ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2018
ÎNSCRIS: 29.12.11
FEB-2018

Super hotel de tranzit

Pentru a doua descindere a noastră în Barcelona, am fost nevoiți să alegem un hotel în apropierea aeroportului, care asigura și transferul tur retur! Asta pentru că a doua zi aveam zbor către București via Zurich la ora 6,30 dimineața!

Astfel am ales Barcelona Airport Hotel. Am aterizat duminica dimineața în Barcelona și ne-am dus în stația de unde se facea transferul către hotel! Aici am aflat că acest transfer se facea cu un microbuz de 16 locuri, ziua la un interval de 20 de minute, iar noaptea la un interval de 30 de minute. Astfel nu am avut mult de așteptat până ne-a preluat microbuzul și ne-a dus la hotel. Drumul până la hotel a durat maxim 15 minute. Acest serviciu de transfer este clar punctul forte al acestui hotel!

Ajunși la hotel, după un zbor lung din Republica Dominicană, am zis să încercăm marea cu degetul și să vedem dacă putem obține o cameră mai devreme de ora 15, așa cum e afișat. Noi eram rupți de oboseală și un duș și câteva ore de somn ne puneau repede pe picioare. Am avut mare noroc. Am dat de un recepționer care inițial nu părea prea binevoitor, dar aparențele înșeală uneori. După alt sfert de oră eram deja în cameră.

Am făcut câteva poze rapid pentru acest articol, apoi un duș și apoi la nani. Da cum e hotelul ăsta? Ei bine este un hotel modern, cu o arhitectură futuristă, cu un design extrem de simplist. Eu l-aș asemui la interior cu nava spațială Enterprise, cunoscătorii știu despre ce vorbesc.

Recepția este foarte mare și modernă. Există în hol lifturi moderne cu vedere la exterior, doar că noi am fost cazați la parter. Holul de acces spre camere are pe jos o mochetă foarte groasă, iar camera este foarte bine utilată fonic. Este un lucru foarte bine gândit pentru acest hotel de tranzit, deoarece unii vin și alții pleacă atât ziua, cât si noaptea după cum au curse și toți vor să se odihnescă în liniște.

Noi am avaut o cameră triplă deluxe, de dimensiuni destul de reduse și anume 25mp. Aceasta era utilată cu strictul necesar. Aveam trei paturi destul de confortabile, o măsuță cu un scaun, două noptiere și un mini șifonier. Ce am remarcat când am intrat în cameră a fost frigul apăsător! Erau maxim 17 grade. Am încercat să programăm aerul condiționat pe funcția căldură, dar dădea numai rece, așa că am renunțat. Și totuși camera avea un alt sistem de încălzire, pentru că a început să se încalzească fără intervenția noastră. Nu am stat prea mult să deslușesc misterul!

Camera de baie era cu marmură pe jos și avea o cadă de baie! A fost exact ce ne trebuia, după drum. Avea toate articolele de igienă necesare, de o calitate destul de bună.

În plus mai aveam seif, fier de călcat, dar și uscator de păr plus un televizor LCD, dar cine avea timp de el!?

După ce ne-am trezit am ieșit un pic în oraș, iar seara ne-am întors la hotel! Aici am început să-l explorăm nițel în căutarea piscinei despre care citisem din țară! Am găsit-o pâna la urmă, doar că era o piscină exterioară, utilizabilă evident doar vara! În schimb am intrat și la sala de sport unde am încercat un pic aparatele, doar că am renunțat repede din pricina oboselii.

La subsolul cladirii se află restaurantul principal, unde se servea și micul dejun contra sumei minuscule de 33 de euro/ persoană! Când am auzit acest minuscul preț l-am întrebat pe recepționer: bă ești prost, bă ești nebun?  S-a uitat un pic ciudat la noi! Poate era român, nu știu! .

La parter era și un modern bar-restaurant unde puteai servi ceva ușor, gen fast food, în timp ce savurai o băutură! Aici am descoperit că barmanița este româncă și este plecată de 10 ani din România! O fi plecat de bine? De altfel peste tot am descoperit români atât în Barcelona, cât si în Zurich și chiar în Dominicană!

Dar să revenim! Am servit masa la barul restaurant al hotelului și pot spune ca prețul a fost acceptabil, mâncarea delicioasă, iar servirea de 5 stele!

După masă am descoperit trei calculatoare legate la o imprimantă și am profitat imediat de ele pentru a ne face checkin-ul pentru zborul de a doua zi!

În încheiere recomand acest hotel doar călătorilor aflați în tranzit prin Barcelona! Stația de metrou este cam la 15 minute de mers pe jos de hotel, iar în zona hotelului chiar nu ai ce face!

Trimis de robert in 24.02.18 11:16:32
Validat / Publicat: 24.02.18 21:07:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 1662 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Barcelona Airport Hotel
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 79.20 EUR pe cameră

robert [24.02.18 11:31:06] »

rog youtube

mersi frumos!

webmaster45 [24.02.18 21:06:19] »

Mutat în rubrica "Barcelona Airport Hotel, BARCELONA" (nou-creată pe sait)

robert [24.02.18 21:09:07] »

@webmaster45: e ok!

webmaster [24.02.18 22:25:34] »

robert [25.02.18 07:26:39] »

@webmaster: Mersi frumos!

mishu [05.03.18 21:22:29] »

@robert: O cazare minunata, felicitari, votat cu mare drag.

robert [06.03.18 08:24:10] »

@mishu: mersi frumos!

medy [26.06.18 10:20:53] »

@robert: buna ziua

te rog daca poti sa mi spui exact unde este microbus care merge la hotel suntem cu 3 copii mici si ajungem la 11 seara

poate stiti care este linia de metro pentru mers in oras si daca drumul de 15 minuta e posibil de mers cu copii

multumesc

robert [26.06.18 11:14:53] »

@medy: Bună!

În primul rând de ajuns la metrou este foarte ușor, drumul către el fiind foarte bine semnalizat. Linia portocalie este cea care duce în centru, de altfel este unica de la aeroport. Noi am aterizat tot la 23 și am avut timp destul sa ajungem la hotel. vezi impresii

Pentru cel de-al doilea hotel ce asigura transferul, trebuie ieșit din aeroport si apoi coborâte niste scări preț de două, trei etaje până la statia unde sunt microbuzele. Eventual mai întrebați pe-acolo!

Vacanță frumoasă!

medy, mishu, robert