Mini-întâlniri zonale/ocazionale

înscris/ă în 07.12.07
MEMBRU: FONDATOR
MAR-2018

NOTĂ: ARTICOL OFFTOPIC

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

Ciocnim... sârbește? :) Paște 2018 la Kladovo

Ca orice om-ocupat-care-se-respectă :), nu am reușit să-mi fac timp să caut ceva pentru Paștele 2018. Și tot fix ca ei, când m-am trezit eu :-) — „e totul ocupat”...

Mă rog, aproape totu'.

Mi-a căzut sub ochi zilele trecute o ofertă mai altfel, de Paște - la poporu' vecin și preten (și pentru care eu personal am o mare afinitate), în Serbia. Ne sunt foarte apropiați ca fel de-a fi — ortodocși, ba chiar mai ortodocși ca noi:-); sociabili, ospitalieri, calzi ca orice popor balcanic / din sud, ba chiar MAI...! etc.

Oferta e una chiar interesantă, inclusiv din punct de vedere al prețului (departe de „astronomicele” deja consacrate la noi, în stațiunile ultra-bătute de Sărbători) astfel că, pentru cei asemănători mie - la fel de ocupați, la fel de „din vest, sudvest” etc șamd - m-am gândit să organizez o posibilă

mini-întâlnire AFA de Paște, la Kladovo (15 km de Dr Tr Severin)

Detaliile tehnice mai jos

• HOTEL DJERDAP 3* - situat pe malul Dunării (toate camerele cu vedere spre Dunăre) - vezi sait oficial; impresii pe AFA

• perioada 06.04 - 09.04 (3 nopti)

• Preț: 160 EURO / persoană (în dublă sau triplă) - include cazarea + un fel de ALL-INCLUSIVE:

• 3 mic dejun bufet
    • 3 cine bufet cu băuturi incluse
    • 1 prânz festiv 08.04 cu bauturi incluse
    • o croazieră pe Dunăre (spre insula Șimian, 2 ore), cu prânz inclus în data de 07.04

• [adăugat ulterior] Oferta este, evidnet, doar de cazare și masă, NU INCLUDE transport.

NU E INTERESANT?

Dacă nu ați rezervat până acum altceva - haideți aici!

Dacă ați rezervat deja în altă parte: anulați acolo și haideți aici! :) // glumesc, mai mult sau mai puțin

Am deschis și o

listă de înscrieri - aici

AVANS: 50% până cel târziu 15.03

Regimul copiilor și celelalte detalii - le voi afișa ”on the fly”, pe măsură ce se stabilesc / clarifică.

Impresii încărcate de cornel in 04.03.2018 10:13:51

Validat / Publicat: 04.03.18 11:00:50

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în zSTRATOSFERA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cornel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  40 PMA (din 40 voturi) nota2

ECOURI STICKY: importante, "concluzii" etc
    NOTĂ: ecourile STICKY sunt "extrase" şi afişate prioritar, la începutul şirului de ecouri; ele se regăsesc, totuşi, ŞI în succesiunea cronologică, "normală" a şirului de ecouri
    • [06-03-2018, 21:31] - by Admin
    • Regimul copiilor, v. 2:-)

- 0-3 ani = gratuit

- 3-7 ani = cazați în dublă std, fără pat suplimentar = 80 euro

- 7-12 ani = în triplă (cu pat propriu) = 120 euro.

- peste 12 ani = plătește preț întreg (160 euro), cu pat suplimentar.

apartamente - pare că nu e disponibil, în această perioadă, niciunul.

EDIT

sfârşit listă ecouri STICKY; mai jos găsiţi ecourile în ordinea cronologică, "normală"

Ecouri PAGINATE - pag [1] din 4 [pagina 1, ecourile 1 - 30]
    pentru ecouri mai recente, folosiți PAG.URM, PAG. PREC (vezi mai jos).
    - mishu
    [04.03.18 11:03:53]

@cornel: Interesant binenteles si foarte tentant, insa doar am sa ma bucur pentru cei care vor alege asta si va fi inca o ocazie de a fi impreuna.

- elviramvio
    [04.03.18 11:41:48]

@cornel:

Foarte bună propunerea. E aproape de noi, la sârbi se mănâncă bine, vă strângeți iar afa-iști sufletiști. Dar eu, după Înviere, mă dau cu balonul... că așa m-a convins Irinad 🎈

- mprofeanu
    [04.03.18 11:52:47]

@cornel: Foarte bună oferta și tentantă dar noi de Paște și Crăciun nu plecăm niciodată, așteptăm copiii și nepoții, sunt singurele momente când ne adunăm toți...

O să mă bucur pentru cei ce vor ajunge acolo...

[04.03.18 12:02:22]

până acuma nu am petrecut nici eu nicio altă sărbătoare pascală altundeva decât „acasă”

Demult mă toot gândesc ca măcar o dată să-mi „răsfăț” nevasta cu o pauză de la obișnuitul program supra-aglomerat de Sărbători (știm, cu toții, cât de supra-ocupate sunt femeile, de Sărbători - nu doar gătit, ci și ultra-curățenie, toot felul de super-mega-alte-pregătiri...)

- elviramvio
    [04.03.18 12:10:25]

@cornel:

Și cât de nervoase pot deveni că sigur nu le ajunge timpul, le dor picioarele și câte și mai câte. O hotărâre înțeleaptă ai luat și dacă nu aveam plătit avionul, puteam să schimb direcția. Așa vă zic de pe acum, petrecere frumoasă!

[04.03.18 12:58:24]

Am uitat să menționez, poate fi important:

În Serbia se poate intra doar cu CI (buletinul), pașaportul e musai doar pentru copiii care nu au (încă) buletin

- danitm6
    [04.03.18 13:43:20]

@cornel: bună, transportul cum se face, eu sunt din Timișoara? Multumesc

[04.03.18 13:55:00]

@danitm6: transport = individual (în oferta de mai sus)

Dacă se adună mai mulți amatori, însă - putem încerca să închiriem un microbuz sau autocar (probabil va ieși preț destul de avantajos, per persoană)

- msnd
    [04.03.18 16:28:23]

@cornel:

Sună destul de interesant, dar...

Dacă mai apar amatori, și se poate rezolva cumva cu un transport în comun, ne-am putea înscrie și noi. Până atunci, mai așteptăm.

O după-amiază excelentă.

- balasa violeta
    [04.03.18 17:06:00]

@cornel: nu e corect!

Aranjamentele sunt facute... ma cam oftic... trebuia spus de asta toamna!

- Testosu'
    [04.03.18 18:20:33]

@balasa violeta:... off, off, bine zis, ... din pacate. 😩

@cornel

... si aici mare dreptate (din punctul nostru de vedere) !!! Noi de vreo 8-10 ani plecam de Paste si Crăciun, adica aplicăm aceasta reteta. Si a devenit deja... regula. Regula plăcută! 😂😉

- crismis
    [04.03.18 19:02:47]

@Țestosu': Și noi tot așa facem, petrecem Paștele și Crăciunul pe aiurea, mai mult sau mai puțin tradițional. Considerăm aceste sărbători ocazii perfecte de a ne reuni familia și a vizita noi locuri. Doar că la stilul meu... abia aștept să treacă una, că mă gândesc la următoarea! Pentru Paști 2018 jocurile sunt făcute de luni bune și implică bilete de avion, deci nu putem anula... Deși sună așa de bine oferta lui Cornel!!!

[04.03.18 19:04:55]

@Testosu :

Noi de vreo 8-10 ani plecam de Paste si Crăciun, adica aplicăm aceasta reteta.

Confirm. Reţeta este verificată şi funcţionează perfect.

În ultimii zece ani nu am mai petrecut Paştii acasă şi a fost foarte bine. Am prins gustul mielului bulgăresc, testat de vreo opt ori :D. Nici mielul iordanian nu mi-a displăcut, mai ales că l-am tot testat vreme de două săptămâni în diferite combinaţii :)).

Cum anul acesta hotelul meu preferat de la Duni nu se deschide de Paşti, varianta propusă de Cornel poate constitui o variaţie binevenită pentru mine :).

Preţul este ok, mai trebuie să-mi conving şi soţul =))

- Testosu'
    [04.03.18 19:59:03]

@nicole33: asta e cu marcaj umăr la umăr, ca la fotbal, pentru destabilizare mea. (Deja având rezervare de Paste!) 😂

- Dan&Ema
    [04.03.18 21:34:23]

@cornel: Am si completat in lista. Poate prind si altii curaj...

Asteptam detalii ref regimul copiilor. Restul e clar. Multumesc de raspunsul prompt pe PM.

Multumim de bulverseala placuta datorita acestei vesti!

Cine mai vine?

Sarbii au bucatarie recunoscuta si razboiul din zona si traficul de arme si combustibil s-au terminat demult! 😉

- mihco
    [04.03.18 21:44:27]

@cornel: Buna seara. Cu transportul cum se procedeaza?

- Denisa13
    [04.03.18 22:33:00]

@Dan&Ema: Vad ca mi-ai luat-o inainte. M-am bucurat sa va vad pe lista.

- snacke
    [04.03.18 22:43:37]

Astept totalul de plata.

[05.03.18 09:56:20]

@mihco: oferta nu include TRANSPORT.

Transportul până acolo trebuie rezolvat individual.

Repet ce am scris mai sus: dacă vor fi mai mulți doritori, putem încerca să găsim un microbuz, ceva.

- maria63sorin
    [05.03.18 10:00:28]

@cornel: Regret ca nu putem veni deoarece avem program insa dacă se organizeaza de revelion tot aici suntem interesati. Am văzut oferte revelonul trecut si mi-a rămas gândul la Drejdap.

Succes si mulțumim pentru tot ce faceți.

- stocos
    [05.03.18 11:02:07]

asteptam vesti in legatura cu copiii... fetita mea are are 10 ani. exista cost suplimentar pt copii?

- Dan&Ema
    [05.03.18 19:15:57]

@Denisa13: 😁

Si nu ne-am vorbit! 😁

- Denisa13
    [05.03.18 19:22:08]

@Dan&Ema: Asa este, eu am asteptat raspunsul familiei si cand s-au hotarat voi erati deja pe lista, fapt ce nu poate decat sa ne bucure. Fetele vor fi bucuroase si sigur se vor intelege cu fata lui Cornel.

[05.03.18 19:30:48]

Am primit info despre regimul copiilor, dar e clar dezavantajos - mai ales pentru fam cu 2 copii (și eu sunt inclus aici.)

Am solicitat o renegociere la hotel - dacă se va putea redefini regimul copiilor - bine; dacă nu, mai vedem.

Mâine primesc răspunsul și vi-l comunic și vouă aici.

[05.03.18 19:33:38]

Care ar fi preţul pentru doi adulţi fără copii cazaţi în apartament?

[05.03.18 19:39:41]

@nicole33: sunt doar 4-5 apartamente în tot hotelul; inițial nu era pe lista camerelor rezervate niciun apartament (doar dble și triple); am solicitat pentru mâine să ni se rezerve măcar 2-3 și să ni se comunice un preț.

[05.03.18 19:41:43]

Am înţeles.

[06.03.18 21:31:58]

Regimul copiilor, v. 2:-)

- 0-3 ani = gratuit

- 3-7 ani = cazați în dublă std, fără pat suplimentar = 80 euro

- 7-12 ani = în triplă (cu pat propriu) = 120 euro.

- peste 12 ani = plătește preț întreg (160 euro), cu pat suplimentar.

apartamente - pare că nu e disponibil, în această perioadă, niciunul.

[06.03.18 22:41:12]

Pentru cei care au întrebat despre transport

- există, de exemplu, multiple variante de transport cu trenul până în Drobeta Tr Severin.

- în Severin am găsit variante de ”transfer” auto - cu autoturisme private, până la Kladovo (aprox 15 km) la preț 150 lei / sens = 300 lei / pers dus întors, pentru grupuri de câte 4 pasageri.

[completare ult]: prețurile corecte sunt 15 lei, respectiv 30 lei.

- rog rețineți că acest transfer NU ESTE organizat de AFA; eu doar ajut = intermediez, îi pun în contact pe eventualii doritori cu acești „transportatori” (privați). Fără niciun comision, evident :)

- mihco
    [06.03.18 23:32:02]

Pe bune 300 de lei pentru o persoana adica 600 de lei per cuplu??? mai bine ne ducem in italia cu avionu'😁😁😁

• [trafic] bIsT9 (c.php) =0
  • pagină generată in 0.245105981827 sec