ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2018
STATUS: CONSUL
JUL-2017
4 AD. + 2 COPII -- v: 12 ani și 17 ani

Clădire veche, apartament modern

Pentru vacanța din vara 2017 (7-16 iulie) am ales regiunea Alsacia ca să ne fie gazdă pentru 9 nopți, mai precis orașul Colmar. Fiind o zona cu cazări mai scumpe (mai ales la hoteluri), iar noi eram 6 persoane, am optat pentru închirierea unui apartament cu 3 dormitoare. După achiziționarea biletelor de avion (la început de februarie, într-un weekend cu reduceri) și rezervarea mașinii, am dat start căutărilor de apartamente. Am avut ceva, treabă, mai ales că în timpul acestor căutări am aflat un lucru interesant - în general în Franța, apartamentele se închiriază de sâmbată până sâmbătă sau maxim duminică (deci 7 sau 8 nopți, sau pentru 14 zile). Astfel că am fost refuzat elegant de câțiva proprietari de apartamente - noi doream cazare pentru 9 nopți, iar, standardul, era depășit. Deci e bine de verificat înainte de a lua biletele de avion.

După câteva zile de căutări și schimburi de mailuri am găsit pe cineva dispus să ne ofere cazare pentru cele 9 nopți, dar cu o mica suprataxă (50 euro). Prețul total a fost de 1000 euro plus 50 euro final cleaning, deci pentru 2 persoane/9 nopți am plătit 350 euro, ceea ce, după părerea mea, este convenabil. Ni s-a trimis pe mail un contract, în care se menționa plata unui avans de 260 euro, restul plătindu-se la sosire. Am semnat contractul și l-am retrimis scanat pe mail, am plătit avansul, apoi a venit și confirmarea că totul este ok. De asemenea trebuie să știți că la toate închirierile de apartamente este nevoie de o garanție pentru eventuale daune (în cazul nostru fiind un apartament mai mare, garanția a fost de 300 euro). Această garanție am lăsat-o în ziua sosirii și ne-a fost returnată în ziua plecării.

Ajunși la destinație am fost întâmpinați de soția proprietarului, care ne-a dat cheile casei și telecomanda de la poarta care ne permitea accesul cu mașina în curte. Apartamentul este situat într-o clădire construită în anul 1906 și arată exact ca în pozele de prezentare de pe site. Accesul în clădire este comun, dar gazda stă la etajul 1, iar apartamentul de închiriat se află la parter. Gazda ne-a informat despre magazinele din apropiere și ce putem vedea. Un alt mare avantaj îl reprezintă poziționarea apartamentului față de centru – 5-6 minute de zona Petite Venise și 10 minute de centru - timpii fac referire la mersul pe jos.

Apartamentul arată foarte bine și este dotat cu tot ce ai nevoie să te simți ca acasă (totuși în plus față de acasă are și mașină de spălat vase, extrem de utilă… mai ales în concediu). Suprafața apartamentului de 110 m. p este împărțită între cele 3 dormitoare (fiecare având o comodă cu mai multe sertare sau un dulap pentru haine), un living generos (cu o canapea și 3 fotolii), o bucătărie spațioasă, un hol și 2 grupuri sanitare (unul are un lavoar și wc, celălalt având în plus și duș). Livingul are o masă de 6 persoane unde am servit micul dejun și de câteva ori cina preparată de noi. Bucătăria are plită pe curent și pe gaz, cuptor electric și unul cu microunde, frigider mare cu congelator, tacâmuri, oale, cratițe, pahare, farfurii deci cam toată vesela necesară.

În bibliotecă sunt 2-3 cutii cu o mulțime de pliante despre atracțiile din zonă, astfel că la un pahar de vin, vă puteți informa (dar sunt sigur că mulți o fac de acasă). Televizorul nu a prea fost folosit, in schimb pliantele, da. Aveți și wi-fi pentru care gazda vă va spune parola, dar nu vă bazați prea mult pentru că în unele zone ale apartamentului nu prea ajunge. Pe site este menționat faptul că prosoapele se plătesc separat (6 euro/persoană/sejur), dar noi am preferat să ne aducem de acasă.

La 10-12 minute de mers pe jos de apartament găsiți un supermarket Super U de unde vă puteți aproviziona cu cele necesare - nu luați apă pentru că cea de la robinet este foarte bună. La marginea orașului aveți și alte magazine - Lidl, Hyper U etc. Un mare centru comercial este situat la vreo 10 km (maxim 15 minute cu mașina) de Colmar, unde veți găsi un magazin Cora imens, unde doar raionul de brânzeturi are vreo 30 m (am numărat eu, sunt 50 pași). Aici găsiți tot ce vă poftește suflețelul și chiar ceva în plus. Ar trebui să stai mai mult timp pe aici ca să încerci toate sortimentele expuse. Sectorul fructe este de asemenea foarte bine reprezentat cu produse locale de sezon - piersici, caise și nectarine de Alsacia (atenție, nu din Franța, ci din Alsacia... … oricum de altă proveniență nu erau) și vi le recomand pentru că sunt extrem de gustoase.

Tot pentru micul dejun trebuie să aveți în meniu ceva specific Franței - delicioasele produse de patiserie, pe care le veți găsi la 50 m sau la 150 m de apartament. De aici puteți lua zilnic produse proaspete, preparate chiar acolo și aici includem diverse tipuri de pâine (albă, neagră, baghetă, cu semințe etc) și croissante (simple sau cu unt, cu ciocolată sau cu gem, orice ați alege nu veți da greș). Mergeam în fiecare dimineață la una din cele 2 variante și ne cumpăram ceva. Doar așa ca să vă faceți o idee (sper să nu sughit prea tare) - boulangerie-chez-norbert.fr

Cealaltă variantă (cea de la 150 m) este Sandra et Fabrice, care nu au site (nici nu au nevoie) dar sunt pe Facebook - pe FB. Aici chiar puteți vedea maeștrii patiseri la lucru - totul este la vedere. Important este să mergeți dimineață ca să vă puteți alege (deși va fi foarte greu să alegeți ce vreți mai întâi), pentru că după-amiază opțiunile sunt mult mai reduse. Tot ce se produce este doar pentru ziua respectivă, astfel aveți garanția că totul este proaspăt. Tot ce trebuie să faceți este să nu vă gândiți că aceste produse nu ajută silueta - doar bucurați-vă și savurați-le.

Noi am fost foarte mulțumiți de alegerea acestui apartament, iar asta inseamnă că pot recomanda această posibilitate de cazare celor care ajung prin Colmar. Atașez câteva poze făcute de mine, dar și cele de pe site reflectă realitatea.

Site apartament - lutiniere.com/en

Trimis de BOGDAN DSN in 07.02.18 19:05:09
Validat / Publicat: 07.02.18 19:50:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1960 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Baia mare a apartamentului

webmaster26 [07.02.18 19:37:34] »

@BOGDAN DSN: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Gîte La Lutiniere, COLMAR" (nou-creată pe sait)

webmaster [07.02.18 19:53:53] »

BOGDAN DSN [07.02.18 19:55:13] »

@webmaster26: Da, coordonatele sunt ok.

mecut [07.02.18 21:27:25] »

@Bogdan DSN

Excelenta locație, dar abia aștept poveștile...

Despre orașele și vinuri... ???? în mod special!

Mulțumesc anticipat

BOGDAN DSN [07.02.18 21:42:20] »

@mecut: Locația chiar este excelentă.

O să vină și poveștile... am cu/despre Elveția, Alsacia și Germania - am văzut multe locuri frumoase. Zilele astea urmează vreo 2 articole

mecut [07.02.18 21:47:30] »

@Bogdan DSN

Minunat, sper ca este și Baden-baden printre obiectivle bifate.

mecut