ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2018
ÎNSCRIS: 25.08.09
JAN-2018

Believer

Intro

Nu sunt adeptul cazărilor în lanţ legate, fiece an. Ţine de o percepţie clasică umanoidă de aţi scălda ochii cu locuri virgine şi nevizitate, la fiecare an nou ce apare în calendar. Chiar şi sertarele mele cu city-break-uri au o anume varietate multicoloră.

În general, totalmente, merg pe sabia mea. Nu apelez la site-uri care te îmbie cu nu-ştiu-ce-cazare la nu-ştiu-ce-preţ... de să-ţi dea orgasmul peste cap şi când ajungi la locul faptei, te trezeşti că-ţi găteşti tocana din tigaie la foc de tabără... Nu că ar fi ceva rău în asta!

Ba nu sunt locuri şi rămâi pe dinafară, indiferent de monolitul-de-rezervare făcut din timp, ba eşti cazat într-un matchbox cu o chicinetă nenorocită unde poţi doar să-ţi usuci... UN chilot.

Din lene sau din durerea ei, am facut un prim şi timid pas, împins de la spate de jumătatea mea, anume Faraoana.

- De săptămâni întregi te tot rog, să cauţi ceva pentru break-ul din ianuarie. Ştii că asta e treaba ta.

- Ehm... Ok! În sfârşit voi ajunge şi eu să intru în vreun muzeu sau două, zic entuziast.

- Mai întai mergem la muzeul Zara, la muzeul Mango şi încă câteva şi apoi poţi tu, umbla pe unde vrei! , spuse chicotind.

- Măi, nene! Iar ne ţinem de trăznăi? ... O luăm de la capăt cu Zara... zavatu, Mangă şi... Breskăliţi aia? , zic exasperat.

- Avem timp pentru toate, spuse cu o linişte de scos din sărite.

- Cred că picioarele mele vor avea altă părere, spun dezumflat...

Aşadar, m-am aşezat ca Zambilică pe coadă... şi dăi să te uiţi prin locuri care erau fără băgare de seamă în trecut pentru o cazare simplă, pretenţiile fiind medii. Nu am o religie anume vis-a-vis de site-uri care îţi înlocuiesc până şi aparatul genital, cu preţuri ce fac a ridica sprânceana în dezaprob. Adică... eh... te luăm la palme cu ieftinăturile noastre şi nu vei mai fi în nevoi de a căuta prin alte părţi! Părerea mea? ... Do not bullshit a bullshiter! . Nu sunt grădinar dar ştiu ce-i un castravete.

Nu există... ehm... hotele perfecte ca biciul, şi să şi pleznească.

Când am de parcurs doar ţâşpe ore până-n destinaţie însă, prefer tipul de home-in-home. Adevărat, nu ai mahaburezi care să te servească cu toate cele, ca în regim hotelier, aruncându-ţi pijamaua sau prosoapele pe unde vrei şi cineva să adune după tine... sau stau sub duş, trezindu-mă cu vreo tanti ce dă peste mine strigând: Cleaninglady! ... ascunzându-mi posteriorul şi... ehm... ante-mergătorul, în panică... de-ţi vine să-ţi întorci pe dos costumul lui Adam.

În contrapartidă, la un sejur scurt, prefer să-mi pregătesc singur un mic dejun baban, plus că ştiu ce bag în trompă, fără deranjuri de limitrof-o-tanti-cu-curăţenia, hotelier.

Fiind vorba de un city-break în ţara vecină, Ungaria, nu mi-am obosit lobu' frontal cu alţi gărgăuni şi am apelat la site-ul... ehm... Buc... ălat (stiţi voi, care...), pentru o cazare în Budapesta. O fi Ucigă-l Toaca cenuşiu dar mai este pân'la negru ocnă.

Fie ce'o fi!...

După căutări îndelungi de am simţit că dau în psihoza siamezului, adică... frati-miu e vitreg, ... am dat peste o "chestie" numită 7-th Heaven. Mă rog... nu era al 9-lea Cer aşa că am acceptat al 7-lea. În fine...

Cum vorbesc maghiara aşa cum un chinez parlé-moi swahili şi fiind tufă de Veneţia în privinţa comunicării de pustă, am ales locul şi din motivul sau mai ales al... ehm... limbisticii. Proprietarul "deţinea" româna ca a doua limbă maternă. Sunt chestii care'ţi fac cu ochiul din prima... de aici şi alegerea mea.

Amplasarea în urbe nu a contat, având în vedere că deplasarea era cu, căruţa proprie.

Site-ul... bucălat, m-a pleznit... cu de toate. Parcare gratuită, apartament cu două camere separate, de fapt tot perimetrul arăta decomandat, inclusiv baia separată de toaletă. Din imagini părea/era meticulos aranjat, adulmecând miros de proaspăt şi salubru. Aproape de centru (depinde care centru...), WiFi... mifi... pifi... the works! . Conform procedurilor site-ului respectiv ajung în sfârşit la full-contact cu propietara/ul.

Spre liniştea creierului meu, am descoperit că propietara era de acord să-mi facă pe plac în orice situaţie m-aş fi aflat. Nu că am eu două fese în plus dar provenind din aceeaşi urbe plus cunoştinţe comune - aflând după... -, s-a simţit o anume atitudine, în ceea ce priveşte liniştea ca propietar, ca şi cea de turist-năuc-first-time. Situaţie Win-Win. Mă rog... sunt convins că, comportamentul este acelaşi cu fiece turist, dovada fiind, cererea-full în sezon solariat sau rece.

Am aflat - de la propriteră - că... parcare gratuită... două străzi mai încolo. Deasemenea apartamentul la etajul 10, nemenţionat de site-ul respectiv şi cu ceva distanţă de centru!... elementele respective nefiind transmise de subsemnatul - pentru sănătatea mea, contra frecţiilor la ridiche -... coordonatoarei de proiect, Faraoana, având în vedere anxietatea de înălţime a Doamnei în cauză plus spumele că trebuie să parcăm şi undeva, de unde Doamna poate zări vopseaua de pe capotă, pentru a se simţi în apropierea propriului rotobil, evitând crize tip, menstro.

Parcarea cu plată se întindea printre blocuri aşa că îţi puteai dibui telecuţa de la geam, indiferent de etaj. Sigur, la ajungere, am lasat să curgă totul lin în normalitate. Faraoana s-a albit ceva... la faţă când landlorda, a menţionat etajul. Recunosc că am auzit sunet de tablă, venind dinspre pantalonii ei dar a fost dârză şi în ochii ei se vedea, "Asta E! ".

Liftul extrem de eficient ne-a lasat în faţa unui coridor cu... ehm... zăbrele. Parcă eram în căutarea Sfântului Graal. Sincer, mie mi-a surâs ideea de a pune sub cheie, porţiuni de apartamente pe acelaşi palier. Siguranţa primează. Pesemne că au avut experienţe de home-invaders care i-au golit, lăsându-le doar tapetul.

Apartamentul la instantă vedere, din intrare, recunosc, se uita la mine identic ca cel de pe Bucălat. Camerele, una mai lată de cât alta fără să îţi infuze un deziderat special de a alege, una din două. Adică, nu conta prea mult simetria... nu ieşea din linii. Prima cameră, de la intrare, (vezi foto) - a Faraoanei bine'nţeles -, cred că a fost transformată din sufragerie, în dormitor. Un hol lung cu prima pe stânga de la intrare, loc de luat masa (vezi foto).

Mmmm... din punctul meu de vedere, deloc practic, fiind nevoit să car silozarea din bucătarie spre şi după adăpat cărate toate iar spre... bucătarie. Sigur, la o zi-două de stat, nu e mare scofălcitură. Baie mică... dar loc de întors estem. Bucătaria o chestie de stat mai mult în picioare, de făcut cafea şi cotrobăit prin frigi. Personal... mănânc şi în picioare (total nesănatos dar extrem de plăcut!), ca la vechiul Lactobar, pe vremuri. Nu am deranjuri cerebrale în privinţa asta. Gândită bine şi în afară de tacâmurile obişnuite, propietara, îţi lasă în dotare şi cafea, ceai, zahăr brun, alb, albastru... mă rog... plus o sticlă de vin şi o apă, acestea ca Bun venit.

Şi acum partea mai... ehm... strâmtorată. Toaleta/WC/The Bud (vezi foto)... ehm... la statura mea... mmm... să citesc ziarul (nu că, aş face-o!), canci! Să tabletuiesc, nada!... poate o carte... Efectiv, statul-pe, era un chin. Eram nevoit să stau turceşte, în stil, ... când se întalneau boierii la curtea lui Suleyman, de stăteau pe divan. Să tragi apa... deasemenea, era un... ehm... torticolis frecventus.

NU fotografiez asemenea spaţii în mod obişnuit, pentru că nu am fetişuri bolnave. Am făcut-o doar, pentru a mă face înţeles şi întru exemplificare!

Sigur, în afară de asta totul luceşte de curăţenie şi chiar te simţi relaxat, până când...

- Nu vreau să crezi că m-am tâmpit... dar... tu... auzi un... hămăit aşa mai cântat??? ... zise Faraoana, pentru care, bag mâna'n foc că e sănătoasă tun.

- Ce-a făcut? , zic, de pe altă planetă.

- Nu ştiu... parcă... e o tanti care cântă!!! , zise cu sprâncene Einsteiniene.

- Cânta la ce? ... la flaut cu bile?

- Nu fi prostănac!!! Ascultă!

Poate coincidenţă, poate nu, în momentul ăla, începe un sunet ca o... vâjâitură... un fel de... mmmmuuuuuuaaaau, mmmmmmuuuuauuu...

- Ăsta sigur... nu e flaut! Îţi dai seama ce flaut ar fi ăla?? , zic, chicotind.

- Termină odată! Ce naiba e sunetul ăsta??? De unde vine??? Parcă e un... elicopter!! , spuse cu mină îngrijorată.

- Calmează-te! E Trump.

- Ce are Trum... Vezi că mă'nervezi!!

- Îmi cer scuze... Am omis să-ţi spun că suntem invitaţi la Casa Albă, spun senin.

Se uită la mine cu nişte ochi, care în traducere spuneau că sunt pe masa de disecţie.

- Nu, nu, nu... sincer... E... e... e pă bloc cu Air Force One. Cam aşa sună Air Forc...

- Termină cu tâmpeniile!!! , întrerupandu-mă supărata.

Până la urmă era modulul de aerisire instalat pe clădire care avea o programare preinstalată de o oră si care făcea ca un Black Hawk, când survola în războiul din Vietnam. Este zgomotos dar nu ţine o veşnicie.

LE. -... între timp au reglat şi acest neajuns care acum face ca sfârâitura de ceapă la tigaie. În consecinţă... nu sunt deranjuri ORL-iste care să te scoată din pepeni.

Exit

Nu am crezut că voi scrie despre un loc care să-mi ofere satisfacţie... trei ani, trei ori la rând. Pare desuet şi lipsit de credibilitate. M-am hotărât totuşi, într-un final, obiectiv fiind, cu bune sau rele, să vă dau o idee de cum m-am simţit de-a lungul celor trei ani şi cum lucrurile nu s-au schimbat. Cum ai sosi acasă în fiece zi, cu o chestie ce nu iese din parametrii cunoscuţi şi care te face să te simţi acasă. Evident, avem gene diferite şi păreri deasemenea. De aceea un loc, mai ales o cazare, trebuie testată până la blană cu proprii ochi. Poţi citi jdă'mii de review-uri, unele extrem de detaliate şi cu bună intenţie de avertizare sau îndemn. Una'i una, alta'i alta. Consider că este necesară o palpare personală. Sigur, startul review-ului, îmi... dizolvă spusele, având în vedere varietatea multicoloră a unei cazări. Cazul de faţă, fiind... nu-l voi da la schimb şi voi continua să mă cazez aici/acolo, rămânând... monocolor. Aşa ajunge un spirit/om/fire să devină... un... Believer.

Pe... oricând!

Pentru prietenii şi colegii mei, ... care vor înţelege cum mi-e gândul! , rog Web-ul prieten mie şi de altfel tuturor, să adauge sus pe frontispiciu... chestia asta sonoră ce mă face definit... într-un fel anume... : https://www.youtube.com/watch?v=R4K3FWlWAWI

Trimis de Alex_Macedo in 30.01.18 14:24:04
Validat / Publicat: 30.01.18 15:21:50

VIZUALIZĂRI: 1658 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alex_Macedo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Camera... amărâtului...
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.20 EUR pe cameră

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 33
    [30.01.18 14:46:50]

Mutat în rubrica "Appartment Seventh Heaven, BUDAPESTA" (nou-creată pe sait)

[30.01.18 15:37:18]

@webmasterX:

Localizare corectă.

mirmicu
    [30.01.18 16:09:49]

????????????????????????????????????????

Taman ne-am întors de la Roma și, în clădirea în care trăgeam la garaj pentru odihnă, un personaj exersa la flaut, în fiecare seară.

LA noi flautul a fost pe bune...

Coloana sonoră și lectura au mers "unse". ????????????

[30.01.18 16:27:05]

[30.01.18 16:58:46]

@mirmicu:

????????????????????... Sincer? Flautul nu l-am auzit!... dar... zgomoteca groaznică... de te făcea să-ți cadă pantalonii... Am avut impresia ca, decolez cu bloc, cu tot.

Mulțumesc de vizită!

P. S... măcar LA voi flautul s-a făcut auzit!

????????????????????

Mă bucur că ți-a plăcut !

mirmicu
    [30.01.18 17:14:06]

@Alex_Macedo: Sincer. Dar, tot sincer vorbind, nu a fost deranjant. Nu se auzea foarte tare și ora era rezonabilă.

Cât despre plăcut... întotdeauna am citit cu mare drag. ????

[30.01.18 17:29:42]

@mirmicu:

Mulțumesc de susținere!

Cu drag și eu!

crismis
    [30.01.18 18:18:36]

@Alex_Macedo: Maxim stil mai ai, vericule! Și bengos apartamentul lu' matale, ce să zic?! Ungurii sunt oricum foarte ospitalieri, ne convinserăm și noi deunăzi (ce crezi, că scăpă Tati, nu-l dusei și la Budapesta?!). Nu știu ce m-a apucat de vorbesc oltenește...

Hai, la mai multe! City-break-uri, zic!

krisstinna
    [30.01.18 21:34:33]

@Alex_Macedo: Ai fost la reduceri adică șopingăreală.

Pentru cei care preferă apartamentele, e o recomandare bună. Mie nu îmi place să mă simt ca acasă in vacanță, de-aia le cam ocolesc.

Cineva le-a dat și nota zece, tu nu

M-ai amuzat, mulțumesc

[30.01.18 21:43:17]

@Alex_Macedo: Ehm... da! Ce să zic? Zic săr-mâna boierule, că m-ai distrat la greu cu stilul tău inconfundabil.

N-arată rău Home-in home-ul vostru. Aici ai avut mâner de deschidere la geamuri? Măcar buda n-a mai fost pătrată, iar muzica de... ambient a fost mai... dură: Air Force nșpe!

Mai scrie, că mai vreau!

[30.01.18 21:48:27]

@crismis:

Mă bucur, sincer că, apreciezi stilul. Apartamentul, Stimată Doamnă, a fost pur și simplu... o pleaznă! Norocul începătorului. Prin... frunzăreală, l-am găsit... tot căutând.

De ospitalitate... ce să zic? Nu vreau să aduc în discuție... locuri de la care, chiar am plecat cu pretențiile aferente în bagaj și am fost total dezamăgit. În cazul de față, am fost tratat de 5 stele! Au fost timpi în care nu ne-am corelat cu propietara și locația era ocupată... răspunsul invariabil era: Veniți oricum că, rezolv!

Nu am cuvinte...

În rest... Eram sută-n-mie că, Tati va fi umblat prin pustă.

Mulțam de vizită și ecou!

[30.01.18 22:09:21]

@krisstinna:

... Tu chiar credeai că voi scăpa? Reduceri ca reduceri... dar... colcăiala aia de oameni! Hai că noi suntem mai amărâți... înțeleg într-un fel... Dar, să vezi doamne în blănuri scumpe, cotrobăind prin lăzi cu haine, trăgând una de la alta niște bluze... Bărbați care alergau gâtuiți de disperare cu șapte umerașe în brațe, cu sacouri, blugi, chiloți, ciorapi... Dileală!

Știu că în momentul când pleci de-acasă, undeva, ... îți dorești să fii undeva! Nu acasă... Acum depinde de individ...

Nota sau notele le-a primit de fiecare data ????????????!

Mă bucur că te-ai amuzat.

[30.01.18 22:55:25]

@Zoazore:

Zori-de-zi... Știam că îți va fi pe plac! ☺☺☺.

Te-aș fi certat dacă nu lăsai un ecou... glumesc... ????????????

Haaaaa, da, am avut mâner... Buda... eh nu mai zic nimic, propitarii fiind oameni de ispravă. Au încercat să scoată cât se poate din spațiul respectiv. Adevărat, nu era pătrată și nici vreun zevzec care să mă... Yoyoască. Air Force One, ar fi fost un susur de apă, pe lângă pățania avută!

Mulțumesc de vizită, Zozo!

[31.01.18 09:12:35]

@Alex_Macedo: Te-as vizita mai des, dac-ai scrie mai des! Asa, dau si eu buzna, cand te prind, sa te citesc, iar ecoul e dovada ca AmFost(p)Acolo

Normal ca-mi e pe plac stilul asta destins, relaxat si relaxant.

Tu ce ti-ai cumparat de la... ehm... muzee?

le_maitre
    [31.01.18 10:27:57]

Well... first things first: "I'ma say all the words inside my head"...

Mi te imaginez scriind un review legat de emisiunea "Noră pentru mama" iar lectorul, captivat de expozeu și de scenariul almost SF, să-și dea seama abia la finele lecturii despre ce fu vorba

Acum, revenind la "our sheep", declar contagios și radioactiv scenariul de mai sus, motiv pentru care îl și citii de două ori!

Cum zicea și Trump din dumele lui celebre: "If Hillary can't satisfy her husband, what makes her think she can satisfy America?? ".

Well, I'm more than satisfied after reading now!!!

Closure. Big round of applause.

Curtains!

[31.01.18 11:15:53]

@le_maitre: Translate pliz! Ca io cu ingleza... mai la vale!

pe bune, n-am prins ideea. Dar tu poate-ai scris doar pentru Alex, nu pentru toata lumea. Atunci...scuze ca m-am bagat in discutia voastra!

le_maitre
    [02.02.18 00:40:40]

@Zoazore: Zisei "fix ce-mi trecu prin cap în timpul și post-lectură", îi pentru tătă lumea dar musai și pentru Alex, la final fusei mai mult decât satisfăcut dpdv imagistico-cerebral.

Final. Din nou aplaud. Și mă bucur...

Flaviu
    [02.02.18 09:00:47]

@Alex_Macedo: No, ca fain iti mere, vericule! Tu, nascut muntean, te plimbi prin ''Budapesturi'', si io, ardelean, am ajuns la olinclusivu' bulgaresc...

Numa' de bine!

[02.02.18 14:39:35]

@Zoazore:

Aceeași Zori-de-zi! Zâmbitoare și cu dorința de a citi chestii relaxante. Bravo!... și continuă în acest demers.

Dacă vrei să știi... nu am ajuns la niciun muzeu!

Mulțumesc, Zozo!

[02.02.18 15:06:43]

@le_maitre:

Sincer... m-am tot gândit ce și cum să răspund, bro! Mi s-a dus tot mojo -ul din scrieri. Eh... încerc să-ți răspund...

... Îți dai seama ce ar ieși dintr-un un articol " Noră pentru varanul meu"?? Unii m-ar aproba iar alții, care iubesc emisiunea, la stâlpul infamiei.

Mă bucur că ai citit de două ori... chiar îmi doream o introspecție atentă. Radioactive e o piesă pentru cei ce citesc mai mult decât ascultă, a celor de la Imagine Dragons. Așa că...corectă aserțiunea ta ! ????????????????????

Trump a avut răutatea de a atinge un punct sensibil dar nu înseamnă că... nu a avut... într-un fel dreptate! De fapt în America se poate orice... până și Monica Lewinsky poate deveni Președinte!

Take care, bro,

Thanks so much!

[02.02.18 15:18:16]

@Flaviu:

Vere! Ce ție și cu viața asta... Eu ca bucureșteanul... ehm munteanul, am luat-o perpendicular, trecând munții, pentru a ajunge în celălalt capăt ardelean. Budapesturi ca Budapesturi dar Ardealul nu-l dau pentru nimic în lume!

Aici e plaiul meu !

Hai, să ne fie bine !

[02.02.18 18:27:27]

@Alex_Macedo: Ei, na! Dar muzeele ZARA, MANGO și care-o mai fi fost? Nu se pun? Că nu cred c-a renunțat Faraoana la vizite!

[02.02.18 21:06:18]

@Zoazore:

Muzeele respective.....au fost.... călcate, bineînțeles ! Altele, nu !, ????????????

[02.02.18 21:15:34]

@Alex_Macedo: Păi de-acolo te-ntrebam dac-ai cumpărat și tu un magnețel, ceva ca suvenir de-amintire!

[02.02.18 21:34:17]

@Zoazore:

Crezi că am scăpat? Ce magnețel, ce turbosuflantă... Șifonier, nene!

david
    [07.02.18 10:46:00]

Review impecabil! Din pacate nu scapam de muzeele Zara, Mango etc

[07.02.18 12:09:02]

@david:

Mulțumesc pentru citire și elogiu. Ma onorează!

Din nefericire, mon cher, nu cred ca vom scăpa vreodată de muzeele feminine.

S-auzim de bine.

[01.03.18 22:31:21]

@Alex_Macedo: , , si pentru articol si pentru ecouri, m-am distrat pe cinste.

Felicitari, votat cu mare drag.

[02.03.18 12:34:30]

Mulțumesc, Mishulică!

Mă bucur că te-a distrat și ți-am adus un zâmbet.

Cu drag și eu.

[02.03.18 16:27:25]

@Alex_Macedo: Ce dor mi-e sa mi se spună Mishulica, aici toată lumea îmi spune Mihaela, deși le-ar fi mai ușor Mishu, dar îl las in ceata, e un maltez însă care îmi place cum spune Mihaela ????.

Alex_Macedo, crismis, david, Flaviu, mishu, neimportant, Zoazore

• pagină generată în 0.068158149719238 sec