ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2010
ÎNSCRIS: 23.07.08
MAY-2009
8 AD. + 2 COPII

De ce Poiana Marului?

Destinatia de week-end pentru timisoreni

Am vizitat Poiana Marului, pentru prima data, acum 4 ani. Si m-am indragostit de ea. Nu stiu exact de ce: pentru ca este o poiana, un loc inconjurat de munti? ; pentru ca am gasit 2 rauri de munte involburate, repezi? pentru ca am gasit un lac intins? pentru verdele crud al padurii, in plina primavara? pentru liniste? Si, de ce nu, pentru un loc INCA curat?

De atunci, cu drag revin in statiune cam de 2 ori pe an.

Prefer Poiana Marului unor "statiuni" cum ar fii Crivaia, Garana, Semenic sau Muntele Mic. Pentru motivele scrise mai sus. Din pacate, din Timisoara nu ai multe variante de ales daca doresti sa evadezi in week-end.

Recomand celor care poposesc aici plimbarile cu bicicleta. Noi am urcat pe Muntele Mic cu masina si la coborare ne-am pus pe biciclete (deh, varsta inaintata sau prea mica pentru un traseul asa lung la urcare).

Voi merge, din nou, in Poiana Marului peste 2 sptamani. Acolo doresc sa-mi sarbatoresc ziua de nastere, cu prietenii. Decat acasa, prefer ca in locul cdourilor sa-si plateasca cazarea si sa fim impreuna la munte.

pana anul trecut ne-am cazat in cabana cuiva, neinclusa in circuitul turistic.

Anul acesta vom inchiria o casa/ cabana (nu stiu cum sa-i spun) si, la intoarcere, va voi povesti cum a fost.

Trimis de lottee7 in 27.04.10 17:40:32

VIZUALIZĂRI: 3119 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lottee7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In acest loc am fost cazati in ultimii ani. Era bine pentru ca, desi era duplex, cealalta jumatate nu era terminata. Na-am simtit bine si, chiar era "batalie" cu unii colegi ai sotului meu pentru acest loc. Pentru 1 mai, am facut rezervarea in ianuarie. Intre timp, urmariti cum s-a transformat, in ra

piti [27.04.10 18:42:57] »

Pentru ca:

- pensiunile la serviciile carora am apelat si eu (Casa Dalwec, Trei Moroseni) sunt extrem de primitoare, curatenia e la ea acasa, patronii sunt extrem de atenti cu turistii (la Dalwec ne intrebau ce dorim sa mancam a doua zi, sa prepare dimineata sa fie proaspat a doua zi).

- imprejurimile sunt "nealterate" cum bine spunea @lotee7.

- si in aprilie daca ai noroc ninge si e atata liniste incat auzi fulgii de zapada.

Din pacate (e si chestia asta, altfel n-ar fi Romania), au aparut poluatorii cu decibeli, ATV-urile , care , cu plimbarile lor prin padure te fac sa te intrebi incotro sa o apuci ca sa ai parte de liniste .

pepsi70ro [27.04.10 20:11:28] »

Un vot pentru Poiana Marului de unde am amintiri foarte placute!

Admin [27.04.10 22:57:03] »

mutat la 'Descopera Poiana Marului', rubrica deja existenta pe site si unde vom grupa toate imrpesiile si recomandarile de calatorie (care nu se refera la o unitate de cazare) din aceasta zona.

Maria Smeu [28.04.10 09:16:27] »

Frumoase locuri si este bine cand cineva atrage atentia asupra lor.

Maria Smeu, piti
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Poiana Mărului: