ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2018
NOV-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Sweet Modica

Totul a inceput acum sapte ani tot in luna noiembrie, cand am vizitat pentru prima oara Modica...

Pentru aproximativ doua ore, poate chiar mai putin.

Mai exact, am oprit cateva minute pe Corso Umberto I sa vedem daca putem vizita Chiesa di San Pietro care impreuna cu Duomo di San Giorgio sunt “capetele de afis “ ale obiectivelor turistice din oras. Era deschis doar la Dom. Am ratacit pe cateva stradute din apropiere si cam asta a fost tot ne-am vazut de drum, mai departe.

De atunci nu mi-am dorit decat sa ma reintorc!!!

De ce?

M-a uimit si pe mine fascinatia pe care o am pentru acest orasel. Stiu doar ca acolo simt altceva …

Daca Sicilia, in sine, ocupa un loc special in inima mea. Modica ocupa aproape tot sufletul!

Greu de explicat o senzatie in cuvinte potrivite. Chiar mai greu, sa o impartasesti cititorului. Sau ascultatorului. Asa ca, in loc sa stau si sa caut, poate este mai bine sa “punctez”cateva din parerile si impresiile culese la fata locului impreuna desigur cu nelipsitele fotografii.

Centrul istoric - aceelasi cu centrul orasului, are particularitatea ca este reprezentat de o strada - Bulevardul Corso Umberto I care separa orasul in doua jumatati aproape egale. Rasfirate pe pantele celor trei coline, constructiile plasate in amfiteatru, ”atarna” deasupra strazii principale. intr-un pitoresc absolut remarcabil.

Pentru ca Modica cea veche se imparte la randul ei in Modica Bassa si Modica Alta. Amandoua la fel de fermecatoare, ramase neschimbate de cel putin cativa zeci de ani... contemporane, probabil, cu primele filme ale cinematografiei italiene. Doar asa imi pot explica, de ce, plimbarea pe stradutele inguste si intortochiate, asemeni unor ate incalcite, seamana cu o calatorie inapoi in timp.

Modica Bassa,

adunata un jurul arterei principale, se mandreste cu un numar impresionant de magazine ce comercializeaza celebra Ciocolata de Modica. Unica datorita modului de preparare, dupa o reteta a vechilor azteci, adusa aici de spaniolii si pastrata neschimbata de localnici de-a lungul catorva sute de ani. Varietatea de arome este inimaginabila, peste 40 de sortimente numarate din curiozitate. Dintre care am ridicat la rang de favorita iasomia.

De mentionat, merita nu doar Festivalul Ciocolatei si Muzeul dedicat tot acesteia, ci si cateva locatii precise, cum ar fii: Antica Dolceria Rizza, Antica Dolceria Bonajuto si Cafe del Arte de unde poate fii degustat sau cumparat “ faimosul dulce”.

O alta atractie culinara, sunt biscuitii cu umplutura din carne de vita si ciocolata, al caror nume -. mpanatigghi- nu doar ca se rosteste mai greu... dar este dificil si de tinut minte. Vegetarienii au la dispozitie varianta in care vinetele inlocuiesc carnea.

Pentru o mai buna perspectiva asupra frumoasei Chiesa di San Pietro, urcam pe recent renovata Scalita dei Barbieri, a carei intrarea ascunsa de un portal, este vis-a-vis de biserica. Scarile ne poarta aproape pieptis printr-un labirint de locuinte, pe mult prea multe trepte spre varful colinei, de unde intradevar, privelistea celor doua biserici simbol ale orasului rasplateste efortul depus. Stropul de magie vine doar o data cu lasarea intunericului, atunci cand luminile becurilor poleiesc fatadele, ispitind turistul.

Osteria dei Sapori Perduti merita din plin o scurta oprire, pentru masa de pranz, inainte de a lua cu asalt

Modica Alta

pentru ca doar asalt se poate numi drumul pana la Pizzo Belvedere. Mica terasa ascunsa, de unde Modica se desfasoare in toata splendoarea. Drumul pana aici urca si iar urca, pe trepte si strazi in panta, pe sub minunatele balcoane baroce, pe langa nenumaratele pallazzo cu porticuri sculptate in piatra, punand la grea incercare sistemul muscular si ritmul respiratiei. Mai mari sau mai mici cu fatade simple din piatra, bisericile stau raspandite printre locuinte, uneori trecand aproape neobservate.

Primul popas este casa poetului Salvatore Quasimodo, laureat al premiului Nobel.

Urmatorul, este la Domul di San Giorgio, care domina, cu inaltimea celor peste 40 de metri ai fatadei, ca un mult prea elegant stapan, orasul. Pentru ca barocul sicilian isi face din plin datoria, Domul este inconfundabil. si de neuitat. Racoarea din interior este binevenita. Altarul din argint sculptat si meridianul sapat in podeaua sa sunt doar doua din atractiile interiorului.

Frumosul Palazzo Poli de alaturi, ii tine de urat de peste o suta de ani.

Ultima oprire si ultimele trepte - Chiesa di San Giovanni Evanghelista. De aici, doar cativa pasi, din fericire in linie dreapta, ne despart de

Pizzo Belvedere,

care ofera, cu siguranta, cea mai frumoasa panorama a orasului. De acolo de sus, privesti fara sa te saturi si intelegi de ce Modica se afla in Patrimoniu UNESCO alaturi de alte sapte orase, cunoscute sub denumirea de Orasele Barocului din Val di Noto. Imaginea este sublima!

Ultima recomandare pe care o fac se refera la cazarea in apartamentul I Balconi sul Barocco, locatie perfecta din toate punctele de vedere.

Trimis de mecut in 31.01.18 21:59:49
    Validat / Publicat: 01.02.18 00:06:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4837 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mecut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Modica Bass

Corso Umberto I, vedere spre Modica Alta

webmasterX [01.02.18 00:06:43] »

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Descoperă zona Modica-Ragusa, RAGUSA" (nou-creată pe sait)

webmaster [01.02.18 06:14:27] »

mecut [01.02.18 08:08:49] »

@webmasterX:

Multumesc

mecut [01.02.18 08:20:39] »

@webmaster:

Multumesc

Elissa [01.02.18 09:26:16] »

@mecut: Cate frumuseti mi-au scapat de vizitat in Sicilia! Am vazut o parte din nord, din est, mai trebuie musai si sudul. Deocamdata il vad cu gandul admirand fotografiile tale.

Excelent.

mprofeanu [01.02.18 10:56:35] »

@mecut: Am citit cu plăcere și interes acest review despre un frumos orășel din calda Sicilie, răsfirat pe trei coline cum precizezi.

De altfel și pozele sunt o continuare a prezentării tale. Arată superb în poze și cred că în realitate este și mai și dacă te-a făcut să revii după șapte ani acolo...

Am aflat astfel și de sortimentele de ciocolată faimoase și de biscuiții cu nume ciudat dar buni...

Impresiile tale sunt deosebite!

crismis [01.02.18 11:09:00] »

@mecut: Superb oraș! Iar fotografiile dovedesc asta cu prisosință! De pus pe lista unei viitoare vizite în Sicilia.

Mulțam!

MCM [01.02.18 12:34:19] »

@mecut: offff, "amintirile ma chinuiesc"!!! Atat cele placute cat si cele mai putin placute Urcusul... de mare angajament.

Multumesc pentru blanda si frumoasa descriere a senzatiilor din orasul minune

mihaelavoicu [01.02.18 20:50:57] »

Wow... ce poze și ce oraș! Catedrala San Pietro e o splendoare! Iar Cassata aia, mai bine nu o postai!

Felicitări și numai bine!

mecut [01.02.18 22:00:07] »

@Elissa:

Multumesc pentru lectura.

Sudul Siciliei nu seaman cu nimic, este absolut original si categoric merita toata atentia. Vacante (siciliene) frumoase!

mecut [01.02.18 22:02:52] »

@mprofeanu:

Multumesc pentru aprecieri si sper ca informatiile le gasiti utile. Ma bucur daca v-au placut fotografiile. La prima vizita cand si "cariera" turistica era la inceput, au fost impresionata de cele vazute. A meritat din plin sa revenim. Merita chiar sa planificam inca o escapade.

Toate cele bune.

mecut [01.02.18 22:20:02] »

@crismis:

Exact asa... Superb!!!

Atentie la lista pentru Sicilia, poate deveni foarte usor... Uriasa!

Placerea este de partea mea.

Alex_Macedo [05.02.18 00:47:56] »

Un review scris cu... tandrețe și ochi vii ce nu vor a lăsa nimic la voia întâmplării.

Este așa de simplu, în definitiv! Cum să nu fii citit, când scrii cu... inima în mână. Cum să nu te bucuri de asemenea lectură, în care, autorul își pune sufletul pe tavă. Cum să nu îți facă placere să... visezi și tu ca, cititor că poate... într-o zi, vei ajunge a străbate aceleași alei.

Bravo!

mecut [05.02.18 16:59:45] »

@MCM:

Darling... Pentru a încerca să te scutesc de chinuri și amintiri... Iti propun... Să facem iar planuri.

Va îmbrățișez și va pup pe toate... ????

MCM [06.02.18 01:53:59] »

@mecut: "ei. bobocule, apoi cum le știi dumneata toate, mai rar cineva" ????????

mecut [02.03.18 10:48:40] »

@mihaelavoicu:

Multumesc,

Ma bucur ca v-au placut pozele... si prajitura!!!

mecut [02.03.18 10:56:39] »

@Alex_Macedo:

Multumesc mult pentru cuvintele frumoase.

Toate gandurile bune!

mishu [03.03.18 18:59:46] »

@mecut: Nu pot sa spun decat SUPERB! felicitari, votat cu mare drag.

mecut [03.03.18 22:30:36] »

@mishu: Mulțumesc frumos!

Yersinia Pestis [02.05.18 13:02:51] »

Da, sunt de acord, Pământul trebuie salvat fie și numai pentru simplul fapt că e singura planetă cu ciocolată! Iar eu, când e vorba despre ciocolată, nu mă pot abține, să fie cât de multă și s-o mănânc singur!

Dar, da, din fotografiile postate, am văzut și un oraș tare frumos, un alt motiv de-a salva Pământul!

Din păcate, nu știu de ce ne place nouă, omenirii, să acționăm constant, în dezinteresul nostru?!

Bine, asta e altă discuție, e off-topic și ne bate nenea web dac-o continuăm!

Mi-a plăcut mult, am votat cu plăcere!

Alex_Macedo, crismis, Elissa, MCM, mecut, mihaelavoicu, mishu, mprofeanu, Yersinia Pestis
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ragusa și împrejurimile: