ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2018
ÎNSCRIS: 22.11.17
OCT-2017

la PMM* = 1900 THB

Le Petit Saint Tropez – cazarea noastra din Khanom

A fost prima cazare pe care am rezervat-o din intraga noastra excursie in Asia. Asta fiindca avea o nota de 9.8 pe booking (la momentul respectiv) si toate comentariile citite descriau locul ca fiind “raiul pe pamant”. Dar stiti cum se zice “la pomul laudat sa nu te duci cu sacul”... cam asa am patit si noi.

In Khanom nu exista resorturi imense si luxoase, iar Le Petit Saint Tropez nu face exceptie. Avand doar 3 camere descrise ca bungalowuri cu vedere la mare si un restaurant micut, situate in mijlocul plajei imense de 10 km, cazarea chiar pare una idilica.

Inca de dinainte de a rezerva cazarea, am trimis un email sa intreb detalii, dar nu mi s-a raspuns. Poate trebuia sa-mi pun de atunci niste semne de intrebare, dar eram prea entuziasmata. Cu cateva saptamani inainte de a pleca, i-am contactat din nou fiindca nu stiiam exact cum sa ajungem la locatie. De data aceasta le-am scris pe facebook si mi-au raspuns foarte draguti, oferind sa trimita dupa noi un taxi, spunandu-ne ca acesta este unicul mijloc de a ajunge de la port in Khanom. Totul bine si frumos, taxiul ne-a asteptat la ora stabilita si am ajuns cu bine la destinatie. Propietarul ne-a intampinat, dar in momentul in care am vrut sa platim taxiul dupa pretul comunicat pe facebook, propietarul a zis ca nu e nevoie, ca ne trece in contul camerei si platim la plecare. Mi s-a parut un pic ciudat, nu m-am mai intalnit pana acuma cu situatii in care sa nu platesti la momentul respectiv, ci sa-ti treaca in contul camerei anumite costuri. Poate nu sunt eu obisnuita cu astfel de practici, sau poate banuila mea ca taxiul costa mai putin decat pretul solicitat de propietarii ar fi adevarata.

Odata ajunsi in camera, am descoperit si aici o mica diferenta fata de cele prezentate la rezervare. Bungalowul in care am fost cazati, era lipit de altul. Lucrul acesta nu era deloc deranjat. Era in schimb deranjant faptul ca aveau o usa comuna cu vecinii, o usa dubla, pe care propietarul a zis in gluma s-o tinem inchisa daca nu vrem sa comunicam cu vecinii. Nu prea m-a incantat idea asta, mai ales ca usa comuna nu era specificata niciunde si mai ales ca zgomotul se aude mai tare prin usa decat prin perete, cam stirbea din intimitatea unei camere duble. Cele 3 camere ale Le Petit Saint Tropez sunt pozitionate in spatele restaurantului si a camerei de depozitare, asadar vederea lor este spre curte si vecinii din lateral (care bine ca nu sunt aproape), si nu spre mare si plaja cum apare descris. Camera este destul de micuta, dotata cu lucruri bazice si cu un aer conditionat destul de galagios. Baia era mare, dar cam prost ventilata. Un plus ar fi curatenia care se facea zilnic. Intreaga locatie era foarte curata.

In fine, am trecut peste moment si am vrut sa ne bucuram de locul in care ne aflam. A doua zi la micul dejun am avut parte de o noua, oarecare dezamagire. Micul dejun era specificat ca fiind gratuit, inclus in pretul rezarvari. Am aflat ca micul dejun gratuit inclus cuprindea doar niste tipuri de paine cu gem, ceva fructe si o bautura. Daca doream altceva in plus, cum ar fi oua, mezeluri sau cereale, acestea se plateau separat. Si daca doream un mini-croissant in plus ar fi trebuit platit. Si nu mi s-a parut chiar ieftin la 40 baht, adica 1 euro. Asa ca treaba cu micul dejun ni s-a parut cam aiurea. Din toate locurile unde am fost cazati in Asia, nu am mai intalnit ca micul dejun sa fie contitionat doar la anumite alimente. Patrea buna era ca farfuria era destul de mare si pana la urma te saturi si de la paine. Sotul a fost mai dezamagit, el nu e amator de dulce la micul dejun. Ce a mai salvat situatia a fost prvelistea frumoasa pe care o aveam in timp ce luam micul dejun. Plaja era pustie, iar marea sclipea datorita pozitiei soarelui. Intradevar foarte frumos!

Dupa cum reiese si din nume, propietatea apartine unui cuplu francez, stabilit in Khanom cu 5 ani in urma. Este decorata in stil mediteranean, cu alb si albastru. Arata foarte bine. Restaurantul de pe plaja are specific dublu, francez si tailandez. Preturile le aveam afisate intr-un meniu din camera, insa mi s-au parut mult prea mari pentru Khanom si nu am mancat niciodata la restaurantul Le Petit Saint Tropez. Am observant ca aveau totusi destui clientii. Majoriteateau erau turisti straini. Lumea lauda in comentarii mancarea lor, deci cred ca e gustoasa.

Ca si pozitionare, Le Petit Saint Tropez este intradevar in mijlocul plajei… 5 km de plaja intr-o parte, 5km in cealalta. Zona e frumoasa, insa cam departe de oras. Fara un mijloc de transport, nu prea ai cum sa ajungi in oras, mai ales ca pe timp de zi este foarte cald, iar noaptea este foarte intuneric. Avantajul pozitionarii a fost ca am putut vedea niste rasarituri si apusuri de soare absolut superbe. Desi cred ca se vad din orice parte a plajei.

In momentul plecarii, am vorbit cupropietarul sa ne cheme un taxi care sa ne duca pana in oras la statia de mini-bus fiindca aveam bagaje cu noi. S-a oferit sa ne duca el fiindca era un drum de nici 10 minute pana in oras, asemanator cu drumul de la cazarea din Koh Samui pana la port. Insa spre deosebire de @Samui Haus unde proprietara ne-a dus gratuit, aici am fost taxati (100 bahti). Si spre deosebire de Samui, unde proprietara a intrat cu noi in sediul portuar si a vorbit la ghiseu ajutandu-ne cu biletele, aici in Khanom, francezul ne-a lasat cu bagajele la mini-bus si si-a vazut de drum. Am luat biletele la minibus care au costat 200 bahti/2 persoane pe o distanta de 70km. Acelasi serviciu l-am vazut oferit si in brosura din camera. Cu masina propritarului, pretul ar fi fost 900 bahti. Am vrut sa precizez si costurile, ca sa se inteleaga mai bine diferentele.

Poate ca citind cele scrise si vazand pozele, o sa vi se para ca exagerez, ca nu aveam nimic de reprosat. Cazarea arata bine, am primit si mic dejun (nu conteaza de care), a fost curat, oamenii au fost binevoitori si ne-au ajutat (cateodata contracost). Poate chiar datorita succesiunii oridinei si a faptului ca am ajuns la Le Petit Saint Tropez dupa cazarea minunata din Samui au facut cazarea din Khanom sa para anosta. Poate n-am socializat destul cu propietarii, neluand masa la ei in restaurant. Sau poate sunt micile detalii care fac diferenta dintr-o cazare care iti ramane la suflet si una care nu.

In concluzie Le Petit Saint Tropez are plusuri si minusuri. E o cazare de tip ok, nu wow. Se adreseaza celor cu buget mai ridicat, care isi doresc sa stea intr-un singur loc, sa manance intr-un sigur loc, fara sa tina cont de cati bani scot din portofel. Cred ca incerca sa aduca cu resorturile europene, unde ai toate facilitatile la dispozitie contra cost si nu trebuie sa parasesti resortul niciodata. Insa cred ca Khanom-ul este despre altceva. Este despre oamenii care ne zambeau pe plaja, despre doamna norvegianca care ne-a luat de pe drum cu masina si ne-a dus pana la statia de minibus chiar daca nu era in drumul ei. Daca ar fi sa revenim in Khanom, nu cred ca am mai alege Le Petit Saint Tropez, am alege ceva mai aproape de oras, de oamenii locului.

Trimis de r-Uca in 05.02.18 20:51:10
Validat / Publicat: 05.02.18 22:31:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 1055 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (r-Uca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 vedere de seara asupra micului resort
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 1900.00 THB pe cameră

[05.02.18 22:30:19]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Le Petit Saint Tropez Bungallows [Khanom], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

r-UcaAUTOR REVIEW
    [05.02.18 22:43:59]

@webmasterX: Da, este buna locatia pe harta. Multumesc!

[05.02.18 22:50:43]

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

[Edit ulterior] Retrag cele de mai sus; văd că între timp s-a completat, prin EDIT, nota la „CAZARE”

[06.02.18 08:06:47]

r-UcaAUTOR REVIEW
    [06.02.18 08:16:10]

@webmaster: As avea totusi o rugamite: se mai poate modifica durata? ... vad ca am scris 4 nopti din greseala... au fost defapt 3 nopti, 4 zile... deci 3 ar fi varianta corecta, mai ales ca pretul a fost 50euro/noapte. Multumesc anticipat!

[06.02.18 08:20:16]

@r-Uca: Done.