ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2010
ÎNSCRIS: 27.04.10
APR-2010

la PMM* = 38 USD

Sfat

Am fost acolo in perioada 14.04.2010 - 20.04.2010. Am plecat cu ceva peripetii deoarece am decolat cu o zi mai tarziu pt ca respectivei companii aeriene (Koral Blue) ii era ridicata licenta, deci am inceput cu nervi si am terminat cu parere de rau.

Hotelurile acolo, inlusiv King tut sunt cam cu o stea in minus fata de noi, deci Kin tut 4* ar fi cam 3* la noi. Dar nu e deranjant, deoarece hotelul e frumos, mancarea e buna si personalul e ok. Toti vorbesc engleza, rusa si cateva alte limbi. Ce nu mi-a placut, hotelul plin de rusi care merg acolo cu jumatate din banii pe care ii platim noi deoarece Egiptul are ceva datorii fata de statul rus. Cine merge acolo sa se pregateasca deoarece atatia rusi la un loc nu am vazut niciodata si din acest motiv, ei se simt ca la ei acasa acolo deci s-ar putea sa aiba un comportament putin deranjant dar sunt civilizati.

In camerele hotelului se face curatenie in fiecare zi si cameristul (da, cameristul, nu va asteptati sa vedeti femei care lucreaza acolo) asteapta bacsis ca toti de acolo de altfel si daca nu i-am dat, intr-o zi nu mi-a facut curat in camera.

Mancarea si sucurile (ieftinituri) sunt multe (Atentie, fresh-urile din restaurant sunt pe bani) si nu aveti nevoie sa cumparati nimic de acest gen, pana si in camera se pune in fiecare zi o sticla de 600 ml apa plata, deoarece apa de la robinet nici nu e vorba sa fie bauta, nu e buna nici macar pt spalat pe dinti.

Eu va scriu acum mai multe deoarece si eu am cautat informatiile astea inainte sa plec si nu am gasit. Ce sa va duceti cu voi: haine de caldura, costum de baie si ce aveti nevoie pt toaleta zilnica. In rest nu trebuie nimic, e plin de farmacii si magazine, gasiti orice.

Prosoape aveti destule in camera de hotel si pt prosopul de plaja primiti o cartela la cazare cu care va luati prosopul de pe plaja.

Regula de baza: in orice magazin se negociaza la sange. Intotdeauna trebuie sa platiti maxim 35-40 % din pretul care vi-l spun ei initial. Foarte multe lucruri sunt Made in China sau sunt facute din gips, nicidecum din bazalt (ma refer la statuete), deci daca sunt usoare... Bacsis lasati cat vreti (la camerist, hamal, la soferi cand mergeti in excursie), dar de obicei se lasa 5 Lire egiptene (1 dolar) si avand in vedere ca salarul lor mediu e de 60 de dolari pe luna, 1 dolar bacsis e suficient. Lire sa schimbati f putine, doar pt bacsisuri pt ca nu le puteti schimba inapoi in euro sau dolari si nu o sa le puteti scoate din Egipt si in plus oriunde se poate plati si in euro sau dolari, mai bine in dolari. O sa vedeti ca platesti in euro sau dolari si iti dau rest lire sau invers, daca nu au. Cursul de acolo e cam asa: 1$= 5 lire si 1 euro=7, 5 lire. Sa va numarati tot timpul banii si oriunde deoarece au tendinta de a mai si fura cand dau rest.

Cand ajungeti acolo, sa nu va speriati. Mie in prima zi imi venea sa plang cand am vazut saracia si oamenii de acolo si imi era frica sa ies pe strada dar ti se schimba parerea. Lasati-va sa descoperiti locul si oamenii cum sunt ei de fapt. Pericol nu e pe strada in nici un caz, chiar daca toate masinile claxoneaza pe toate femeile. Taxiuri se gasesc oriunde, circula tot timpul si te claxoneaza ca sa vezi ca e liber. Se plimba zi noapte deoarece e f ieftina benzina la ei si nu au ceasuri asa ca... pretul se negociaza. Sunt si microbuze care circula in localitate dar nu indicat deoarece sunt pt localnici si nu au statii fixe. Oricum, cu 2 euro te duci dintr-o parte in alta a statiunii.

Daca vreti sa mergeti in excursii la Luxor si/sau Cairo, nu va speriati de vanzatorii de pe strada pt ca sunt mai rai ca tiganii si se leaga de tine si nu te lasa sa pleci pana nu cumperi ceva de la ei asa ca sfatul meu, daca nu vreti sa va legati la cap, treceti printre ei fara sa va uitati la ei, nu va opriti nici o secunda, spuneti o data scurt si apasat, LA, shukran (NU, multumesc) si treceti mai departe si aveti grija la genti. Pt fumatori, tigarile sunt foarte ieftine, adica: un cartus LM albastru (mult mai bun decat la noi) costa 65 de lire (maxim 70-75) si se gasesc la baietii care au magazinare cu chilipiruri. Majoritatea, chiar daca nu au in magazin ce va doriti, dau un telefon si va rezolva, asa mi-am luat eu tigari. O sa gasiti si tigari cu 2-3 euro pachetul dar nu luati, sunt scumpe. 65 de lire ar veni cam 40 de lei (un cartus). Dar sa aveti 1-2 pachete la voi pana gasiti sursa de tigari. Cand va intoarceti, va puteti scoate de acolo tigari dar in tara nu e voie sa bagati mai mult de 2 pachete de tigari, dar au fost care au intrat si cu un cartus, impartite pachetele in mai multe genti.

Vestimentatia femeilor nu conteaza acolo, doar daca vreti sa mergeti la moschei sau ceva de genu, atunci ar fi mai bine sa va fie acoperiti umerii, pieptul si picioarele.

In Hurghada temperatura e perfecta deoarece e la mare, in Cairo e mai cald si in Luxor e groaznic de cald, deci multa apa si capul acoperit. Va sfatuiesc sa mergeti la Luxor si Cairo, sunt lucruri care va uimesc si trebuie vazute o data in viata si pt aventurosi Safari Discovery ii suuuuper (acolo trebuie neaparat o esarfa pt cap si fata si ochelari de soare). Se mai fac scufundari si plimbari cu submarin, interesant.

Pe avion, camera si alte aparaturi importante trebuie tinute in bagajul de mana deoarece am vazut cum se manipuleaza bagajele mari si nu e sigur ca ajung intregi la destinatie. Nu va lasati bani si alte lucruri de valoare in camera hotelului deoarece hotelul nu raspunde pt eventuala disparitie a lor. Va mai trebuie multa lotiune de plaja deoarece acolo soarele rasare la 5 dim si pe la 7 deja arde, credeti-ma, sunt patita.

Sa nu va speriati de nivelul de securitate din hoteluri sau de la intrarile si iesirile din orase. Eu chiar m-am simtit mult mai in siguranta. Nu incercati sa iesiti fara ghizi din localitate ca nu o sa reusiti, deoarece sunt bariere cum am mai spus la toate iesirile si intrarile din localitati. O sa vedeti ca poza presedintelui e peste tot si il ilustreaza la o varsta frumoasa, mai exact la varsta de 50-55 de ani si avand in vedere ca acum are cam 80, cred ca mai stim noi pe cineva care a facut la fel. Pt fete, cumparati-va de aici tampoane pt ca acolo nu prea gasiti si daca gasiti, numai niste scutece imense. Pe avion eu m-am prostit si cand am plecat de aici si cand am plecat de acolo. De aici mi-am aruncat bricheta in aeroport stiind ca nu e voie cu ea pe avion si toti au trecut cu ea, doar eu m-am trezit acolo fara bricheta si cand am plecat de acolo mi-am aruncat apa si restul toti au ramas cu apa si mancare in avion. Dar nu a fost problema deoarece (cel putin la Koral Blue) ne-au dat mancare si bauturi si incolo si incoace. Care mergeti prima data cu avionul, sa nu va sperie turbulentele si golurile de aer. E super cu avionul.

Am uitat sa va spun ca sunt foarte hospitalieri, in magazine va invita sa luati loc si sa serviti un ceai; daca doriti puteti, nu e nici un pericol, nu va drogheaza sau chestii de genul asta.

Sa va povestesc de excursii: la Luxor se viziteaza Valea Regilor, templul lui Hatchepshut, colosii lui Memnon, templul din Karnak (super), un atelier de alabastru si un atelier de confectionare a papirusului. La Cairo, piramidele, Sphinxul, o parfumerie si Muzeul de egiptologie (suuuuuper). In valea regilor si in muzeul de egiptologie nu se filmeaza si nu se fotografiaza, in rest, liber. La mormantul lui Tutankamon nu are rost sa platiti ca sa intrati ca nu vedeti nimic din ce nu vedeti in celelalte. La muzeu puteti plati sa intrati in camera mumiilor dar daca nu vreti, puteti intra in camera mumiilor animale. In marea piramida nu se filmeaza si fotografiaza, iar nu se merita sa platiti sa intrati pt ca vedeti exact acelasi lucru ca in unul din micutele morminte unde dati 5 lire la paznic si intrati cu toata aparatura. Unde nu aveti voie cu aparatele si camerele, lasati-le la autocar deoarece daca intrati cu ele inauntru, vi le confisca si nu e sigur ca le mai gasiti la iesire.

V-as mai spune multe dar deja am exagerat, deci in concluzie, respecati oamenii, religia si cutumele si o sa fiti respectat la fel si daca puteti sa nu imbinati oamenii si traiul lor de acolo cu excursia voastra o sa va simtit foarte bine. Si fetelor,imi pare rau sa va spun dar majoritate barbatilor de acolo care se dau la voi si va magulesc,o fac pt a obtine viza in Europa, deci sorry.

Vacanta si distractie placute

Trimis de oanadru in 27.04.10 11:06:03

VIZUALIZĂRI: 6038 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oanadru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 USD pe cameră

valimi
    [27.04.10 11:23:29]

Foarte amanuntita descrierea ta (chiar prea amnauntita, pe alocuri). De mare folos pentru cine viziteaza Egiptul, dar prea putine amanunte legate de hotel, poate mei revii.

Puncte de la mine.

[27.04.10 11:28:12]

frumos, util si foarte placut "citirii" review, multumiri oanadru

[27.04.10 11:34:13]

Hotelul e frumos dar cum am mai zis e cam de 3 * la noi. Are 5 etaje si 500 si ceva de camere. Pe acoperis e jacuzzi si sauna parca.

Angajatii sunt educati, cum sunt peste tot cei care lucra la patron. Are restaurantul Cleopatra unde se serveste masa si bar lobby unde sunt bauturi.

Hotelul are plaja proprie cu sezlonguri si umbrele.

Au multi angajati si pt animatie. Se face stretching dimineta la 10:30 pe plaja, au aimatie pt copii, pt maturi dansuri, darts, volei pe plaja.

Hotelul e situat spre parte veche a orasului, deci e putin mai uratica zona dar nu e departe de centrul turistic, asa ca... A, si au 2 maimute in curtea hotelului

Sunt 2 piscine, una mai mare si una mica. Le curatau des dar nu am vazut pe nimeni sa faca baie in piscina cat am stat acolo, ar fi si o tampenie cu marea langa tine.

Apa e super in mare, e curata, inoata pestii pe langa tine, doar ca e o portiune mica cu nisip, in rest iti trebuie papuci speciali deoarece sunt multe pietre.

Altceva nu stiu ce sa mai zic, intreaba-ma

[27.04.10 11:36:51]

Da mersi webmaster-ule

[27.04.10 11:40:38]

Nu stiu daca e prea amununtita descrierea pe alocuri. Eu am scris multe lucruri pe care nu le stiam si m-ar fi ajutat sa le stiu si dau sfaturi care cred ca ajuta pe altii. Am plecat,la revedere

webmasterXY*
    [27.04.10 14:01:31]

bun venit, oanadru! te-ai descurta excelent cu review-ul. bravo! sunt convins ca sfaturile tale vor fi gasite foarte utile de catre multi cititori. Te asteptam si cu alte impresii.

valimi
    [27.04.10 14:12:41]

Multam de completari, foarte expeditiva esti, bravo.

Puncte si la ecou.

Cris
    [27.04.10 14:18:34]

Mie nu mi s-a parut ca ai exagerat deloc, a fost o placere sa citesc ce ai scris si mi se par foarte utile sfaturile tale.

[27.04.10 21:04:14]

oanadru, am atasat aceasta melodie impresiilor tale insa putem schimba!

Andox
    [27.04.10 21:16:22]

Si mie mi-a placut cum ai povestit iar sfaturile tale sunt foarte utile pentru cineva care nu a fost niciodata in Egipt.

Felicitari , ai si votul meu.

Poti sa ne pui si niste poze de la hotel?

paula mirela
    [29.04.10 19:47:21]

daca a fost cineva in egipt la un hotel de 3 stele si imi poate da impresii!! (am tot fost sfatuita sa nu incerc!)

va multumesc!

[14.05.10 20:23:59]

Da mersi si pt voturi, m-au ajutat si mersi webmaster pt melodie, ma simt flatata.

[22.06.10 16:23:15]

Buna,

As vrea sa te intreb... referitor la bagajul de mana atunci cand ai calatorit cu avionul, este permis sa ai ca bagaj de mana farduri, creme pentru intretinere personala etc... unele persoane zic ca este permis sa iei cu tine astfel de lucruri in poseta altele ca nu este permis... si ca trebuie puse in pungi resigilabile ceva de genul. Ma poti lamuri cum a fost in cazul tau? Sau daca ai avut probleme cum ar fi ratacirea bagajului de la cala.

Cam peste o luna plec si eu in concediu la acelasi hotel, sper sa fie placut.

Plec cu ceva ganduri de cumparaturi ca orice femeie, sunt prin apropiere magazine cu bijuterii... parfumerii sau e nevoie sa merg la Cairo si sa-mi iau de acolo cate ceva?

Si mai ziceai tu ca este nevoie de incaltaminte speciala pentru a intra in apa, de unde o pot achizitiona si cam care ar fi pretul acesteia? !

[22.06.10 16:34:11]

Buna. In bagajul de mana in mod normal nu ai voie sa pui baterii si recipiente mai mari de 100 ml si si acelea trebuie puse in punga cu fermoar. Asa am crezut si eu si mi-am aruncat apa inainte sa fac chek-in-ul dar celalti din grup au trecut cu mancare si apa, nu au avut nici o problema. Totusi eu zic sa pui lucrurile mai importante (farduri etc) in bagajul mare si doar apa in bagajul de mana ca nu se stie niciodata cat de zelosi sunt si s-ar putea sa trebuiasca sa le lasi in aeroport. Dar nu iti face probleme, se dau mancare, suc, apa si cafea pe avion Camere foto si video neaparat in bagajul de mana.

Nu am avut nicio problema cu bagajul din cala. Ne-am speriat putin cand am ajuns si nu ne venea bagajul dar vin greu ca sunt multe si cativa oameni nu si le ridica la timp si-atunci tot alea vin pana si le iau toti, deci rabdare (daca nu ai norocul sa iti fie printre primele).

In legatura cu cumparaturile, ai unde sa mergi la shopping. Cum iesi din hotel, cu fata spre strada, daca mergi in dreapta e centrul vechi si nu iti indic sa mergi ca nu gasesti nimic, iar in stanga e centrul nou. E un pic de mers, dar exista taxiuri si e de ajuns sa ridici o mana cand iesi din hotel si te ia. La pret te intelegi cu ei.

Da, e nevoie de incaltaminte speciala daca doresti sa iti iei. Gasesti la tarabele de pe langa hotel. Nu imi mai aduc aminte pretul. Adresa mea de mail e anamariadru [at] yahoo.com, daca doresti sa imi scrii sa ma mai intrebi ceva, orice.

[22.06.10 16:46:04]

Multumesc pentru sfaturi, probabil voi mai avea ceva nelemuriri si am sa te intreb. Sper sa nu mi se rataceasca bagajul de la cala sunt multi "norocosi" care au avut experienta asta neplacuta si-au pus in bagaj toate cele necesare unei excursii si cand sa ridice bagajul... ia-l de unde nu-i... care l-au gasit dupa cateva zile... care dupa ce s-au intors... de asta imi este putin teama.

O zi buna, mai vorbim.

[28.06.10 15:44:10]

Buna!

Tot eu....

Spune-mi te rog, daca vreau sa schimb euro si dolari in lire, acolo unde gasesc cel mai bun schimb?

Gasesc case de schimb valutar convenabile in apropierea hotelului sau trebuie sa merg in oras pentru un schimb cat mai bun?! Ce imi recomanzi?

[28.06.10 17:04:48]

Bani poti sa schimbi oriunde, inclusiv la hotel dar nu te sfatuiesc. La hotel se schimba asa, pe sub masa. Exista in oras case de schimb valutar, unde e cel mai bine sa schimbi. Dar nu o sa-ti trebuiasca neaparat lire, doar ca sa ai mai marunt pt bacsisuri eventual. Peste tot se poate plati si in euro si dolari.

[28.06.10 17:06:39]

Am uitat sa zic de ce nu e bine sa schimbi in hotel. Pt ca iti vand lire mai scump decat in casele de schimb.

mary-criss
    [02.08.10 20:21:06]

cum fac sa vorbesc si eu cu tine anamaria? ca vreau mai multe detalii de la hotelul king tut din hurghanda... daca mai intri pe acest forum te rog sa ma contactezi imediat. pe adresa de mail... mary_criss17--@--yahoo. com

HUBABUBALADUEL
    [07.12.10 23:18:26]

una din cele mai realiste pareri

costin1968
    [08.12.10 20:16:19]

Felicitari pentru Review... si pentru ca esti mandra de pasaportul tau romanesc si european, nu l-o furat egiptenii... Nu, pe bune, calitatea asta o au, stai linistita, egiptenii, arabii in general, nu fura, unde vezi, la arabi, ciungi pe strada, ee! acolo e cartierul de hoti si trebuie sa fugi, in rest, nu.

[08.12.10 20:26:09]

mersi pt commenturi

chelie_d, costin1968, HUBABUBALADUEL, mary-criss, miozotis, oanadru, paula mirela, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂKing Tut Aqua Park Beach Resort: