ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2010
SEP-2009
2 AD. + 1 (7ani) COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Pacat de un hotel frumos

Pentru inceput va spun ca nu sunt deloc fan vacante in Bulgaria.

De altfel daca in vara ma intreba cineva daca vreau sa-mi fac vacanta in Bulgaria, raspunsul era categoric NU.

Totusi la inceputul lui septembrie am hotarat sa mergem la mare in Bulgaria deoarece ofertele last minute pentru Turcia - pe care mizam eu - nu erau pe placul cardului meu iar data de 15 sept trebuia sa ne prinda in tara deci cadea varianta cu masina.

Am gasit repede o oferta de 21 euro/zi/pers. AI la hotel Dolphin in Sf. Constantin si Elena, iar toti din gasca am hotarat ca si daca e doar cazarea merita.

Nu am luat in calcul ca mai sunt si agentii neserioase.

Am sunat agentia, au trimis proforma, platit la banca, asteptat pe mail confirmarea rezervarii cand ne trezim cu un telefon de la agentie ca stiti, ... blabla bla nu mai putem confirma rezervarea, pentru ca hotelul este full in ultimile zile din sejurul d-vs din cauza unui concurs si va putem oferi alt hotel dar normal la un pret mult mai mare.

Dupa ce i-am dat de inteles ca nu ma intereseaza un hotel mai scump, ca la banii aia merg in Turcia cu avionul am ramas intelesi sa-mi confirme pe primele 5 zile din sejur, sa-mi trimita diferenta de bani (pentru 4 camere) inapoi si noi sa ne descurcam la fata locului.

Bineinteles si la faza cu returnatul banilor agentia si-a aratat " seriozitatea " trimitand banii dupa vreo saptamana jumate cand deja eram in Bulgaria.

Ajungem la hotelul Dolphin pe la ora 14, parcam, intram la receptie, dam voucherele si... surpriza... putin jenata de situatie receptionera ne spune ca nu avem rezervare acolo si dupa vreo 2 telefoane ne anunta ca trebuie sa mergem la hotelul Sirius Beach unde avem camere rezervate. Sunam la agentie in tara si pe mobil si pe fix dar normal ca nu ne raspunde nimeni. Pana la urma vorbim cu un mosulica de la agentia partenera bulgara care ne spune ca o sa vina sa vorbim dar sa mergem la Sirius ca e OK.

Lasam nevestele si copiii la Dolphin si mergem sa vedem camerele la Sirius.

Acolo la receptie ne gasete imediat pe o lista si imediat vrea sa ne faca check-in dar noi cerem sa vedem camerele. Vine un baiat cu noi si surpriza placuta camerele erau mai mult decat OK asa ca decidem sa ramanem aici si sa nu ne stricam vacanta.

Acum daca ati reusit sa cititi pana aici si nu v-am plictisit sa va povestesc cate ceva despre Sirius Beach.

Hotelul arata destul de frumos privit de afara iar amplasarea lui pe plaja este un atu in plus. Pacat insa ca servicile oferite sunt la pamant.

CAMERA

Nu este foarte mare dar curata, mocheta pe jos, cu mobilier destul de nou, un pat dublu mare si un fotoliu extensibil, tv, un frigider mic, gol dar bun daca vroiai sa pui ceva la rece, seif care insa era contra cost (7 leva/zi sau 30/saptamana), aer conditionat functionabil.

Baia era foarte curata cu cada si dotata cu tot ce trebuie. Prosoapele se schimbau la 2 zile iar curatenie se facea zilnic.

Aici chiar nu am ce sa reprosez.

PISCINELE SI PLAJA

Piscina exterioara nu era prea mare dar in perioada cand am fost noi a fost cam innorat si nu am folosit-o. Avea si o mica sectiune pentru copii si deasemenea langa piscina era si un bar. Piscina interioara era cu apa termala insa era foarte mica cam 10/3 m.

Plaja deasemenea era mica, intrarea in mare cam abrupta iar sezlongurile se plateau.

Plaja se facea mai bine inspre hotelul Azalia in dreptul unui bar care avea preturi bune si la bauturi si la sezlonguri si umbrele iar plaja este mare...

RESTAURANTELE SI BARURILE

Restaurantul este foarte mic raportat la capacitatea hotelului. Este adevarat ca are si o terasa destul de generoasa dar in periada cand am fost eu am prins vreme cam urata si nu s-a putut folosi vreo 3 zile asa ca mai tot timpul era aglomeratie si de multe ori trebuia sa astepti ca sa gasesti o masa libera.

Mai este un restaurant cu servire a la carte in forma de corabie care este contra cost dar pe care nu l-am incercat deoarece era in permanenta gol si nu am vrut sa riscam.

All inclusive la acest hotel inseamna de fapt 3 mese /zi plus ceva bauturi alcoolice, sucuri, cafea, ceai intre orele 11-23.

In principiu gasesti cate ceva sa-ti astamperi foamea dar sincer am fost dezamagit de calitatea preparatelor. Bine, cum am spus mai sus nu ne asteptam la cine stie ce preparate sofisticate dar totusi nu credeam ca o sa gasesc snitele din soia:)).

Noroc cu restaurantele din statiune care aveau mancare buna si nu prea scumpa.

Barurile erau in numar de 3. Unul mic langa lobby, unul la piscina mai tot timpul inchis si barul de la ultimul etaj « Sky Bar » care avea o panorama extraordinara.

Bauturile erau bulgaresti, majoritatea destul de proaste, inclusiv berea. Noroc cu pustiul de la bar care dupa ce l-am gratulat cu 5 euro incerca sa ne faca diverse cocktaluri care mai atenuau calitatea proasta a bauturilor.

Insa faptul ca doar la ora 10 deschideau barurile si doar de la ora 11 este in regim all inclusive este un mare minus deoarece cafeaua de la restaurant era nebaubila si trebuia sa astepti pana la ora 10 sa poti cumpara un espresso care era bun si acceptabil ca pret.

Tot ca si minus ar fi faptul ca doar la barul de la receptie se putea cumpara cu bani o bautura straina iar acolo fumatul era interzis si trebuia sa faci naveta intre Sky bar si parter daca vroiai ceva mai de calitate.

Dupa ora 24 nu mai este deschis nimic asa ca daca doriti distractii nocturne acest hotel nu este deloc o alegere fericita.

In statiune nu prea ai ce sa faci, este destul de mica dar Varna si Nisipurile de Aur sunt foarte aproape. In Varna mergeam cu masina deoarece gasesti parcare gratis la mall iar in Nisipuri se poate si cu autobuzul 2, 5 leva / pers. sau cu taxiul 10 leva negociat ca sa nu duci grija masinii.

Internetul costa 5 euro/ora dar au fost banii cel mai bine investiti deoarece mi-a permis sa fac rezervare pe booking. com la Grifid Arabella un hotel foarte bun despre care o sa scriu in zilele urmatoare.

In concluzie eu unul as evita acest hotel sau l-as lua in calcul doar pentru cazare.

Iar agentia (...) este clar de evitat. Nu urmaresc decat sa te agate ca si client iar apoi Dumnezeu cu mila.

Trimis de Andox in 27.04.10 13:00:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4019 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andox); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Restaurantele de la Sirius Beach
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

pepsi70ro
    [27.04.10 13:22:45]

Chiar ma gandeam cand voi mai citi ceva marca @Andox. Utile impresiile tale si in acelasi timp binevenite. Imi povestise cineva de un wk. tocmai la acest hotel. A picat la fix! Felicitari, impresii recompensate cu pma!

biancuta
    [27.04.10 13:44:27]

Utile impresiile tale. Cum se poate sa platesti pentru hotelul X si sa fi cazat la hotelul Y? Un vot mare si de la mine!

balasa violeta
    [27.04.10 13:48:29]

Atentie foarte mare la agentii! Am intalnit in Alanya la un hotel 5*ultra all un cuplu tanar care a stat la receptie o zi pana agentia a varsat banii turcilor. Au fost amabili le-au dat de mancare si baut dar nu i-au lasat in resort.

valimi
    [27.04.10 14:09:52]

Cam aiurea, se intampla treburi de-astea cand toate hotelurile din resort au acelasi management.

georgiana
    [27.04.10 15:41:40]

Imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva! Dar fotografiile cu plaja sunt foarte dragute!

Pe cand review-ul despre Ranca?? Grabeste-te... pana mai e de sezon!

Un vot si din Banat!

chelie_d
    [27.04.10 16:11:53]

snitele din soia

tare asta,poate vroiau sa te bage la regim

ancamariagadea*
    [27.04.10 18:43:29]

Chiar te dadusem disparut Daca ar descrie toata lumea hotelurile asa cum ai facut tu, mamaaa, ce bine-ar fi!

In legatura cu patania ta, sincera sa fiu nu ma prea mir. Multe agentii romanesti lasa de dorit in privinta seriozitatii. Am intalnit printre cunoscuti n cazuri in care ba le-a fost schimbat hotelul cand au ajuns la destinatie, ba li s-au returnat banii la care aveau dreptul la Sf. Asteapta. Poate ca ar fi bine pe forum sa povesteasca cat mai multi despre pataniile lor cu agentiile de turism, pentru a se feri potentialii clienti.

Cat despre snitelele din soia, sa stii ca au inceput sa aiba multi amatori. Vad in jurul meu din ce in ce mai multi vegetarieni. Spre exemplu, sora-mea e innebunita dupa ele Dar, daca carnita nu se gasea la masa, ci doar aceste snitele, atunci a fost intr-adevar o mare problema.

Sanziana
    [27.04.10 18:59:39]

bine macar ca ati fost optimisti si ati trecut peste, se vede asta si din descriere. Sunt unele persoane care nu pot sa depaseasca dezamagirea si se duce naibii tot concediul.Frumoasa si amanuntita descriere,un vot

AndoxAUTOR REVIEW
    [27.04.10 19:55:10]

Va multumesc tuturor pentru aprecieri si voturi.

Desi initial nu am vrut sa postez aceste impresii am hotarat ca totusi e bine sa stie lumea de ce sa se fereasca.

Cat despre snitelele de soia probabil au vrut sa ne aminteasca de vremurile de trista amintire nu sa ne bage la regim.

Totusi ca sa fiu cinstit se gasea si carne dar din pacate prost gatita. Noroc ca faceau o pizza buna.

Eu oricum sunt optimist cand merg in vacanta si cu greu poate sa mi-o strice cineva sau ceva, desi la inceput esti putin frustrat ca isi bate joc cineva de banii tai.

[27.04.10 21:16:30]

Amdox, propun ca aceasta melodie sa acompanieze randurile tale insa daca doresti putem schimba!

AndoxAUTOR REVIEW
    [28.04.10 14:00:44]

Este foarte buna webmaster, emotii prin sistem

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [21.06.17 13:08:31]

@dan48

informatii inexacte

Nu ar fi mai util pentru toți și sa detaliați inexactitățile identificate?

Citesc prima data acest articol vechi de șapte opt ani, la vremea când a fost scris eu nu auzisem de AFA, și constat cu surprindere ca este extraordinar de actual.

Am văzut prima data hotelul in 2007 și l-am revăzut cel mai recent de Crăciun in 2016. Schimbările petrecute sunt insesizabile, iar descrierea acestuia este chiar foarte realista, având in plus și o nota de umor????.

balasa violeta, biancuta, georgiana, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂSirius Beach Hotel: