Descoperind Alhambra

JAN-2018
44 Eur

Alhambra Palace sau minunatia Granadei

Urmare de aici

Am tot citit si m-am documentat inainte de a pleca in ianuarie in Andaluzia.

Toti, dar absolut toti, spuneau ca degeaba mergi in zona aia daca nu vizitezi Alhambra Palace din Granada.

Am achizitionat prin urmare biletele on line cu doua saptamani inainte, pentru o zi de vineri, cu intrare in vestitul Palat Nasrid la ora 14. Am platit cu card de debit, am salvat documentul pe telefon, l-am printat de acasa si l-am prezentat fara probleme la intrare.

Stand in Malaga, am luat autobuz din autogara Maria Zambrano, care pleaca din ora in ora. Biletele puteau fi luate fie de la ghiseu, fie de la automate. Dupa o ora si jumatate de mers am coborat in Granada, in statia din fata Catedralei.

De acolo am inceput sa urcam inca 20 de minute la pas domol si am ajuns in Curtea principala a Palatului.

Nu va povestesc nimic de acolo pentru ca cel mai bine e sa traiti voi experienta. Noua ne-a placut. Mult!

Ce este de retinut este faptul ca exista o zona gratuita a gradinii pe care o puteti vizita. Din ea, se poate intra contra cost in Generalife si Alcazaba, fiecare intinzandu-se pe doua dealuri distincte, si la mijloc in celebrul Palat Nasrid, care efectiv noua ne-a taiat respiratia.

Vremea a tinut cu noi: au fost 20 de grade si lume... puhoi. Grupuri mari de turisti de toate nationalitatile.

Am intrat in gradina Palatului la 12.30 si am plecat de acolo la ora 16.00.

A fost superb si va recomand sa il vizitati.

Impresii încărcate de Simona1976 in 08.02.2018 16:40:45

Validat / Publicat: 08.02.18 17:24:42

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Simona1976); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7650 PMA (din 12 voturi) nota2

[08.02.18 17:24:10]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 40&ridAnt=84491

[08.02.18 17:31:50]

@Simona1976:

Autobuzul din Malaga v-a lasat in fata catedralei? Din cate m-am documentat eu pana in acest moment, statia de autobuze din Granada este un pic in afara orasului si trebuie schimbat autobuzul ca sa ajingi la catedrala si apoi fie mergi pe jos, fie iei un alt autobiz pana la Alhambra.

[08.02.18 19:47:47]

@tripyy: Ai dreptate, am scurtat drumul ☺. Autobuzul ne-a lasat la autogara din Granada si de acolo am luat un alt autobuz local pana la Catedrala.

[08.02.18 19:48:47]

Am inteles :)

- RoxanaGRS
[09.02.18 08:54:38]

De la catedrală sunt microbuze care urcă până sus la poarta de intrare la Alhambra (C3 sau C4, preferabil C3, e mai direct). E valabil același bilet de autobuz cu care ați venit de la autogară. Păstrați biletul și îl arătați la șoferul microbuzului. Biletele în Granada sunt valabile un anumit interval de timp, nu mai rețin dacă 75 de minute sau 100. Oricum Granada e un oraș mic așa că poți schimba destule autobuze în intervalul ăsta.

Biletele pentru Alhambra luate pe net sunt un fel de vouchere care trebuie schimbate cu biletele reale. Aceasta se poate face fie la Librăria Alhambra, care e tot în centru pe lângă Catedrală, fie au 1 sau 2 case speciale la Alhambra pentru cei cu bilete on line, fie sunt niște automate la intrare care preschimbă biletele. În toate cazurile vă trebuie card-ul cu care ați achiziționat biletul. Acela e documentul vostru de identificare. La intrare e o armată de funcționari de la Alhambra care vă îndrumă, dar e musai să aveți card-ul cu care ați luat biletele online. Pe mine m-au impresionat, în aglomerația aia generalizată, sunt extrem de organizați. Asta era procedura în 2016. Nu cred s-o fi schimbat între timp, că prea era pusă la punct. Pe site scrie că și la bancomatele Caixa Bamk din Granada se pot preschimba biletele. Eu am încercat la unul, dar n-a mers. Cred că nu toate au opțiunea asta.

Alhambra merită cu prisosință. Rezervați o jumătate de zi pentru ea. De asemenea, merită vizitată și catedrala din Granada. Nu e aglomerat, e 5 euro intrarea, bani în care intră și un audioguide excelent.

[09.02.18 09:17:05]

@RoxanaGRS:

De anul acesta s-a schimbat/imbunatatit procedura cu biletele pt Alhambra. La finalul rezervarii online se genereaza biletul ce contine datele vizitatorului si un cod QR. Acesta nu mai trebuie preschimbat, el reprezinta biletul de acces.

- ciprian.dima
[09.02.18 10:10:54]

In mai voi fi acolo. Deja am cumparat biletele si abia astept sa calc pe urmele civilizatiei maure. Intr-adevar s-a modificat procedura cu biletele, acum acestea putand fi printate si acasa. Exceptie fac biletele cu reducere (copii, pensionari, studenti etc). In acest caz tot va trebuie sa treceti pe la ghiseu sa ridicati biletele cu codul QR.

- RoxanaGRS
[09.02.18 10:37:23]

@tripyy: Ooo, super, e bine de știut.

[09.02.18 18:54:34]

@RoxanaGRS: Noua nu ne-a cerut nimeni nimic. Am printat fisierul Pdf generat de sistem si l-am prezentat la fiecare intrare. Si am fost anul asta.

[09.02.18 19:37:57]

@Simona1976:

De anul acesta s-a schimbat sistemul.

[13.02.18 12:02:28]

Buna! Poti sa imi spui te rog, cat au costat biletele de autobuz Malaga-Granada, si cele de la palat, cu accesibilitate integrala. Multumesc.

[13.02.18 12:26:07]

@teona:

Biletele pt Alhambra costa in total 14,85 euro de persoana (cele ce includ si intarea la palatul Nasrid). Mare atentie, trebuie achizitionate cu ceva timp in avans, altfel la fata locului poti avea surpriza sa nu poti intra deoarece este un numar limitat de bilete puse in vanzare.

[13.02.18 13:02:09]

@teona:Autobuzele sunt sub marca Alsa. Ne-a costat in jur de 11 Euro de persoana dus. Poti intra pe site-ul lor sa vezi preturile orientativ.

[13.02.18 15:51:56]

@tripyy: Multumesc. Excursia este in luna august, dar stiu ca este bine sa rezerv din timp. Ceva de baut, apa racoritoare, trebuie sa am la mine sau pot sa gasesc si la fata locului?

[13.02.18 15:54:41]

@Simona1976: Multumesc. Vacante frumoase in continuare!

[13.02.18 16:09:41]

@teona: Exista tonomate cu sandwich, apa si sucuri, insa evident preturile sunt mari. Luati din oras cele necesare, incaltaminte confortabila, ochelari de soare si crema de protectie solara ☺. Vacante reusite!

[13.02.18 23:46:28]

@Simona1976: Multumesc, pentru informatii si sugestie.

- Taisia
[23.02.18 22:11:46]

@ciprian. dima: tot in mai merg si eu, fac studiu cum ajung etc :)

- ciprian.dima
[24.02.18 16:09:03]

@Taisia: si eu sunt in febra planificarilor. Pentru primele 7 zile sunt cam gata planurile pt. Nerja, Granada, Cordoba, Sevilla, Ronda, Malaga si Gibraltar.

- Taisia
[25.02.18 18:33:48]

@ciprian. dima: waw! Eu de-abia m-am hotarat sa merg, am biletele de avion si cazarea. Asa ca sunt la inceput cu planurile...