ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2018
FEB-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 ani si 5 ani

încărcat de pe telefon!

În buza Cheii

Ce te faci cand, dupa vacanta de sarbatori, copilu' se vaita ca nu are ce sa scrie in compunerea cu titlul "Ce am facut in vacanta de iarna"?!!! Te gandesti ca recuperezi in vacanta intersemestriala! Dar cand te trezesti prea tarziu si singurele unitati de cazare de pe Valea Prahovei neocupate cer tot salariul tau pentru o noapte de cazare?!!! Te muti pe Valea Teleajenului! Mai precis la Cheia!

Nu am fost chiar iresponsabila! Am citi mult inainte. Pe majoritatea site-urilor scrie ca se pot practica sporturi de iarna, ca exista un fel de partie, ca se poate urca pe Muntele Rosu, ca te poti da cu saniuta, ca are si muzee... Ok! Cheia sa fie!

Unde ne cazam? Ne-am incadrat cu bugetul pentru Hotel Floris. Parerile erau impartite, dar ne-a suras ideea de loc de joaca (nu l-am vizitat), de camera mare si canapea, de mic dejun inclus in pret.

Am gasit hotelul usor, in buza Cheii, adica la intrarea in localitate, ne-am cazat repejor si am ramas impresionati de camera. In minibar am gasit doua sticle de 0,5 l, una cu apa plata, alta cu apa acidulata. In baie, prosoape, sampon, sapun, casti de dus doar pentru 2 persoane, desi noi eram 4! Am trecut peste acest amanunt deoarece eram multumiti de curățenia gasita. Ne-a placut mobilierul (chiar daca noptierele suferisera altercatii cu turistii anteriori!), patul confortabil, canapeaua extensibila (eu m-am ocupat de transformarea ei in pat confortabil), de balconul micut, de privelistea superba catre Muntii Ciucas, de baia maricica, avand cabina de dus. Nu am avut de obiectat decat ca a patra perna nu exista. Erau doar 2 "puiuti", dar sotul nu a avut nicio problema in a dormi pe ei.

Mic dejunul se sevea in fiecare dimineata intre orele 8 si 10. Aveam 8 variante din care puteam alege, dar ni s-a permis sa selectam ce doream pentru copii, dat fiind ca nu mancau chiar de toate. Tot ce am mancat a fost gustos si proaspat facut. Ce nu am apreciat a fost ospatarita care ne aducea alimentele pe rand sau uita sa puna farfurii pe masa. Dar am apreciat ca am putut servi si cate 2 cafele de persoana, fara costuri suplimentare. De asemenea, a inteles ca beau cafeaua cu mult lapte si avea grija sa imi aduca suficiente cutiute. Ne-au permis sa luam in camera fructe, croissante, cafea, fara probleme. De fapt, ei ne-au sugerat asta.

In prima zi am servit pranzul in restaurant lor, a la carte: paste cu sos bolognese, salata greceasca, ceafa de porc la gratar, cartofi prajiti. A fost gustos, proaspat preparat, dar piparat, ca pret. Drept care ne-am reorientat catre Nicos, restaurant mult apreciat pe amfostacolo.ro.

Unicul meu regret este ca nu a fost zapada, ca nu am gasit "partia", ca eram cam rupti de lume si ca Poiana Brasov era foarte departe, pe un drum cu multe serpentine si tiruri. Si ca nu este o statiune mai ofertanta! Farmacia, de exemplu, se afla la 27 km spre Maneciu!

Spre Muntele Rosu masina noastră a derapat, asa ca am preferat sa nu incercam sa urcam mai mult. Cam greu pentru o masina de familie pe zapada inghetata!

Una peste alta, recomand locatia cu mare drag cand nu esti conditionat de copii cu chef de sanius!

Trimis de Sejurica in 08.02.18 22:57:47
Validat / Publicat: 09.02.18 06:39:14

VIZUALIZĂRI: 1774 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sejurica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Ningeeeee!
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

Zoazore
    [09.02.18 07:56:46]

@Sejurica: Si uite-asa, a avut copilul ce scrie la compunere! Sunteti parinti responsabili! Bravo!

Locatie elegantica, curatica, cu bun-gust!

SejuricaAUTOR REVIEW
    [09.02.18 08:17:09]

@Zoazore: Multumim, Zozo! Sper sa le mai dea tema aceasta si in semestrul II ???? Si eu sunt curioasa sa citesc ce ar scrie despre aceasta minivacanta, la cei 9 anisori ai ei! ????

Zoazore
    [09.02.18 08:40:32]

@Sejurica: Si eu!

cristina47*
    [09.02.18 20:41:26]

Frumos review!

Si, frumos peisajul. P11, am crezut ca e o acuarela.

La Muntele Rosu, colegii mei au urcat pe jos (urcusul a durat circa 1 h, mi-au spus). Autocarul i-a lasat la baza drumului care urca, venind dinspre Poaiana Brasov. Noi ne-am dus cu autocarul sa-i asteptam in satul Cheia, in parcarea unui hotel (cred ca "Ciucas", ii zicea), hotel care avea si restaurant cu terasa. In apropiere, era un spatiu amenajat, unde localnicii vindeau branza de burduf, si alte produse specifice zonei.

Interesant este, cum si la voi s-a schimbat vremea, si pana la urma, a nins. Si noi am ajuns pe o vreme cu soare, iar in cateva ore, vremea s-a schimbat brusc. La televizor se dadeau avertizari de viscol, si ne gandeam la colegii nostri, care urmau sa coboare pe un alt traseu, decat cel pe care urcasera. Au fost inspirati, vazand ca se intuneca cerul si au coborat tot pe drumul clasic, iar noi ne-am intors cu autocarul sa-i asteptam la baza coborasului. Erau acolo doua masini parcate. Si nu mare ne-a fost mirarea cand proprietarul uneia dintre masini a constatat ca masina ii fusese sparta. Cineva a spart geamul din stanga, fata, si s-a autoservit cu un telefon mobil. Asa ca mare atentie unde parcati pe-acolo, fiindca se pare ca exista hoti la drumul mare.

Unii colegi au coborat cu un microbuz (10 lei de persoana), de la cabana. Altii au venit tot "per pedes". E bine de stiut ca exista si varianta microbuz.

Cica in iunie, cand infloresc bujorii de munte, peisajul este de-o frumusete uimitoare.

SejuricaAUTOR REVIEW
    [10.02.18 09:01:24]

@cristina47: Mulțumesc pentru apreciere!

Habar nu am avut de microbuz! ???? Cat despre urcat pe jos, cu doi copii, dintre care unul de 5 ani, in jurul orei 16... nu ne-am incumetat. Iar Octavia noastra, "brec", a coborat in marsarier, cu frana de mana trasa si tot aluneca. A fost o experienta de tipul "Draga Munte Rosu, ne vedem la vara, la 35 de grade Celsius! " ????

cristina47*, Sejurica, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂFloris Minotel Hotel: