ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2010
ÎNSCRIS: 09.08.09
APR-2010
3 AD. + 1(15 ani) COPII

Royal Dragon - frumusete, grandoare, stil

Incep relatarea minunatului nostru sejur la Royal Dragon spunandu-va ca acesta s-a desfasurat pe perioada sarbatorilor de Paste, coincizand in acelasi timp si cu ziua de nastere a sotului (schimbare de prefix, cu foarte multe surprize placute din partea angajatilor resortului).

Am ajuns asadar chiar in ziua de Paste (04 apr.), in jurul orei 13.00, dupa o calatorie relativ linistita cu masina personala, cu o noapte de odihna la Kutahya.

Inca de la stationarea masinii in fata intrarii principale, am fost intampinati de un billboy foarte amabili care nu mai contenea cu saluturi politicoase, poftindu-ne la receptie pt check in in timp ce alt baiat se ocupa de parcarea masinii.

Cazarea s-a efectuat relativ repede pentru foarte scurt timp fiind putin dezamagiti de faptul ca desi am cotizat la receptie cu o caseta din vinul lui Dracula si 10 euro in pasaport, in momentul in care am cerut ca family room-ul nostru sa fie la etajul 6 (citisem tot aici despre aceste family room cu 2 etaje), am fost refuzati politicos pe motiv ca hotelul este super aglomerat, convingandu-ne repede de acest lucru. Ne-a fost asadar repartizat un family room la etajul 5, superb, format din 2 camere de ~25 mp fiecare, 2 balcoane dar o singura baie. Acesta a fost singurul mic inconvenient, dar peste care am trecut repede.

Hotelul era intr-adevar la capacitate maxima ocupat in acea perioada, 95% fiind nemti, 4% englezi, 1% altii printre care intram si noi, fiind singura familie de romani din resort pt acea perioada. Mai era o familie de romani stabiliti in Germania la Koln de foarte multi ani, cu care ne-am si imprietenit in aceasta vacanta.

Asadar ne-am cazat repede si am plecat sa exploram teritoriul si mai ales plaja... Zona Side cred ca are cele mai superbe plaje din Turcia (Exceptand Oludeniz). A fost o incantare sa descoperim o plaja lata de ~70m (7-8 randuri de sezlonguri) cu un nisip foarte fin si cu o intrare in apa foarte lina, inaintand cam 50 m pana ce apa iti ajungea la brau. Royal dragon nu are ponton (cel putin nu era acum, posibil pana in sezonul de vara sa-l costruiasca) dar acest lucru nu constituie sub nici o forma un impediment tinand cont de frumusetea plajei.

Sporturile de apa la fel ca la toate resorturile din Turcia (banana, ringo, skyjet, parasailling) singura diferenta fiind preturile f. mici comparativ cu Belek (la jumatate). Baiatul de la water sports un tip foarte de treaba, comunicativ si destul de citit. Aici am intalnit si cel mai zambitor si binevoitor om al resortului, , SERVICE, , cum l-am numit noi, Mehmet pe numele lui adevarat, era baiatul care asigura curatenia plajei si se ocupa cu asezatul sezlongurilor in momentul in care turistul aparea la plaja. Oboseam doar urmarindu-i vesnicul dute-vino, in timpul asta fiind doar cu zambetul pe buze.

Restaurante a la carte sunt 4 (turcesc, italian, chinezesc si pescaresc), noi reusind sa ne facem doar o singura rezervare, la cel chinezesc, si asta tot din cauza supraaglomerarii hotelului. Chiar am solicitat inca o rezervare contra cost si ni s-a explicat ca nu se poate, toate serile pana la plecarea noastra fiind full.

Rezervarea la chinezesc am avut-o chiar de ziua sotului, aici avand parte de o masa decorata superb, o servire ireprosabila, , a la carte" si de felicitarile managerului adresate personal sotului meu. Omer, ospatarul care ne-a servit, un mare profesionist, maestru pot spune... ne-am imprietenit f. repede, schimband la final adrese de messenger.

In camera ne astepta ce-a dea doua surpriza, un tort si o sticla de sampanie...

La capitolul mancare, bautura, nu are rost sa insist prea mult... de toate pentru toate gusturile... chiar si cei mai pretentiosi in gastronomie nu ar avea ceva de obiectat. Mancaruri f. diversificate (pui, miel, vita, curcan, peste, legume) si sofisticate (pui de balta, porumbei, prepelita, crabi, fructe de mare, somon la discretie). La capitolul bauturi chiar daca erau locale erau f. reusite, cel putin cocktailurile (mojito) Freshuri doar la micul dejun, in rest sucuri de la cutie (tip nectar). Mini barul umplut zilnic cu cate 2 apa plata, 2 minerala, 2 juice cu pai 200 ml, 2 coca cola, 2 fanta, 2 sprite, 2 beri effes.

Curatenia in camere si baie ireprosabila, facuta zilnic, schimbat lenjerie la 2 zile

si bineinteles nelipsitele decoruri din prosoape pe pat, petale de flori, etc.

Echipa de entertainment foarte buna, fiind prezenti pe tot parcursul zilei pe plaja, la piscine, la kids club si seara realizand niste programe de exceptie.

Soarta a facut ca pe o parte din ei sa-i cunoastem de anul trecut de la Susesi-Belek, faimosul Michael (copie la indigo a lui Michael Jackson) seful echipei de entertainment, un tip foarte talentat, foarte bun dansator si coregraf.

In fiecare seara in loby bar era program de muzica live, pana in jurul orei 23. 30, iar apoi disco in discoteca f. bine izolata fonic, situata chiar langa restaurantul principal. In discoteca se canta si muzica romaneasca, Inna ramanand preferata turcilor. Le faci un mare cadou daca i cadorisesti cu un cd cu muzica romaneasca noua.

A... era sa uit luna park si aqua park-ul. Aqua park are 6 topogane pentru adulti si 3 pt copii. In luna park am incercat corabia piratilor care e dementiala...

Oricum sa o incerce doar cei tari de inger si care nu au probleme serioase cu inima sau au rau de inaltime si miscari bruste.

Am postat un filmulet pe youtube cu corabia piratilor, sa nu va speriati cand auziti un disperat urland, , gata bah"... era sotul meu care dupa ce i spusese in nenumarate randuri baiatului de acolo, , stop'', , finish", , stop'', , finish'' fara nici un rezultat, a apelat si la acest, , gata bah'' care se pare ca a functionat.

Ar mai fi destul de multe de povestit despre Royal Dragon, un resort de lux costruit intr-un autentic stil asiatic, decorat la tot pasul cu dragoni auriti si simbolurile chinezesti-Yin si Yang-binele si raul in cultura chineza, peste toate acestea tronand Budha.

Media generala pt R.D. este 10 cu felicitari!

M-as reintoarce la Royal Dragon cu mare drag, oricand, daca nu ar fi atatea alte minunate locuri de vizitat in Turcia...

Trimis de marcy74 in 28.04.10 01:02:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: fame residence-lara, susesi deluxe-belek

VIZUALIZĂRI: 5581 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marcy74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in curtea resortului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 71.40 EUR pe cameră

cc_iordachescu [28.04.10 07:54:07] »

marcy74 - pare demn de reţinut hotelul, am o întrebare:

- cum a fost vremea, s-a putut face plajă şi baie?

biancuta [28.04.10 08:07:21] »

Foarte multe detalii si frumos descris. Un hotel ce merita retinut, deci un vot. Aceeasi intrebare si de la mine: cum a fost vremea, apa?

pepsi70ro [28.04.10 08:25:14] »

Foarte interesant, se pare ca hotelul merita superlativul acordat. Felicitari! Un vot si de la mine!

valimi [28.04.10 08:43:51] »

Super-review despre un super-hotel.

marcy74, asteptam fotografii din sejurul tau.

Cat a durat drumul pana acolo cu masina?

kmy [28.04.10 10:03:34] »

si uite asa ti-am dat si superbonusul pentru un super review. Te rog da-ne detalii despre calatoria cu masina.

marcy74 [28.04.10 12:03:40] »

Buna dimineata,

imi cer scuze ca am omis acest detaliu foarte important referitor la vreme,probabil din cauza orei destul de tarzii la care am scris review-ul.

Am avut parte de o vreme superba,temperaturi de 25-27 grade,apa marii avea in jur de 20-21 grade.

Am facut baie in mare zilnic,era foarte placuta senzatia in momentul in care ieseai din apa(temperatura din aer fiind ceva mai ridicata decat cea a apei...).Ne-am bronzat foarte bine inca de a doua zi ...mie mi se pare un bronz mult mai frumos si mai rezistent decat cel dobandit vara,asta in conditiile in care plaja faceam 2-3 ore dimineata si 1-2 dupa amiaza.

Inca o chestie demna de retinut...Side este un oras antic superb(se afla la 6 km de evrenseki),trebuie neaparat bifat Templul lui Apollo situat chiar pe faleza orasului.Chiar la intrarea pe faleza se afla o agentie de turism f.buna de unde am achizitionat cu 65 euro 4 bilete pentru rafting (beskonak-green kanion).Merita toti banii....nu as mai rata raftingul pentru nimic in lume ori de cate ori ma voi duce in Turcia.Un review intreg as putea scrie numai despre raftingul di beskonak si despre cascada manavgat.

Referitor la drumul cu masina acesta s-a desfasurat pe ruta Rm valcea-Evrenseki.Am plecat din Rm valcea pe data de 03.04 la ora 03.00 dimineata,la ora 06.00 aflandu-ne deja in vama Giurgiu.Aici totul a decurs foarte repede,procedura de control pasapoarte fiind foarte repede rezolvata chiar si la vecinii nostri bulgari.Am traversat fara mari probleme Bulgaria (russe-razgrad-targoviste-omurtag-kotel-yambol-elhovo-lesovo-hamzabeyli),totusi de retinut ca intre razgrad si targoviste si intre yambol si elhovo este o portiune de drum cu foarte foarte multe gropi foarte foarte mari(la intoarcere am facut 2 pene de toata frumusetea pe parte stanga!!De retinut 2 pene in acelasi timp !!!).Am alimentat din nou cu motorina in vama bulgara-turca (pretul la bulgari la carburant este relativ la fel ca in Romania,in schimb in Turcia motorina este destul de scumpa ,3.10 lire turcesti=1.55 euro/litru),si am trecut la fel de repede in Turcia(Hamzabeyli),in jurul orei 11.00.

De aici incepe placerea de a conduce.....sotul meu fiind un impatimit al masinilor si implicit al sofatului a parcurs cei 650 km de la Hamzabeyli pana la Kutahya(unde am poposit peste noapte)in~ 6 ore,in conditiile in care traversarea Istanbulului (80-90 km) a facut-o in 45 min(chiar daca traficul se desfasura pe 4 benzi pe sens se circula fluent si lejer cu 100km/h-asa este si in Bucuresti,nu?-)

La Kutahya am gasit cazare cu 25 euro/camera ,fara mic dejun inclus(oricum nu ne avantaja un hotel cu mic dejun deoarece intentionam sa plecam spre Antalya dis de dimineata,pentru a ajunge la destinatie in jurul pranzului).Am plecat in dimineata de 04.apr(ziua de Paste)la 07.30 din Kutahya(aici era la acea ora 1 grad) urmand sa parcurgem inca 400 km pana in Evrenseki.Pe drum am oprit ~1 ora si jumatate pentru a servii masa si pt a rezolva o mica defectiune la bricheta auto care alimenta gps.

Ca si traseu am ales Afyon-Sandikli-Isparta,pentru a evita traversarea orasului Antalya.Mai este o varianta prin Burdur dar care nu este avantajoasa pentru cei care merg spre Belek,Side,Alanya deoarece te scoate in centrul Antalyei si dureaza ~30-40 min traversarea acesteia daca ai gps.

Ca si peisaj traseul ales de noi este foarte frumos,drumul este prin munti,pe marginea unui rau de-a lungul caruia sunt nenumarate crescatorii de pastrav.Aici am oprit pt. a admira peisajul si erau deja 23 grade in jurul orei 11.00-11.30 .

Am ajuns la destinatie in jurul orei 13.00 .

Va stau la dispozitie daca mai aveti si alte intrebari, o zi buna si vacante frumoase tuturor!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][18 voturi]
    biancuta [28.04.10 12:06:56] »

Foarte bun acest ecou. Nu credeam sa fie atat de cald in aprilie.

david [28.04.10 12:09:57] »

Excelenta prezentare a unui hotel de top.

Bravo si un mare vot.

marcy74 [28.04.10 12:22:53] »

Vacantele de primavara in Turcia sunt foarte frumoase din toate punctele de vedere...

Temperaturile sunt ideale iar preturile sunt foarte mici.

Am avut o vacanta foarte reusita in Turcia chiar si in februarie,anul trecut.

CCRRIISSYY [28.04.10 14:01:41] »

Bravo, foarte frumos ai scris, iar hotelul pare extrordinar. Vot si de la mine

valimi [28.04.10 15:04:57] »

Multumim pentru descrierea drumului, mie mi se pare foarte edificator pentru ca nu am o placere deosebita sa merg cu avionul.

marcy74 [28.04.10 18:22:36] »

Cu multa placere si drag... Consider ca este bine sa ajuti in asemenea situatii, si mie personal mi-a fost de mare ajutor AmFostAcolo in alegerea vacantelor de pana acum si la randul meu doresc sa impartasesc impresiile mele despre locurile prin care am umblat si sper voi mai umbla...

App... aveti cumva idee despre o oferta charter intr-adevar buna pentru inceputul lui sept. la Rixos sungate?

multumesc, o seara buna!

pool [28.04.10 21:12:55] »

- între Istambul şi Antalya s-a construit autostradă sau sunt 2 benzi pe sens?

- la ce hotel v-aţi cazat în Kutahya?

ptr. raspuns sim.pool@gmail.com

Mul'umesc anticipat!

pool [28.04.10 21:15:15] »

interesant comentariu!

pool [28.04.10 21:25:10] »

"totusi de retinut ca intre razgrad si targoviste si intre yambol si elhovo este o portiune de drum cu foarte foarte multe gropi foarte foarte mari"

pe ce distanta se întind?

marcy74 [28.04.10 21:38:13] »

gropile sunt pe portiuni nu foarte mari dar destul de adanci...

Problema este ca dupa o portiune de drum foarte buna urmeaza brusc aceste ,,capcane'' periculoase si imagineaza-ti cum se desfasoara lucrurile in momentul in care vi cu 100-120 km/h de pe un drum ca-n palma si dintr-o data buffff...

Intre Istanbul si Adapazari este autostrada iar de la Adapazari mergi pe D650( drum super cu 2 benzi pe sens) pana la Afyon iar de la Afyon pe D685 pana la Isparta-Antalya.

Hotelul din kutahya era un ,,no name'',habar n-am cum se numea...cert e ca,conditiile de cazare erau destul de insalubre la 25 euro/camera fara mic dejun inclus.

O seara placuta!

webmaster13 [29.04.10 00:18:25] »

marcy74, sper sa-ti placa melodia atasata, in caz contrar schimbam!

marcy74 [29.04.10 09:32:32] »

marcy74, sper sa-ti placa melodia atasata, in caz contrar schimbam!

webmaster13 multumesc mult pentru fondul sonor!

E super... e de "acolo''... cand o ascult retraiesc minunatele zile petrecute la Royal Dragon!

pusi [02.05.10 13:23:28] »

e superba melodia... mi sa facut un dor de turcia... de mor.

si din pacate anul asta nu pot vedea decat budapesta si o zi viena... si asta ptr rezolv ceva probleme medicale... la unguri... ce sai faci

Agent turism [08.05.10 22:10:14] »

Rixos sungate are preturi bune dupa 15 septembrie cand se termina vacanta copiilor. Daca aici a fost excelent la Rixos ti se va parea superb , ca pret probabil vei iesi cam ca si la Royal Dragon, depinde cu ce mergi si cand mergi... oricum Rixos e o algere super ok. Insa vor fi mai mult de 1% romani, in jur de 30 %

mary68 [09.05.10 11:54:54] »

pentru hotelul din kutahya ai avut rezervare? Noi plecam 4 familii pe 14. 06. si am dori o cazare dupa Adapazary pentru a evita intrarea in istanbul. Crezi ca putem gasi cazare la 10 persoane la fata locului fara plobleme. Pe net nu am gasit decat hoteluri cu preturi mari.

Ne poti spune macar zona prin care ai stat in Kutahya? este prima oara cand mergem in Alanya si nu cunoastem traseul... As putea vorbi cu tine pe mes pentru cateva sfaturi? adresa mea vladutmariana--@--yahoo[.] com sau marianavladut pe mes

marcy74 [09.05.10 14:38:10] »

Buna ziua,

Mary68 iti voi da add pe mess si discutam in detaliu tot ce vrei sa sti.O zi buna!

pool [10.05.10 05:08:17] »

În ce zonă se află hotelul din kutahya?

marcy74 [10.05.10 12:40:43] »

Hotelul se afla in zona centrala (nu as putea sa-ti spun un nume de strada), in zona comerciala a orasului, la 100m de un mall foarte mare.

Din exterior, daca nu esti indrumat de cineva, nici nu reusesti sa-ti dai seama ca este un hotel...

Noi am intrebat efectiv trecatorii unde putem gasi un hotel si am fost indrumati spre acesta.

Asa cum am mai spus hotelul nu-l recomand nici macar pt o noapte de tranzit.

A doua zi, traversand orasul sa iesim spre Antalya, am vazut ca existau si alte variante de cazare cu conditii ceva mai bune (cel putin asa pareau din exterior).

mary68 [10.05.10 15:59:57] »

Multumesc pentru raspuns, de la Adapazary si pana in Kutahya ai mai vazut pe marginea soselei hoteluri, moteluri sau pensiuni la particulari, cum sunt la noi sau e pustiu.

Noi suntem 10 persoane si nu stim daca e asa simplu fara rezervare. Crezi ca avem sanse sa gasim, daca plecam fara rezervare, la un pret acceptabil?

marcy74 [10.05.10 18:56:09] »

Draga Mary68,

Intre Adapazari si Kutahya mai sunt destul de putine posibilitati de cazare,in nici un caz nu gasesti cazare ,,la tot pasul'' ca la noi.Cu 70 km inainte de Kutahya mai este un oras mare Eskisehir(trebuie sa te abati putin din drumul spre Kutahya),o alta varianta ar fi Bozuyuk care este cu ~90-100 km inainte de Kutahya,acesta fiind un orasel mediu.

Si noi am plecat de data asta fara o rezervare prealabila, neputand sa apreciem cu exactitate cati km reusim sa parcurgem...

Oricum cred ca puteti ajunge pana in Kutahya in conditiile in care plecati dimineata foarte devreme si se merge destul de ,,intins''.Cazare pentru 10 persoane gasiti cred fara nici o problema,ba chiar cred ca acest lucru constituie un avantaj pentru a negocia ,,la sange'' tariful de cazare.

Daca mai ai si alte intrebari .....oricand.

Vacanta placuta,drum bun si asteptam impresiile pe larg la intoarcere!

balzani [07.06.10 17:34:04] »

as avea o intrebare marcy74. Luna park este cu plata?

marcy74 [07.06.10 17:52:27] »

Luna Park nu este cu plata, doar ca are un anumit program de functionare zilnic (de la ora 12 la 14 si de la 16 la 17, daca retin bine) Este situat in aceeasi zona cu Aqua park, care este deasemenea foarte frumos!

Vacanta frumoasa si asteptam impresii!

gabye [05.07.10 00:30:52] »

Felicitari pentru rigurozitatea, amanuntele si detaliile cu care ne rasfeti. Ai toate punctele posibile si de la mine.

marcy74 [05.07.10 10:49:20] »

gabye multumesc mult pentru aprecieri, incerc doar sa aduc cat mai multe detalii utile celor care vor fi acolo deoarece consider ca asta este de fapt scopul infiintarii acestui site.

balzani, biancuta, bobyrodin, CCRRIISSYY, chelie_d, david, gabye, kmy, marcy74, mary68, pool, pusi, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Dragon Hotel [Evrenseki]: