ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2010
ÎNSCRIS: 30.03.09
FEB-2010

ARTICOL ARHIVAT

Vacanta extraordinara

In vacanta de iarna a copiilor, in perioada 30. 01. 2010 – 07. 02. 2010, am fost plecati la Predeal si am locuit la Vila Holidays ***. Vila este amplasata la liziera padurii, pe soseaua care urca spre munte in spatele pietii din Predeal, oarecum vis - a – vis de tunelul spre partia de ski Clabucet. Vila ofera conditii de cazare foarte bune, la preturi accesibile oricui. Dispune de apartamente cu o camera dubla, apartamente familiale si garsoniere.

Noi (3 adulti si 2 copii de 10 ani) am locuit intr-un apartament tip B, compus din living, 1 dormitor cu pat matrimonial, 1 dormitor cu pat de o persoana, baie, balcon. In vara anului 2007, am locuit in aceeasi vila, 2 familii (4 adulti si 1 copil), in apartamentul tip A compus din living, 1 dormitor cu pat matrimonial, 1 domitor cu 2 paturi de o persoana, baie, balcon, hol imens.

Livingul dispune de canapea din piele (coltar), fotoliu, masuta de cafea, minibar (contra cost), TV, espresor cafea (cu pastile de cafea si ceai-contra cost). Se poate dormi lejer si in living. Balconul la apartamentul tip B este ingust si are vedere spre partia de ski. La apartamentul de tip A balconul este mai mare (vara mincam 5 persoane la masa) si are vedere pe colt, tot spre partia Clabucet.

Curatenie se face zilnic, prosoapele se schimba la cerere. Fiind cazati in timpul iernii, caldura a fost din belsug. De multe ori deschideam geamul sau usa, pentru a ne racori putin. Apa calda la orice ora.

Vila dispune de parcare proprie, fara plata. Langa vila exista o terasa rustica, cu gratar, unde in timpul verii ne preparam singuri de mancare.

La parterul vilei este restaurantul unde se serveste micul dejun – tip bufet. Pranzul si cina se pot servi cu comanda prealabila la acest restaurant sau la Holidays Pub situat in zona centrala a Predealului, langa hotelul BRD-ului. Restaurantul dispune de locuri in interior, bar si terasa.

Recomand aceasta vila tuturor celor care doresc sa petreaca clipe de vis in Predeal, la un raport calitate/pret exceptional.

Trimis de CCRRIISSYY in 28.04.10 08:07:53

VIZUALIZĂRI: 3890 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CCRRIISSYY); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Dormitorul mare cu pat matrimonial, 2 noptiere si dulap de haine

cc_iordachescu [28.04.10 08:29:12] »

Vila este de reţinut ca loc de cazare în Predeal, dar ne poţi da şi un preţ?

valimi [28.04.10 08:32:27] »

Cam ce poti servi la micul dejun?

Pe mine ma intereseaza pentru ca daca mananc un mic dejun copios, pana seara pot hoinari linistit.

CCRRIISSYY [28.04.10 08:37:42] »

Apartamentul unde am locuit - tip B, era in sezonul de iarna 210 lei/noapte cu mic dejun inclus. La micul dejun - tip bufet poti servi omleta, crenvusti, oua fierte, mezeluri, branzeturi, sucuri, cafea, ceai... (nu cred ca retin tot)

pepsi70ro [28.04.10 08:48:35] »

Pare foarte interesant, totusi nu-mi dau seama de ce n-ai punctat deloc "distractia si relaxarea"? Sau a fost o scapare?

Maria Smeu [28.04.10 09:41:11] »

Garsonierele din vila au si o chicineta ( sau bucatarie) asa cum m-as astepta? Sau de mancat se mananca doar la restaurant? Intreb pentruca este posibil ca odata ajunsa acolo, sa ma trezesc tarziu si sa pierd micul dejun.

georgiana [28.04.10 11:22:28] »

Ma bucur ca te-ai hotarat sa reapuci de scris! Chiar asteptam sa vad ceva scris de tine. Mi-a placut decrierea, pozele si te incurajez cu un vot. Te rog sa nu te mai ''lenevesti''! Nu ai mai scris din februarie! De ce???

CCRRIISSYY [28.04.10 11:27:35] »

Maria Smeu - Garsonierele si apartamentele nu dispun de chicineta. Se mananca doar la restaurant. Noi am servit micul dejun cu copiii in camera. Tineam mancarea in mini frigiderul din living sau pe balcon.

Georgiana - multumesc pt incurajari. Am multe teme pe care le-as putea scrie, dar imi trebuie timpul necesar.

Pepsi70ro - distractia a fost maxima...dar pe partie, nu in camera de hotel. Aici abia ajungeam pt somn.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [28.04.10 11:39:49] »

@ CCRRIISSYY, eu la locurile unde am fost la schi (munte), am punctat "Plaja si marea"; cred ca oricine intelege ca in acest caz, este de fapt vorba de "Partii si munte"!

danaches2003 [28.04.10 13:08:58] »

Eu va ofer bucuroasa SB-ul pentru modul in care scrieti impresiile si pentru faptul ca acestea provin de la o mamica de ingerasi de 10 ani. In ultima vreme noi am ocolit Predealul deoarece ni s-a parut ca este mult prea linistit pentru o familie cu un copil de 4 ani care se plictiseste foarte repede. Am vazut ca dvs ati fost in vacanta copiilor si as dori sa va intreb cum ati reusit sa-i distrati pe pusti?

CCRRIISSYY [28.04.10 13:36:49] »

danaches2003 - Eu am fost in vacanta cu fiul meu de 10 ani si partenera lui de dans tot de 10 ani. Ei au stat cu noi doar prima si ultima zi iar in restul timpului au fost in tabara de ski de la hotel Clabucet. Au schiat timp de 5 - 6 ore pe zi, au patinat, au mers la bowling, au jucat jocuri de cabana etc

webmaster13 [29.04.10 00:26:39] »

am atasat aceasta melodie impresiilor tale CCRRIISSYY, daca nu-ti place sau ai alta propunere, lasa un semn aici!

CCRRIISSYY [29.04.10 14:01:07] »

wm13 - multumesc frumos pt melodie. Imi place foarte tare Voltaj

elena77* [17.11.11 14:02:32] »

Ne puteti spune va rog cat de departe este vila de partia Clabucet si de patinoarul din Predeal?

Multumesc anticipat!

CCRRIISSYY, danaches2003, domidoc, elena77*, georgiana, Maria Smeu, valimi