ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2010
AUG-2009
2 AD. + 1 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Bine pentru copii

Incerc sa povestesc experienta mea de la Kaliakra standard pentru a-i face pe cei care doresc sa mearga acolo sa stie clar la ce sa se astepte.

Ca sa incep cu inceputul ar trebui sa precizez ca data de inceput a sejurului a fost 2 august revenirea pe 9, drumul la dus pe varianta clasica giurgiu ruse razgrad shumen varna albena cu o ratacire prin nisipuri pentru ca gps-ul mio c720 nu vede multe din drumurile de acolo si nici statiunea nisipurile de aur.

Drumul lejer, nu cred ca am vazut mai mult de 10 masini pana la Varna, autostrada cam peticita dar fara gropi.

Accesul in statiune cu tichet, invartirea de rigoare, gasit hotel.

Parcarea hotelului destul de inghesuita, noroc cu faptul ca fiind duminica se pleca masiv si am gasit loc din care nu am mai miscat masina.

Am ajuns undeva pe la ora 12 cazarea s a facut la orele 14 dar ni s-au pus bratarile portocalii de la 13 si am facut si o baie pana sa ne cazam...

Cazarea...camera. (703 etaj 7, vedere la piscina)... multe de spus... eu personal usor dezamagit la prima vedere de faptul ca avea o canapea cam jerpelita o cana fierbator antica... mocheta era patata peste tot de parca se batusera cu sos tartar, fructele care ne ne asteptau in farfurie erau cam trecute, televizorul mai mult pureci decat imagine si mai venea si un usor miros din canalizarea de la baie. A turnat ceva camerista, un lichid albastru, la vederea unei hartii de 5 euro si a disparut ca prin farmec mirosul.

Ne am revenit cu cele 2 Ledenika reci care asteptau in frigider si am inceput sa privim marea din balcon balcon, cam micut si in cazul camerei noastre cu ceva gainati de la pasarile care au cuib acolo fapt care a facut sa nu scot nimic la uscat pe durata sejurului.

Mi-a placut ideea ca am avut seif in camera nu mi a placut faptul ca in 2 zile m-am chinuit cu cardul sa intru in camera pana cand mi s-a dat altul.

Masa- din punctul meu de vedere, care nu sunt mare gurmand, ok chiar foarte ok cu un mare minus cafeaua care era o posirca si faptul ca sucurile de mar si piersica ambalate la carton uneori incepeau sa se acreasca si nu le schimbau... in rest multa carne pe alocuri bine spre foarte bine gatita, baconul de dimineata delicios, coada la clatite tinea de nesimtirea unora.

S-a tot scris despre masa asa ca nu o sa insist decat cu faptul ca era imposibil sa nu gasesti ceva bun de mancare pentru copil sau pentru adulti si aici ma refer la toate mesele cu mentiunea ca dulciurile nu sunt cine stie ce, pe pizza care se facea ziua la terasa de langa piscina era bataie, inghetata mai bine nu si ca piersicile care erau foarte bune erau si foarte putine si se topeau ca prin minune.

Unele minusuri de la capitolul masa le leg exclusiv de numarul masiv de turisti romani fara a intra in detalii care ar putea sa i supere pe unii.

Pe terasa vrabiutele ataca in haita asa ca mare atentie la mancarea nesupravegheata.

Bauturi- e un capitol despre care nu se prea scrie mult si ma gandesc ca pe domni i ar putea interesa

In ultra all inclusive intrau si ceva bauturi straine si anume whisky teachers la discretie, jim bean, mai pe sponci, coctailurile decentele (mojito facut cu menta zdrobita... chiar foarte bun. Coniacul nu mi a placut deloc asa ca dupa prima gura am renuntat. ) Vinul imbuteliat servita la masa, marca Sophia, bunut dar nu de exceptie.

Sucurile destul de de slabute ca si concentratie si servite in niste pahare de plastic foarte deformabile, mai bine le beai pe loc decat sa le transporti la plaja, pepsi-ul era decent.

Berea ledenika la halba mie mi-a placut am incercat si alte cateva beri imbuteliate, cumparate din statiune, imi amintesc acum Shumenskaia, Kamenitza (bunute dar nu m-au impresionat).

Contracost au facut si suc de portocale, 5 leva paharul.

Barmanii de la barul din interior mult mai amabili decat cei de la barul de la piscina, acolo si fetele zambeau destul de putin dar una peste alta acceptabil.

Fetele de la barul din interior dar spre plaja... o dulceata iar capuccino-ul facut de ele bun! .

Curatenie in hotel mediu spre bine, eu din experienta din turcia lasam la 2 zile cate 5 leva si se aspira zilnic, se simtea ca au trecut prin camera, au schimbat si lenjeria odata la 3 zile.

Animatia pentru adulti, ceva muzica la piscina cand si cand, mai degraba nu.

Plaja curata, daca nu te trezeai la ora 6 fix adio sezlong in primul rand, veneau jupanii le imbracau in prosoape, agatau o plasa cu 3 papuci si apareau tacticos pe la 11 ca sa stea 30 min la plaja... Ce nu mi a placut a fost faptul ca dupa amiaza la ora 18 te dadeau efectiv jos de pe sezlonguri. Dimineata sezlongurile erau asezate pe randuri dar dupaamiaza nu se mai intelegea nimic din felul in care le tarau si le plimbau si pana la buza marii unii dintre turisti.

Avantajul faptului ca erau multi romani cazati la acest hotel e ca se puteau juca mai bine copiii impreuna pe plaja, se mai comunica, trecea timpul mai usor.

La capitolul copii as comenta animatia care tindea spre 0, penibila, un joc stupid in fiecare seara plimbau bietii copii o caciula de la unul la altul de mi-era si frica sa nu se imbolnaveasca.

Aveau o camaruta amenajata unde erau cateva jucarii, puzzle-uri, intr un colt aproape de la piscina, se puteau cumpara si picta sub indrumarea cuiva figurine diverse.

Locul de joaca pentru copii mici o gluma proasta, apa din piscina pentru copii destul de rece. de asemeni mi s-a parut foarte mare concentratia de clor in apa.

Piscina pentru adulti ok daca stiti sa inotati, eu nu stiu si am facut baie in cea alaturata de la Arabella un pic mai mica, sezlongurile se gasesc la discretie.

Marea- in cele 7 zile cat am stat acolo am avut vreme buna, marea fara mari valuri intr-o singura zi salvamarul striga sa nu se mearga mai mult de 10 15 pasi in apa. La mal sunt niste mici carcaiaci rosiatici care ciupesc, nu cine stie ce dar deranjant, chiar si pentru un adult.

Statiunea dragutica prea linistita si cuminte intr o singura noapte pe 7 august parca a fost un mare mare concert langa barul in forma de vapor din apropiere de kaliakra.

La iesirea din statiune erau si cateva barulete frumoase si cu preturi rezonabile, de la unul am sa incerc sa atasez o fotografie.

Preturile la diferite nimicuri erau mari spre exagerate, noi fiind cu copil am cumparat jucarii, inghetate, vata de zahar si am platit in fiecare seara la locurile de joaca gonflabile parca 6 leva (3 euro) 15 min. Pe strada principala care era exclusiv destinata pentru circulatia pietonala am intalnit o singura masina si anume un jeep cu numere de Bucuresti care incerca sa ne striveasca, aveam nr. intr o agenda dar nu-l mai gasesc, sa-l fac de ras pe bizon.

Drumul de intoarcere spre Silistra unde am traversat cu bac-ul mi s a parut mai pitoresc si mai bun, erau producatori pe marginea drumului si am cumparat piersici uriase la preturi modice.

Ca o concluzie daca ai copii dupa tine merita sa ti petreci un concediu la Kaliakra dar...

-obligatoriu sa ai tot ce ti trebuie ca sa ti faci o cafea buna in camera ori de cate ori vrei o cafea;

- sa poti trece peste ideea ca daca nu esti suficient de rapid nu gasesti nici sezlong la plaja si nici multe fructe la masa;

- daca esti barbat, vei sta la coada de dimineata de la clatite si la cea de dupaamiaza la pizza! ;

- daca mai ai 300-400 de euro si nu ai copii mici nu te muta la superior ci muta-te la kusadasy

Mie unul una peste alta mi-a placut si pentru ca avem piciul inca mic anul asta tot bulgaria dar ne mutam la Sunny Beach.

Trimis de soreno29 in 27.04.10 12:04:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3622 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (soreno29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere spre piscina de la kaliakra si la cea de la Arabella,fotografie facuta din camera 703

presario [27.04.10 13:07:27] »

Soreno- foarte bine scris, clar si la obiect.

Ai un vot.

webmasterXY* [27.04.10 13:09:30] »

Bine ai (re)venit @soreno29 la aproape un an de la postarea ultimelor tale impresii. Nu-i niciodata tarziu pentru a scrie noi impresii din destinatiile de vacanta, aceste impresii sunt chiar foarte utile si destul de complete. Bravo soreno!

ionut73 [27.04.10 14:11:25] »

sincer un rw reusit, bravo si un vot la max...

valimi [27.04.10 14:59:14] »

Bravo, foarte frumos, foarte util review-ul tau, mi-ai adus aminte de baconul de dimineata de la bulgari. Dar si de apa cu miros de cafea.

Ciudat mi se pare ca toata lumea se vaita de jocul de-a prosoapele pe sezlong: eu imi facusem un obicei de a-mi alege sezlongul cel mai impopotonat de langa spiscina si sa il debarasez.

Nimeni nu a venit vreodata la mine sa imi spuna ca e al lui, veneau, luau toalele si se mutau. Mie asa mi se pare normal, daca plecam de la piscina sa fac o baie in mare, doar nu luam prosopul dupa mine, il lasam pe sezlong, il gaseam agatat la umbrela. No problem...

webmaster13 [27.04.10 20:58:18] »

soreno29, am atasat aceasta melodie. daca vrei sa schimbam, suntem aici!

soreno29 [28.04.10 09:01:04] »

Melodia e excelenta.

Ce as vrea sa subliniez e faptul ca in Albena, pentru o familie cu copil mic, kaliakra e cea mai buna alegere.

Micile neajunsuri nu pot umbri marile avantaje

hotel, curat amplasat pe plaja

plaja fina

ultra all inclusive (inca) bun pentru bulgari si l compar cu un 5 stele din antalia unde am fost in 2008.

Asa cum spunea cineva, pentru a vedea viata cu alti ochi: "Duceti-va in concediu nu in inspectie! "

webmasterXY* [28.04.10 09:11:46] »

Micile neajunsuri nu pot umbri marile avantaje

Uite o replica demna de amintit in foarte multe cazuri. Bravo @soreno29!

turist_calatorescu* [18.05.10 21:45:34] »

Ai reusit sa creezi o imagine extrem de obiectiva si modul tau de a vedea lucrurile, ma face sa te trec in lista celor in care pot sa pun baza atunci cand vreau sa ma informez. Votat apasat!

pepsi70ro [18.05.10 21:56:47] »

Sunt de acord cu tine @aurora, eu deja am setat afinitatea turistica la 100%

sbacau [19.05.10 11:51:48] »

sorento, super rw; bine structurat, info utile...

si cu aia cu "mergeti in concediu nu in inspectie..." m-ai dat gata! Sper sa imi permiti sa o folosesc si eu daca am ocazia! :-)

mm, presario, sbacau, soreno29, turist_calatorescu*, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Standard Hotel: