ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2010
DIN: Slobozia
ÎNSCRIS: 12.03.10
JUL-2007

Cu vaporasul pe Marea Neagra

Am facut plaja de dimineata, am mancat de pranz, urma o dupaamiaza fierbinte in care nu prea aveam chef sa stam pe plaja, nici sa mergem la Mangalia, unde eram cazati.

In dreptul Steagurilor am vazut ca pe ponton era un anunt (stiti, de-ala comunist, scris cu vopsea pe tabla) : plimbari cu vaporasul. Astazi toata ziua mi-am batut capul sa imi aduc aminte cum se numeste, am cautat si pe Google in toate felurile, nu am reusit sa gasesc, asa ca daca stie careva, il rog din suflet sa posteze intr-un ecou.

Ne-am dus pe ponton la locul de imbarcare strajuit de niste anvelope de Dacie foarte "estetice", si am asteptat vaporasul. Intai l-am auzit si pe urma l-am vazut: mititel, cam de 5-6 metri, pictat de sus pana jos in dorinta de a-l prezenta cat mai comercial, invaluit intr-un nor de fum de la motorul de tractoras (leut, pentru cunoscatori) care facea o galagie infernala.

Am platit direct la Capitan (nea nustiucum) cate 50. 000 lei (parca atunci nu erau numai de-astia noi, erau amestecati) si ne-am imbarcat, dupa care zgomotul a crescut considerabil si am plecat. Pana am trecut de stabilopozi a mai fost cum a mai fost, pe urma, fara protectie impotriva valurilor, a inceput ca fie cam nasol, aci apaream, aci dispaream printre valuri.

Am ajuns in larg, valurile s-au mai potolit, noi ne-am mai linistit si am mai relaxat mainile strane pe barele vaporasului si am putut in sfarsit sa ne bucuram de adevaratul scop al plimbarii: contemplarea litoralului din largul marii, sincer a facut toti banii. In larg apa albastra (ca ochii lui Mel Gipson) era atat de limpede incat se vedeau pesti si meduze pe fundul marii.

A meritat sa pierdem o ora (asteptare vaporas, plimbare, debarcare, obisnuire cu pamant stabil sub picioare) si sa platim 5 lei la Dom' Capitan.

Daca nu ati incercat, curaj, noi am avut (de la bere).

Trimis de valimi in 29.04.10 10:18:19

VIZUALIZĂRI: 7038 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valimi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Stai incet, nu face valuri!

cc_iordachescu
[29.04.10 10:28:43]

Am încercat şi eu cândva (înainte de 1989) această plimbare cu vaporaşul. A fost interesant!

Nu prea am înţeles despre ce nu-ţi aminteşti cum se numeşte?!!!

[29.04.10 10:31:35]

nu imi amintesc numele vaporasului, voiam sa fac o denumire mai desteapta a review-ului, dar n-am avut cu ce.

Alina Morar
[29.04.10 11:02:22]

Si noi ne-am plimbat de 2 ori cu vaporasul acela. Nu cumva era sot si sotie, domnul era chel cu mustata? Pe noi ne ducea putin si inspre plaja lui Ceausescu, tot timpul era cineva la plaja pe acolo. Si mie imi era putin frica. Dar, era frumos. Neptunul ramane statiunea mea preferata, desi nu stiu cand voi mai calca pe acolo. Cand am fost acum 3 ani, am plecat mai repede cu o zi, am renuntat la o noapte din cauza conditiilor si am prins o furtuna foarte urata. Poate stiti de ea. Ne-a intrat apa in camera, cand tuna credeam ca se sparg geamurile. A fost naspa. La terase eram tratati cu indiferenta, se comportau urat.

[29.04.10 12:13:17]

Dom' Capitan era, intr-adevar mustacios, cat despre chelie nu stiu ca era umbrit de o sapca.

Sotia nu era pe-acolo.

Ma ajuta cineva cu numele vaporasului?

cc_iordachescu
[29.04.10 13:13:21]

valimi - încerc să te ajut cu numele vaporaşului, dar deocamdată nu reuşesc să găsesc pozele!

elena123
[01.06.10 13:07:29]

de multe ori am fost tentata sa ma plimb si eu cu vaporasul, inca nu am reusit

krondia*
[04.06.10 15:16:40]

Deci "Dragon" se numeste vaporasul Oare se mai organizeaza si alte excursii pe mare? Utile impresiile tale, un vot tarziu si de la mine.

[04.06.10 15:30:07]

Pai, din fotografia lui pepsi se poate trage concluzia ca Dragonul inca mai bantuie tarmul Marii Negre.

Multam de vot, krondia, a fost cu SB.

Alina Morar, elena123, krondia*, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂ(Re)descoperă Neptunul: