ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2010
DIN: CONSTANTA
ÎNSCRIS: 30.03.09
OCT-2009

Iasi oras plin de istorie....

In octombrie 2009, dupa ce ne-am intors din Turcia, fiind in trecere prin Moldova, am facut o scurta vizita in Iasi.

Am parcat masina in fata Palatului Culturii, incercand sa vizitam acest locas, dar am constatat ca toata cladirea se afla in renovare generala. Am plecat apoi pe jos spre biserica Trei Ierarhi, un monument de cult extraordinar. Am ramas profund dezamagiti cand am ajuns, deoarece acest locas era incuiat, deci nu se putea vizita.

In plimbarea noastra am ajuns la Catedrala, unde sunt moastele Sfintei Parascheva. In sfarsit am gasit ceva de vizitat. Biserica cea mare era inchisa, insa moastele erau depuse in bisericuta de alaturi. Am stat la rand, ne-am inchinat la moaste si am plecat mai departe in pelerinajul nostru prin Iasi.

Am mers sa vizitam Gradina Botanica. Foarte frumoasa, cu multe specii de plante, pomi mareti, flori frumos colorate si parfumate. Alei curate, bancute pentru odihna. Bineinteles, in sera cu plante exotice nu aveai voie sa fotografiezi si sa atingi absolut nimic.

Parcurile sunt foarte frumos amenajate, curate, pline de flori frumos colorate.

Imi pare rau ca nu a durat mai mult excursia noastra prin Iasi, dar am ramas dezamagita ca atat de multe locuri frumoase si cu istorie nu pot fi vizitate (sau poate am ales noi timpul nepotrivit). Oricum, voi reveni cu drag in Iasi.

Trimis de CCRRIISSYY in 28.04.10 14:55:58

VIZUALIZĂRI: 2033 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CCRRIISSYY); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In fata Palatului Culturii din Iasi - statuia lui Stafan cel Mare

mario 110
[28.04.10 19:36:05]

nu vreau sa va contrazic, dar, v-a spus cineva ca nu aveti voie sa fotografiati? eu stiu ca se plateste o taxa si totul e ok. am fost in sere anul trecut in noiembrie (era vremea crizantemelor), nu am facut poze dar am fost singuri pe-acolo deci daca am fi vrut, nu avea cine sa ne interzica.

de fapt nici nu am vazut afise care sa interzica fotografiatul (poate nu le-am vazut pentru ca nu ne interesa fotografiatul).

intradevar sunt afise cu " nu atingeti plantele", dar asta mi se pare normal, nu credeti?

georgiana
[29.04.10 08:36:29]

Foarte frumoase pozele si foarte frumos orasul!

Nu am reusit niciodata sa ajung la Iasi,dar niciodata nu e prea tarziu!

Trebuie sa fie foarte interesant pentru un locuitor al acestui oras sa citesti depre locul unde traiesti-in impresiile unui turist!

Nu-i asa, @Mario 110?

babycris42*
[29.04.10 10:02:29]

pacat ca dintr un oras plin de istorie asa cum e titlu povestii ati vazut doar o gradina botanica

biancuta
[29.04.10 10:15:29]

Foarte frumoase pozele. Sper sa ajung si eu in Iasi. Un vot si de la mine.

gregorio
[29.04.10 10:28:29]

Iasi... am petrecut cam 18 ani din viata acolo... pentru ca acolo m-am nascut si am crescut.

Nu-ti ajung doua zile sa vizitezi tot Palatul, asta daca vrei sa intelegi ceva din muzeele din interior... din pacate lipsa fondurilor (eterna poveste in Romanica noastra) forteaza conducatorii muzeelor sa inceapa reparatiile atunci cand le pica ceva banisori in mana. Nu mai spun ca daca era si luni, e clar. Lunea toate muzeele sunt inchise.

Intrebare: cine este pe cal in spatele tau? Dupa cate stiu eu, in nici un caz nu este Stefan cel Mare.

Daca vreti sa vedeti Iasul in splendoarea lui, mergeti acolo in luna mai. Cand infloresc teii... inclusiv teiul lui Eminescu. Si nu ratati bojdeuca lui Creanga...

mario 110
[29.04.10 19:25:34]

@georgiana; este mai mult decit interesant.

de fapt este un amestec de sentimente: satisfactie, nemultumire, mindrie, frustrare, etc.

oricum, parerile colegilor ma ajuta sa apreciez mai mult orasul in care traiesc, pe de o parte, si sa-mi dau seama ca incep sa-l cunosc din ce in ce mai putin odata cu trecerea timpului, pe de alta parte; asta in ciuda faptului ca sunt plimbaret, se pare ca trebuie sa ma plimb mai mult cu pasul si mai putin cu masina.

kmy
[14.05.10 09:23:58]

GREGORIO,

De ce o intrebi pe ea cine e pe cal? Daca ai stat 18 ani acolo, ar trebui sa stii de confuzia celor doua statui ce trebuiau sa ajunga in tari diferite si au fost expediate aiurea. Lipsa banilor pentru returnare i-a facut pe moldoveni sa pastreze statuia.

Asta o fi doar legendă? Spune-ne si tu!

babycris42*, biancuta, georgiana, gregorio, kmy, mario 110
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Iașul și împrejurimile sale: