ba chiar si o mica piata unde tinerii se intalnesc seara pentru a canta la pianul amplasat aici sau a dansa.

De la Statia Centrala (unde ne-a lasat busul 485) am mers 4 statii cu Tramvaiul 1 pana la Statia Yafo Center. In tramvai statiile sunt anuntate atat vizual prin monitoare cat si audio. De la statia Yafo Center, pe aceeasi directie de deplasare a tramvaiului am mers vreo 300 m pana am ajuns la magazinul Crazy Line, pe partea dreapta. Aici se coboara cateva trepte in dreapta si se ajunge la intrarea in bloc. Pe mail am primit si codul de acces in bloc de la interfon si am urcat la etajul 1, acolo unde este receptia.

Fetele de la receptie au fost foarte dragute, formalitatile derulandu-se repede.

Stiam despre garantia care ni se cere si a constat in 200 USD pusi intr-un plic si sigilat, urmand ca banii sa-i primim la check-out. Am primit o copie Xerox a plicului cu semnaturile noastre si ale drei de la receptie pe care era trecuta suma ce constuia respective garantie.

Am platit cash, se poate plati si cu cardul dar aveau un comision de 7% si care este trecut si in rezervarea de pe Booking. La plata cash comisionul nu este incasat.

Apartamentul nostru era gata desi am ajuns la ora 12.00.

Apartamentul a fost situat la etajul 2 si o domnisoara a urcat impreuna cu noi pentru a ni-l prezenta.

Noi am optat pentru un apartament cu un singur dormitor, living cu canapea extensibila si fara balcon.

Apartamentul nu este foarte mare, dormitorul micut dar ne-am descurcat 2 adulti si copilul in pat.

Lenjeria alba si curata.

Livingul are un coltar extensibil, nu foarte comod pentru 2 persoane (am inteles de la prietena noastra care a dormit in el).

In living un TV Led cu mai multe programe, parca avea si TVR international. I-am dat drumul doar de curiozitate.

Aerul conditionat este pentru intreg apartamentul. A functionat perfect pe cald noaptea cand era ceva mai racoare.

Baia suficient de mare si dotata cu sapun, gel de dus, crème, toate inscriptionate ca fiind de la Marea Moarta (de fapt toate cremele din Israel zic ei ca sunt de la Marea Moarta insa...)

Prosoape pentru 4 persoane, curate si pufoase.

Bucataria este in plan deschis cu livingul si este utilata cu tot ce ai nevoie.

Mi-a placut modul de primire, un plic personalizat cu numele meu iar in plic o harta, o scrisoare de multumire si o fisa de feed-back. Erau, de asemenea, instructiuni pentru folosirea televizorului si a telecomenzilor (una pentru TV si una pentru reciver) precum si o miniharta si codul de acces pentru ghena de gunoi. (Da, ghena este langa intrarea in bloc dar accesul se face pe baza unui cod :))

Pe masa erau 4 capsule de cafea pentru aparatul de pe masa, zahar si ceai.

Tot pe masa erau 3 cartonase (cate unul pentru fiecare noapte petrecuta acolo) in care puteai trece ce aveai nevoie sa-ti aduca in camera in ziua respectiva.

Dupa prima noapte am constatat ca mai avem nevoie de o patura, am trecut aceasta cerere pe cartonasul pe care l-am agatat de exteriorul clantei (ca cele intalnite la hoteluri cu “Nu deranja sau Fa curat!) si dupa amiaza, cand ne-am intors, patura era iin camera.

In fiecare din cele 3 zile am trecut necesarul de cafea (4 capsule/zi + zahar). Ceai era suficient si le-am gasit pe masa sau agatate de clanta.

Apartamentul desi minimalist mobilat este exact ca in fotografii.

Ca un minus as puncta tamplaria de la geamuri care nu se inchide foarte bine. De aici si comentariile celor care spun ca este galagie. Apartamentul nostru nu a fost catre strada ci catre minicurtea interioara, mai precis catre un zid dar chiar si asa se auzea strada. Este adevarat ca nu deranjant dar daca am fi stat pe partea cu strada ar fi fost o problema.

Formalitatile de check-out au fost, de asemenea, rapide. Noi am eliberat camerele dimineata inainte de a vizita Muntele Maslinilor si am lasat bagajele la receptie. Le-am luat dupa ora 14.00.

La scurt timp dupa vizita noastra am primit prin mail un formular de feed-back ceea ce denota interesul acordat unitatii pentru turisti.

Inainte de a opta pentru aceasta unitate de cazare am pus in balanta cu Hotelul Ibis dar pretul a invins. Spre amuzamentul nostru

Ne-am simtit bine aici iar pozitia centrala si amabilitatea ma determina sa il recomand celor care vor sa viziteze Israelul.

Trimis de dalumian in 05.03.18 17:41:48
Validat / Publicat: 05.03.18 18:12:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 2203 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dalumian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bucataria

[05.03.18 18:52:10]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente în regim hotelier, IERUSALIM" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Apartamente regim hotelier]

[29.04.18 21:02:49]

@dalumian:

nici aici nu a fost tocmai ieftin si daca asta ati ales in final inseamna ca dincolo era clar ceva mai scump.

Important insa este si ca sunt atenti cu ceea ce reprezinta satisfactia clientului pentru ei.

Felicitari, votat cu placere.

Alte impresii din această RUBRICĂApartamente în regim hotelier: