ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2018
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUL-2017

Aceiaşi Mărie cu altă pălarie!

Am stat cu ceva ani în urmă la acest hotel, tot pentru o noapte intermediară în drumul către casă după un sejur petrecut în Turcia, asta după ce nu mai găsisem cazare la hotelul unde avusesem rezervare la dus, atunci găsisem aici un hotel destul de şters, cu mobiler vechi şi deteriorat, cu o uşă la cameră pe unde sufla vântul, cu peretele unde se afla fereastra ce aveam impresia că urmează să cadă în gol în orice moment... un aspect pozitiv era faptul că avea o parcare destul de încăpătoare în curtea interioară... asta se întâmpla acum vre-o 7-8 ani...

În vara anului 2017, după un sejur petrecut în Side la hotelul Luna Blanca Resort & SPA, contrar planificării iniţiale conform căreia ar fi urmat să petrecem noaptea intermediară pentru drumul de întoarcere către casă tot la hotelul Hilton Garden Inn din Kutahya, unde înoptasem la dus, aveam să hotărâm ca noaptea intermediară la venire să o petrecem la hotelul Buyuk Truva, cunoştinţa noastră mai veche din Canakkale, asta datorindu-se în principal noii vizite pe care aveam să o facem la Pamukale în drumul nostru către casă. Aşa că prin intermediul lui booking.com am reuşit destul de greu să facem rezervare pentru o triplă la acest hotel (accesul la booking e restricţionat de autorităţi pe teritoriul Turciei... dar asta e o altă poveste...).

Am ajuns la hotel în jurul orei 12 noaptea, cu toate acestea am găsit loc de parcare în parcarea din curtea interioară a hotelului, ajutat fiind de personalul acestuia, în continuare check-in-ul s-a făcut destul de repede, în ciuda orei înaintate... am fost ajutaţi apoi cu bagajul pentru a ajunge în camera noastră. Pe drumul de la recepţie până în cameră aveam să descoperim că hotelul nu mai era acelaşi pe care îl vizitasem cu ani în urmă, totul era schimbat, din fericire pentru noi, doar în bine. Lifturile erau noi şi relativ moderne, holurile schimbate mult în bine faţă de ce întâlnisem aici la ultima noastră vizită, totul nou şi modernizat...

Camera- aceasta nu avea cum să ne surprindă în mod neplăcut, era cu totul şi cu totul altceva faţă de ceea ce era înainte de renovare, camera noastră triplă avea undeva în jur de 30 de metri pătraţi, curată şi aerisită, cu parchet stratificat pe jos şi cu un covor moale în faţa patului, cu mobilier nou, fară urme vizibile de uzură, o canapea extensibilă întinsă şi cu aşternuturile puse şi un pat matrimonial superb, o măsuţă de toaletă cochetă prevăzută cu o oglină generoasă, şi nu în ultimul rând, vederea camerei către strâmtoarea Dardanele, fapt ce promitea un peisaj minunat ce aveam să-l descoperim o dată cu venirea zorilor (fotografiile ataşate vor confirma cele spuse anterior...) În mijlocul camerei trona o masă cu patru scaune ce se încadra perfect în peisaj, televizorul amplasat puţin cam sus pe peretele din dreapta, sub acesta un birou în care se afla minibarul, un dulap încăpător în care se afla un seif competa mobilierul camerei. Baia spaţioasă şi curată, dotată cu obiecte sanitare de calitate, cât şi consumabile aşa cum stă bine unui hotel de patru stele, adevărate!

Masa- in tariful camerei aveam inclus şi micul dejun, fiind şi un hotel de tranzit, acesta se servea începând cu ora 6.30. Micul dejun e unul specific hotelurilor din Turcia, destul de bogat, dar nu foarte pe gustul noastru, dar suficient pentru o masă decentă: diverse brânzeturi, un salam ce nu prea prezenta interes pentru noi, mai multe feluri de măsline, fructe confiate, banane tăiate în bucăţi, diverse compoturi, mai multe feluri de dulceaţă, unt, diferite produse de patiserie, cafea, ceai, lapte, ouă fierte, cereale, sucuri, cum spuneam, suficient pentru un mic dejun decent! Restaurantul este destul de mare şi aerisit, însă terasa cu vedere la strâmtoare face toţi banii, să serveşti micul dejun în răcoare dimineţii privind peisajul minunat ce te înconjoară, este, conform unei reclame de pe la noi, nepreţuit!

Din hotelurile de tranzit din Canakkale la care am stat până acum acesta e în acest moment pe primul loc, din punctul meu de vedere, adevărat că e un pic mai scump decât multe altele, dar e o variantă ce merită luată în considerare, aşa că îl recomand!

Alegeri înţelepte şi vacanţe plăcute tuturor!

Trimis de kelyboy in 08.02.18 13:23:56
Validat / Publicat: 08.02.18 14:47:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1756 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Stâmtoarea Dardanele văzută din cameră
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.00 EUR pe cameră

adrianbogdan
    [08.02.18 16:02:51]

Buna!

Am fost si noi de vreo 4 ori aici, ultima data in anul 2010, este drept tariful cam mare dar a meritat mai ales ca parcarea este generoasa si poti dormi linistit.

Atunci nu avea aspectul acesta in camere dar tot ok a fost, nu mai zic de micul dejun pe care il serveam intotdeuna pe terasa pe care ai fotografiat-o si tu.

Fain! Merita banutii astia!

[08.02.18 16:11:32]

@adrianbogdan: Aşa este, ai dreptate, unul din atuurile acestui hotel este parcarea, când am mai stat aici aceasta a fost cea care ne-a facut să-l alegem.

Este cunoscut că acestă localitate este folosită de tot mai mulţi conaţionali pentru noaptea intermediară în drumul către sau dinspre una din multele staţiuni de pe litoralul turcesc... De obicei parcarea ori nu există, ori e prea mică ori e la distanţă prea mare de hotel, ceea ce nu e cazul aici...

multumesc pentru vizită!

[08.02.18 17:55:10]

krisstinna
    [08.02.18 22:10:08]

@kelyboy: Ce dor îmi e de Canakkale, de aglomerația lui

Foarte bună recomandarea ta, frumoase și pozele, marea e superbă, Turcia e minunată.

Mi-e foame de mor, aș mànca niște “chestii” de acolo, din pozele tale Dar... mai e puțin până la MD

[08.02.18 22:21:21]

@krisstinna: Mulțumesc pentru vizită!

Ai dreptate, acest oraș are un farmec aparte care ne-a vrăjit și pe noi, am avut ocazia să trăiesc viața de noapte alături de localnici ce-și petrec nopțile serilor de vară la terasele de pe faleză, e un sentiment unic ce merită trăit măcar o dată în viață! Nouă ne place și de aceia preferăm să alegem acest oraș pentru noaptea intermediară...

[08.02.18 23:37:27]

@kelyboy:

După renovare hotelul este de nerecunoscut, cu totul altceva.

Îşi merită cele patru stele la care a fost reclasificat, cel mai probabil după renovare.

Ştiu cum arăta în urmă cu opt ani, când l-am evitat, neinspirându-mi prea multă încredere, alegând în schimb hotelul Akol 4*, tot pe faleză, cu o vedere frumoasă la mare şi cu o parcare gratuită foarte generoasă în spate, aspect important şi pentru noi. De atunci nu am mai oprit în Canakkale, parcurgând drumul dintr-o bucată, indiferent că ne întorceam din Kuşadasi sau Bodrum.

Intrând pe booking de pe IP turcesc nu ai nicio şansă să faci vreo rezervare la vreun hotel din Turcia.

Pentru rezervări la hoteluri din alte ţări nu există nicio restricţionare.

Am încercat şi eu la primul sejur din Turcia de anul trecut să anulez o rezervare făcută de acasă şi să aleg altceva, dar am renunţat.

Probabil ai reuşit să "şmechereşti" cumva IP-ul. Eu nu mă pricep.

nrs †
    [09.02.18 07:37:05]

oho e chiar simplu de fentat IP, se numeste proxy si iti genereaza un IP dintr-o alta tara ca si cum ai accesa siteul de acolo si nu din TR, e free. exista si chestii mai complicate, dar asta merge usor

elviramvio
    [09.02.18 07:43:00]

@nicole33:

Cineva din țară, din România putea să-ți facă rezervarea. Îi dădeai parola contului tău de booking, în cazul în care era nevoie de garanție cu cardul tău sau ești genius și se rezolva. Sau putea să rezerve direct în numele tâu, fără să intre pe cont. Știu pe cineva care a procedat așa anul trecut când a trebuit să prelungească o ședere la turci.

[09.02.18 08:18:19]

@nrs: Așa este, ai dreptate, am rezolvat așa cum ai spus tu, cu ajutorul unui server proxy, când te loghezi e că și cum te-ai logat din altă țară, respectiv cea a serverului, asta e cea mai simpla modalitate, mai sunt s altele dar nu așa de simple.

[09.02.18 18:20:59]

@nrs:

Bănuiam eu că despre asta este vorba, dar deja vorbeşti limbi străine pentru mine. Dar, ca un bun coleg, sunt sigură că îmi vei explica şi mie ce şi cum cu ocazia Întâlnirii de la Alba Iulia.

================

@elviramvio:

M-am gândit şi eu la varianta aceasta, dar cine mai ştia parola contului pusă acum mulţi ani şi memorată pe calculatorul pe care îl folosesc mai frecvent.

nrs †
    [09.02.18 20:58:25]

desi nu sunt un specialist in ale "computerelor" chestia nu ne va lua mai mult de 30 secunde, sper ca discutia noastra sa nu se rezume la atat de putin

[09.02.18 21:03:17]

@nrs:

De tine depinde

[04.03.18 21:56:35]

@kelyboy: Un hotel frumos, o recomandare minunata, felicitari, votat cu mare drag.

[04.03.18 22:13:22]

@mishu: Trebuie să recunosc că și pentru mine a fost o surpriză plăcută să redescopăr acest hotel cu o noua înfățișare, din fericire una plăcută, o "schimbare la față" cum aș dori să o descopăr la cât mai multe localității de acest gen...

adrianbogdan, elviramvio, kelyboy, mishu, nrs, red dog
    Alte impresii din această RUBRICĂBuyuk Truva Hotel: