ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2018
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
FEB-2018

Un loc bun pentru o bălăceală în plină iarnă

Ne-am hotărât să luăm o pauză de la ale casei și să fugim pentru două zile undeva să ne bălăcim în apă caldă. Așa că am hotărât ca prima zi să o petrecem la Aqualand-ul din Deva iar cea de a doua la Aquapark-ul de la Orăștie. Pentru a nu mai veni până acasă am hotărât să rămânem pentru noaptea dintre cele două zile la Casa Alina din Deva.

De la noi de acasă și până la Aqualand-ul din Deva sunt aprox. 160 km. Am mers pe ruta Reșița - Caransebeș - Hațeg - Ștei - Hunedoara - Deva. Ruta mai bună este dacă mergeți prin Simeria, dar am încercat prin Hunedoara să vedem cum este drumul. Nu e prea grozav. Nu recomand ruta Reșița -Lugoj - Deva. Drumul de la Lugoj până la Deva este plin de gropi și foarte aglomerat pentru că acolo este o întrerupere de autostradă și toate autovehiculele care ies de pe A 1 merg pe acest drum până dau de cealaltă bucată de A 1.

De fiecare dată când ajungem la Deva prima oprire o facem la piața agroalimentară pentru a mânca vestiții mici de la Deva. Așa că nu am ratat nici de data asta ocazia și am mers prima dată aici și după aceea la cazare. Mici de la Deva sunt așa de mari încât nu putem mânca niciodată mai mulți de 2-3 și de fiecare dată îi combinăm și cu o pereche de virșli. Cunoscătorii știu despre ce vorbesc.

Casa Alina este la aprox. 200 m față de Aqualand-ul din Deva așa că am mers pe jos până acolo. Trebuie să știți că lunea deschide de la ora 14, de aceea noi nu ne-am grăbit.

Intrarea pentru doi adulți/toată ziua ne-a costat 90 lei. Există multe tipuri de prețuri pentru bilete. Noi l-am ales pe ăsta.

Aqualand-ul din Deva este tot închis, nu are și bazine exterioare. Are un bazin cu valuri care pornesc cam 10 minute la fiecare oră, un bazin mai mare cu tot felul de chestii care produc jeturi de apă, cu un râu care te plimbă și tot aici aterizezi și de pe tobogan, un bazin pentru copii, unul pentru adolescenți și trei jacuzzii. La etaj este o sală de forță și saunele, dar pentru acestea trebuie să plătești separat. Tot aici este și un restaurant, destul de încăpător unde găsești multe feluri de mâncare.

La parter este un stand unde contra cost poți beneficia de o terapie cu pești care să îți curăță picioarele de pielea moartă (sau eu știu ce îți mai fac) iar la etaj este un cabinet de masaj.

Pentru haine și lucruri sunt la vestiar dulapuri care se deschid cu brățara de cauciuc primită la intrare. Mai ciudat aici este sistemul de deschidere, pentru că este un cititor pentru dulapuri care deservește mai multe uși, nu are fiecare dulap cititorul său. La vestiar sunt uscătoare pentru păr și cabine pentru schimb. Tot acolo găsiți și cititoare pentru brățări care vă arată ce nr. aveți la dulap iar cei care plătesc pentru o perioadă stabilită află aici cât timp mai pot să stea fără să plătească suplimentar.

Aqualand-ul din Deva se află foarte aproape de cetate și din bazine ai o panoramă superbă asupra acesteia.

Ne-am bălăcit aici destul de mult, ținând cont că ora de închidere este 22.00 iar noi am plecat printre ultimii.

În cea de a doua zi am plecat spre Aquapark Arsenal din Orăștie, dar nu înainte de a mai trece o dată pe la standul cu mici din piață.

De la Deva la Orăștie sunt câțiva kilometri și am fi ajuns devreme dar știam că și aici lunea și marțea se deschide la ora 12 așa că am mai pierdut timpul pe la piața din Deva și pe la Mall-ul de lângă aceasta.

Nu mai insist cu descrierea Aquapark-ului Arsenal din Orăștie, pentru că am făcut-o într-un alt review, dar vreau să vă spun că pentru o bălăceală de iarnă este mai recomandat Aqualand-ul din Deva. Aici la Orăștie în interior este doar un bazin pentru copii, unul pentru adulți, care și el nu este prea mare și mai este un micuț jacuzzi la etaj. Există și un tobogan dar chiar în acea zi era în reparații.

Și aici intrarea ne-a costat tot 90 lei/ toată ziua.

De parcare dispun ambele și este gratuită.

Per total a fost o bălăceală reușită care ne-a ajutat să ne încărcăm bateriile și să trecem mai ușor peste iarna care a mai rămas.

Călătorii frumoase la toată lumea.

Trimis de ungureanica in 09.02.18 19:33:18
Validat / Publicat: 09.02.18 22:54:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DEVA.

VIZUALIZĂRI: 6156 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Aqualand Deva

Zoazore
[10.02.18 08:42:11]

@ungureanica: O idee foarte bună bălăceala asta a voastră de iarnă. V-ați mai amintit de vară!

andreea_c
[10.02.18 22:57:12]

@ungureanica: Cu siguranta il incercam si noi!

Dana2008
[11.02.18 09:24:37]

FELICITĂRI pentru articol și fotografii!

Citit, plăcut, votat cu mare drag.

O relaxare la strand în plină iarnă este o idee foarte bună!

Călătorii plăcute!

[12.02.18 18:32:43]

@Zoazore: Da. A fost super. Să ne vedem cu bine.

[12.02.18 18:36:49]

@andreea_c: Fain și aproape. Chiar și de la voi. Pe cei mici sigur o să-i încânte.

[12.02.18 18:41:10]

@Dana2008: Mulțumim pentru aprecierii. La fel vă dorim și noi.

msnd
[13.02.18 17:50:46]

@ungureanica:

Foarte multe aspecte interesante.

Până acum, din acea parte de țară, nu știam decât de micii foarte mari de la Sebeș.

Drept este că pe aceștia i-am mâncat, undeva în zona gării, în urmă cu mai mulți ani.

Apoi, este interesantă informația despre „peștii medicinali”. Prima dată i-am întâlnit în urmă cu aproape 10 ani, în Marea Roșie, în excursia din Egipt. Nu îmi aduc aminte dacă am descris acest episod în articolele mele, dar, prima senzație a fost foarte neplăcută. O perioadă, chiar am avut rețineri în a mai intra în apă.

Am aflat mai târziu că au fost aduși și prin diverse cabinete cosmetice de la noi. Dar nu știam că s-ar găsi și în locuri publice.

Mă bucur de bălăceala voastră, și să ne revedem cu bine la Alba Iulia.

[13.02.18 21:30:47]

@msnd: Ma bucur mult ca va "aud". Chiar ne este dor sa va revedem. Toate cele bune.

Mariokis
[24.03.18 09:04:35]

Aqualand Deva Superb dar cu o greseala mare de intimitate

Am fost acolo cu niste prieteni din alta tara si au ramas foarte nemultumiti din cauza lipsei de intimitate venim in Deva o data pe an si mergem la Aqualand un fiecare an, si sunt aceleasi probleme de intimitate, dusurile se deschid din amandoua parti ale incintei si ramai pur si simplu in [...] gol fata de cei care sunt afara. Vor sa fie ca si in Europa dar lasa de dorit.

Pacat ca este grumos, curatdar nu stiu sa solutioneze problemele de INTIMITATE FEMEI - BARBATI LA DUSURI.

Ne-am gandit chiar sa punem o reclamatie la protectia consumatorului.

Sper sa fie de ajutor si pentru alti, si sper ca responsabili acestei incinte sa ia masurile necesare.

Va multumesc

andreea_c, msnd, ungureanica, Zoazore