ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2018
DIN: jud. Ilfov
ÎNSCRIS: 11.06.14

"Primăvara este pentru suflet un surâs al infinitului."

A venit iarna peste noi acum după Dragobete dar în sufletul nostru deja e primăvară căci mâine e 1 martie cel vesel! Pentru bărbați primăvara cam golește chimirul, mai ales dacă a fost prea modernă și a început cu Valentine's Day, a continuat cu Dragobetele românesc modernizat și el pe bani buni la restaurant sau mai sigur la mall pe motiv că pădurile au cam dispărut! Mereu, din copilărie mi-a plăcut mărțișorul, cum altfel când anii mei tineri s-au petrecut în Muntenia și la granița cu Moldova, locurile tradiționale ale vestitorului. Păcat că nu m-am născut în Bucovina, era mult mai practic să leg eu mărțișorul la mâna bărbaților și așa să rămână și ei cu ceva bănuți, că de, vine și 8 martie, o zi care totuși nu-mi place, o poveste urâtă din chiar nașterea ei de peste Nistru sau, așa cum scria cineva, ziua când femeia devine bărbat! Dar asta e altă poveste, știută de puțini, acceptată de și mai puțini, din aceleași motive cunoscute, măria sa banul!!

Cât de vechi e obiceiul nostru vă povesteam aici în alt an, alt articol, "Ți-am luat mărțișor... ție, femeie sau bărbat". Împortant este pentru noi românii că prima dovadă a existenței simbolului primăverii, culorile alb-roșu, s-au găsit pe pământ românesc. Deși mărțișorul este un simbol al tuturor etniilor balcanice dar și al rușilor, noi avem cea mai veche dovadă și v-am povestit despre asta în articolul trecut. După 8 milenii de existență pe parcursul cărora s-au schimbat obiceiurile și legendele, iată că simbolul primăverii, al renașterii, al anului nou trac, încă rezistă, mai puțin ca talisman și magie pozitivă pentru om și natură, mai mult ca producător de bani pentru unii. Dar important, e viu!

Și după o viață atât de lungă, mărțișorul a căpătat multe legende, multe obiceiuri de dăruire și purtare, a fost înzestrat cu multe puteri magice. Nu le putem ști sau povesti pe toate dar unele chiar au rezistat timpului și dovedesc lumii stabilitatea noastră pe acest pământ și ne atestă ca veritabili urmași ai marii familii tracice

Păi să ne amintim doar că Dochia, fiica lui Decebal, avea obiceiul să meargă pe munte la păscut oile și să toarcă pe drum. Fiind înzestrată cu puteri supranaturale, la fiecare sfârșit de iarnă ea torcea două fire, unul alb și unul roșu care se împleteau magic în funia vieții, simbolul pe care-l găsim și azi în cusăturile și tricotajele populare, tâmplăria caselor și bisericilor, chiar pe pâinea pentru sufletul morților. Funia sau ciclul nesfârșit al vieții împletit de Dochia simbolizează unitatea contrariilor, viață/moarte, primăvară/iarnă, feminin/masculin și este el singur cel mai puternic talisman. Se spune că baba a găsit chiar un bănuț de argint pe munte pe care l-a găurit și la legat cu cele două fire toarse de ea. Așa a apărut primul mărțișor, numele primindu-l tot în zilele acelea ale ocupației romane când se sărbătorea Matronalia, adică ziua zeului Marte, cel ce patrona războiul, natura, agricultura și venirea primăverii. Atunci, la Idele lui Marte se porneau de către romani campaniile militare, așa că firul alb mai simboliza și victoria, și reînoirea iar cel roșu vitalitatea militarilor și sângele eroilor.

Altă legendă povestește că Baba Dochia, transformată din frumoasa și buna fiică a lui Decebal într-o bătrână rea, urâtă care-și chinuia nora și o trimitea la râu cu un ghem de lână neagră să-l spele până se făcea alb, este convinsă că nora ei are un iubit, pe Mărțișor, tânărul frumos în care a apărut Zeul și a ajutat la albirea lânii. Pleacă pe munte să-l caute și moare după 9 sau12 zile, înghețată. Firul negru împletit cu cel alb, a existat în cultura dacică și el simboliza pământul reavăn de primăvară și se purta primăvara la mână.

De mulți ani, așa cum amintea prin sec. XVIII un membru al familiei Golescu în prima scriere despre obiceiul mărțișorului, la noi fetele și copiii primeau mărțișore cu semnificații aparte. În Bucovina însă, era invers, fetele împleteau două șnururi pe care le legau la mână bărbaților necăsătoriți ca să-i apere de necazuri căci primăvara erau multe munci grele pe câmp, în pădure și la vânătoare. Obiceiul s-a păstrat și azi, poate mai mult pentru hazul lui. Nici Maramureșul istoric nu se lasă mai prejos. Sunt sate unde fetele confecționează mărțișoare din lână pe care de 1 martie le prind de clopul flăcăilor care le poartă până la înflorirea mălinilor. Este o datină care se respectă și azi.

După cum constatați, frumusețea renașterii naturii și lupta dintre cele două surori, Iarna și Primăvara, sunt animate de prezența babelor, moșilor, tinerilor, soarelui. Existența babelor în calendarul nostru popular nu reprezintă unicitate în obiceiurile popoarelor dar se zice că restul europenilor nu au legende așa frumoase ca ale noastre. Babele noastre sunt studiate de mari folcloriști europeni care le-au așezat în panteonul umanității, fiind asemănătoare Mamei Pământului, Geea ori Mamei fără Vărstă, Zeiței Rădăcinii din cultura indiană și multor alte zeițe responsabile cu reînoirea plantelor și schimbarea anotimpurilor. Toate se supun aceluiași principiu universal feminin, urmând un ciclu ce se repetă după fiecare patru anotimpuri, adică tinerețea plină de viață a primăverii cu fiorii dragostei, căldura iubirii vara când totul se scaldă în căldura zeului soare, apoi toamna cu frumusețea dar și primele ei spaime, urmată de teribila iarnă care transformă definitiv și urât femeia într-o babă rea, aprigă dar o bună tâmâduitoare și uneori sfătuitoare. Baba Dochia, prin toate legendele ei, unică și fascinantă spun străinii cercetători, revine la noi în fiecare an cu tot bagajul ei interesant. Baba Dacilor cum a numit-o și Călinescu, Baba Dochia, face parte din "cele 4 mituri fundamentale care au modelat cultura și spiritualitatea românească" alături de Miorița, Meșterul Manole și Zburătorul.

Și cum nici o babă oricât ar fi ea de puternică nu poate stăpâni singură, au apărut și Moșii, împreună ei au avut, poate din vremuri ante dacice, din vremea pelasgilor cum pretinde Hașdeu, rolul de străbuni, părinți, sfătuitori, vraci, intermediari între zeitate și pământean, chiar rolul de a domoli babele prin blândețe și înțelepciune masculină. Că apoi s-a suprapus tradiția celor 40 de pahare pentru a cinsti Mucenicii din Sevasta, asta este o altă combinație a înfruntării zeului Bacchus cu credința creștină.

Mărțișor cu puteri magice, tămăduitoare, ocrotitoare, alături de babe și moși, peste care de departe tronează Baba Dochia, avem o cultură multimilenară care ne atestă stabilitatea pe aceste pământuri, apartenența la interesanta și încă nedezvăluita total cultură tracică cu influiențele celtice, slavone și câte vor mai fi fost.

Am primit deja mărțișorul ritualic, șnurul împletit din firul alb și cel roșu cu un bănuț simbolic de argint, pe care-l voi purta la mâna stângă până când Dochia va îngheța, apoi voi lega șnurul de o crenguță să-și împlinească magia lui milenară iar bănuțul, tot după tradiție, va fi dat pe vin roșu, pâine de grâu curat și brânză albă.

După ce dacii s-au pierdut puțin printre soldații din toată lumea imperiului, aduși aici cu legiunile romane care păzeau mănoasele noastre pământuri și munții auriferi, bănuțul de argint a fost înlocuit cu alte simboluri: potcoava, unul din simbolurile lui Marte care ferea purtătorul de vrăjitoarele zeului Saturn dar și fierul din care era făcută, semn în mitologia romană al forței; trifoiul celtic pe care-l foloseau druizii în ritualuri sacre, fiecare frunză având un rol magic pentru sănătate, dragoste, faimă și bogăție. Mai târziu legendele creștine spuneau că trifoiul cu patru foi este singurul lucru pe care l-a luat Eva când a plecat din Rai. Isteață Eva de atunci! Mămăruța sau buburuza, simbolul fertilității și maternității cu vechi tradiții locale, apoi ancora speranței, cheia care deschide ușile norocului și viitorului frumos, coșarul care purifică prin foc și multe altele. Poate îmi voi adăuga și eu pe funia vieții, alături de argintul dacic și bufnița grecească a zeiței Atena, simbolul dual al rațiunii și al vieții lungi plină de înțelepciune. Sper să-și îndeplinească tainele!

Și ca la orice sărbătoare păgână petrecută cu mare bucurie, conducătorii creștini au suprapus o alta cu un nume care dă de bănuit, Sf. muceniță Evdochia. Cert este că sărbătoarea veche, tracă, a rămas triumfătoare peste cea creștină, indiferentă la trecerea timpului.

Am început să fim veseli și calzi la suflet odată cu Dragobete, cel "beat de iubire", continuăm cu Mărțișor, cu babele cele năzbâtioase și terminăm serbările începutului renașterii cu șugubeții Moși și vinul roșu, pita și brânza luate pe bănuțul dacic. Vă doresc să aveți o primăvară bogată, plină de multe călătorii frumoase și așa cum spunea cândva Victor Hugo, nu uitați, "primăvara este pentru suflet un surâs al infinitului".

Rog dacă se poate atașați youtuve.com/watch?v=cZ8RG_AG5Ck Ti-am luat un mărțișor / Nic. Nițescu. Mulțumesc.

Trimis de elviramvio in 28.02.18 14:36:24
Validat / Publicat: 28.02.18 15:16:39

VIZUALIZĂRI: 1286 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Funia vieții. Preluată de pe net.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[28.02.18 15:29:31]

@elviramvio: Nu pot aștepta sa ajung acasa ca sa scriu un ecou. Așteptam un mail si așa am văzut articolul tău si nu ma pot abține si chiar dacă Cornel mi-a luat fata, ma bucur si de poziția secunda. Pentru mine acum si aici mărțișorul acesta oferit de tine este cu atât mai important cu cât aici nu se marchează aceasta zi. Au apărut iepurașii si ce mai trebui pentru Paste dar mie îmi place frenezia data de Mărțisor. In urma cu ceva ani (mai mult de 20) făceam si eu mărțișoare cu mare drag si le vindeam (legal, cu autorizație) la metrou la Titan si era tare frumos sa cunosti astfel si oamenii si știu ca o data a venit cineva si a luat destul de multe dintr-un model si a mai venit si mai târziu si a mai luat o mulțime din același model încât nu m-am putut abține sa nu-l întreb de ce ia atât de multe, si mi-a răspuns: "Pentru ca îmi plac! ". Cred ca in afara satisfacției materiale, aceasta este ceea ce ne face viața mai frumoasa. Îmi lipsește acest freamăt al mărțișorului si nu pot decât sa va doresc tuturor o primăvara minunata, plină de bucurii, si aștept cu mare nerăbdare revederea.

Si ca sa nu uit, felicitări, votat cu mare drag.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
traian.leuca †
[28.02.18 16:58:54]

Pentru bărbați primăvara cam golește chimirul

Anu' ăsta nu se mai goleşte chimirul; din cauza ninsorilor abundente şi a gerului ziua de 1 martie s-a mutat pe data de... 1 aprilie.

[28.02.18 18:08:34]

@mishu:

Am citit ecoul tău într-o pauză de lopată, asta așa doar să pot ieși din curte până vin oamenii de bază. Nu sunt zăpezile de altă dată dar la mine troienuțele au fost fix în ușă, în poartă și la cușca câinelui, semn că Baba Dochia îmbracă cojoacele și la câmpie. Deci stăm bine cu calendarul popular, măcar acum.

Știu că nu aveți mărțișor acolo dar o babă poți să-ți pui, să ne spui care.

Că ți-a luat Cornel fața, păi mă bucur, știi tu de ce!!

Să ne vedem cu bine la Alba, să avem soare și veselie!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[28.02.18 18:17:46]

@traian. leuca:

Păi e grav! Asta înseamnă că și cele 40 de pahare se beau la Paștele Cailor!! Până atunci se strică vinul că dau căldurile!

Eu zic să umblați la chimir că-i mai practic, plus că scăpați de grija hărtiilor!

O seară bună!

Zoazore
[28.02.18 22:05:41]

@elviramvio: Bine că mi-ai amintit! Baba mea e pe 6!

Mulțumesc pentru mărțișorul tău! Atât de frumos, tocmai pentru că vine din negura vremii!

Ce dacă ninge? Funia Vieții îmi va lumina ziua de mâine!

Urarea să ți se întoarcă!

[01.03.18 07:03:30]

@Zoazore:

Mulțumesc. Baba mea e mereu pe 8!

elviramvio, mishu, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):