ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2018
ÎNSCRIS: 30.03.10
JAN-2018

Restaurant Stradivari’s, perfect pentru întâlniri

Am stat în cumpănă dacă scriu sau nu, dar pentru că îmi sunteți dragi și locul chiar e unul deosebit, am să îl promovez puțin.

B-dul Basarabia 94, sector 2 București, vis-a-vis de Arena Națională. Restaurant Stradivari’s, l-am găsit căutând pe net, fără recomandare, aveam nevoie de un loc liniștit și sigur pentru două doamne. Căutam ceva între casa mea și casa prietenei mele (o doamnă respectabilă, cu chip de păpușă-vorba Mariei), să ne fie bine amândurora, să avem acces la mijloacele de transport în comun.

E drept că m-a atras și numele lutierului, am studiat un pic și saitul oficial și l-am ales. Restaurantul, nu lutierul... :p

Ceva emoții au fost din cauza faptului că este un local de cartier. Paralel cu linia de tramvai 40, între stațiile de metrou P-ța Muncii și Costin Georgian, restaurantul este amplasat perfect din punctul eu de vedere, într-o zonă liniștită, aproape de mijloace de transport în comun.

Prietena mea a ajuns prima, l-a „inspectat” puțin, mi-a trimis mesaj că totul e ok. Puțin spus ok, e perfect.

Specificul restaurantului: italienesc.

Cu un salon și un separeu la parter, ambele mititele, mobilate cu câteva mese fiecare în parte, cu alte două salonașe la etaj, locul este unul cald, plăcut ochiului, decorat frumos.

Noi am stat la etaj, în stânga. Aici erau patru mese aranjate frumos, cu fețe de masă cadrilate, cu floricele și olivieră pe fiecare dintre ele. Lumina din interior era caldă, asigurată de becurile aplicelor de pe pereți dar și de fereastra în formă de semicerc. Podeaua era din lemn, scările la fel, senzația de „căldură” a fost prezentă pe parcursul șederii noastre acolo. Pereții aveau nuanțe pale, câteva tablouașe agățate sub luminile galbene dădeau o notă elegantă, intimă, acelui loc.

Era în mijlocul săptămânii, nu era aglomerat deloc, am văzut doar doi angajați: un ospătar și un barman. Nu știu cum e la sfârșit de săptămână, sper să ajung să-l vizitez și într-un weekend. O masă ocupată la etajul din fața intrării, una în separeul de jos, două în salonul principal, o pereche în salonul nostru și noi două. De ce am specificat aceste detalii? Petru că servirea a fost rapidă, ospătarul foarte amabil, atent la detalii, ne întreba din când în când dacă totul e ok, dacă mai dorim ceva anume.

Meniul era foarte variat și bogat, cărnuri de toate felurile, salate la fel, paste cu de toate, aperitive și deserturi, băuturi pentru toate gusturile dar, cel mai important, pentru toate buzunarele. Contrar aparențelor, acest restaurant are prețuri de bun simț, recunosc, a fost al doilea criteriu care a stat la baza alegerii mele;).

Poze multe nu am făcut, la toaletă am uitat să merg pentru a verifica dacă e totul ok-dar sunt convinsă că da, întâlnirea a fost atât de plăcută încât nu știu când au zburat două ore petrecute acolo.

Câteva prețuri:

Ciorbița de văcuță 10 lei

Pește și fructe de mare 28-45 de lei, în funcție de sortiment și moluscă

Șnițel vienez 18 lei, șnițel de pui 16 lei

Mușchi de vită cu ciuperci 45 lei

Băuturile sunt la prețuri rezonabile: un pahar de vin 7 lei, o bere 5-7 lei, un „suc” 6 lei. Noi nu am consumat alcool, am băut câte o limonadă care costa 11 lei fiecare.

Ciorbă de burtă nu există în meniu.

Noi am comandat o saramură de crap cu mămăliguță și scoici pane cu mujdei de usturoi (preferatele Mariei), fiecare câte 30 lei, câte o limonadă foarte, foarte gustoasă, cu mentă, și câte o porție delicioasă de clătite.

Toată consumația noastră a fost de 103 lei. Porțiile au fost mari, preparatele foarte gustoase.

Nota de plată a fost adusă într-o cutiuță „marină”, cu scoici și steluță de mare, detaliu care ne-a încântat pe amândouă.

La parter, în salonul principal, câteva tablouri cu diverși cântăreți români colorează un perete, din loc în loc am observat elemente de decor plăcute ochiului, fără o aglomerare de lucruri inutile, obositoare privirii. Lângă ușa de la intrare exista un rastel cu vinuri, Domeniile Ostrov- nu cunosc amănunte, gusturi, eu beau ce-o fi, nu mă pricep prea tare, criteriul meu e: îmi place sau nu, prefer un alb demisec sau un rose dar nu dulce. Aici se rezumă cunoașterea mea în ale vinului :D.

În difuzoare se auzeau domol melodii italiene, nimic și nimeni nu ne-a deranjat conversația și poveștile noastre de vacanță.

Despre wi-fi nu vă pot da detalii, nu am fost cu domnul C, noi două nu am avut nevoie de postări și check-in-uri :)).

Acest loc este ideal pentru o cină romantică, pentru un prânz de afaceri sau de povești, pentru o întâlnire cu prietenii dragi, este intim, are personalitate.

După calculele mele, capacitatea restaurantului ar fi de maxim 70 de locuri, adunate din cele patru saloane mititele, separeuri distincte.

Pe timp de vară restaurantul amenajează o terasă cu câteva mese, locul este înconjurat de verdeață, cred că este plăcut.

Consider că este un restaurant care are toate atuurile unui loc relaxant.

Trimis de krisstinna in 03.02.18 07:57:39
Validat / Publicat: 03.02.18 08:40:31

VIZUALIZĂRI: 2471 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Un alt semicerc, în separeul de la etaj

Zoazore
[03.02.18 09:25:08]

@krisstinna: Localul arată așa bine! Cum ai zis: cald, intim, tihnit! Nimic ostentativ!

Iar porțiile sunt generoase! Totul arată yummmii! Beau cafeaua, să potoesc apa din gură! Să vă fie de bine!

[03.02.18 10:40:44]

@krisstinna:

Ai mână bună la ales localuri, doamnă dragă! Pentru că -i știu poziția (socrul meu a stat la două blocuri distanță) pot să spun că este ideal pentru o mini întâlnire AFA. Ca poziție e excelent, trec trei tramvaie cred pe acolo, e aproape de stație, la Arena sunt de obicei taxiuri, se poate parca de regulă chiar pe bulevardul Basarabia în zona restaurantului. Nu vi-l recomand în serile cu meciuri pe Arena, atunci se blochează toată circulația, sunt garduri ale jandarmeriei și probabil că și în restaurant e mai mare agitația.

Și ce poftă mi-ai făcut de o saramură de pește (P17, măriciă bine porția!)

O zi frumoasă să ai!

[03.02.18 11:57:17]

@Zoazore: Mulțumim frumos, draga mea

[03.02.18 12:02:35]

@elviramvio: Ai dreptate, e numa’ bun de o intalnire cu fetele AFA , bine te-ai gândit

Mulțumim pentru detalii, foarte utile pentru noi toți.

Zoazore
[03.02.18 12:09:28]

@krisstinna: Mă bag!

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[03.02.18 22:59:25]

Am fost şi eu la Stradivari pe vremea când aveau şi al doilea local pe Bd. Gh. Şincai, în clădirea în care se află hostelul Formenerg, peste drum de biserica Manu Cavafu... foarte aproape se staţia de metrou şi de Parcul Tineretului. Îmi plăcea la ei, am sărbătorit acolo evenimente de familie, mă întâneam la o cafea cu o bună prietenă... Acum este un alt restaurant în locul lui, nu l-am încercat încă iar prietena mea s-a mutat şi ea din cartier, la fel de departe ca restaurantul... Le duc dorul!

Să vă fie de bine, Cristina!

[03.02.18 23:10:23]

@Floria: Auzisem că s-a închis acela, nu am fost acolo. Bănuiesc că decorul era la fel de plăcut, ca și aici.

Mulțumesc de vizită, te pup

teona
[05.02.18 09:43:14]

Frumos localul, are un decor relaxant. Ai fost inspirata! Nu ca mine ultima data. Si meniurile voastre arata foarte bine. De retinut, in cazul in care voi face o plimbare mai lunga, dar nu ma dau in lături la o invitatie.

[05.02.18 13:29:52]

@teona: Cu mult drag, mulțumesc frumos

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[07.02.18 18:02:20]

@krisstinna: M-am distrat maxim - Restaurant cu specific italienesc:

Ceafă de porc la grătar

Mici cu cartofi prăjiți și muștar

Coaste de porc cu sos barbeque

Tzatziki 150 gr

Șnițel vienez

șnițel de pui

super tare

Acum serios vorbind - am auzit și eu păreri bune despre restaurant.

[07.02.18 20:36:58]

@BOGDAN DSN: Mă bucur ca te-ai distrat. Și eu m-am mirat de “specificul” locului, o întrebam pe prietena mea care o fi acel specific, meniul era extrem de stufos și nu înțelegeam.

Bine, atmosfera, muzica, rastelurile, fețele de masă, sugerau ceva, “vorbeau” și ele

Mulțumesc, mi-ai făcut o surpriza tare plăcută venind in vizită la mine.

Salutari și doamnei

[03.03.18 21:47:52]

@krisstinna: Vreau si eu o intalnire cu fetele AFA .

Felicitari, votat cu mare drag.

[03.03.18 22:19:34]

@mishu: Știu că vrei, mai avem două săptămâni și vom avea o mega maxi intalnire, cu pupici și îmbrățișări, râsete și degustări

[03.03.18 22:21:32]

@krisstinna: de abia astept ????❤️

[07.03.18 08:54:17]

@krisstinna: Misandrino! De ce, adică, numai cu fetele?! Ce, băieții ce-au, râie???!!!

Nu știu cum de nimeresc postările astea numai când mi-e foame. Astăzi Adriana a decretat că e zi de post, așa că, de dimineața n-am pus ni'ca-n gură, cu excepție unei gogoși, pe care-am cumpărat-o de la gogoșeria orașului.

Ajung și io la birou, deschid AFA și dau numai de chestii de-astea, cu has și beutură...

Și-n plus, ”numai noi, fetele! ”...

PS Eu mă revolt, așa, de principiu, că și dacă primiți băieți tot e greu pentru mine să fiu acolo, dar, cum mă știi cârcotaș, trebuia să dau și io din taste, nu?

[07.03.18 09:28:42]

@Yersinia pestis: Cum adică ții post și mănânci gogoși? Sper că sunt de post altfel... vede cineva de sus și “se supără”

Eu nu țin post, am ținut ani de zile, doar vinerea, până mi-am făcut rău cu alimentele viiBine, eu tineam pentru corp, nu pentru biserică, eliminasem tot ceea ce era “de dulce” sau gătit

O prostie, părerea mea, important e să te simți bine și să faci bine, să ajuți și să aduci bucurii oamenilor e mult mai uman decât a posti, părerea mea

Măi, eu sunt fată, mă întâlnesc cu fetele, nu excludem nici băieții câteodată, sunt și ei drăguți.

Acest loc este ideal pentru orice fel de întâlniri, emană căldura și bun gust, zona e una liniștită, verde și curată.

Te salut și îți mulțumesc de vizită!

Un post reușit îți doresc

Maria spunea așa: mănâncă atunci când poți tot ceea ce vrei, va veni vremea când poate nu o să mai ai voie să mănânci sau nu vei mai putea mânca

PS: în iad e cald, e fierbinte, pot fuma și pot bea o bere, nu îmi cere nimeni socoteala faptelor bune sau a zilelor postite

[07.03.18 12:00:06]

@krisstinna: Ei, sanchi, tu crezi că-l pot prosti pe Doamne-Doamne cu faptul că țiu eu post?! Dar e așa, ca un exercițiu de voință, mai mult pentru că vreau să slăbesc!

Chiar așa cred, că nu te ”scoți” dacă aprinzi un snop de lumânări și dai ochii peste cap în fața vreunei icoane... ar fi culmea ca și lumea de apoi să fie atât de coruptibilă...

Einstein a spus că nu există viață după moarte și ăsta a cam avut dreptate mereu. Apoi, ar fi o viață veșnică de tot rahatul: fără amintiri, doar așa, ca un fum... bleac!

[07.03.18 12:08:46]

@Yersinia pestis:

Dacă ne anunți când vii prin capitală, ești invitatul fetelor!!! Și dacă vrei, chiar acolo la local sau în zonă, că-s multe mâncătorii, cum zice Crismis! Fac cinste cu drag, sunt datoare și meriți, aparținătorul meu știe! Deci? (vezi să nu vii când vreau eu să plec în vacanță ????)

[07.03.18 16:14:19]

@elviramvio: Săr'mâna pentru invitație, sună tentant!

Nu știu când vin în București dar, când vin, mă mănâncă sub tălpi să plec cât mai repede. În ceea ce mă privește Bucureștiul mi-a cam ajuns: am făcut armata acolo, școala de ofițeri, facultatea, vreo câteva cursuri de pregătire, bașca vreo două concursuri.

Dacă nu ar locui fiie-mea acolo, n-aș trece, neam!

Deși, judecând după grupul care sunteți, sunt sigur că pierd. Dar, uite, niciodată nu spui niciodată, așa că, poate, cu proxima ocazie de-oi ajunge, o să văd dacă ne-om putea întâlni. Nu o spun de complezență, am numărul de telefon al krisstinei, la o adică pot să-mi semnalizez prezența.

Altcumva, mă bucur că am putut să-ți fiu de folos, nu trebuie să te stressezi pentru asta! deși, o eventuală statuie și un mic festival de vreo 5 zile, mda, cred că n-ar strica!

Sărut mâna, anticipând ziua de mâine, îți doresc, de fapt ție și tuturor colegelor de sait, o primăvară cât mai frumoasă, plină de bucurii! Să ne trăiți, că, vă merităm!!!

crismis
[07.03.18 17:17:35]

@Yersinia pestis: Da' ce, era gogoașă de slăbit?!!

Sunt câcotașă, știu, ce, numai tu?

[07.03.18 17:59:05]

@Yersinia pestis:

Mulțam pentru urări dar eu nu serbez ziua femeii, asta de mâine, motivat!! Uite așa de afurisită ce-s!

Pentru restul, dacă vii și sunt și eu prin zona interstelară Bucuresti/Ilfov, cu mare plăcere găsim și alt loc, special pt tine și doamnele AFA (musai în prezența doamnei tale).

Cât privește statuia, mde, am lichidat piatra și cimentul, mi-a rămas ceva ipsos! Mulțumește-te mai bine cu un viitor mini festival ????????

crismis, elviramvio, Floria, mishu, teona, Yersinia Pestis, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: