Descoperă Chișinău și împrejurimile

21.02.2018
Avatar Gilo5
înscris/ă în 06.06.17
FEB-2018

Chisinau - o intoarcere in timp

M-am gandit sa adaug cateva informatii referitoare la Chisinau, spre a fi de folos celor care umbla pe aici, pe AFA...

Am plecat din Bucuresti cu trenul sovietic :)):)), o vechitura ce face legatura zilnic intre Bucuresti si Chisinau. Pleaca seara la 19.15 si ajunge dimineata la la 09.03... ceva de genu. Am ales trenul pentru a experimenta ceva nou... alt motiv nu poti avea sa alegi varianta unui drum de 14 ore in comparatie cu cele 7,8 sau 9 ore facute de autocare, microbuze etc. Drumul costa 90 de lei... loc la cuseta. La intoarcere am luat bilet din Chisinau... nu eram sigur cu ce o sa ma intorc atunci cand am plecat din tara. Greseala m-a costat vreo 15 lei in plus.

Gara din Chisinau arata binisor... De acolo am luat un taxiu dubios (cam toate sunt dubioase) spre hotel, am intrebat de pret... si am vazut ca nu e talhar omu... deci m am relaxat. Am luat taxiul de vreo 4 ori in 4 zile si am ramas cu impresia ca nimeni nu te nenoroceste asa cum fac [...] prin Bucuresti. Tot sa te plimbi cu taxiul.

Orasul mi s-a parut bomba... :)) oras sovietic, cladiri aiurea, chiar daca vezi blocuri noi, frumoase, cladiri de sticla... parca ceva nu se leaga:(Doar bd Stefan cel Mare arata cum trebuie; merita sa-l luati la pas de la un capat la altul. Tot ce vrei gasesti pe acest bd: institutii, magazine, cateva cladiri vechi cu arhitectura etc.

Un bilet de troleu este 2 lei, unul de autobuz 3 lei si unul la «rutiere» (adica microbuze) 1 leu. Nu recomand rutierele... sunt oribile... Daca tot ai bani de calatorii, chiar nu e cazul sa te uiti la bani in Chisinau. Iti permiti restaurante, taxiuri si multe altele. Am mancat de mai multe ori la ANDY... ăștia zici că au monopolșpe la toate colturile au restaurante... arata super, mancarea e buna si chelnerii super profesionisti.

Nu am bifat muzee, am fost doar la Gradina botanică (4 lei)... era cam bombă. Orasul e trist, comunist, gri... Lumea pare macinata de ganduri si saracie, mult mai rau decat la noi. Intrebi ceva... ti se raspunde pe dos... deci nci vorba de oameni deschisi, zambitori, gata sa te ajute cu o informatie... rar am vazut oameni de treaba... pe la hotel, pe la Cricova, la cramă... in rest imi era scarba sa intreb ceva, gandindu-ma in ce fel o sa mi se raspunda; asta daca nu nimeresti sa intrebi rusi. Am fost poluat destul de mult cu limba rusa... cu toate ca, vezi doamne, doar 10%din populatie sunt rusi...

In fine, in privinta transportului si a mancarii puteti sa stai relaxati; preturi mici, tot sa te lafai. Am facut cumparaturi de la supermarket Nr. 1. Cramele Cricova sunt punctul forte in aceasta excursie. O experienta deosebita. Cam astea sunt motivele ce te pot determina sa faci o plimbare la Chisinau: in primul rand... si neaparat... vizita la Cricova, e super... eu am ales pachetul de 110 ron... cam asa; aveti la dispozitie mai multe variante, cu degustari, mancare, cadouri si alte alea :)); transportul ridicol de ieftin... te plimbi pe unde vrei; mancarea si bautura (tot sa te rasfeti). Si sa nu uit: superbele magazine cu dulciuri (in special de la Bucuria) si vinuri (adevarate embleme ale tarii)

In rest... din pacate orasul e bomba... nu cred ca as mai repeta excursia; cladiri naspa, oameni obositi, dubiosi (genul de taranoi care imediat sar la scandal) poluare fonica cu limba prietenilor nostri de la est; saracie si resemnare. O adevarata intoarcere in timp: unii zic:"România acum 10,15 ani"... pe bune? Poate România la 1989...

Impresii încărcate de Gilo5 in 21.02.2018 14:42:23

Validat / Publicat: 21.02.18 18:51:24

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în REP. MOLDOVA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Gilo5); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4500 PMA (din 7 voturi) nota2

[21.02.18 18:48:18]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Chișinău și împrejurimile, CHIŞINĂU" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 34&ridAnt=84718

De acolo am luat un taxiu... spre hotel
- Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)