ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2018
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 29.05.13
FEB-2018

Detalii actuale

Prima zi 7 feb. '18 pe partia Parc = gheata totala, greu de schiat. Am avut norocul pe 8 sa ninga am fost pe dealul negru = superb = o nebunie dar n-am avut schiuri la noi. Recomand dealul negru sa se coboare cu schiurile.

======

Partia Veverita este a primariei, se inchiriaza schiuri cu 10 ron/ora sau 50 ron/zi dar am gasit la salvamontisti cu 30 ron/ora :) super tare.

Urcare teleschi 2 puncte = 5 ron = o urcare nu conteaza adult sau copil; cel mai convenabil abonament 50 ron/zi si te dai pana devii alb.

Eu mam dat cu copii si am luat doua abonamente de-o zi.

PS. Angajatii primariei te lasa sa treci cu copii la teleschi fara sa ia puncte din cartela, mai exact trece impreuna cu tine.

======

Partia Parc e privata, schiuri, clapari si bete de la 10ron/ora, 25ron/4ore si 40ron/zi.

Cartela (10 ron garantie) 50 urcari copil 100 ron/ adult 120 ron dar nu se uita nimeni cu cartela de copil se poate da adultu si invers, eu mam pacalit am luat prea multe de adulti si sau dat copii :).

Primu teleschi 1 punct urcarea "baby ski" am numito e greu de urcat si nu e recomandata ptr adulti zic eu, iti vine scaunu prea jos si risti ca cazi. Practic vine scaunul la nivel normal ptr copii dar ca sa mearga afacerea ii lasa si pe adulti.

Al doilea teleschi 2 puncte urcarea, teleschiul e ok, lejer la urcare la fel ca la veverita, recomand la coborare deviatia de drum, care evita portiunea abrupta si este mai fain la slalom.

Al treilea teleschi 2 puncte urcarea - e ok ca partie dar scurta si scumpa comparativ cu teleschiul 2.

La aceasta partie parca era 60 ron abonamentul pe o zi dar nu am luat fiind prima zi, am zis sa vad cum este.

Partia Dealul Negru - sus se gaseste un bar (4 ron - de la ceai pana la cafea si ciocolata calda), sanii trase de cai = frumos, un mic topogan cu colaci =5 ron coborarea.

15 ron urcarea si 15 ron coborarea, daca se achzitioneaza impreuna = 25ron - recomand a se cobora pe jos cum am facut si noi dar fara schiuri desi neam fi dorit cu schiurile.

Nu se gaseste centru de inchiriere schiuri pentru dealul negru.

Trimis de pining in 13.02.18 06:00:14
Validat / Publicat: 13.02.18 08:05:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VATRA DORNEI.

VIZUALIZĂRI: 2924 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pining); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Coborare la picior pe dealul negru

[13.02.18 08:04:10]

Mutat în rubrica "La ski în Vatra Dornei, VATRA DORNEI" (nou-creată pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂLa ski în Vatra Dornei: