ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2018

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

Hotel NT Ranca 4* sau niciuna?

Hotel NT RANCA poate ca a avut si el zilele sale bune (candva) in care poate ca si-a meritat cele 4 stele... in iarna lui 2018 insa, nu.

Receptia nu are personal, noi am asteptat cam 10 minute dupa care ne-am dus jos, in restaurant, sa cautam pe cineva.

O chelnerita (mai tarziu aveam sa aflam ca personalul in NT Ranca indeplineste toate functiile posibile: chelneri/ angajati in departamentul de curatenie/ comitet de primire/ la bucatarie etc.) foarte agitata l-a sunat pe proprietar si l-a anuntat ca am venit. Cand a pus telefonul jos ne-a spus ca proprietarul se afla in Novaci si sa il asteptam alte 10 minute care s-au transformat in 20-25. De ce nu putea sa ne dea ea cheia ramane un mister.

La sosirea proprietarului, acesta s-a dovedit putin ametit/ in stare de ebrietate sau poate doar facea un numar de entertaining deosebit de prost care nu lasa decat o impresie si mai proasta.

Trebuie sa mentionez ca acesta este al patrulea an in care venim aici, pana acum avand o impresie decenta despre locatie. Am citit recenzii si mai dezastruase, deci noi am fost norocosi.

Chiar daca si in alti ani s-a stricat WC-ul si a trebuit sa chemam pe cineva care dupa numeroase insistente a venit si a rezolvat problema in decursul a 24-48 h si nu mai devreme; alta data nu am avut caldura si l-am chemat pe proprietar pana a venit si a spus ca are probleme cu centrala - probleme care se tot repeta, ei bine, atunci cand te hotarasti prea tarziu ca pleci la munte, merge.

Anul acesta insa, curatenia a lasat de dorit si lipsa ei ne-a cauzat un discomfort urias. Nu stiu daca asta deranjeaza atat de mult pe toata lumea, dar pentru noi este o necesitate, nu o dorinta.

Mocheta era mizerabila (iertati-ma pentru acest termen, dar nu gasesc altul mai potrivit!!!), imbaxita de praf si Dumnezeu mai stie ce. Pete peste tot: podea, pereti, mobila, chiar si in hol, receptie sau restaurant. Aerul IRESPIRABIL, statut, miros neplacut in toata camera + baie. Aerisirea se putea face doar prin 2 geamuri rabatate prea putin. De asemenea, geamurile nu erau curate, ci pline de tot felul de urme.

Patul, desi de dimensiuni multumitoare era acoperit de asternuturi necalcate, cu miros neplacut si mie personal mi s-a parut ca nici nu erau spalate cum trebuie.

Baia nu avea aerisire si WC ul vesnic infundat. Chiuveta a reprezentat o dezamagire deoarece robinetul este prea scund si prea aproape de chiuveta incat nici nu te poti spala ca lumea pe maini. Scurgerea din chiuveta atat de ingusta incat nici pasta de dinti nu trecea. Suportul de prosoape era desfacut din perete intr-o parte, ne era frica sa nu cada de tot. Multe colturi si margini in dus de ex erau ruginite. La fel ca in restul camerei, baia a parut curatata superficial. Mult prea superficial.

Cat despre caldura, in prima seara (sambata - duminica) a fost sufocant, iar in restul noptilor caloriferele au fost complet reci. Nici paturile nu au fost suficient de groase cat sa ne tina de cald pana dimineata. Nici apa calda nu a fost tot timpul. Curatenia, caldura si apa calda sunt un must pentru majoritatea turistilor, cel putin asa gandesc cei mai multi. Televizorul a mers (cu intreruperi). Mobila a fost odata noua, dar timpul acela s-a dus.

Aspecte pozitive: camera spatioasa, vedere superba. Necesitatile: feon la baie, sapun, prosoape (nici ele nu mi-au inspirat prea multa incredere), hartie igienica, gunoi pe care il schimbau zilnic, 2 pahare in pungi la baie. In camera se aflau 2 noptiere, un pat dublu, 2 fotolii piele neagra, o masuta de sticla intre ele, inca una pe care era televizorul, 1 sifonier si cateva dulapuri. Fara frigider. In restaurant farfuriile de pe mese, cel putin a mea, erau murdare. Parca nici spalate nu fusesera.

Mancarea destul de limitata.

Dupa mine, hotelul este pozitionat prost, aprox la jumatate intre partiile M1 si M3 ceea ce te obliga sa mergi cu masina pana la ele.

Nu recomand.

Trimis de Ana191216 in 06.02.18 22:40:57
Validat / Publicat: 06.02.18 23:38:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA.

VIZUALIZĂRI: 1649 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ana191216); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.02.18 23:09:45]

@Ana191216: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 13&ridAnt=84458

• Alte impresii din această RUBRICĂNT Hotel [Rânca]: