ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.03.2018
    SEP-2017

Foarte nemulțumit
    Extrem de nemulțumit
    Extrem de nemulțumit

Goa - cea mai bună destinație turistică din India pentru masajele ayurvedice?

Masajul Ayurveda - Masajul practicat in India cu uleiuri din plante stimuleaza functiile interne ale organismului si revitalizeaza tesuturile. Uleiul ofera lubrifierea pielii dar lucreaza si la nivel psihic si mental.

Cat de adevẳrat!

Goa ne-a intampinat cu ploaie, dar nu una din aceea torentiala precum in zonele tropice ci o ploaie molcomă cu picături mici ce transformă intreaga atmosferă intr-o zi trista si melancolica de noiembrie – Drumul pana la hotel prin ceata facea ca zona sa para si mai murdara decat era intradevar. Vapoare ruginite ancorate aiurea intr-un mic port, cativa pescari care incercau sa prinda cu undita peste direct de pe mal si multi multi caini salbatici imprastiati pe plaja pustie… da asa ne-a intampinat ravnita Goa.

Hotelul Novotel era acceptabil. Camera avea un balcon cu vedere peste orezẳrii si o parte a junglei care incepea in imediata apropiere. Si pentru cẳ ploaia molcomẳ parca nu mai avea chef sa se opreasca ne-am hotarat sa mergem la un masaj… cẳ pentru ce este cunoscuta aceasta zona a Indiei daca nu pentru masajele ei extraordinare… da, extraordinar a fost intadevẳr.

Am ales un mic salon in afara hotelului deoarece preturile la hotel erau exorbitante (ceva la 60 Eur pe orẳ!) si deoarece nu aveau prea multi clienti am primit imediat un termin intr-o jumatate de ora (asta pentru ca voiam masaj paralel si momentan nu era fatẳ care sa mẳ maseze pe mine).

La saloanele de masaj “serioase” din India masajul se face doar femeie – femeie si bărbat – bărbat. Am platit un avans de jumate de pret (in total a costat ca. 15 EUR pe persoana) si ne-am reintors in grabă la hotel sa mai facem un dus si sa mă schimb.

Deci la ora stabilita ne prezentam din nou la salon si intradevăr pe mine ma intâmpină o fetită plăpândă si timidă iar sotul meu este luat in primire de insẳsi patronul salonului care ne pofteste in camerele de masaj.

Greseală fatală… am uitat sa verific inainte de a platii cum arată saloanele de masaj. In prima incapere totul era frumos amenajat si curat deci am sperat ca asa vor arata si saloanele de masaj… dar nu in India.

Am fost poftita intr-o cămăruta (cămara bunicii mele unde tinea murăturile peste iarnă era mai mare si mai primitoare) de circa 4m² unde nu exista nimic decât un mic scaunel si o masẳ acoperita cu o saltea de musama (imi aducea aminte de saltelele de la sala de sport de la şcoalẳ). Deasupra patului patrona un bec de vreo 200 de wați ce facea o lumina intensẳ aproape insuportabilẳ.

Sẳ ma dezbrac si să mă lungesc pe masa, mă invită fata. O fac cu mare neplăcere … imi dau mai intâi bluza si pantaloni si rẳmân asa in sutien si chiloti, când o intreb daca nu ar putea sa stinga becul acela si sa aprinda o lumânare, ceva mai placut. Ii pare foarte rău, lumânẳri nu au – seful nu doreste deoarece totul este facut din lemn (mai bine zis din plăci de carton si ii este teama de incendiu).

Fata stinge becul pentru cateva secunde – se face beznă totală deoarece, cum ati ghicit cămăruta mea nu are nici o fereastra si sa lase usa deschisa nu ar fi o idee prea bună. Deci nu am de ales, in lumina orbitoare a becului mẳ dezbrac de sutien si mă lungesc repede, repede pe bancheta de muşama.

De obicei cand faci un masaj, persoana care te masează părăseste camera pâna te-ai dezbrăcat si iti lasă la discretie cel putin un cearceaf cu care sa te poti acoperi. Nu aici in Goa. Stau asa culcată e salteaua de musama si intreb de un prosop, ceva cu care să mă pot acoperii măcar peste fund.

Prosop are, dar nu mi-l dẳ ca să nu-l murdaresc cu ulei, e greu de spălat dupa aceea – deoarece masajul pe care il primesc este unul tipic zonei cu mult ulei. Si cand spun ulei mă refer la ulei de gătit si nu de masat… deoarece sunt sigura ca uleiul pe care il avea intr-o sticla normala de jumate de litru nu era nici pe departe ceva special pentru masaj.

Dar ce sa ma mai plâng – fata incepe sa mă maseze pe picioare si pe spate, simt ca a invatat meseria, totul este metodic … dar din pacate nu ii tace gura.

De unde esti, cate zile in India, cum iti place? … mă fată! mă gândesc eu – incercand sa-i rẳspund doar monosilabic - eu am venit la masaj sa mẳ relaxez si nu sa fac conversatie cu tine… da ea vorbeste, vorbeste neintrerut. Atunci imi vine o idee – ca să o fac sa mai tacă din gură fara sa o jignesc. Putina muzicẳ ar fi placut!

Muzica? Da, are un casetofon (pe bune cẳ era casetofon ca in anii ‘80) si iese din camera sa-l aduca. Dureaza cam 5 minute pana se intoarce – si da drumul intradevar la o muzica traditionala indiana care nu chiar se potrivea cu masajul dar mult mai bine decat conversatia ei.

Acum tacem amândouă, muzica face ca situatia sa nu mai fie chiar asa de penibila, ma intorc de pe burta pe spate, cer prosopul sa mi-l pun peste ochi sa nu ma deranjeze prea mult lumina becului si cand incep sẳ mẳ deconectez se aud bẳtẳi in usẳ.

Hello, hello?! strigă cineva in hala de intrare. Fata se scuza ca doreste sa vada cine a intrat in salon si iese din camera lẳsând usa putin intredeschisa.

Imaginativă situatia in care eram – goalẳ, unsẳ cu ulei din cap până in picioare, lungită pe o masă sub un bec ce bălăngănea din tavan (ca in filmele de groază) si singurul lucru cu care ma puteam acoperii erau hainele mele ce le arucasem pe scaun (si pe care nu aveam de gand sa le imbib acum cu ulei) sau un prospel de fată cu care abia reuseam sa imi acopar sânii (pentru ca da, l-am folosit imediat).

Au fost minute de groaza! Auzeam cum se târguieste cu clientii – deci nici nu le-a spus că mă are momentan pe mine pe bancheta si sẳ se reintoarcẳ mai tarziu – usa era si acum putin intredeschisă si mă gandeam ce penibil sa ma vadẳ cineva asa. M-am ridicat sa inchid usa si m-am asezat pe bancheta asteptând sa se reintoarca.

Discutia cu clientii a durat cu siguranta mai mult de 10 minute (normal troneaza intotdeauna un ceas intr-o camera de masaj, ca sa poti verifica dacă ai primit intradevar o ora intrega pe care ai platit-o – dar aici in camera de carton nu era nici unul).

Dacẳ nu asi fi fost asa de uleioasa sau daca asi fi avut la dispozitie un prosop mai mare m-as fi imbracat imediat si asi fi parasit salonul. Dar asa a trebuit sa astept. Fata se reintoarce – se scuza de intrerupere si eu sunt atat de şocatẳ ca nici nu pot sa strig la ea – ii explic ca comportamentul ei este nescuzabil si ca tot ce mai vreau este sa plec cat mai repede de aici.

Ea din pacate nici nu isi da seama că a făcut ceva gresit si de ce sunt asa de nervoasă. Să o inteleg, că pentru ea fiecare client este important si că nu putea sa renunte la clinetii noi, si că a durat atat este normal in India deoarece a trebuit sa se inteleagẳ cu clientii noi la pret… şi pe urma vẳzând ca nu prea vreau sa ma linistesc ma roagẳ sa nu plec imediat si sẳ nu cumva sẳ mẳ plâng de ea la seful ei deoarece este singura ei posibilitate sa castige bani si ea nu stie ce a facut gresit… draga mea, ii spun – mai ai multe de invatat… si incep sẳ ii explic pe indelete ce anume m-a detranjat pânẳ acum… dar cum incep sẳ enumar tot ce a facut gresit imi dau seama că nu are nici un sens sa ii explic deoarece mă aflu in India.

Ora trece si cele 15 minute de intreruperi nu le mai adaugă- nici eu nu le mai doresc, ultimele minute fuseserẳ si asa o torturẳ pentru mine. Masajul este terminat, ma ridic si intreb unde este dusul sa ma pot spẳla.

Duşul, cum ar fi putut sa fie altfel era o cămaruta si mai mica cu un robinet prin care curgea doar apa rece, un lighean si o canẳ de plastic. Apẳ caldẳ imi aduce ea imediat si intardevar dupa alte cateva minute apare cu o galeata plina cu apẳ fierbinte. Acum cum fac? Incerc mai inâtai sa potrivesc apa in cană jumate rece – jumate fierbinte si mi-o torn peste cap, ma sẳpunez din cap pana in picioare – si mẳ chinui de mai multe ori sa dau săpunul jos de pe mine pâna mẳ enervez de tot si umplu ligeanul cu apẳ rece si mi-l torn tot dintr-o data peste cap… gata am facut-o si pe asta.

Il intalnesc pe sotul meu la iesire – el foarte multumit imi spune - a fost unul dintre cele mai bune masaje pe care le-am avut pana acum… ah, ce sa-ti mai spun abia astept sa ma reintorc si maine! Eu cu capul rosu de nervi, bâlbâi … mâine, mâine… voi parasii India de tot…

Trimis de Pami* in 02.03.18 13:08:49
    Validat / Publicat: 02.03.18 15:00:06
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 2386 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P05 o invitatie la relaxare pe plaja?

[02.03.18 14:59:18]

@Pami:

Hotelul Novotel era acceptabil.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Dana2008
    [03.03.18 08:20:03]

Unul râde... altul plânge... după masaj!

Frumos povestit eu m-am amuzat dar daca eram in locul tău cred că făceam scandal... cum te tratează fără pic de respect...

Cred ca uleiurile trebuiau da rămână pe corp, nicidecum să te speli cu apă rece... șoc după relaxare, nu prea se împacă cu armonia.

Călătorii plăcute!

Noroc la următorul masaj!

Pami*AUTOR REVIEW
    [03.03.18 12:52:02]

@Dana2008: da, asa e... doar ca eu mai mult am plans pe parcursul acestei calatorii. Cred ca motivul este si pentru ca sunt femeie si femeile in India nu sunt respectate de loc... sotul meu a fost mereu servit ca un maharadjah.

Dana2008, Pami*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Goa, cel mai mic stat stat indian:

• pagină generată în 0.041553020477295 sec