ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.03.2018
DIN: sb
ÎNSCRIS: 07.11.09
FEB-2018

Thailanda din nou: Phuket si Koh Samui

Thailanda este despre nisip incredibil de alb si fin pe plaje coraliere. Despre natura nespoliata si sunetele din gradini tropicale sau sunetele junglei care te trezesc dimineata. Thailanda este despre ocean de la culoarea albastru-cerneala la bleu-alb. Thailanda este despre oameni incredibil de prietenosi. As putea defini Thailanda ca locul unde mancarea este o arta, un amestec fascinant de arome si senzatii. Si culmea... mancarea thailandeza NU INGRASA! Thailanda este despre jungla, munti, cascade, paduri tropicale, despre elefanti, cobre si crocodili. Despre temple budiste si cultura milenara. Apoi despre locuit in bungalouri la malul marii, sau resorturi cu un lux care iti taie respiratia. Despre sporturi de toate felurile in jungla, pe rauri tumultoase sau in mare. Despre arta masajului care te imbie la fiecare zece metri.

Thailanda este cu adevarat tara oamenilor de o ireprosabila politete si o educatie superioara. De asemenea, pentru doritori, tara de shopping in care gasesti orice marca sau “fake”-uri la preturi minunate. Asta e si e superba.

Pe scurt, nu reusesc sa gasesc “potential de imbunatatire” la aceasta destinatie. Si sa stiti ca sunt profesionista in depistarea potentialelor de imbunatatire! . Nu gasesc nimic ce i-ar lipsi ca sa devina mai frumoasa sau mai primitoare decat este deja.

Despre vacanta noastra in Thailanda:

Suntem la al doilea sejur in Thailanda. Despre primul sejur aveti detalii in povestea “Thailanda 20 de zile de la nord la sud”, iar despre Bangkok detalii aici.

De data asta am planificat un sejur de 13 nopti, din care 7 in Phuket, la acelasi hotel care ne-a placut foarte mult in 2010 si care si-a pastrat calitatile (review aici) iar 6 zile in Koh Samui.

Phuket - recomandari:

Fiindca vizitasem satul plutitor, insula lui James Bond, padurile de mangrove si insulele Phi-Phi am ales de aceasta data o excursie pentru snorkeling si plaja la Coral Island si Racha Island. Insula de coral este o destinatie foarte cautata probabil si din cauza sporturilor organizate aici. Plaje albe si locuri paradisiace care iti taie respiratia.

Am vrut sa incercam ca un sport nou un ”see walking“ dar am renuntat pana la urma din motive de timp limitat pana la plecarea vasului. E o gaselnita mai noua, te coboara pe o scara pe fundul marii la vreo 10-15 m cu o casca de scafandru legata la oxigen pe platforma marina de pe care se coboara. Exersezi mersul cu atractie gravitationala scazuta si plimbarea printre pesti care vin gramada daca mai ai si o bucatica de paine in mana.

Intr-o seara am fost la spectacolul de la Phuket Phantaseea. O punere in scena grandioasa a povestii poporului thailandez, cu numere de acrobatie, elefanti, dansuri, clownni... Spectacolele sunt planificate seara si insasi o vizita in mini oraselul Phuket Phantaseea e o experienta unica. Anul asta am prins Sf. Valentin aici asa ca am vazut cum au organizat o serie de evenimente si serbari, inclusive pe plaja pentru indragostiti (am pus si ceva poze).

Pentru vizitat insula am inchiriat un scuter, ceea ce nu am facut la prima noastra vizita. Pretul este incredibil de scazut (cam 20-25 RON/zi). Iti ofera posibilitatea de a vizita in cateva zile insula in lung si lat, de la o plaja la alta, sau prin padurea tropicala. Circulatia este foarte aglomerata cand treci prin statiuni, in special in Patong, dar cu grija si atentie e ok, pentru ca exista o mare masa de scutere soferii de masini conduc mult mai protectiv ca in Romania. Atentie: nu exista asigurare in Thailanda. Indiferent de vinovat veti plati daunele vehicolului inchiriat daca le cauzati

Koh Samui:

In primul rand sosirea e atipica: inainte de aterizare grupul de insuile care alcatuiesc parcul national AngThong inconjurate de ceata ne-a aparuit sub aripa avionului. Apoi la aterizare- aeroportul cu terminale e in aer liber si nisti “titicare”, cum le spunem noi, fac transferul de la avion la sosire, ceea ce ni s-a parut foarte simpatic. La plecare am avut placerea sa fim invitati (toti calatorii) in “courtesy corner”, adica o zona cu cafea, prajiturele, sucuri oferite de aeroport.

Am stat la hotelul Imperial Boat House cam la15 minute de aeroport. Despre detalii si fotografii am postat un scurt review aici

Excursii:

Noi am achizitionat inca in prima zi o excursie safari in jungla cu jeep-ul. Cred ca a fost chiar o idee buna, am facut un parcurs al insulei prin jungla in care soferii thailandezi si-au dovedit maiestria iar noua ne-a crescut nivelul de adrenalina, am calarit pe elefant si ne-am jucat cu puiul de elefant, am vazut dresura de crocodili si de maimute (asta cu maimutele nu mi-a placut, mi s-a parut ca sunt chinuite), nu am intrat in cusca cu tigrul ca sa imortalizez momentul fiindca nu mi s-a parut a fi ceea ce doream (dar animalul chiar nu e periculos, probabil ca e sedat).

Am vizitat cascadele si am admirat insula panoramic de la vreo 600 de metri deasupra nivelului marii, l-am vizitat de Big Buda al insulei (temple) si templul calugarului mumificat ca si formatiunile stancoase numite “Bunicul si Bunica”.

In alta zi am facut o excursie pe mare, pe care de asemenea o recomand, in rezervatia naturala AngThong National MarinPark. Rezervatia e o aglomerare de vreo 40 de insule. Cred ca si asta a fost o alegere inspirata.

Recomand sa alegeti varianta cu speed boat in favoarea celei cu vas de croaziera, astfel timpul petrecut in rezervatie va fi mai lung. Excursia include pauza de snorkeling, vizitarea lacului cu apa sarata din craterul vulcanic al unei insule, plimbare cu caiacul, plaja si baie, etc. O superzi.

Recomand sa negociati excursiile (valabil in toata Thailanda), pretul la care le puteti obtine e mult sub cel oferit initial.

In rest am petrecut cateva zile batand insula si plajele sale. Insula nu e prea mare si e inconjurata perimetral de o sosea care are cam 50 de km. Astfel incat recomand un scuter la dispozitie, toata insula poate fi strabatuta in aproximativ ora pe circumferinta. Dar evident ca nu acesta e scopul, am facut opriri si opriri, am vizitat piete, plaje, statiuni, cascade, … Deci am cam facut pauze la maxim 30 de minute.

Atentie soarele e foarte puternic si din pricina curentului nu il simti, recomand sa va protejati cu mare grija. Pentru aceste plimbari e posibil si tuk-tuk-ul. Opreste la daca ii semnalizati si pretul se negociaza.

Cu plimbarile astea am ajuns la concluzia ca am facut o alegere superinspitrata (norocoasa, pentru ca nu eram foarte informati) privind amplasarea hotelului. Locatia a fost exact pe gustul nostru, am stabilit asta dup ce am vizitat si celelalte plaje si am facut un bench marking rapid. Plaja pe care era amplasat hotelul, Choeng Mon Beach (NE insulei), nu e dintre cele foarte populare ca Chaweng beach sau Lamai beach (coasta de est) ceea ce inseamna mai putina aglomeratie.

In Chaweng sau Lamai de exista foarte multe hoteluri si viata de noapte dar marea are valuri mari.

Am gasit in plimbarile noastre prin insula inca o plaja absoluit miraculoasa, pe coasta de vest a insulei, mai putin aglomerata, plaja Lipa Noi. Cand am fost noi arata ca in pozele de reclama la destinatii exotice. Nu ne venea sa mai plecam de acolo. Se pare insa ca in acea parte a uinsulei marea se retrage foarte puternic in timpul refluxului ceeea ce face ca 10-12 ore apa sa se afle la vreo 100 de metri departare iar pana la ea trebuie strabatut un teren nisipos – malos. Noi am prins perioada de flux cu o apa superba si linistita, cu o plaja la umbra padurii de cocotieri… si ne-am frecat intr-una la ochi nevenindu-ne sa credem ca asa o frumusete e posibila chiar langa noi.

Shopping:

Pentru doritorii de shopping, recomand, ca si farmec, in primul rand pietele de noapte, o experienta thailandeza care nu trebuie ratata sub nici o forma. Sunt peste tot in Thailanda. In Koh Samui cea mai renumita e cea de la Fishermans village de pe plaja Bophut, de vinerea seara, cu mancare stradala, comert local, spectacole, ...

Buticuri sunt unele langa altele in toate statiunile de pe toate plajele, cele mai multe le-am vazut in zona de est a insulei, mai dezvoltata touristic, in Chaweng beach sau Lamai beach.

Mall: exista un mall destul de mare in Chaweng Central Festival, langa care e o piata cu produse locale si mai ales (ce ne-a placut noua) FOOD PARK. Adica un loc in care poti alege mancare asiatica, nu numai thailandeza (dar si europeana pentru cei interesati) pe care o pregatesc sub ochii tai in timp record.

Masaje

Ar fi multe de scris despre Thailnada. Cateva cuvinte despre masajele pe care thailandezii le aduc la nivel de arta nationala si un must pentru turisti. Saloane de masaj sunt la toate hotelurile, pe toate stradutele la maxim 20 de metri departare unul de altul, pe plaje unele langa altele. Toate masajele dureaza minim o ora. Un masaj costa cam 30 de RON, poate creste pretul un pic pt masaje cu uleiuri aromate sau masaje cosmetic (faciale). Oricum e un rasfat de zile mari pe care nimeni nu il rateaza. Masaj de relazare cu ulei, masaj de picioare, masaj de spate si cap, masaj facial, manichiura, pedichiura, masaje thailandeze soft sau clasice.

Masajul thailandez e un fel de sport in doi in care maseurul exercita presiune sau tensiiune pe diverse zone musculare si incheieruri utilizand propriul sau corp. Nu e un masaj “adormitor” ci dinamiciar iar la final toate incheieturile sunt cu siguranta foarte bine destepenite. La celalat pol e masajul de picioare care iti relaxeaxa nu numai piciparele ci absolut tot corpul (majoritatea clientilor adorm…), si e foaaaarte relaxant. Atat de relaxant ca abia reusesti sa te recuplezi la realitate in urmatoarele 30 de minute dupa finalizare.

Thailanda culinara

La sfarsit ceva despre mancare. Nici nu stiu ce ma fascineaza in Thailanda daca nu cumva mancarea e imediat dupa plaje… Foarte iute sau mai putin, cu ingredient proaspete, cu o multime de legume pregatite minimal astfel incat savoare fiecarei bucatele este pastrate, cu mancaruri gatite in sosuri de curry sau in lapte de cocos cu taietei fini de orez… Cu nelipsitul chili si sos de soia. Cu sosul lor specific pentru carne din chili, miere si usturoi care adauga o nuanta exotica mancarurilor cu carne. Aoleu vreau inapoi! Supele sunt o poezie culinara, iuti si aromate.

Dulciurile: in primul rand fructe de toate felurile, mango pe care ti-l pregateste ready to eat pe strada, pepene, fructul dragonului, mangosteen, chiar si contestatul durian (care e dulce si bun dar miroase a usturoi…), ananas, banane pitice. Apoi dulciurile lor mango sticky reis – un fel de budinca de orez cu mango, inghetata de cocos servita in nuca de cocos.

Pentru amatorii de peste si fructe de mare nu exista limite. Amatorii de ciudatenii pot incerca niste gandaci de diferite tipuri prajiti in ulei. Amatorii de alcool nu sunt tocmai incurajati. Berea e relative scumpa, la fel restul alcoolului (adica cu pretul unei beri iti iei o minunata portie de pad thai). Se poate manca la resoprturi de lux, la restaurante in statiuni sau la tonete pe strada in piete. Totul e proaspat si delicious. De baut un sortiment foarte bogat de smootieuri pregatite din fructe proaspete sub ochii tai la un pret cam de 50% din pretul unei beri.

Deci una peste alta Thailanda ramane o super destinatie, care pentru noi surclaseaza toate celelelte destinatii de vacanta ape care le-am vazut. Desigur inconvenientul e legat de distanta mare care aduce cu sine si costuri crescute ale destinatie ceea ce o face mai greu accesibila decat alte destinatii.

Pentru cei care isi doresc o vacanta acolo: va tin pumnii sa aveti parte de ea sis a va bucurati de fiecare clipa.

Trimis de virginia61 in 03.03.18 16:58:58
Validat / Publicat: 03.03.18 19:18:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 6015 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (virginia61); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Koh Samui

webmasterX [03.03.18 19:16:44] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Thailanda, diverse#" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

webmaster [03.03.18 19:51:03] »

mariana07 [03.03.18 20:52:32] »

După ce am citit review-ul îmi doresc si mai mult sa ajung in Thailanda. Votat cu drag

virginia61 [04.03.18 07:00:44] »

@mariana07: Sa te ajute Dumnezeu sa ajungi. Inca nu am descoperit un loc in care sa vreau mai mult sa stauin vacante. Atentie, citeste si revie-uri negative ca nu cumva sa ai asteptari false, oamenii nu preiau lucrurile la fel. Pentru mine ramane destinatia cea mai draga.

r-Uca [07.03.18 11:39:33] »

Mi s-a facut dor de Koh Samui citind acesta frumoasa relatare a ta. Noi am avut cazarea chiar pe plaja Lipa Noi, intradevar minunata locatie! Sper sa mai ajung si eu pe acolo...

Felicitari pentru o excursie frumoasa si multumim ca ai impartasit-o si cu noi

ElisUdar [09.07.18 17:40:08] »

@virginia61: Mi-ar fi placut sa gasesc in relatarea dumneavoastra amanunte despre preturi.

madadalina [03.10.18 09:41:18] »

@virginia61: buna, pentru o vacanta sa zic de 5 zile, dupa parerea ta, cat ar putea sa duca cheltuiala pentru mancare, de zi cu zi si eventuale plimbari si mofturi? aproximativ. Cazarilecum sunt? raport calitate pret si legat de viza, se ia din romania sau am inteles ceva ca se pune viza pe pasaport la aeroport in thailanda. ms

ElisUdar, madadalina, mariana07, r-Uca, virginia61
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thailanda: