ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2018
DIN: UM01065
ÎNSCRIS: 18.11.12
JUN-2015

Plaje în Lefkada

Prin 2014, trei colegi de-ai mei de serviciu au plecat cu familiile, in gashca, in Lefkada. Au stat o saptamana si cand s-au intors ne-au facut capul calendar. Moamaaa, ce misto e, ce apa, ce plaje, pffff, Raiul pe pamant. Si-am zis … de ce nu? Asa c-am pus mana pe mouse, am luat netul la “calarit “ si i-am dat Doamnei vestea cea mare. Mama… in 2015, Lefkada scrie pe noi. Norocos cum sunt de cand ma stiu, am primit raspunsul uzual, de genul … “ mergem unde zici tu, ca stiu ca nu ma duci aiurea “ si am dat drumul la documentare. Colegii imi spusesera ca sapte zile e cam la limita, asa c-am marsat pe ideea de zece zile pline in Lefkada, sa avem timp sa ne plimbam pe toate plajele de-acolo.

Lefkada e o insula relativ mica, are doar 35 de kilometri de la nord la sud si cu toate astea, in zece zile am reusit performanta sa fac 700 de kilometri cu masina prin insula. Din cele 21 de plaje cotate ca fiind amenajate, am vizitat 11. Si despre plajele acestea as vrea sa va povestesc cate ceva in acest review. Am sa le prezint ca intr-un fel de clasament, asa cum ne-au placut noua. Desigur ca e relativ acest clasament, e chestie de gusturi si nu ma indoiesc ca vor fi si alte pareri. Insa asta e si farmecul pana la urma. Dac-am avea toti aceleasi opinii probabil am functiona pe baterii, n-am mai fi oameni.

Plajele din Lefkada nu sunt cu nisip. Sau cel putin, nisipul este prezent intr-o mica proportie printre pietricele. Intrarea in apa nu este deloc lina, iar pe plajele din vestul insulei valurile sunt aproape tot timpul prezente si sunt destul de mari. Insa aceste mici neajunsuri sunt compensate din plin de culoarea apei. Pietricelele de calcar prezente si in apa dau apei o culoare fabuloasa. Acel azur de exceptie pe care eu nu l-am mai intalnit in alta parte. Am facut turul insulei cu masina de vreo trei ori in aceste zece zile, doar pentru a gasi cate un loc pe marginea soselei de coasta, de unde sa admiram marea. Soseaua de coasta este mai sus decat tarmul pe partea vestica a insulei, iar privelistea este de vis. Sa stai o jumatate de ora cu o cafea “ la pachet “ si sa admiri marea aceasta este ceva extraordinar. Te incarca. Te incarca cu energie pentru un an. Si parca te-ndeamna sa mai vizitezi odata Lefkada. Sper sa mai fac umbra suficient timp acestei planete, astfel incat sa mai vad odata aceasta insula :).

Cum va spuneam am vazut 11 plaje. Au fost zile in care am vazut doar o plaja, au fost zile in care am vazut doua sau trei plaje. S-o luam pe rand si sa va spun cateva cuvinte despre ele.

1) Egremni

Am avut sansa s-o vizitam cu cateva luni inainte de cutremurul din noiembrie 2015 care a facut ca astazi, daca am inteles eu bine, sa nu mai poata fi vizitata decat venind pe mare. Este situata pe partea de vest a insulei, iar accesul cu masina nu este nici foarte greu, dar nici foarte usor. Soseaua care coboara spre plaja este foarte ingusta, nu incap doua masini, insa din loc in loc soseaua are niste “ apendice “, in care poti baga masina, astfel incat cel care urca sa poata trece. Am ajuns acolo la prima ora a diminetii pentru ca parcarea este mica si am vrut sa fiu sigur ca am unde sa las masina. Practic, cand am ajuns acolo, in afara de noi mai era masina celui care taie tichetele de parcare. Parcarea a costat 3 euro pentru toata ziua. Se coboara (mai bine zis se coborau) vreo 360 de trepte, pe care, evident, la plecare trebuie sa le urci. Plaja este cu niste pietricele extrem de fine, in aparenta pare nisip, insa daca nu umbli cu papuci, dupa cateva minute pietricelele incep sa cam taie la talpa. Sunt sezlonguri si umbrele si in 2015 costau 8 euro pentru doua persoane. Este si un mic chiosc pe plaja de unde poti cumpara un suc, o bere, o inghetata sau o cafea. N-am vazut nimic de macare la acel chiosc. Cand am ajuns era soare si frumos, insa dupa o ora cerul s-a intunecat dintr-o data si a plouat torential vreo 20 de minute. Contrastul intre cerul negru si apa turcoaz este pentru mine ceva unic. N-am avut ocazia sa vad sau sa prind in alta parte aceasta combinatie. Dupa ce s-a oprit ploaia, soarele a iesit din nou, iar ziua a continuat excelent. Sunt valuri mari, intrarea in apa este destul de brusca. Dupa 10 metri de la mal apa ajunge la 1,50 metri adancime.

2) Poto Katsiki

Este situata in partea de sud-vest a insulei si este considerata una dintre cele mai frumoase si fotografiate plaje de la Mediterana. Accesul cu masina se face tot pe un drum ingust, insa mi s-a parut ceva mai usor ca la Egremni. Am ajuns tot la prima ora si tot din motive de … gasit loc de parcare. Tot 3 euro, ca la Egremni a costat si aici parcarea. Inainte de a cobori cele aproape 100 de trepte catre plaja, este amenajat un restaurant si cateva magazine de unde poti cumpara atat suveniruri cat si cele trebuincioase pentru plaja: creme, umbrele, jucarii pentru cei mici si multe altele. Plaja este cu pietricele, nu sunt sezlonguri, iar intrarea in mare este foarte abrupta. Practic dupa cativa metri apa iti trece de cap. Valuri mari si aici, insa pentru cei care au curaj sa mearga la apa mai adanca e mai bine. Dupa 30-40 de metri de la mal nu mai sunt valuri. Incepand cu ora zece se aglomereaza destul de tare atat cu turistii care vin cu masinile, cat mai ales cu turistii adusi de vaporasele care fac turul insulei si au ca punct de atins in program plaja Porto Katsiki. Am plecat de la Porto Katsiki pe la doua dupa-amiaza si coada de masini parcate pe marginea drumului era de vreo 2 kilometri. Obligatoriu trebuie mers la spalatorie dupa, pentru ca masina se face alba din cauza prafului de calcar. Avantaj cei care au masina alba :).

3) Kathisma

Este situata tot pe partea vestica a insulei, aproape de Agios Nikitas. Este o plaja cu nisip alb, insa nisipul are o granulatie mare. Este lunga, poate cea mai lunga plaja din Lefkada, iar intrarea in apa este ceva mai lina decat la celelate plaje. Poate de aceea valurile sunt ceva mai mici. Parcarea se face pe strada care tine loc de faleza, insa anumite sectoare sunt rezervate clientilor care viziteaza tavernele si restaurantele aflate pe aceasta faleza. Pe plaja sunt sezlonguri si umbrele care pot fi folosite gratuit, insa, asa cum este uzual in Grecia, trebuie comandat ceva de la beach bar. O cafea, un fresh de portocale, o bere, orice. Baietii care servesc pe plaja sunt destul de insistenti, trec destul de des si te intreaba ce sa-ti mai aduca, insa daca nu doresti sa mai comanzi, nu este nicio problema. Pentru iubitorii de sporturi nautice aici este locul unde poti inchiria un ski-jet sau poti face parasailing.

4) Megali Petra

Aflata tot pe partea vestica a insulei in dreptul localitatii Kalamitsi, Megali Petra este o plaja cu pietricele, cu intrare abrupta in mare. De ce ne-a placut noua? Datorita arhitectului care a aruncat blocurile de piatra atat pe plaja cat si in mare. Arhitectul asta, Maria-Sa Natura, a facut din Megali Petra o plaja mai salbatica, unde oamenii vin pentru peisaj, pentru o baie in mare, pentru o partida de inot in jurul blocurilor de piatra “ aruncate “ maiastru in apa marii. Sunt sezlonguri si umbrele unde poti sta gratuit, evident trebuid sa comanzi ceva de la micutul beach bar de pe plaja. Cam greu cu masina acolo. Sunt putine locuri de parcare si trebuie sa ai putin noroc ca sa gasesti un loc liber.

5) Milos

Este cea mai izolata plaja din Lefkada. Situata in nord-vestul insulei, pe aceasta plaja se poate ajunge din Agios Nikitas daca traversezi un deal aflat la nordul localitatii. Se urca prin padure si apoi se coboara cam abrupt printre niste maracini. Este o plaja cu pietricele, fara sezlonguri, fara beach bar si este singura plaja din Lefkada unde nudistii nu sunt deranjati de nimeni. Coltul sudic al plajei le este in totalitate rezervat. N-am coborat pe plaja. Am ajuns pana in varful dealului, urcand prin padure si ne-am oprit acolo pentru cateva fotografii. Era foarte cald si ne-am gandit ca trebuie sa urcam dealul la loc printre maracinii aia, asa ca ne-am multumit cu panorama superba a unei plaje salbatice, asa cum greu mai gasesti in ziua de astazi.

6) Mikros Gialos

Plaja este situata in sud-estul insulei. Din drumul principal se coboara vreo 4 kilometri spre plaja si este una din putinele situatii in care inclusiv soferul are posibilitatea sa admire plaja si marea. O ai tot timpul in fata in timpul coborarii. Plaja are pietricele, intrarea in apa este asa si-asa. Nu e nici lina, dar nici abrupta ca la Egremni sau Porto Katsiki. Masina se poate parca gratuir la marginea drumului, chiar langa plaja. Nu sunt sezlonguri, nici beach bar, dar fiind la marginea localitatii Poros, poti manca sau bea ceva la cele patru taverne aflate la scurta distanta de plaja.

7) Vassiliki

Este cea mai lunga plaja din Lefkada. Se afla in sudul Lefkadei, in localitatea cu acelasi nume. Portiunile de nisip alterneaza cu portiunile cu pietricele. Fiindca se afla situata intr-un golf, mi s-a parut ca aici erau cele mai mici valuri la mal. Plaja este amenajata din loc in loc cu sezlonguri si umbrele, in dreptul beach barurilor. Este locul ideal in Lefkada pentru practicantii de sporturi nautice. Pe marginea plajei sunt o gramada de baruri si taverne si chiar cateva hoteluri construite la marginea plajei. Am batut plaja la picior dintr-un capat in altul insa n-am ramas aici nici macar pentru o baie in mare. Din punctul meu de vedere este o plaja comuna, cu aglomeratia de rigoare si implicit cu neajunsurile de rigoare (muzica cam tare, de exemplu). Pe de alta parte, mi s-a parut cea mai potrivita plaja pentru o familie cu copii.

8) Agiofili

Aflata putin la sud-est de Vassiliki, Agiofili este o plaja cu pietre, nu cu pietricele, micuta dar cocheta. Cel mai comod de ajuns este cu un taxi-vaporas luat din Vassiliki, de la un ponton aflat in partea estica a plajei. Costa 5 euro un drum sau 8 euro dus-intors. Exista si un drum care merge pana la un punct, urmand ca de-acolo sa mai mergi vreo 30 de minute, pe jos, pana la plaja. Desi citisem ca nu prea e recomandat sa mergi cu masina, (Alain) PROSTUL din mine s-a incapatanat sa mearga cu masina si era s-o scap intr-o rapa pentru ca nu prea era loc de intoarcere. Nu va sfatuiesc sa mergeti cu masina la Agiofili, credeti-ma, ca sa intorci masina acolo executi intoarcerea din n-spe manevre pe un drum mai ingust decat o banda de circulatie, cu munte in stanga si rapa in dreapta. Pe plaja sunt sezlonguri si umbrele si costau 6 euro pentru doua persoane. Era o toneta micuta de unde se putea cumpara inghetata sau sucuri reci la preturi prohibitive.

9) Amousso

E o plaja micuta, poate cea mai mica pe care am vizitat-o in Lefkada. Se afla in sudul insulei si la fel ca la Mikros Gialos, drumul in coborare catre plaja este mai spectaculos decat plaja. Este o plaja cu pietre, dotata partial cu sezlonguri si umbrele si cu intrare in apa destul de abrupta. Cel mai frumos aspect la aceasta plaja a fost terasa de la marginea plajei unde am mancat cea mai buna inghetata si am baut cel mai bun frappe in Lefkada. Locuri de parcare gratuite si suficiente, chiar in buza plajei.

10) Nikiana

Aici am avut si cazarea, dar din punct de vedere al plajei e putin dezamagitor. Plaja cu pietre, foarte ingusta, cu intrare asa si-asa in mare. Fara sezlonguri sau alte amenajari. Partea cea mai proasta este ca proprietatile hoteliere sau particulare sunt pana spre mare si afluxul de barci cu motor, unele cu motoare foarte puternice, este foarte mare. Se creeaza disconfort, din punctul meu de vedere. Insa stiam aceste aspecte de cand am rezervat cazarea si ne-am asumat partea cu plaja. Nu-i mare impediment daca esti cu masina.

11) Nydri

Plaja ingusta, cu pietricele. Foarte multe pontoane, asa ca e o problema cu intrarea in mare. Am fost doar pentru o baie in mare, dupa ce-am umblat brambura prin Nydri intr-o zi foarte calduroasa si simteam nevoia sa ne racorim.

In afara de aceste 11 plaje ar mai fi de vazut vreo cateva. Dar cred ca ne-ar mai fi trebuit cateva zile pentru asta. Ma-ncurajez singur si consider asta un motiv pentru a mai vizita Lefkada odata :).

Va doresc vacante cu zile linistite si nopti romantice.

Trimis de Pușcașu Marin in 04.03.18 21:36:18
Validat / Publicat: 04.03.18 23:50:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4392 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pușcașu Marin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Porto Katsiki la prima ora a diminetii
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 42050 PMA (din 45 voturi)

adrianaglogo [05.03.18 02:14:08] »

@ghisor: Agiofili asa acum ai vazut-o tu in 2015

In 2016 am ajuns cu masina, pe un drum asfaltat, abrupt, prin unele locuri foarte ingust, cu multe serpentine, unele in ac de par. La capatul lui era o parcare destul de mare. Iar terasa oferea si mici gustari,

Noua ne-a placut foarte mult acolo, erau sumedenie de pesti.

Doar ca la orele amiezii atmosfera devenea sufocanta. Se aglomera si parca aerul era neclintit.

Pușcașu Marin [05.03.18 06:24:54] »

@adrianaglogo: E bine c-au facut drum pana acolo. Era sa-mi stric vacanta. Am fost la un pas sa scap masina intr-o rapa . Plaja e intr-adevar foarte frumoasa si e pacat sa nu fie vizitata.

Dar... si daca merg a doua oara in Lefkada, voi lua taxi-boatul de la Vassiliki .

Iti doresc o vacanta fumoasa la Valencia (daca am retinut bine).

elviramvio [05.03.18 08:13:34] »

@ghisor:

Lefkada, am fost doar în recunoastere, 2 zile, am umblat putin prin munți si am batut capitala. Am cunoscut o Lefkadă furioasă, lovită de o furtună puternică, fapt ce ne-a blocat puțin plimbarea. Dar am văzut acei greci ziși leneși cum s-au mobilizat, au deblocat drumurile de pietre și lemne într-un timp care pentru noi românii ar însemna imposibil. Am scris pe aici că voi reveni în Lefkada și că, spre deosebire de Corfu, este insula pe care îmi doresc să o văd și iarna.

Dragoș_MD [05.03.18 08:43:40] »

Și Egremni, și Porto Katsiki (probabil și restul celor de sub un perete stâncos) au avut de suferit de pe urma cutremurului din noiembrie 2015. Ați avut baftă să le vedeți încă „în bună stare”...

Merită revenit, Lefkada chiar e o insulă care are ce arăta la fiecare vizită.

Pușcașu Marin [05.03.18 09:00:35] »

@elviramvio: N-am idee cum ar arata apa marii iarna in Lefkada. Dar, e o idee si asta.

Grecii lenesi? Poate in acceptiunea nemtilor. Aaaaa, ca au un stil de viata care presupune siesta de dupa-amiaza? Poate ca asta e unul dintre motivele pentru care traiesc 90 de ani.

Noi am nimerit in 2015 exact in perioada in care UE ii ameninta cu oprirea finantarilor. Si i-am intrebat cum simt ei criza. Care criza? Criza e la Atena. Noi aici, avem o gramada de treaba cu turistii

Multumesc pentru vizita.

Pușcașu Marin [05.03.18 09:04:28] »

@Dragos: Multumesc pentru vizita si pentru ecou.

Lefkada e una dintre putinele destinatii pe care le-am vizitat si pe care mi-as dori s-o mai vad odata. Poate pana la revederea ei se vor reface si treptele de la Egremni. Dar chiar si daca nu, tot merita revazuta toata insula.

Toate cele bune.

maryka [05.03.18 09:36:33] »

Ce frumos! La prima oră mi-am bucurat ochii şi sufletul cu nişte culori incredibile, cu plaje superbe. Precum spuneam şi în articolul meu, "Ce culoare are marea " albastrul de Lefkada este unic... nimic nu se compară... am văzut toate plajele enumerate mai sus, mai puţin Agiofili. Egremni... o poveste... mă bucur că am văzut-o. Megali Petra era în plină furtună... la fel de frumoasă, Ammouso la fel, cu nori de ploaie. Milos, păcat că n-aţi coborât... spuma mării acolo, de vis... Felicitări, superb!

adrianaglogo [05.03.18 10:19:02] »

@ghisor: Multumesc, ai retinut bine

Pușcașu Marin [05.03.18 18:44:59] »

@maryka: Multumesc frumos.

Stiu ca esti mare fan Grecia si intotdeauna citesc cu placere impresiile tale. Ma gandesc c-ar fi tare frumos sa traim atatia ani cate locuri sunt de vizitat in Grecia

crismis [05.03.18 19:18:21] »

@ghisor: Mai bine dublu! Să trăim dublul anilor "câte locuri sunt de văzut în Grecia"! Că-n unele vrem să ne și întoarcem...

... Am fost și eu acolo, AFA e de vină pentru Lefkada mea. Într-un septembrie canicular, în 2012, un an cu multe schimbări pentru mine (în final, benefice). N-am avut parte decât de 6 zile, dintre care 2 m-am trezit țintuită pe un sezlong, din cauza unui pas greșit ce mi-a produs o entorsa de toată frumusețea! Apucasem să vedem Porto Katsiki, Egremni, Megali Petra și mai aveam un singur dor: Milos. Eram hotărâtă să nu plec de pe insulă până nu mă scald la Milos! Și determinarea mi-a fost atât de mare, că am pornit mai mult țopăind într-un picior să călăresc dealul cu pricina și cumva am ajuns! Mirific, nu pot explica în cuvinte!

Și eu aș reveni în Lefkada... Poate într-o zi se va întâmpla...

Frumos scris, frumoase poze, felicitări din nou!

Pușcașu Marin [05.03.18 19:28:29] »

@crismis: Multumesc frumos.

Citind ecoul tau mi s-a facut rusinica .

Daca tu ai avut ambitia sa urci dealul la Milos intr-un picior...

Noua ne-a fost cam lene sa coboram. Era foarte cald si ne-am gandit ca trebuie sa urcam la loc. Dar, jur pe cravata mea de pionier ca daca mai ajung odata in Lefkada, o fac si pe-asta .

Si da, sunt de acord. Sa traim dublul anilor, oricum 30-40 de ani in plus la scara istoriei... nu conteaza .

xpac [05.03.18 20:42:34] »

Frumoasa descriere! Votat cu placere! Pana acum am fost de trei ori acolo si tot mai vreau!

Pușcașu Marin [05.03.18 20:55:49] »

@xpac: Multumesc frumos.

Din punctul asta de vedere te invidiez. Eu m-as multumi dac-as mai ajunge macar a doua oara .

RoxanaGRS [06.03.18 12:18:53] »

Preferata mea e P10, cu cerul înnorat în contrast cu marea. E de vis. Intr-adevăr n-am mai văzut așa ceva.

Foarte frumoase toate. Idealul meu cred că ar fi să stau undeva pe o terasă la umbră, la înălțime, cu un mojito rece în față și să admir marea aceea incredibilă. Fără muzică, să se audă doar marea, pescărușii și vântul. Și mai ales fără aglomerație. Cam pretențoasă sunt... .

Pușcașu Marin [06.03.18 19:53:12] »

@RoxanaGRS: Era pe vremuri o reclama care spunea "Gandim la fel". . Doar cu mojito nu-s de acord. Vreau ceva mai tare. Iar in Lefkada, daca mergi la restaurantul Rachi poti avea un apus de soare sa-ti ramana in minte toata viata.

Nu e aglomeratie, muzica e in surdina, mancare buna. Asa ca nu esti pretentioasa deloc. Ce-ti doresti chiar exista .

Multumesc pentru ecou.

Dana2008 [07.03.18 11:56:47] »

@ghisor: Excelent articolul, Felicitari!

La fotografii m-as uita cateva ore si tot nu m-as satura de culorile apei, nisipului, de formele stancilor...

Mi-a facut o deosebita placere articolul tau, sper ca in curand sa citesti si ce voi scrie eu despre plajele vizitate de mine in Lefkada in vara aceasta (am platit avansul, tot pentru zece zile, dar dupa cum arata cred ca as putea ramane toata vara acolo la cat este de frumos).

Plajele Milos si Egremni m-au cucerit din prima!

Calatorii placute!

Pușcașu Marin [07.03.18 18:49:36] »

@Dana2008: Multumesc frumos.

Iti doresc inca de pe-acum vacanta frumoasa si astept cu nerabdare impresiile tale. Sunt tare curios, in primul rand ce s-a mai intamplat cu Egremni.

Sa nu ratezi nici Porto Katsiki. Majoritatea o considera cea mai frumoasa plaja din Lefkada si una dintre cele mai frumoase plaje de la Mediterana.

mishu [15.04.18 22:06:46] »

@ghisor: Un top prezentat si ilustrat foarte frumos, felicitari, votat cu mare drag.

Yersinia Pestis [02.05.18 12:24:29] »

Ce culori frumoase! Zici că-s făcute cu filtre speciale, dar, știu că nu-i așa.

Am mers cu vaporașul prin Marea Egee și-am văzut că, în larg fiind, marea e limpede de poți vedea și peștii, lucrul ăsta mi-a plăcut tare mult.

Normal că au făcut și baie, eu fiind singurul de-am rămas pe vapor, să păzesc hainele!!! .

Frumos, citit și votat cu plăcere!

Pușcașu Marin [03.05.18 05:28:12] »

@Yersinia pestis: Multumesc pentru ecou. In orice vacanta in Grecia, plimbarea cu vaporasul in jurul insulei (sau de- lungul tarmului, daca nu e insula), mi se pare cireasa de pe tort. Cat priveste limpezimea apei, am avut si eu o mare surpriza la o partida de inot cand vedeam fundul apei de pe vaporas si mi se parea foarte sus, dar am avut surpriza sa mi se spuna ca apa avea 8 metri adancime acolo .

adrianaglogo, crismis, elviramvio, maryka, mishu, Pușcașu Marin, RoxanaGRS, xpac, Yersinia Pestis
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Lefkada:

• pagină generată în 0.10511994361877 sec