ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2018
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
JAN-2018

Miracle Garden

Cea mai mare gradina de flori, logic doar suntem in Dubai! , cu o suprafata impresionanta si un numar, fara numar de petunii si alte surate colorate care sa bucure sufletul

sait oficial

dubaimiraclegarden.com

o simulare traseu pe google

goo.gl/maps/vW4Xhv2N71G2

program vizitare

9-21 in cursul saptamanii

9-23 in week-amd,

De retinut ca la eii Vineri este ziua libera obligatorie, iar sambata asa si asa, de aceea nu recomand vizitarea in aceasta zi decat daca asta este singura posibilitate.

Se ajunge usor cu bus direct din spatele Emirates Mall, (asa cum am aratat in simulare traseu), sau cu taxiul, cum am facut noi (avantaj 4 persoane), pentru 30 aed de la metrou Dubai Internet City la Miracle Garden.

Biletul se ia de la intrarea, nu am vazut sa fie reduceri de grup sau facilitati pentru cumparare pe net ca la alte obiective. Este bine de stiut ca odata iesit nu mai poti reveni in baza aceluiasi bilet (asta pentru cei ce au eventual masina inchiriata)

Miracle Garden este o zona foarte verde sau mai bine spus foarte colorata, cu ajutorul florilor sunt facute aranjamente interesante, de la casute la animale sau ceas/masina, chiar si un avion Emirates troneaza la loc de cinste. Florile folosite sunt in proportie de peste 90% petunii de toate culorile. Este o gradina circulara, cu alei late si foarte multe chiosculete/magazine/terase. Poti petrece cateva ore sau o zi intreaga daca vrei/timpul iti permite, sa te bucuri de priveliste, relaxare si ceva bunataturi. Un miracol in desert, chiar asa si este fiindca totul in jur este doar nisip, cat vezi cu ochii doar nisip.

Eu cred ca 1.5-2h sunt suficiente pentru o vizita clara, fara degustari si timp de relax pe balansoare/banci.

Trebuie retinut ca nu este deschisa tot anul, nici nu cred ca ar fi posibila vizitarea in lunile toride. Din cate am vazut pe diverse saituri aranjamentele florale se schimba, ideea ramane dar amanuntele conteaza/fac diferenta.

Curatenia este impecabila pe toata suprafata parcului, grupurile sanitare sunt foarte curate si destule ca numar.

Preturile la terase sunt pe masura locului insa nu chiar de neatins. Noi am vizitat gradina si atat, nu am stat la terase, urma Gradina de fluturi unde vedem iar cea mai/cel mai... etc

dubaibutterflygarden.com

Trimis de roth in 24.02.18 22:08:47
Validat / Publicat: 24.02.18 22:43:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 7088 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 ce avem in zare, am ajuns pe aeroport?

nuuu este doar un alt aranjament grandios si elaborat

adrianbogdan
[24.02.18 23:08:39]

Uite o florarie asa fumoasa mi-ar placea sa vad si la noi.

Sigur as sta la cafea ca acolo in P3 si P4

De data asta puteai sa pui numai pozele si tot era ok.

Foarte frumoasa plimbarea voastra si de adata acesta.

Mai vrem sa vedem!!

[24.02.18 23:33:04]

@adrianbogdan: Multumesc de apreciere, noroc ca am o paine la copt si asa am mai apucat eu sa trec pe curat inca o poveste din Dubai. Am desaga plina, acus ma iau altepe de pe urma insa...

Zoazore
[24.02.18 23:59:34]

@roth: Foarte frumos în grădina aia! Parcă și simt parfumul petuniilor! Daaa, în P03- P16 aș staaaa! Mult-mult!

Și m-aș juca și cu gazele-alea!

diana2015
[25.02.18 00:24:18]

@roth: waw, waw, waw ce frumoooos într-o grădină ca aceasta aș sta cu zilele. Mă bucur pentru tine că le-ai putut vedea "live", felicitări pentru review

Hihihi, cu toate că nu vrei să te arăți în nici o poză eu te-am dibuit în poza nr. 11

Aștept cu nerăbdare și alte articole cu pozele aferente firește

[25.02.18 08:20:23]

@Zoazore: Te si vad la joaca cu gazele, acum inca o zuza in parc nici nu se simtea prea tare Miros, nu pot spune ca era ceva simtitor, insa coloritul pestrit si aranjamentele erau wow. Munca multa la concept dar si mai multa la intretinere chiar daca este multa tehnologie la mijloc. (nu uda nimeni florile cu galetusa si stropitoarea, totul e prin sistemul "evreiesc -- picatura"

[25.02.18 08:27:17]

@diana2015: Draga mea, eu merg sa vad lumea si aduc poze pentru cei dragi. Asa arat eu bucuria de a calatorii altor persoane. Poze cu mine??? nici nu stiu daca am 1-2 per sejur, inchipuieti ca bananai de multe ori singura, vorbesc engleza cat sa stau la semafor la culoarea verde si cum as reusi eu sa imi fac poza... selfie? nuuu, e prea multa tehnologie pt mine. Cele mai multe poze le am cu voi " Fetele din Gara" si ma bucur, recunosc.

[25.04.18 14:18:07]

@roth: Frumos intradevar, o bucurie pentru ochi si suflet.

Felicitari, votat cu mare drag.

adi83muntean
[03.12.18 12:15:56]

Noi vrem sa mergem la sfarsitul lunii Mai, oare atunci este deschisa gradina?

[03.12.18 12:27:12]

@adi83muntean:

dubaimiraclegarden.com aici afli detalii de ultima ora, vacanta placuta.

mirceabrasov
[24.12.19 17:07:27]

Ce poti scrie la asemenea prezentari?

POZA-I MOFT, S-O VEZI NATUR!

Felicitari sincere pentru condei! Aveti darul de a impartasi din plin bucuria a ceea ce traiti. Mi -a placut mult ce ati scris si cum ati scris si-mi va fi util pentru ca in 7 ianuarie zburam si noi spre Dubai, de unde sigur vom veni cu o caruta de AMINTIRI DESPRE VIITOR. Pacat ca nu ati scris mai mult, pentru ca e genul de lectura care incita, care cere si un... " va urma "

Daca nu va deranjeaza, as dori sa comunicam in privat, pentru ca intuiesc ca stiti multe, iar din acele MULTE, multe nu se scriu aici.

Va multumesc si va doresc sarbatori frumoase in vremea ce vine.

[24.12.19 22:33:33]

@mirceabrasov: Multam de vizita, ai PM.

Vacantae minunate

adi83muntean, adrianbogdan, diana2015, mirceabrasov, mishu, roth, Zoazore