ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2010
DIN: Maramures-Cluj-Bucuresti
ÎNSCRIS: 04.07.09
APR-2010

La shopping in Dubai

“A fost la shopping in Dubai”, scriu din cand in cand ziaristii, acuzand si aratand cu degetul spre vedeta x sau politicianul y. Ca si cand ar fi cel mai rau lucru pe care l-ar putea face respectivii “infractori”. Si totusi, sa iti faci cumparaturile in Dubai este cea mai placuta si utila solutie in cazul in care: ai bani + trebuie sa iti schimbi / improspatezi garderoba + nu vrei sa aloci pentru aceasta activitate mai mult de doua-trei zile. Pentru ca in Dubai poti face cumparaturi “concentrat”: intri in unul, hai doua malluri si cu siguranta pleci acasa cu tot ce ti-ai dorit (si nu numai…).

Shopping in Dubai nu inseamna doar malluri. Eu as imparti destinatiile de mers la cumparaturi in trei: piete, bazaruri si malluri. Daca e sa le combini si sa gusti din toate cate putin, poti sa iti faci linistit o saptamana de “vacanta de cumparaturi” in Dubai, fara a trece de doua ori prin acelasi loc.

PIETE

Piata de Aur (Gold Souk) este cea mai renumita. Desi aflata la loc de cinste in programul de vizitare al agentiilor de turism, ea nu este considerata de localnici obiectiv turistic, motiv pentru care cerintele pentru vizitatori sunt aceleasi ca peste tot: tinuta decenta si fara manifestari de afectiune. Pe stradutele de aici veti gasi peste 300 de magazine, si puteti fi siguri ca tot ce straluceste e aur. Ma rog, daca e ceva ce straluceste foarte tare, atunci categoric sunt diamante… Iar daca exista pe aici cineva care sa “sufere” atunci cand vede diamante, atunci ori pleaca inspre acolo cu bani multi, ori mai bine nu se duce. Va spune una care se afla in situatia asta, dar care nu stia de “sfaturile” de mai sus. Renumele Piatei de Aur din Dubai nu vine de la preturile mici, ci de la cantitatile mari de marfa. Eu, care am pretentia ca am umblat si am vazut, care punea pe picior de egalitate magazinele cu obiectivele turistice din tarile vizitate pana acum, am ramas masca atunci cand am vazut vitrinele burdusite din piata asta: zeci de mii de modele de bijuterii, mii de diamante mari si de calitate. Am mers linistita crezand ca o sa dau numai peste podoabe orientale, greoaie, si am avut o mare surpriza: intr-adevar la loc de cinste in vitrine sunt hainele de aur – adevarate armuri – si colierele imense, dar bijuteriile cu diamante sunt lucrate in cel mai “european” mod posibil, desi arata mult mai bine decat tot ce am vazut eu prin Roma, Paris, Nisa, Berlin, Amsterdam sau Viena. In fine, ca sa ma linistesc mi-am luat si eu un inel cu un diamant central de 5. 06 carate si doua diamante laterale de cate 1. 06, toate cu o culoare si o claritate foarte buna. “L-am luat in poza”, daca stiti vorba, si ma uit la el cu mult drag si jind ori de cate ori deschid fisierul cu imagini din Dubai. O sa vi-l arat si voua, desi e posibil sa nu va intereseze subiectul la fel de tare ca pe mine…

Pentru ca si in Piata asta trebuia sa existe un “cel mai cel”, un record, niste bijutieri arabi au creat un inel de aur de 21 de carate, care cantareste aproape 64 de kilograme (59 de aur si 5 de pietre pretioase). Inelul e expus in vitrina, iar cine doreste isi poate lua unul acasa, dar in varianta “purtabila”.

Din Piata asta trebuie sa plec brusc, sa fiu luata pe sus, sa nu am timp sa intorc capul inapoi. Mergem deci spre piata de condimente, alte chestii dragi mie (dar nu ca cele de mai-nainte…). Desi nu mai e ce-a fost odata, mirosurile de aici te innebunesc, culorile la fel! Eram ca un copil intr-un imens magazin de jucarii, care nu mai stiape ce sa puna mana. Intrebam in stanga si-n dreapta ce e fiecare lucru si la ce se foloseste, dupa care il rugam pe prietenul nostru din Dubai sa ne scape de vanzatori, ca si sa fi vrut nu puteam lua in tara tot ce-mi doream. Am cumparat totusi orez mumtaz, lamai uscate, strugurasi (zeresk, pentru mancaruri cu pui), ierburi amestecate pentru mancare de miel, cardamom, menta, pudra de mango, condimente de gratar si tamarind. Sofranul insa l-am luat “pe recomandari” din alta parte, pentru ca la fel ca in celelalte bazaruri de prin Iordania, Thailanda sau Turcia vanzatorii au incercat sa ma “pacaleasca”. Este cel mai scump condiment din lume, iar pentru a obtine un kilogram trebuie recoltate cel putin 100. 000 de stigmate (perisorii aceia din floare, pe care se prinde polenul). Sofranul de calitate se obtine din varful acestor stigmate, care este mai inchis la culoare. Daca veti gasi sofran cu fire lungi, de 1-2 cm, si in nuante de la galben la rosu, fugiti ca e pacaleala. Ok, luati-ma cu forta si de la condimente…

Piata de peste a fost o iiiiiimensa surpriza pentru mine. Nu am mai vazut nicaieri asa ceva: in primul rand toti vanzatorii (cateva sute) erau imbracati la fel, cu o uniforma bleu, asa ca stiai clar ca nu a venit un nene de pe strada sa iti vanda peste si ca ai astfel garantia ca iei marfa buna. Apoi, exponatele. La intrare erau expusi rechinii. Aliniati, in functie de marime, de la cel mai mic (bun si pentru acasa) la cei mari (cumparati de restaurante). Langa ei, pestii-ciocan, calcani si alte specii ciudate carora le-am facut poze, spre deliciul vanzatorilor. In hala, dezmat. Tarabele pline de pesti de toate marimile, toate culorile! Fructele de mare aveau coltul lor, la fel si pestele uscat. Alaturi, o alta hala cu muncitori imbracati in albastru inchis, carora le plateai, le dadeai pestele si primeai un bon de ordine. In scurt timp erai chemat sa-ti ridici marfa, numai buna de pus pe gratar. Daca vi se face si voua pofta vizitand piata, nu trebuie sa plangeti ca “vai ce-as lua, dar daca nu-s acasa…”, pentru ca il puteti consuma astfel: multe restaurante accepta sa mergi cu pestele tau si ei ti-l prepara; exista locuri amenajate pentru gratar, in plaje sau in parcuri, unde mai si face cineva curatenie dupa tine; multe din spatiile de cazare din Dubai sunt apartamente dotate cu bucatarie proprie.

Piata de fructe si legume este lipita de piata de peste. Gasiti aici si ce vreti, si ce nu vreti. Preturile se negociaza, mai ales ca adesea sunt “umflate” special pentru turisti. Daca va ganditi sa faceti economie cumparand fructe din emirate in locul celor importate, sa stiti ca aici e chiar pe dos. Bananele “made in UAE” erau 7 dh, spre deosebire de 4 dh cele din afara. Treceti si prin piata de curmale, ca tot e in zona, si intrebati de curmale Kimia – dar gustati orice soi va mai ofera vanzatorii.

BAZARURI

“Little India” se afla imediat langa Bastakya. Gasiti aici tricouri-suvenir cu doi euro, saluri superbe care in Franta se vand de 5 ori mai scump (desi sunt identice), haine traditionale arabesti si indiene, incaltaminte (cea indiana inseamna papuci, fara sa existe “stang” sau “drept”), parfumuri la punga si ceasuri cu sacul. Mai sunt si dulciuri indiene, pe care va recomand sa le evitati: e ca si cum ai manca jeleu imbibat in parfum.

Bazaruri mai “spalate” gasiti in Bastakya, Madinat Jumeirah si Souk al Bahar, locuri despre care v-am povestit aici. Atata doar ca preturile, mari, sunt foarte putin negociabile, insa puteti fi multumiti ca ati gasit marfa de calitate.

Bazarul central din Sharjah merita vizitat, mai ales daca v-ati propus sa cumparati bijuterii de argint, imbracaminte traditionala sau covoare persane. Desi nu ne interesau deloc, la covoare ne-am pierdut cel mai mult timp si am aflat uimiti ca un covor de 1, 8 pe 2, 5, tesut din matase pe fir de matase, costa peste 9. 000 de euro.

MALURI

Putine tari din lume se pot lauda, cred, cu un numar asa de mare de mall-uri cate are Dubaiul. Mall-urile sunt mai mari decat v-ati putea imagina si cu atat de multe atractii, incat ai putea merge in excursie doar in mall-uri, daca ai vrea. Te-ai mai si lauda in final ca ai schiat, ai patinat, ai facut catarari, te-ai dat cu barca, ai admirat fantani arteziene, ai jucat fotbal, te-ai dat cu barca sau ai hranit pestii. Mallurile sunt, totusi, intr-o tara de musulmani practicanti asa ca in fiecare veti gasi macar cate un loc de rugaciune pentru femei si unul pentru barbati. Programul de functionare e ca la noi, de la 10 la 22, mai putin joia, vinerea si sambata, in zilele lor de weekend, cand raman deschise pana la miezul noptii. Seara este momentul preferat de localnici sa iasa la mall. Cu toti copiii din dotare (multi, de obicei) si cu o bona filipineza fac ravagii mai ales prin magazinele de lux dupa care se relaxeaza la restaurante sau cofetarii. Ei sunt imbracati in dishdasha, haina lunga si alba, si au capul acoperit, iar ele poarta pe deasupra cate o abaya neagra si o shaila pe cap. Desi multora dintre femei nu li se vede altceva inafara de maini si fata (iar altora nici atat nu li se vede), foarte multe tinere poarta acum abaya peste blugi stramti si bluze moderne, iar shaila este pusa undeva pe la jumatatea capului, peste parul foarte coafat. Daca pe barbati cel putin eu nu i-am putut evalua, la fetelor am observat o multime de haine si accesorii de marca (bijuterii, ceasuri, genti).

Dubai Mall este “cel mai tare din parcare”. Cu peste 1200 de magazine si o gramada de restaurante, este locul in care gasesti absolut orice ai cauta. Nu degeaba ii trec pragul 750. 000 de persoane in fiecare saptamana… Aici poti veni ca sa:

a) urci in Burj Khalifa;

b) patinezi pe un patinoar cu dimensiuni olimpice;

c) sa vezi una din cele mai mari piete de aur acoperite (diamantele m-au facut sa plang si aici…) ;

d) asisti la parada modei pe catwalkuri adevarate;

e) sa vezi unul din cele mai mari acvarii din lume, unde traiesc, printre cei 33. 000 de pesti, si rechini si pisici de mare uriase. Poti vedea acvariul de jos, dintr-un tunel care il strabate, sau de sus, dintr-o barca cu fundul de sticla;

f) sa faci cumparaturi. Nimic din ce va vine in cap atunci cand va ganditi la mall (asa cum arata ele la noi sau altundeva prin Europa) nu are legatura cu ce se intampla aici. Coridoarele sunt imense, magazinele la fel, marfa este din abundenta, spatiile de joaca pentru copii sunt gigantice, iar mancarea la restaurante este excelenta. Nu am fost in sezonul de reduceri, si cu toate acestea erau cateva magazine de haine si de ochelari care aveau reduceri de 75%.

Mall of Emirates era, pana sa apara colegul de mai sus, cel mai mare din zona. A cedat intaietatea, dar nu si-a pierdut atractia care il consacrase: singurul loc din Dubai unde ninge. Pentru ca de asta e cunoscut M. O. E. : are un resort de 22. 500 mp cu 5 partii de schi (una “neagra”, ca nivel de dificultate), partii de sanius si bob, pereti de catarare si o pestera sapata in gheata. Ca sa inchiriezi echipamentul (haina, pantalon, ski/snowboard si clapari/boots, sosete si casca) platesti 20 de euro, dupa care platesti ce te mai intereseaza: accesul la snow park, la partii si instalatii de urcat sau pentru lectii. Gasesti la MOE si o piata arabeasca cu suveniruri, dulciuri si covoare, e si magic Planet (cel mai mare loc de joaca acoperit din regiune), o sala de teatru cu 550 de locuri, cinematografe, peste 75 de restaurante si mai mult de 450 de magazine.

Mirdif City Centre: cand in numele lor apare si City Centre, inseamna ca s-au dezvoltat pe langa un hipermarket Carrefour. La fel, si aici. Mall-ul Mirdif e ultimul inaugurat si e imens. Gasiti de toate: imbracaminte, incaltaminte, bijuterii de lux, obiecte pentru casa, dulciuri, electronice. Ce am remarcat eu: desi am intart in magazine ale unor branduri pe care le stiam din tara, am observat ca acolo aveau marfa mult mai multa, mai frumoasa si mai de calitate decat ce gasim in Romania. Deci nu mai ieftina, dar mult mai multa. Surpriza a fost si magazinul Carrefour, de unde am cumparat multe haine si pentru noi, si pentru copil.

Daca as fi avut inca cateva luni la dispozitie, si voi mai mult chef de citit despre magazine, probabil v-as fi scris mai pe larg si despre alte mall-uri. Asa, va spun doar ca am mai vazut cateva din cele ce urmeaza, ca toate mi-au placut, ca toate au un “ceva” al lor si ca, pentru a rezista la shopping in Dubai, nu trebuie sa-ti reziste doar buzunarul, ci si picioarele. Asta e un sport pentru oameni cu conditie fizica, nu gluma. Alegeti voi cu ce vreti sa incepeti: Bur Juman (cunoscut ca fiind cel mai luxos), Dubai Festival City (in parcarea caruia intra 13. 000 de masini, care pot navali in peste 600 de magazine), Arabian Center (arhitectura traditionala), Ibn Battuta (impartit in 6 bucati, fiecare sectiune avand arhitectura unei alte regiuni – Andaluzia, Egipt, India, China etc), Wafi(cu Gradina Botanica Raffles), Mercato (arhitectura mediteraneana), Deira City Centre (unul dintre cele mai vechi malluri din Dubai, cu peste 350 de magazine).

Plimbare placuta si buzunare vesnic pline!

Trimis de lizuk in 29.04.10 16:11:17

VIZUALIZĂRI: 52633 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lizuk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 La piata de curmale

molko* [29.04.10 16:37:42] »

avand in vedere cele mai sus scrise... re-evaluez posibilitatea de a ajunge in Dubai... si da cu virgula...

EXTREM DE UTIL

pepsi70ro [29.04.10 16:58:52] »

Foarte interesant, desi shopping-ul nu este punctul meu forte, trebuie sa recunosc ca au foarte multe malluri care le fac cinste. Felicitari pentru review, util pentru cand voi ajunge acolo cu sotia.

lizuk [29.04.10 17:07:11] »

@molko: pai tu urasti sa mergi la cumparaturi :-)) Daca si pe tine te-am convins, chiar ca-s tare la povestit!

@pepsi: va fi util si pentru tine, nu doar pentru sotie, crede-ma... Pe sorin de-abia l-am mai scos din niste magazine cu masini, barci si avioane cu telecomanda. Cica erau pentru copii...

mariana [29.04.10 18:37:42] »

fara cuvinte....................nisip si o camila ai adus?

webmaster13 [29.04.10 19:28:39] »

Lizuk, daca nu-ti place melodia atasata, putem schimba!

motaneata [29.04.10 22:30:05] »

@lizuk, as zice ca ce scrii tu in ultima vreme nu mai sunt review-uri, ci capitole dintr-o carte de calatorii. Fascinant! Talent autentic!

De regula sunt un cititor selectiv si un votant retinut. Astazi sunt bucuros sa fiu al 7-lea!

Felicitari!

geosler [29.04.10 23:01:49] »

lizuk

Fara cuvinte. Ai un vot de la mine!

lizuk [29.04.10 23:30:21] »

Multumesc pentru aprecieri! Va doresc tuturor sa ajungeti sa folositi "instructiunile" de mai sus pentru a va ghida prin Dubai :-) dar sa nu uitati ca Dubaiul inseamna mai mult decat magazine.

@mariana: nisip nu, camila da. Nisip am luat din Iordania, nisip rosu, din Wadi Rum, loc de care m-am indragostit iremediabil. In Dubai, ca vorbim de nisip, plaja e ok si desertul e o ... caricatura fata de ce am mai vazut prin alte parti :-) Peste camila nu puteam sa trec, se vede ca arabii o apreciaza caci o gaseai sub toate formele, ca suvenir: din lemn, din metale incrustate cu pietre, din plus ...

david [29.04.10 23:49:31] »

Pot spune ca in Emirates Mall am gasit preturi mult mai bune decat in Dubai Mall la braduri ca Tommy Hilfiger, Timerland, Lacoste.

In cazul in care scoateti dirhami de la bancomat este de preferat sa aveti card cu cip. Cardul de Unicredit a ramas blocat in bancomat si nu am reusit sa-l scot. Cu cardul Ing nu am avut probleme.

Aurul se poate scoate la un pret bun daca aplicati una din tehnicile prezentate de Diaura. Am observat ca au mare cautare la turisti bijuteriile suflate cu aur care se gasesc la preturi bune.

Carefourul aflat sub Emirates Mall am inteles ca este cel mai mare din lume, unde am gasit multe lucruri folositoare pentru casa.

Femeile nu cred ca sunt frumoase dar am observat ca se machiaza foarte strident. Femeile yemenite sunt obligate sa-si acopere fata lasand doar ochii la vedere. Cele care isi arata fata am inteles din discutiile cu un egiptean ca le gasesti in bikini in Sharm el Seik.

Daca mai mergi in Dubai iti recomand o plimbare cu Ambra pentru turisti, unde poti manca bunatati si urmari spectacole cu iluzionisti, dansatoare si fachiri.

Un vot din partea mea

ancamariagadea* [30.04.10 00:07:44] »

Excelente randuri! Sper ca intr-o zi, cat de curand, sa-mi fie de folos

lizuk [30.04.10 00:09:51] »

David, merci pentru vot dar ma vad nevoita sa te contrazic pe alocuri: in Dubai, bijuteriile care par de aur si sunt prezentate ca si cum ar fi de aur chiar sunt din aur. Pe langa faptul ca exista controale foarte stricte, in lumea musulmana inselaciunea si minciuna se pedepsesc foarte aspru, motiv pentru care ma indoiesc ca si-ar risca cineva afacerea si situatia personala ca sa faca o gainarie. Iar daca ai senzatia ca ai obtinut un pret bun inseamna doar ca pe langa pretul real al obiectului ai platit doar un mic profit vanzatorului, si nu unul foarte mare, cum patesti daca nu negociezi.

Femeile de aici sunt ... din mai multe surse. Multe indience, multe iranience, multe asiatice si chiar rusoaice care incearca sa pacaleasca si sa se acopere din cap pana in picioare cu haine traditionale. Nu spun ca cele de mai sus sunt frumoase sau nu. Spun doar ca, ajutati de un prieten drag, localnic din Dubai, am invatat sa le deosebim pe acestea de localnice. Care mie chiar mi s-au parut frumoase! Chiar multe dintre femeile carora li se vedea doar ovalul fetei ("ambalare" care nu prea avantajeaza pe nimeni, de altfel) aveau trasaturi foarte frumoase. Cele tinere intr-adevar sunt machiate strident pentru gusturile noastre, dar cu mai mult bun gust decat numeroase exemplare mioritice.

In Dubai legea nu impune nimanui cum sa se imbrace si cat sa se acopere (se fac referiri la tinute decente, dar asta e altceva). Femeile care aleg sa se acopere (pe cap, pe fata si chiar pe ochi) o fac din proprie convingere sau datorita restrictiilor impuse de familie. Nu doar la cele din Yemen vei intalni tinuta amintita de tine.

Referitor la remarca acelui egiptean, ma abtin... Totusi, daca e sa mai ajungi in Dubai, recomandarea mea e sa nu te bazezi prea mult pe ce comenteaza indienii si egiptenii. N-as spune ca sunt surse de incredere... desi locuiesc acolo au o mentalitate foarte diferita de cea a localnicilor, deci nu poti spune ca ai vorbit cu cineva reprezentativ.

Cu abra (nu ambra) am fost de multe ori si cred ca tu de fapt o confunzi cu acele corabii numite dhow. Care e diferenta: abra e o barcuta mica, cu doua banci pe stanga si pe dreapta unde toata lumea sta jos (si se accepta atatia pasageri cate veste de salvare exista pe barca) in timp ce barcile mai mari de lemn, dhow, sunt folosite pentru croaziere si mese pentru turisti.

david [30.04.10 00:29:25] »

Am spus ca gasesti aur de calitate dar si bijuterii suflate cu aur. In cazul in care sunt suflate cu aur esti informat din start, nu incearca sub nicio forma sa te pacaleasca. Daca umbla cu magarii stiu ca sunt aspru pedepsiti de legile seicului.

Eu am cumparat de exemplu o bratara Armani model deosebit din aur roz dar si bijuterii suflate cu aur pentru cadouri.

Abra este corect, ma gandeam la Ambra din Italia, din spusele ghidului este un taxi ieftin folosit de localnici. De multe ori mai iese cu scandal dimineata cand se grabesc spre servici si locurile sunt ocupate. Pacat ca nu am facut poze sa-ti arat ca intrau mai multi decat capacitatea barcii.

lizuk [30.04.10 00:36:52] »

Ok, da, e corect cu aurul (desi eu nu am vazut bijuterii suflate cu aur, dar trebuie sa fie, daca ai si cumparat).

Asa o fi si cu abra, dar eu de cate ori am fost nu am vazut pe nimeni sa stea in picioare (nici nu ar avea cum) si nici sa se tina in brate unul pe altul, ci doar sa stea jos, deci era omul si locul. Iar la urcarea pe abra erau angajati care numarau cati pasageri au urcat deja, si noi am fost invitati sa asteptam urmatoarea barca atunci cand deja urcasera altii inainte. Nu te contrazic, or exista momentele de aglomeratie cand nu s-o tine cont de reguli, dar eu nu am prins asa ceva

david [30.04.10 00:45:50] »

La patinoarul din Dubai Mall in partea dreapta mai exista ecranul urias cu leduri?

Se laudau ca este cel mai mare din lume.

lizuk [30.04.10 00:48:33] »

Am vazut si eu unul enorm in zona patinoarului, dar nu stiam ca au batut recordul si pe partea asta... Sper sa nu gresesc si sa vorbim de acelasi lucru.

david [30.04.10 00:55:08] »

Am incarcat o poza cu ecranul, daca te superi se poate sterge.

Click pe galeria foto.

chelie_d [30.04.10 09:29:05] »

dubai-ul asta zici ca face parte din alta lume :-o

lizuk [30.04.10 09:34:29] »

@David, merci. O sa mai adaug si eu niste imagini, poti pune si tu linistit

@chelie_d, si eu asa am simtit...

biancuta [30.04.10 10:11:10] »

Fascinant!... Sper sa-mi foloseasca si mie candva.

mirelab [30.04.10 13:21:47] »

Chiar daca am vazut review-ul de ieri, abia acum am reusit sa-l citesc pe indelete....

Ca de obicei ma lasi fara cuvinte la cate lucruri descoperi in calatoriile tale...dar de data asta chiar am calatorit mai mult ca niciodata alaturi de tine prin piete...

Sincer, credeam ca suntem singurii care ne pierdem cel putin o zi in orice piata locala, targ de alimente...pe oriunde mergem...si de fiecare data venim cu ceva local in desaga si incercam sa ne amintim cum ne-a fost explicat sa il folosim

La intoarcearea de la Roma ne intrebam la aeroport de ce este bagajul mai greu si am bufnit amandoi in ras: de la condimente...mai aveam putin si plecam cu sacii dupa noi din Campo de' Fiori.

Felicitari, iar daca voi ajunge in Dubai stiu exact ce voi face cateva zile bune

Diaura* [30.04.10 20:55:05] »

M-am uitat in portofel... nimic; asa ca din pacate raman cu visul. Dar pana va deveni realitate, iti multumesc pentru solida documentare pe care ne-o pui la dispozitie. Cred ca am vazut toate documentarele despre Dubai si tot nu ma satur sa mai citesc (si sa ma uit la poze... fascinata ca un copil care nu stie sa citeasca si pentru care imaginile spun tot).

dananecula [02.05.10 18:37:22] »

Foarte, foarte utile informatiile tale, draga Lizuk. Un adevarat ghid de calatorie in Dubai ne-ai prezentat! Deocamdata ma ,,infrupt'' din pozele apetisante cu sortimente de peste, ma ametesc cu aromele condimentelor prezentate foarte explicit de tine, dar sorb din priviri si minunatiile din aur surprinse cu atata talent ,,fotograficesc'' si ma las purtata pe aripi de visare, ca poate voi ajunge si eu vreodata, acolo, la mare departare.

Felicitari pentru un asa review extrem de minutios descris si deosebit de folositor! Bravo si votul cu nr. 16 si de la mine vineeeee

lizuk [02.05.10 22:22:09] »

merci, dana, dar ca s-o iau pe urmele lui molko si sa te chestionez despre votul dat: mi-am dat toata silinta sa scriu un material nu util, ci foarte util. ce crezi ca ar mai fi trebuit sa contina, ca sa intruneasca toate conditiile pentru a fi considerat si de catre tine foarte util? nu intreb cu rautate, chiar sunt curioasa

anytha29 [05.05.10 18:16:45] »

visul meu cel mai mare este Dubaiul, iar tu mi-ai intarit si mai mult convingerea ca trebuie sa ajung acolo... candva!

Un vot si de la mine!

georgiana [09.05.10 18:33:59] »

Votul cu nr 18 a sosit abia acum.

Am fost cam ocupata satamana asta, dar... n-am uitat! Vroiam sa am mai mult timp, ca sa citesc cu atentie si sa studiez fotografiile cat mai amanuntit!

Ce pot sa spun, decat ca sunteti foarte curajosi! Mie mi se pare o lume straina mie si n-as indrazni sa ajung aici, decat intr-un grup organizat! Ma bucur mult pentru voi ca ati reusit sa va indepliniti acest vis maret! Te felicit ca ai reusit sa ne scrii si noua, celor de acasa despre experienta ta!

Sunt constienta cat timp ti-a luat sa alegi si sa incarci cele aproape 100 de poze din cele 2 reviews-uri si mai ales sa scrii atatea lucruri, foarte detaliat si placut!

Pe cand urmatorul review/?

lizuk [09.05.10 22:34:53] »

@anytha 29: cu siguranta ca, daca iti doresti asa de mult, vei ajunge! Eu iti tin pumnii!

@georgiana: ma distrezi din nou cu teama ta fata de lumea musulmana: -)) Poate te luam cu noi cand mai mergem pe undeva, sa vezi ca nu e dracul atat de negru: -) De fapt o sa faci tu singurica un pas mic, acum ca tot ajungi in Turcia. Zilele astea sper sa am timp sa scriu despre posibilitatile de distractie in Dubai, ca sa fie "filmul" complet: vizite aici, shopping mai sus si distractie... cat de curand. Si-atunci veti fi cu totii convinsi ca merita sa dai o fuga prin Dubai.

georgiana [09.05.10 22:48:55] »

@Lizuk,

E fireasca zic eu, asa zisa teama a mea, pentru ca e o lume cu totul noua pentru noi, cei din vest, care suntem mai ''europeni'' decat voi. Noi ''fugim'' iute pe-aici, peste frontiera, fara grija, nici a limbii, nici a traditiei, deci e simplu ca aici am trait mereu amestecati, sarbi, unguri, nemti, etc. Poate ca si acolo ma voi obisnui, dar oricine are sa stii, prima data un acel ceva, care te face sa te simti stingher. Multumesc frumos, de sfaturi! Fac eforturi sa depasesc situatia, sa stii, dar... mai sus mi-am spus parerea.

Mie mi-a placut la nebunie poza ta de la review-ul cu Cambogia, cea cu avionul ala frumos colorat si tu... ca o pustoaica! Totul foarte exotic!

Acolo parca... m-as duce!

ionut30 [12.05.10 00:08:16] »

o intrebare am... lizuk... eu plec pe 28 octombrie in dubai... la ce hotel ai stat? ceva sfaturi poti sa-mi dai legat de hoteluri... multumesc si astept.

- am luat doar biletul de avion... inca mai caut hotel... ceva in jur de 1000 euro pe 7 nopti

lizuk [12.05.10 02:56:51] »

@ionut: eu am stat la un hotel mult mai ieftin decat ce cauti tu. Hotel de 3 stele, camera era de fapt studio, foarte mare - cam 40 mp - cu bucatarie, masina de spalat haine etc. Camera si mic dejun inclus - 75 dolari/noapte.

Merita sa mergi aici daca iti propui sa te plimbi toata ziua, altfel nu e cel mai luxos hotel, iti dai seama. Desi nici nu am avut nemultumiri legate de el. Iar daca mergi special pentru plaja, sa stii ca trebuie sa iei un taxi si te va costa cam 3-4 euro drumul (au si bus gratuit de la hotel, dar la dus ora era cam proasta).

Hotelul se numeste City Tower Hotel Apartments. Daca vrei sa stai undeva foarte aproape de plaja, in principal trebuie sa te uiti in zona Jumeirah sau Mamzar (asta insa e mai departe de centru). Daca gasesti ceva (poate pe booking, unde e si harta) ma pot uita sa vad daca stiu pe unde e situat.

ionut30 [12.05.10 13:47:41] »

eu am luat biletele de avion de la agentia * * * * * *... prin ei o sa iau si hotelul (implicit viza)... problema ptr moment e ca nu au ofertele de hoteluri ptr toamna. de aceea eu doar ma interesez... pe ofertele vechi aveau HOTEL IBIS... (IN JUR DE 400-500 EURO 7 NOPTI) si ARABIAN PARK (in jur de 700 euro)... acum astept sa vad ce au si eu in oferta

lizuk [12.05.10 13:54:34] »

Ionut, tu cred ca spui de 400-500 de euro de persoana, nu? eu spuneam de 75 dolari/camera. Daca o sa te intereseze, iti pot face legatura si cu cei de la care am luat eu cazarea (si m-au ajutat cu viza). E o agentie din Dubai.

ionut30 [12.05.10 14:01:12] »

ca zone unde ai stat ...deira?..sau unde? acum am vb cu agentia..ma si cunsoc cei de acolo..merg pe oferta lor( sper sa vina cat mai repede ca sa pot vedea ce hoteluri au)...

--la 1000 euro 2 pers am zis un pret maxim...daca gasesc ceva mai ifetin..normal ca o sa il iau....preturile la ibis si arabian erau ptr 2 persoane.

lizuk [12.05.10 14:07:26] »

Da, noi am stat in Deira. Gasisem la aceiasi bani si in Bur Dubai, dar am vrut aici pt ca aveam aproape doua statii de autobuz si una de metrou, plus ca in 10-15 minute ajungeam si la plaja.

ionut30 [12.05.10 14:12:40] »

ok multumesc.....cand am ceva ofete de hoteluri..va anunt ptr un SFAT BUN

webmasterXY* [12.05.10 14:47:47] »

@ionut30, am modificat ecoul in care apare postata agentia de turism la care faci referire, daca citesti cu atentie ce scrie cu rosu chiar deasupra ferestrei pentru ecouri, te vei lamuri iar data viitoare vei evita derapajul. Fiind nou pe site iti spun bine ai venit, asteptam impresii din vacantele tale.

ionut30 [12.05.10 14:50:47] »

acum am citit!!! scuze !!!!

ionut30 [12.05.10 18:15:02] »

lizuk: ce poti sa imi spui despre deira? am citit pe un forum ca ar fi o zona periferica, veche plina de indieni si pachistanezi. ce zona imi recomanzi pt a fi cat de cat aproape de atractiile din dubai?

lizuk [12.05.10 19:22:11] »

Dubaiul este impartit in doua de Dubai Creek. Deira este una din parti, mai mica, in dreapta cum te vei uita la harta Dubaiului, iar Bur Dubai in stanga. Deira este o zona locuita de indieni si pachistanezi, dar sa stii ca asa este cam tot Dubaiul. E adevarat ca ei nu stau pe Jumeirah Road, dar totusi... daca te gandesti ca in Dubai doar 10% sunt localnici si restul de 90% rezidenti... Revenind, Deira nu este zona periferica, este o parte mare din Dubai, poti sta si in centrul ei daca vrei: -) Depinde mult de ce atractii vrei sa fii aproape. Piata de Aur, de condimente, de peste, Heritage Museum si altele despre care am scris in alt review sunt aproape, de aici. La majoritatea ajungeam in cateva statii de autobuz. Daca te intereseaza mai mult atractiile noi, moderne (Burj al Arab, Burj Khalifa, Marina Walk) atunci... trebuie sa stai in Bur Dubai. Uita-te pe o harta a Dubaiului si cauta sa gasesti hoteluri in partea stanga a apei (cum te uiti la harta) si cat mai in mijlocul "partii stangi". Oricum, daca nu gasesti ceva foarte aproape de plaja si ai de ales intre un hotel din Deira si altul din Bur Dubai aproape de Creek, daca diferenta este mare nu merita sa renunti la Deira.

E important ca ori pe unde stai sa ai aproape o statie de metrou, pt ca si daca stai in dreapta si daca stai in stanga intotdeauna vei fi foarte departe de unele obiective si cu taxiul te costa ceva pe distante foarte mari (asta daca vrei sa explorezi). Altfel, din Deira noi am ajuns ok peste tot, chiar si la Burj al Arab si aqua parc, cu metroul. Am mers direct, foarte rapid. Nu trebuie sa te feresti de zona. Mai ai un avantaj aici: gasesti multe multe restaurante cu preturi foarte bune (indiene, iraniene, orientale deci). Iar oamenii, stai linistit ca nu-ti fac absolut nimic, atata doar ca indienii zgaiesc ochii la fete, dar nu sunt vulgari, insistenti sau mai stiu eu ce. Se uita doar.

Cand se apropie "termenul" la care trebuie sa te hotarasti, ma poti contacta sa vorbim mai la concret. Sau daca gasesti niste hoteluri, ma pot uita si eu la amplasare, daca vrei

ionut30 [13.05.10 09:39:45] »

cum o sa am ceva sigur te anunt... ptr moment nimic doar cele 2 hoteluri (IBIS si ARABIAN PARK) --cele 2 au fost mereu in oferta agentiei mele... restul de hoteluri la inceputul lunii iulie.

-- oricum Deira nu ma atrage... sper sa gasesc ceva la pret rezonabil in Bur Dubai.

-- ma poti informa legat de preturile de intrare la Bur dubai(legat de rezervare. se poate face cu 1-2 zile inainte....pretul de intrare pe moment 400 imi pare ff mare)... la wild wadi?...

lizuk [13.05.10 09:48:16] »

La Burj al Arab, vrei sa spui. Nu exista pret de intrare, nu mai e ca altadata sa poti plati o taxa si sa intri, inteleg ca in perioada in care se acceptau vizitatori a fost spart un magazin de bijuterii. Acum ca sa intri trebuie sa ai rezervare la unul din restaurantele / cafenelele lor. Chestia asta o poti face direct pe site-ul lor, sau telefonic cand vei fi in Dubai. Poti ruga pe cineva de la receptie de unde vei sta tu sa sune, o vor face pt ca in Dubai convorbirile interurbane sunt gratuite.

Pretul de la Wild Wadi: parca 100 AED, dar pana atunci cine mai stie ce o fi... Mai apar promotii. Recomandarea mea e sa nu iei nici o excursie de la agentia din tara pt ca la orice hotel, la receptie, vei gasi tone de pliante cu reduceri si gratuitati. Eu la Wild Wadi am avut 25% reducere pe baza unui cupon de asta.

lizuk [13.05.10 09:49:52] »

Oare cand ai zis Bur Dubai te refereai la turn? cea mai inalta cladire? Ala e Burj Khalifa. Intrarea e 100 AED cu bilet luat dinainte sau 400 intrare imediata. Cand am fost eu nu se puteau lua bilete de pe net, le-am luat direct de la turn cu o zi inainte.

ionut30 [13.05.10 11:19:07] »

da la turn. cand am citit de revervarea biletelor ma gandeam la ceva de genul 1 luna 2 inainte. excursii nu iau din tara nimic...stiu faza cu pliantele si reducerile de acolo( am fost in egipt si acolo e la fel). multumesc de informatii....mai am 6 luni pana plec..destul timp sa ma informez

piti [20.05.10 21:02:13] »

Acum am avut timp sa scriu, acum te punctez .

Aceeasi parere ca si la precedentul review despre Dubai .

ionut30 [05.10.10 23:29:06] »

se apropie data plecarii 28 oct... am luat cazare la HOTEL IBIS DEIRA CITY CENTRE (8 nopti cu mic dejun)... pana la urma ti-am urmat sfatul si am ales deira... ceva de hotel stii? ca zona e buna?

lizuk [05.10.10 23:38:46] »

E un hotel la care m-am uitat si eu inainte sa plec, dar nu se incadra in bugetul nostru... Ca zona sigur e mai... putin colorata decat cea in care am stat noi. E bine asezat, zic eu - e chiar langa un mall si foarte aproape de statia de metrou, deci ai rezolvat-o si cu transportul, si cu cate ceva de-ale gurii. In Carrefour-ul de aici am mancat ananasul cel mai bun, dupa Thailanda (ales de mine si curatat/feliat pe loc). Gasesti si alte fructe, salate de fructe, freshuri, baclavale (vezi ca difera mult de ale noastre), curmale umplute cu tot felul de chestii (bune de cadou pentru cei de acasa). Eu zic ca ai facut o alegere buna.

ionut30 [08.10.10 11:54:01] »

multumesc ptr raspuns. mai am cateva intrebari... cum se face rezervarea la Burj Khalifa, ptr a beneficia de reducere? (de pe o zi pe alta sau la diferenta de cateva ore...)

--care este pretul aurului... se plateste la lucrare... sau tot la gram... cum sunt preturile raportate la romania unde gramul este 1.2 mil

--referitor la imbracamintea fetelor este chiar asa mare strictete?

lizuk [08.10.10 13:48:09] »

Cand am fost noi abia se redeschisese Turnul, si nu se puteau face rezervari pe net (desi initial exista si varianta asta). Merita sa intri pe site-ul lor si sa vezi daca acum se poate. Altfel, mergi la Turn (se intra din mall) si vezi cand e prima data disponibila. Eu nu m-as lasa chiar chiar pe ultima zi, s-ar putea sa nu gasesti chiar de pe o zi pe alta. Daca iei biletul anticipat, il iei mai ieftin dar trebuie sa ajungi la ora aleasa, ai doar 30 de minute interval in care esti acceptat. E o solutie buna, totusi, decat sa platesti de cateva ori mai mult. Recomandarea mea e sa iti alegi o ora mai dupa-masa, ideal ar fi sa prinzi momentul cand se lasa seara - vezi orasul si pe zi, si cu toate luminile aprinse. Iar daca prinzi si spectacolul fantanilor, nu-ti poti dori nimic mai mult...

Aurul - nu stiu cum se vinde. Eu m-am uitat doar la modelele cu diamante, si alea aveau pret pe lucrare, acolo nici nu prea conteaza gramele de aur. Ce stiu insa e ca preturile sunt negociabile. Oricum, ce am retinut si am constatat e ca aurul acolo nu e neaparat mai ieftin, ci mai mult si modelele sunt deosebite.

Cu hainele fetelor nu e nici o restrictie, totul e sa aiba haine decente. Bine, de la plaja nu ai voie sa iesi in costum de baie pana la masina, dar eu zic ca nici ele nu s-ar simti bine... Deci se pot imbraca oricum, dar merita sa incerce sa nu iasa neaparat in evidenta cu haine mulate, bustiere, fuste super scurte. Plus ca, daca veti prinde calduri (si asa cred ca va fi) cel mai usor ar fi sa aveti haine foarte subtiri dar cu maneca lunga (sau fetele sa aiba o esarfa subtire, un sal, ca sa si-l poata pune pe brate, la nevoie).

Daca o sa arunci un ochi pe pozele mele, o sa vezi ca la un moment dat eram cu un fel de salopeta neagra, iar in partea de sus eram cu umerii goi, fara bretele sau altceva. E, sa stii ca asta a fost o tinuta destul de excentrica pt ei, pana nu am pus o esarfa deasupra s-au intors multe priviri prin piete (iar prietenul nostru din Dubai ne-a dus sa cunoastem pe cineva din familia lui abia dupa ce mi-a atras atentia ca esarfa aia trebuie sa ramana pe mine).

ionut30 [09.10.10 17:54:19] »

cum pot suna in tara din dubai? ce optiuni am

lizuk [10.10.10 22:31:05] »

Eu am folosit telefonul mobil pe care il aveam din tara, dar inteleg ca poti cumpara cartele pe retelele lor (se gasesc peste tot) si ca ar avea tarife mai bune pentru apelurile in Romania. Cand vei gasi un magazin de asta (in City Center de exemplu, la subsol) merita sa pui o intrebare...

celeste [10.10.10 22:53:31] »

Felicitari pentru review si pentru poze care sunt ssuperrrrrr.

ionut30 [10.10.10 22:56:07] »

tel din romania intra direct in reteaua lor? eu sunt abonat cosmote (e vreo problema?)

lizuk [10.10.10 23:03:07] »

@celeste: merci, iti doresc sa ajungi sa vezi live toate locurile in care au fost facute: -)

@ionut: eu am avut vodafone, pana sa fixez eu reteaua manual tot trecea din una in alta si nu mergeau toate la fel de bine; pana la urma l-am fixat pe etisalat. La Cosmote nu stiu cat costa, poti ori sa suni sa intrebi, ori daca ai activat serviciul de roaming sa fii atent ca dupa ce pornesti telefonul in Dubai vei primi un mesaj in care vei fi anuntat de tarifele pt apeluri si sms-uri (la vodafone cel putin asa am aflat tarifele)

ionut30 [10.10.10 23:05:53] »

am activat. te intrebam ptr ca in egipt desi aveam activat roaming nu a mers. deci fixez reteaua... in caz ca nu merge, cumpar cartela de acolo... am inteles. ok merci mult

celeste [10.10.10 23:06:31] »

@lizuk as vrea sa ajung, dar este o problema... cate ore a facut avionul pana acolo?

lizuk [11.10.10 10:53:54] »

Zborul dureaza 5 ore, nu e chiar mult...

dananecula [11.10.10 16:11:31] »

@celeste

5 ore un zbor pana in Dubai sa stii ca nu e foarte mult.

Daca-ti spun ca primul zbor in viata mea (adica la inceputul lunii iunie 2010, anul acesta) a durat 14 ore poate nu ma crezi

Pai zborul nostru in Japonia cam atat a fost: 2 ore pana la Roma, o escala de 5 ore in acel aeroport, apoi am schimbat avionul, iar pana la aterizarea pe aeroportul Kansai au mai trecut vreo... 12 ore

Ce senzatii tari si ce impresii traznet am avut poti citi aici

Deci cele 5 ore de zbor ale Lizukai au fost floare la ureche pe langa zborul nostru catre Tara Soarelui Rasare!

celeste [11.10.10 16:46:52] »

@dananecula, stiu ca 5 ore nu este mult... anul trecut am zburat pana la Reus (Spania)... am facut 3 ore si jumatate si am luat 2 extraverale... problema e la decolare... iar pana in Japonia nici nu ma gandesc.

ionut30 [06.11.10 09:48:22] »

. zona deira si hotelul Ibis mi-au placut (aproape de mall deira, de metrou). (multumesc de sfaturi)

-ce m-a impresionat la maxim fantanile de la BURJ KALIFA, metroul suspendat (fara conductor), ATLANTIS HOTEL... plajele super... sunt inca marcat

dananecula [06.11.10 12:43:45] »

@ionut30

Te-asteptam cu impresii ,,calde'' din Dubai. Cu siguranta ca ai muuuulte de povestit iar noi asteptam cu mare nerabdare review-urile si pozele tale.

Succes!

julieta [11.01.11 19:09:36] »

BUNA SEARA. FOARTE MULTE INFORMATII. MULTUMESC MUL. EU PLEC SAPTAMANA VIITOARE. VA ROG MULT SPUNETI-MI IN SUNT SPATII AMENAJATE PTR FUMATORI IN MALL? MULTUMESC MULT

lizuk [11.01.11 23:06:41] »

Hmmm... Cum eu ocolesc locurile unde se fumează, nu m-am uitat după locuri amenajate special pt asta, dar am mâncat în mall-uri şi nu ţin minte să fi fost fum, deci bănuiesc ca în zona restaurantelor nu se fuma... Oricum, de ce vrei să ştii totul în detaliu dinainte? Mai bine descoperi tu

webmaster26 [17.02.18 19:12:22] »

Mutat în rubrica "Shopping în Dubai, DUBAI" (nou-creată pe sait)

16 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
anytha29, biancuta, celeste, chelie_d, dananecula, david, Diaura*, georgiana, geosler, ionut30, julieta, lizuk, mariana, molko*, motaneata, piti