ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
JUL-2016
2 AD. + 5 COPII

Un hotel satisfacator

Au trecut luni bune de cand am fost cazati la Sunquest Hotel, asa ca, desi cam tarziu, am sa va relatez cele constatate de mine acolo, in speranta ca ceea ce a fost in 2016 va fi si la anul, si, de ce nu si la multi ani! :)

Asadar, la sfarsitul lunii iunie, canicula se instalase confortabil in Bucuresti si nici nu daea semne ca va pleca curand. Cumnata-mea plecase in Turcia iar eu gafaiam prin praful din Bucuresti, iar varianta strand, piscina si altele era exclusa din start de nevasta-mea…

Pana la Lefkada mai erau doua luni asa ca singura solutie care ramanea viabila era Marea Neagra. Acum, stiti cu totiii ca preturile practicate la noi sunt absolut colosale vis a vis de serviciile, cazarea, conditiile oferite, s. a. m. d, insa cateva zile nu faceau o gaura in cer… si in buget...

Si uite asa, cum fac eu de obicei, incep sa caut cazare, bineinteles fara a ‘raporta’ acest lucru in prealabil pentru ca stiam raspunsul: NU! Asa ca exclud din start Mamaia, ma orientez unde merg mai tot timpul, spre Saturn, insa imi atrage atentia un hotel din Venus si anume Sunquest. Il caut si la noi pe sait, il gasesc cu pareri diferite, dar nu e prima oara, intru pe booking sa citesc si acolo impresiile, apoi intru pe pagina hotelului si gasesc o oferta care mi s-a parut de nerefuzat: 5 nopti (incepand cu 28 iunie) 570 ron din care 170 reprezentau niste vonuri valorice. Am rezervat, doua zile m-am dat pe langa ‘sefa ‘ tot batand a pro-pos-uri ca sunt tare obosit, si ca nu mai rezist caniculei si ca trebuie sa iesim undeva si tot asa, pana am auzit si intrebarea pe care o asteptam: “ unde ai rezervat?? ”E ok, stai linisitita, nu e nici scump, nici aglomeratie nu va fi, e si piscina, asa ca intruneste toate conditiile…

Astea fiind spuse, peste doua zile facem valizele, le punem in portbagaj si o luam din loc; nu mai pomenesc traseul, spun doar ca am plecat undeva in jurul orelor 6:30 de acasa, asta pentru ca trebuia sa traversam Bucurestiul de la vest la est si nu aveam chef sa ma enervez de dimineata, iar in doua ore si jumatate parcam la bariera din fata hotelului.

Am mers la receptie, am spus cine sunt si ce caut acolo, fetele care se aflau acolo mi-au spus sa intru si sa parchez masina dupa care sa mai astept 30 de minute pana voi fi cazat.

Parcarea hotelului este foarte mare si s-a dovedit a fi incapatoare chiar si in ultimele doua zile de sedere desi conform perioadei eram deja in ‘sezon’ oficial. Noi nu am mai folosit masina pana la plecare insa am vazut tot timpul locuri libere.

Asa cum convenisem, am primit cheia unei camere la et 3 cu sea-view asa cum cerusem, si ne-am indreptat spre unul din cele doua lifturi moderne aflate langa receptie.

Camera, in opinia mea respecta toate conditiile pentru a-si justifica cele trei stele, poate ca ar fi meritat si mai mult… Mocheta curata, mobilier curat si nu foarte uzat, dimensiunea cca 12-14 mp, foarte luminoasa din cauza celor doua ferestre pe care le avea, fiind situata pe colt, balconul suficient pentru a incapea o masa, doua scaune si un uscator de haine, si mai era loc sa si mergi printre ele, singurul inconvenient insa fiind ca nu avea niciun fel se panou, ceva, care sa ne asigure o oarecare intimitate fata de vecinii din stanga (cum am spus, in dreapta nu mai aveam pe nimeni)

Baia, marisoara, sau mai pe intelesul tuturor cu o suprafata suficienta pentru doua persoane care ar vrea sa fie in acelasi timp acolo, sapunele si pliculete cu sampon si gel de dus, care insa nu au mai fost inlocuite dupa epuizare (nu ca ar fi musai), un dulap suficient de incapator pentru haine, patul matrimonial confortabil, noptiere stanga-dreapta, minibar care racea cateodata mai mult decat era necesar, un tv cu diagonala de 61 cm cred, cam micut pentru camera totusi si dupa ce voi mai spune ca aveam si draperii, foarte utile mai ales dimineata cand rasarea soarele (fereastra era orientata spre est) insa nu aveam plase importiva tantarilor (am avut aparate dar nu prea a fost nevoie), am facut o descriere completa a locului de cazare. Zona in sine este destul de linistita, nefiind o circulatie foarte frecventa pe acolo (se afla pe o sosea secundara, la cca 250 m de sos principala) poate si izolatia fonica participa, insa pot spune ca nu am avut niciun fel de disconfort in aceasta privinta. Curatenia se facea zilnic, prosoapele ne-au fost schimbate de doua ori, lenjeria o data.

Restaurantul se afla intr-o cladire separata, insa foarte aproape de hotel, (cca 20 m) nu foarte mare, insa compensa cu mesele aflate pe terasa din fata, si o idee foarte buna, un loc de joaca in imediata apropiere pentru cei care aveau copii si care ar fi vrut sa mai stea la un pahar de vorba… Ideea de a-l inchide insa la ora 21 nu mi s-a parut insa una buna, dar probabil ca in plin sezon se modifica si orarul. Ceea ce pot insa spun cu mana pe inima este ca acolo am mancat cel mai bine desi am luat “in picioare’ mai multe locatii din statiunea Venus. Si la servire se cam astepta cand erau mai mult de 15 mese ocupate, insa iarasi pun acest lucru pe seama faptului ca nu incepuse inca aglomeratia caracteristica plinului de sezon.

Piscina mi-a placut, destul de mare, pot spune ca suficenta pentru capacitatea hotelului, sezlonguri pe trei laturi, iar pe a patra cateva mese si scaune asezate in fata si lateralele barului. Servirea prompta, preturi de bun simt, apa placuta, curatenie intretinuta permanent.

Hotelul are plaja proprie, cred ca erau cam 600 m pana acolo, portiunea respectiva este imprejmuita insa intrarea in mare nu este foarte lina, in sensul ca dupa cativa metri daca nu esti inotator nu mai poti inainta, iar disconfortul principal il reprezentau pietrele aflate in apa. Sezlonguri noi, umbrele asemenea, insa cam mici pentru doua persoane (umbrelele, desigur), Nici curatenia nu era un punct forte, iar despre spatiu, in ultimele zile se aglomerase si desi sezlonguri si umbrele erau suficiente, nu mai era spatiu de amplasare a acestora…

Alt inconvenient intalnit pe parcursulul sederii noastre a fost legat de lifturi… Desi pe ele scria clar ca sunt pentru maxim patru persoane/320 kg, cred ca am ramas de cateva ori blocati intre etaje, desi indeplineam conditiile cerute, sau am fost si numai 3 persoane… Nu stiu ce s-a intamplat cand hotelul s-a umplut, daca acestea nu au fost reparate la timp.

Concluzia pe care am tras-o este aceea ca acest hotel merita atentia, insa vazand preturile practicate imediat dupa plecarea noastra, ma gandesc ca s-ar putea cauta o locatie poate mai buna in aceeasi statiune. Ca am adus vorba si despre Venus, am ramas placut surprins sa vad ca a inceput sa revina la viata, multe hoteluri fiind renovate complet, spatiile verzi incepand sa fie ingrijite din nou, toate acestea facandu-ma sa imi doresc ca, in masura in care timpul mi-o va permite, sa revin cu placere...

P.S Dupa ce voi gasi pozele 'aferente' acestei locatii, le voi posta.

Trimis de iulian68 in 01.02.18 20:29:17
Validat / Publicat: 01.02.18 23:20:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 1072 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

tata123 🔱
    [02.02.18 12:14:54]

@iulian68: Bună prezentarea hotelului... chiar zilele trecute m-am uitat pe oferta de vară a acestei unități de cazare... părea tentantă într-un fel. Am observat și eu prezența mai multor hoteluri renovate și îmbogățite cu mai multe stele în zona Venus, dar unele aveau scoruri financiare mari. Se pare că mai mișcă câte ceva... Numai bine.

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [02.02.18 12:29:12]

@iulian68: Mi-a atras și mie atenția acest hotel datorită facilităților pe care le are pentru copiii mici. Am însă două probleme: distanța până la plajă și intrarea în mare. Drumul de 600 m până la plajă cum este? Se traversează bulevarde aglomerate cu circulație auto intensă sau prin soare? Dacă cei 600 m s-ar parcurge prin zone umbroase și liniștite n-ar fi incomodă parcurgerea drumului.

Mai exact, cam câți metri de la mal este apa de adâncime redusă? Este o distanță rezonabilă pentru copii mici? Pietrele din apă nu constituie o problemă, pentru că putem folosi încălțăminte specială.

Mulțumesc pentru lămuriri!

iulian68AUTOR REVIEW
    [02.02.18 14:29:20]

@tata123: Da, in sfarsit, dupa multi ani, au inceput sa faca treaba... Si cece cel mai ok este faptul ca majoritatea hotelurilor care s-au renovat au devenit de 4*... Cine stie ce statiune va deveni Venus in ritmul asta? ????

iulian68AUTOR REVIEW
    [02.02.18 14:34:19]

@cris1982: din punct de vedere al drumului, stai linistit nu e nici aglomerat (o portiune e chiar pustie) si nici lipsit de umbra. Poate, daca stau sa ma gandesc, sunt mai putin de 600 m... Apa de adancime mica se intinde undeva la 15-20 m de mal. Mai in stanga, cum privesti marea era mai mult nisip.

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [02.02.18 14:55:48]

@iulian68:

Dacă ei depun eforturi pentru dezvoltare, noi de ce nu le-am acorda o șansă? Sunt convinsă că dacă va exista cerere investitorii vor fi motivați să investească tot mai mult în zona asta.

[03.03.18 20:34:18]

@iulian68: Chiar ma miram de ce nu ai pus si poze, desi dupa cum ai povestit ai o privire foarte clara asupra locului.

Mi-ar fi placut sa dau SB-ul si sper ca cineva ti-l va da. Felicitari, votat cu mare drag.

cris1982, iulian68, mishu, tata123 🔱
    Alte impresii din această RUBRICĂSunquest Hotel: