ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2018
DIN: Rugby
ÎNSCRIS: 12.05.11
JAN-2018

Not my type

Am decis pentru vacanta noastra din Ianuarie, obisnuitul weekend lung, sa mergem din nou intr-o zona calda, anul trecut fiind in Maroc, sunt niste impresii scrise de mine pe contul meu. Decizia am luat-o in urma sfaturilor date de amici, inaintarii in etate, muierii ciolanelor si atractia oceanului.

Dupa cercetari indelungate care puse cap la cap au durat cam o ora si jumatate intre pauzele meciurilor la care eram telespectator, si ca urmare a faptului ca google maps mi-a dat ca Lanzarote e mai jos decat Maroc, am zis ca hai.

Folosit ca si anul trecut teletext hols, avantajul ca platesti in trepte.

Ales hotel de 5 stele, all inclusive, vine ziua, parcare luata la Luton (stam in UK), zbor dimineata devreme.

Cea mai faina senzatie cred ca este aia cand aterizeaza avionul si tu, holbandu-te pe geam speri ca sa nu intre dreaq in mare.

Luat masina, pus mobilu pe maps si... la drum.

Numai 30 de km de la aeroport pana la Playa Blanca, locul unde am avut cazarea.

Gran Castillo Tagoro

Foarte frumos, curat, unul dintre acele hoteluri intinse ca suprafata, nu ca etaje.

Bine, are 7 etaje, asezat fiind in panta insa cand ajungi la receptie vezi doar trei.

Hotelul este super, nimic de zis, poate doar gresia rece din camerele mari, nerecomandata pe timp de... Ianuarie.

Plus ca ne-a luat vreo 3 zile pana sa stim exact cum ajungem de la camera la restaurant.

Lanzarote

Am citit in ainte de a scrie si eu ceva review uri despre posibilitatile de a vedea chestii.

Din pacate, nu am mers nicaieri decat la plaja Papagayo unde am avut sansa unei zile excelente, iar dupa ce am mers prin apa oceanului mai departe de plajele populate, am gasit o mica oaza de nisip doar pentru noi doi. Soare, apa, o briza placuta, valuri, nisip, am adormit ca un bebe mic pe nisip, cu zgomotul valurilor spargandu-se langa noi.

Impresionanta acea rezervatie naturala declarata, platesti 3 Euro ca sa intri, un drum prafuit, evident, pe stanca vulcanica, un teren arid inconjurator, bucurie fiind (pentru mine cel putin) doar imaginea oceanului in departare.

In restul zilelor, am avut o incercare timida de a parasi Playa Blanca dar am renuntat, un vant piezis ne-a curmat dorinta, am decis sa ne intoarcem la hotel si sa lenevim.

Am pus ca titlu "not my type" deoarece, in afara de mancare ca la 5 stele si bautura, nu prea am avut ce face prin Lanzarote.

Pana la a fi luat la... tura de cei care vor fi fost acolo si vor fi avut alte experiente, trebuie sa specific ca noi am avut doar 3 zile pline.

M-as reintoarce oricand pentru acel petec mic de plaja, si pentru vuietul valurilor spargandu-se in stanci.

Trimis de icata24 in 02.02.18 00:25:15
Validat / Publicat: 02.02.18 06:22:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 5224 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (icata24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster45 [02.02.18 06:22:08] »

@icata24, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

mishu [02.02.18 06:31:40] »

@icata24: Cine se școala de dimineața (și are și net) da primul vot, așadar Start vot!! Acum in privința comentariilor, care ca fiecare are drepțul de a-și organiza vacanța așa cum considera iar voi ați fost acolo sa va relaxați. Pozele mi s-au parut superbe așadar felicitări, votat cu mare drag.

Și ca PS ca nu ma pot abține, nu ne vedem anul asta la Întâlnirea AFA?

Costi [02.02.18 10:42:31] »

@icata24:

Ăla în fundu' gol, din poza P04, ești tu?

Parcă și aud niște chiuituri moldovinești, venind de la „spectatoare”...

Cum era apa? Rece, nu-i așa?

icata24 [02.02.18 12:20:52] »

@webmaster45: Multumesc de sugestie, am crezut ca nu ar fi interesanta descrierea hotelului pentru multi, o pot face separat desigur.

icata24 [02.02.18 12:23:15] »

@Costi: hahaha, am ciolanele imbatranite dar nici chiar asa ))

Apa da, era rece, dar suportabil, adica am inotat lejer, dar musai prosop la iesirea din apa, chiar de era soare.

icata24 [02.02.18 12:28:21] »

@mishu: Pai de ce crezi ca am scris ecoul? )

Anul trecut a fost unul plin, din pacate ragalia numita FB papa mult din timpul liber si nu am prea activat pe AFA, asdar, cand am citit postarea lui Cornel... mi-am dat seama ca am sanse sa nu ma incadrez la camere caci vorba aia, canci activitate, canci camere ). Oricum, am vorbit aseara cu sotia, dansa lucrand in NHS (echivalentul sistemului de sanatate de la noi), are deja rota facuta si lucreaza acel weekend, va incerca sa vada daca poate schimba. Aterizare la Cluj sau Timisoara, machinet/venit/vezut/beut/dansat/decolat back ) Vedem, eu imi doresc tare mult.

krisstinna [02.02.18 12:32:32] »

@icata24: Și noi ne dorim să ne onorați cu prezența. Sper să reușiți să ajungeți.

cristina47* [02.02.18 12:42:52] »

Felicitari pentru excursie si pentru articol. Si nu in ultimul rand, multumesc pentru fotografiile postate.

Locatia este foarte frumoasa. Plajele minunate.

Peisajul...lunar!

mishu [03.02.18 01:49:07] »

@icata24: Te-am văzut pe lista celor înscriși si m-as bucura mult sa reușiți sa veniți. Ținem degetele incrucisate si ne vedem.

ioan marinescu [07.02.18 18:38:41] »

@icata24: Plăcut, notat, votat!

cristina47*, icata24, ioan marinescu, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Lanzarote: