ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2018
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 18.05.15
FEB-2018

Trebuie sa ajungi macar o data in viata! Categoric!!!

Buna seara,

Tocmai am revenit din vacanta in Dubai, perioada 02.02.2018-10.02.2018.

Nu o sa povestesc despre atractii turistice in amanunt, s-a discutat foarte mult aici.

Voi insista doar pe aspecte ce nu le-am gasit aici pe AFA sau am gasit informatii putine.

Am zburat cu Flydubai dus-intors, pretul pt. 3 persoane in jur de 1500 euro, bilete cumparate cu 10 zile inainte de plecare. In avion se pot viziona filme, contra-cost este si internet, 26 USD pt. toata perioada zborului per device.

Cazare am avut in zona Dubai Marina, intr-un bloc de apartamente Marina Dubai Apartments, am platit in jur de 1600 euro pt. 7 nopti luat de pe booking.

Aici am avut o surpriza placuta, in sensul ca am ajuns pe la 8 dimineata la hotel si ne-au spus de la receptie ca check_in se face incepand cu ora 14:30 dar ne-au dat un apartament cu 3 camere sa ne odihnim pana va fi gata apartamentul nostru.

Apartamentul, super, doua dormitoare, living, bucatarie complet utilata, 3 bai si balcon foarte mare, total apartament 180 mp. Curatenie + prosoape schimbate zilnic.

Ok..., deci, am aterizat in jur de ora 05:30 pe aeroportul DXB Terminal 2.

A durat mai bine de o ora pana am trecut de zona de verificari pasapoarte si ne-am ridicat bagajele.

Primul lucru pe care l-am facut a fost sa cumpar o cartela de internet, imediat ce se iese din zona preluare bagaje in partea stanga sunt doua stand_uri de la doi operatori de telefonie locali, DU si Etisalat. Am vizualizat ofertele si am ales Etisalat, am atasat si o poza cu ofertele la cartela internet prepay. De acasa, am luat un modem 4G-WIFI si imediat am avut net pe toate device_urie.

Am inchiriat masina de la o firma de inchirieri, aici am avut o mare problema, nu se accepta decat CREDIT Card, in portofel aveam mai multe carduri dar toate erau Debit Card. Noroc ca avea sotia un card pe care nu scria nici Debit nici Credit, doar Mastercard si au oprit de pe acest card un depozit de 800 USD in caz de avarii la masina.

Ca si condus o sa vi se para ceva diferit, in sensul ca pe autostrada sunt cate 6-7 benzi pe sens si nu e o regula ca se depaseste prin stanga, ceea ce o sa vi se para haotic dar se respecta banda 1 si 2 pt. vehicule lente iar pe celelalte care si cum poate :). In schimb se respecta cu strictete legislatia rutiera, nu am vazut pe nimeni sa forteze pe culoarea galben sau sa nu dea prioritate la pietoni.

Despre Dubai:

Totul la superlativ, nu am crezut ca poate exista in lume un asemenea loc si cu atat mai putin intr-o tara araba. Am mai vazut pe aici carcotasi dar probabil sunt de genul, strugurii sunt acri, daca nu ajung la ei :).

Am calatorit in foarte multe locuri in lume dar tara mai civilizata, curata, sigura ca in Emirate nu am vazut. Am fost in decembrie 2017 la Berlin, de Craciun si Revelion la Viena dar nu mi-au dat acea stare de siguranta ca in Dubai. Nu mai spun ca un prieten si-a uitat o gentuta mica cu acte si multi bani intr-un taxi si in o ora avea gentuta inapoi la hotel si taximetristul a insistat sa ii dea scris si sa faca poze ca si-a primit banii si actele inapoi.

De vizitat am vizitat cam tot ce se putea vizita, am sa punctez doar cateva aspecte ce probabil sunt interesati unele familii cu copii cu buget limitat si ma refer aici fara nici o ofensa la persoanele care gasesc un pret mic la bilete pe Wizzair.

Deci, din capul locului Dubai este foarte scump, pentru o familie cu copii este foarte costisitor.

La Ferrari World este 315 AED intrarea, echivalentul a circa 320 lei per persoana adult si 207 AED pt copil pana la inaltimea de 1,30 m.

Mancarea la restaurante in Dubai este foarte scumpa, orice meniu pleaca de la minim 50-60 AED per persoana + o bautura te duci lejer in 70-80 AED per persoana, noi trei persoane nu am dat niciodata mai puti de 300 AED.

Am facut plaja la Dubai Marina Beach in zona Hotel Hilton, plateam zilnic 305 AED pt 3 sezlonguri + 3 prosoape. dar se poate face plaja si pe cearceaf, nu este nici o pb, plaja este superba, si foarte lata.

Sunt dusuri si cabine de schimb free indiferent daca cumperi sau nu sezlong sau prosoape.

Am vazut pe aici persoane care se plangeau de alcool ca nu se gaseste... este cat vrei si de care vrei dar nu peste tot, nu ai sa gasesti pe plaja, la terase, dar gasesti aproape la toate barurile din hoteluri, in safari in desert chiar am cumparat o sticla de Jack&Daniels 220 AED - 0.5 Litri. Bere am baut vis_a_vis de fantanile muzicale, se trece podul si e un hotel cu terasa la etaj de unde se pot admira si fantanile si stai si la o bere.

Vremea a fost super pe toata perioada in jur de 25-26 grade de pe la ora 10 dimineata pana pe la ora 17 deci plaja se poate face lejer, era plina plaja. Apa era foarte rece dar tot ne-am bagat zilnic :).

Am mers si cu metroul, se pot cumpara carduri din orice statie de metrou, sunt automate, se scaneaza cardul atat la intrare cat si la iesire din statia de metrou si platesti in functie de cat ai mers, dar este foarte ieftin circa 2-3 dirhami per statie. Nu se poate calatori cu acelasi card mai multe persoane, de exemplu cumperi doar un card, il incarci cu bani si il scanezi de 3 ori pt 2-3 persoane, nu se poate, trebuie cate un card per persoana.

Cu siguranta vom reveni in Dubai!

Nu stiu ce altceva as mai putea scrie, va pot oferi cu placere orice informatie.

Cu siguranta vom reveni in Dubai!

Numai de bine!

Trimis de cata0707 in 12.02.18 22:13:11
Validat / Publicat: 12.02.18 22:43:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 9994 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cata0707); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Plaja Dubai Marina
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 59
[12.02.18 22:28:58]

La primul review dăruit comunității, după o luuungă perioadă de chibițatpe margine , @cata0707: bun-venit cu adevărat în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 99&ridAnt=84576

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[12.02.18 22:43:24]

@cata0707: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[13.02.18 10:25:58]

@cata0707: Multumesc pentru articol ai punctat exact ce ne lipsea

Noi plecam in aprilie, tot cu flydubai si as vrea sa te intreb un singur lucru: au si desene/filme pentru copii?

Multumesc

[13.02.18 10:37:45]

@floretronela: Buna,

Dap, au o multime de desene animate, in limba engleza, fiecare monitor/scaun este dotat cu casti.

Si noi probabil vom reveni tot in luna aprilie!

O zi minunata!

[13.02.18 10:44:49]

@cata0707: Pfiuuu m-am linistit Multam.

App daca vrei bilete ptr aprilie (inceputul lunii), vezi ca sunt la pret ok acum... fara masa ~ 800 euro ptr 2 adulti si 1 copil.

rolandgabriel
[16.02.18 21:08:07]

Stii daca de la t 2 este transfer către celelalte terminale. in pretul biletului este inclus ceva gen masa, filme etc. Multumesc anticipat

[18.02.18 13:35:07]

@rolandgabriel:

Salut,

Nu am vazut autobuz sau altceva in afara de taxi pentru transfer din Terminalul 2 - Terminal 1-3.

In pretul biletului nu este inclus masa sau filme, iti poti comanda mancare calda cand cumperi biletele de pe site_ul Flydubai iar din avion media, internet... etc.

Cu stima!

[18.02.18 13:38:52]

@floretronela:

Buna,

Daca luam acum cateva zile bilete erau 800 euro - 3 persoane... acum am luat cu 1100 euro

O zi minunata!

[18.02.18 14:03:46]

@cata0707: Buna!

Am impresia ca tie iti plac cu 3 zeroruri ????????.

Zi frumoasa!

[01.03.18 18:54:06]

@rolandgabriel:

Nu este transfer intre T2 si celelalte terminale si nici conexiune cu metroul. Deci doar bus sau taxi. Sau transfer de la hotel dar acela poate fi mai scump.

La FlyDubai masa si filmele se achita extra.

[01.03.18 19:01:25]

@cata0707:

Ai luat de la Etisalat pachetul Visitor line sau altceva?

Eu din cate am citit, pt turisti doar visitor line se poate achizitiona (pe baza pasaportului).

Sa inteleg din poza ta ca ai avut inclus doar internet? Poti sa detaliezi, te rog?

[02.03.18 00:39:22]

@tripyy:

Salut,

Da, este Visitor line cu minute incluse dar eu nu le-am folosit

Initial am cumparat cartela din aeroport cu 315 AED - 9GB + 40 minute nationale/internationale + 40 SMS locale/internationale, ulterior am reincarcat la un centru Etisalat dintr-un mall doar cu internet.

Am atasat inca o poza cu oferta de pe pliantul din aeroport.

[03.03.18 10:00:51]

@cata0707:

Da, acum m-am lamurit. E asa cum stiam si eu, prima poza era oferta de reincarcare. Eu am crezut initial ca asa ai luat sim ul de prima data si de aceea am intrebat.

Multumesc!

[05.03.18 10:11:38]

Buna ziua,

Am o intrebare, este necesara asigurare medicala (adica daca este obligatorie - o cere cineva la intrarea in Dubai?)

Multumesc

[05.03.18 11:33:22]

@expert: Buna,

Nu, nu este obligatorie, nu o cere nimeni, totusi tinand cont ca e o tara mai indepartata noi ne-am facut online la o firma de asigurari.

[05.03.18 11:46:20]

Multumesc,

Legat de schimbul valutar, se pot lua AED si din Romania? de exemplu de la BCR cu comanda in avans, merita?

Sau e mai simplu sa schimbi la bancomat?

Legat de cardul de calatorie, de unde ati luat cardul de calatorie si ce tip de card, ma refer pe reteaua locala de transport, am vazut ca sunt red card, nol card, etc

[05.03.18 11:53:39]

@expert: Buna ziua,

Nu am avut AED din Romania, am retras bani de la bancomate, de preferat din mall_uri, din ce am inteles au cursul cel mai bun fata de bancomatele de pe strada sau din aeroport.

Carduri de calatorie am cumparat doar pentru metro si se poate cumpara din orice statie de metro, sunt automate.

[05.03.18 12:09:49]

Multumesc,

De la terminalul 2, cu ce ati ajuns in Dubai? Taxi sau sunt si autobuze? Am inteles ca la terminalul 2 nu e metrou si nu e nici legatura simpla cu terminalul 1,3?

Pentru prize ati luat adaptor din Romania, sau se gasesc la hotel adaptoare?

[05.03.18 12:16:26]

@expert: Am inchiriat masina, am povestit mai sus.

Adaptor pt priza am avut de acasa dar am gasit si in camera hotelului.

[06.03.18 16:37:39]

@floretronela: Hey! Si noi plecam in aprilie. V-ati luat si vouchere?

[06.03.18 16:43:38]

@Iree: Uhhhh!

Ce vouchere?

[06.03.18 16:57:09]

@cata0707: https://www.yallabanana.com/

[06.03.18 16:59:19]

@Iree:

Eu mi-am luat vouchere Entertainer.

Dar sa stii ca acestea sunt in aplicatie si iti trebuie si cartela cu internet ca sa le folosesti. Economisesti insa mult ca sunt de tipul 1+1 gratis

[06.03.18 17:01:29]

@tripyy: Am auzit si eu de ele, dar cred ca e cam scumpa aplicatia si nu cred ca le voi folosi pe toate.

[06.03.18 17:04:26]

@Iree:

Poti sa le cumperi si separat. De la cei care au luat aplicatia si nu le-au folosit pe toate.

Eu asa am luat de la cineva care a fost anul acesta in ianuarie. Totul se desfasora online.

E bine de luat in calcul si aceasta varianta, depinde ce vrei sa vizitezi.

[06.03.18 17:05:38]

@tripyy : de pe ce site?

[06.03.18 17:25:44]

https://www.theentertainerme.com/home/Dubai? language=en&check=

Sunt multe obiective, restaurante etc. Ti-am zis, nici eu nu am cumparat toata aplicatia.

[07.03.18 08:22:41]

Buna!

Nu, nu am cumparat.

Mersi ca m-ai "atentionat" merg sa arunc un ochi...

[10.03.18 07:55:47]

@floretronela: Hey! Ati cumparat biletele de pe flydubai.com? Noi de aici le-am luat, dar vad ca nu imi retrage banii din cont. De cateva zile tot astept si nimic. Mi-a trimis pe mail un fel de bilet.

[10.03.18 09:53:54]

@Iree: Buna, da, de pe flydubai. Ne-au luat banii instant. Intra la ei pe site si cauta un pic dupa datele din mail (zbor, etc).

cata0707, expert, indiralisa_26, Iree, Koun, mishu, PISICAANA, Rodel, rolandgabriel, tripyy
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: