ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2018
ÎNSCRIS: 12.09.12
SEP-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Sicilia – insula meduzei inaripate (4)

Orasele, oamenii si marea 2. In estul insulei

Dupa un drum de trei ore asezati comod intr-un autocar aproape nou, am ajuns in Siracusa, unul din cele mai vechi orase din lume. Fara a ignora orasul lui Arhimede, am ales sa cautam loc de popas in Ortigia, insula legata cu doua poduri de Siracusa. Am avut rabdarea necesara unui turist ce calatoreste in insorita Italie, de a astepta un miniautobuz electric, care asa cum am povestit, mergea dupa un orar propriu. Dupa cum am vazut in zilele urmatoare, distantele nu sunt mari asa ca am preferat sa strabatem cu pasul imprejurimile.

Insula Ortigia este un loc de hoinareala pentru turisti, cu stradute mici, pietonale in cea mai mare parte, cu case vechi, multe “palazzo”, multe terase si restaurante. Este imposibil sa scapi de farmecul acestui loc, este o impletire de mit si istorie, de la templul lui Apollo, la vechea cetate, casele, pietele si fantanile iti spun povesti de ele stiute din vechime. Si totul este imbratisat de mare.

Spre dupa amiaza piata catedralei si Catedrala insasi capata o tenta magica. Si daca se aud si acorduri de chitara de la un cantaret ambulant, atunci poti spune ca vacanta ta este una reusita. Spre seara, coborati pe faleza sa urmariti apusul de soare, cu o mare prietenoasa in fata, dupa ce treceti pe la Fonte Aretusa, fantana cu papirus, rate si pesti.

Castello Maniace, cetatea aflata pe cel mai indepartat promontoriu al insulei, trebuie vizitata dimineata. Construit intre 1232 si 1240 castelul a primit numele de la generalul bizantin Maniakes care a asediat orasul in 1038 eliberandu-l de sub dominatia araba. Castelul a fost resedinta reginelor Siciliei. Ulterior a fost transformat in inchisoare si acum in muzeu.

In Siracusa sunt o serie e de vestigii antice, cunoscute -dar vreau sa va spun cate ceva despre Sanctuarul Madonnei delle Lacrime. O biserica moderna, inchinata Madonnei care a plans in acele locuri in 1953 de la 29 august la 1 septembrie. Poate si aceasta constructie va taia rasuflarea celor care o vor vedea peste o mie de ani. Dar acum mi s-a parut o trecere prea dura de la antic la modern. Arhitectura ei, faptul ca e cam intuneric si intreg conceptul, m-au facut sa ma intorc nu numai cu gandul dar si fizic la Catedrala din Ortigia. Au fost de ajutor si strazile cu leandri infloriti, si cactusii imensi ce-si etalau fructele tepoase.

Despre Notto pot sa va spun ca poarta pe buna dreptate titulatura de Capitala a barocului italian. Pe cat de mic este oraselul pe atat de monumental si impunatoar arata centrul vechi. Desi imense, cladirile sunt suple, luminoase, diafane, incat iti vine sa intinzi palmele sa le cuprinzi in ele. Culoarea predominanta este alb-galbuiul, ceea ce da o stralucire aparte acestui orasel. Sper sa aveti rabdare si sa desfaceti toate pozele, chiar daca sunt mai mult de 20.

Catania mi s-a parul in schimb un oras mohorat. Poate datorita pietrei folosita la constructia edificiilor. Sau poate soldatilor inarmati din Piata Domului. Sau poate oamenilor mai tristi decat in Notto sau Ortigia. Oricum nu face parte din orasele mele preferate.

Dar Catania era punctul de plecare pentru Etna si Taormina.

Inca inainte de plecarea din tara, am ales pentru Etna o excursie privata. Nu a fost exagerat de scumpa- 45 euro de persoana, incluzand transport dus-intors de la hotel si ghid in limba ceruta. In program intra excursie pe Etna, vizitarea unei pesteri formata de lava vulcanului, vizita la o ferma locala si vizita la un sat amenintat de eruptia din 1991- 1993, una din cele mai lungi eruptii ale vulcanului. In afara de vizita la ferma unde ne-a asteptat o masa plina cu produse obtinute acolo, de la miere, ulei de masline, masline, fistic, pana la vinuri si lichioruri, din care s-a putut gusta si cumpara, in rest excursia a insemnat o experienta noua. Lasati deoparte imaginea vulcanului conic stiut din poze, Etna este asemenea unui platou valurit urias, cu numeroase cratere mai vechi si mai noi, mai mici sau mai mari. Ghida noastra ne spunea ca in acel moment erau 46 de cratere in monitorizare pentru o eventuala eruptie. Datorita eruptiilor, nu se poate sti cu exactitate inaltimea vulcanului Etna, existand, se spune, pana la 400 de cratere secundare. Legenda spune ca pe Etna isi avea atelierul Hefaistos – zeul focului la greci.

Peisajul e selenar. Vantul este deosebit de puternic pe Etna, lava pietrificata de diferite culori – in functie de mineralele continute –rosie, galbena, neagra in cea mai mare parte, si cenusa te inconjoara. Bucati uriase de bazalt – bombe cum sunt denumite, aruncate in timpul eruptiilor odata cu lava, sunt din loc in loc. Fantastic este faptul ca in zonele cu eruptii mai vechi (cativa ani) incep sa apara primele semne de viata, viata dovedindu-se mai puternica decat focul. Si ca la inceputurile pamantului, apar mai intai formele simple - lichenii. Muschiul castiga si el teren, ca si smocurile de iarba. Am mers pe carari negre de cenusa vulcanica intr-o padure de fagi adaptati la conditiile de mediu, inalti de cativa metri. Am vazut paduri de castani comestibili, zone intregi cu vie si livezi.

Caci muntele, ca o compensare pentru furia lui distrugatoare, a oferit oamenilor un sol bogat in minerale. Zona de la poalele Etnei este una din cele mai manoase zone ale Siciliei, si se spune ca fisticul crescut aici, maslinele ce se cultiva in aceasta zona, vita de vie, sunt mult mai bune decat in alta parte.

Eruptia din 1991- 1993, dupa patru sute si ceva de zile, s-a oprit la gardul primei case din localitatea Zafferana. Se spune ca localnicii, au iesit in calea lavei ce nu putuse sa fie oprita cu nimic, cu vestmintele Sfintei Aghata – patroana Cataniei, intr-o procesiune plina de sparanta si rugaciune. Si lava s-a oprit. Sigur, exista si o explicatie stiintifica, dar, te invaluie povestea si nu-ti mai da drumul.

Taormina, statiunea cocotata pe coasta de est a Siciliei este in topul preferintelor turistilor. Se ajunge usor din Catania, si poti admira marea suficient in timp ce autobuzul urca serpentinele pana la poarta orasului. Apele sunt calde si plajele frumoase, dar in topul meu personal Taormina este pe locul 3 dupa Cefalu si Ortigia. Totul iti spune ca este o statiune la moda: aglomeratia, preturile, restaurantele cu pretentii, tinutele etalate de plimbareti. Peisajele sunt superbe, amfiteatrul grec este foarte bine conservat si printre coloanele antice se organizeaza spectacole. Daca ai noroc si prinzi o zi senina, poti vedea Etna in toata splendoarea lui.

Sicilia este o destinatie de vacanta in care fiecare poate sa gaseasca ceva ce-i va ramane in suflet si minte mereu. Ce mi-a ramas mie? Apusul de soare din Ortigia! Si marea la Cefalu! Si…

Trimis de Elissa in 30.01.18 16:43:40
    Validat / Publicat: 30.01.18 17:55:10
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3571 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Elissa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P08 Apus de soare Ortigia

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [30.01.18 18:39:28]

@Elissa: Excelent și acest review, ca de altfel întreaga serie Sicilia. Felicitări!

În Siracusa, între Santuario Madonna delle Lacrime, o clădire exterm de înaltă, vizibilă de la mare distanță, și Duomo din Ortigia, cu coloane din templul antic dedicat Atenei încastrate în zidul exterior, și eu am ”votat” pentru al doilea.

[30.01.18 19:48:03]

@Carmen Ion: ai perfecta dreptate. Sicilia e frumoasa și moștenirile din vechime aduc valoare insulei

irinad
    [30.01.18 19:56:37]

Felicitări pentru toate articolele "siciliene"! Pentru mine, această serie a fost o evocare a proprie mele vacanțe pentru care îți mulțumesc frumos! Şi pozele sunt la fel de frumoase!

[30.01.18 20:41:11]

@irinad: Mulțumesc. Sicilia merita vazuta

krisstinna
    [30.01.18 21:17:46]

@Elissa: Foarte bune articolele tale, le-am citit cu plăcere.

Cine e Frumusețea ghemuită lângă ziduri?

Poți pune mai multe poze, ilustrează mai bine cuvintele tale.

Știi ceva? Sf Agatha chiar a fost sfàntă, a murit in chinuri groaznice, eu cred povestea cu lava. Există și ceva Dumnezeesc, nu numai știință.

Felicitări!

[31.01.18 09:04:25]

Melodia ataşată se poate şterge sau schimba!

[31.01.18 09:11:22]

@webmaster13: multumesc pentru selectiile facute