ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2018
DIN: Gura Humorului [SV]
ÎNSCRIS: 03.09.12
OCT-2017

In vizita la mormatul lui Seti I

Mi-am dorit foarte mult in 2017 sa ajung in Valea regilor, in Egipt.

Astfel am cumparat un sejur in Hurghada la Resort Sunny day el palacio, iar de acolo, cu ajutorul ghidului din partea agentiei, pe nume Saladin, care stia romaneste, am achizitionat o excursie optionala la Complexul Luxor.

Am platit doar 140 de dolari pentru ca Saladin ne-a fact o reducere de 40 de dolari, fiind clienti cunoscuti (ne-am mai intilnit cu el in 2015 in Sharm el Sheick).

Organizarea a fost grozava!

Am plecat la 4 dimineata de la hotel cu un bus, dupa ce, cu o jumatate de ora inainte am fost sunati de la receptie pentru a ne trezi, iar de la receptie am primit micul dejun la pachet, totul a fost aranjat de catre agentie, fara sa vorbim noi in prealabil.

Busul ne-a transporat pina la Royal lagoons aqua park resort Hurghada de unde am urcat intr-un autocar mare, care a mai colectat de pe traseu alti turisti, pina a fost plin, dupa care ne-am indreptat spre Safaga, unde se afla punctul de control, iar la ora 06.00 s-a deschis drumul spre Luxor.

In total in convoi sa fi fost vreo 7 autocare cu turisti rusi, niponi, nemti, dar cu romani doar unul singur.

Nu am fost insotiti de politia turistica, asa cum ne-am asteptat...

Ghidul nostru a fost Saladin, care pe traseu ne-a facut o prezentare frumoasa a istoriei Egiptului, a geografiei si a politicii din prezent...

Prima oprire a fost in Valea regilor.

Autocarul ne-a lasat intr-un loc, de unde am plecat mai departe cu tractorase cu vagonete pina la intrarea in Valea regilor.

Inainte cu vreo luna de a pleca din tara m-am interesat care e cel mai spectaculos mormant din Vale, afland ca acesta este cel al lui Seti I, tatal lui Ramses al II-lea.

Cand l-am intrebat pe Saladin ce morminte sunt deschise pentru vizionare, a mentionat cateva a lui Ramses, cel al lui Tut, dar din pacate a zis ca Seti e inchis pentru public.

In costul excursiei a intrat vizitarea a trei morminte respectiv a lui Ramses al patrulea, Ramses al noulea si Merneptah.

Eram la bilete la ghiseu, am cumparat pentru Tut separat, si i-am zis lui Saladin, totusi sa intrebe de mormantul lui Seti, si acesta a intrebat, nu mare fiind surprinderea si pentru el cand i s-a raspuns ca e deschis pentru public, dar cu plata.

Extrem de bucuroasa, am mai platit 140 de dolari pentru doua bilete la Seti, si intrucat ghidul ne-a zis sa ne grabim, avand in total doar 45 de minute pentru Valea regilor, ne-am grabit sa vizitam acest mormat intii.

De acasa am listat o harta cu mormintele din Vale pentru a ne descurca mai usor, asa incat nu ne-a fost greu sa-l gasim, oricum sunt indicatoare de orientare si in Vale.

La intrare erau doi paznici care s-au bucurat foarte mult ca cineva vine si la ei, chiar unul ne-a insotit in mormant oferindu-ne informatii in limba engleza.

Intradevar a fost o experienta unica in viata, recomand tuturor celor pasionati de istorie si arta, sa viziteze acest mormant splendid...

Mormantul are peste 100 de m lungime, trei coridoare, scari descendente, 5 sali cu pilastri pictati, un put ritualic, o anticamera, camera funerara, care are un tavan spectaculos de inalt, cat o biserica (mi-e greu sa-mi imaginez cum au putut sapa in piatra asa ceva) si foarte frumos pictat, in jur pereti cu hieroglife sculpate in bazorelief si minunate picturi.

Intrarea in mormant se face pe niste scari de acces destul de abrupte care conduc la primul coridor, de o parte si de alta fiind pereti pictati, dupa care urmeaza din nou scari ce duc la al doilea coridor, unde sunt pictate scene din Cartea lui Amduat, urmeaza putul ritualic pe care e un mic pod, de o parte si de alta fiind un gol de vreo cinci m adincime.

Mormantul continua cu Sala celor patru pilastri, minunat pictati, cu desene care il reprezinta pe faraon in fata unor divinitati care il imbratiseaza precum Osiris, Thot si Ptah-Sokar.

Din aceasta sala se intra in dreapta in sala desenelor cu doi pilastri care nu a mai fost terminata fiind facute doar schite...

Tot din Sala celor patru pilastri pornesc scarile ce duc in partea inferioara a mormantului, respectiv se ajunge in al treilea coridor, urmat iar de scari, anticamera, Sala mare in care se afla 6 pilastri, de acolo, in stanga am intrat intr-o mica incapere frumos pictata care avea o bariera, dar paznicul a deschis-o pentru noi, din sala mare se ajunge in camera funerara in care se afla sarcofagul.

Sarcofagul in prezent se afla la muzeul din Londra, iar mumia se afla la muzeul din Cairo.

Din camera funerara in stinga se mai afla o incapere doar cu doi pilasti.

Camera funerara continua cu o sala cu patru pilatri pe care nu am mai putut-o vizita intrucat tavanul a suferit prabusiri, motiv pentru care mormantul a fost mai mult timp inchis publicului.

Din pacate nu am putut filma si nici face poze, aparatul de filmat fiindu-mi oprit la intrarea in Vale, poate ca as fi putut face niste fotografii cu telefonul mobil contra unui bacsis consistent pentru paznici, dar nu mi-a trecut prin cap in acel moment, fiind prea tulburata de uimitorul mormant... Oicum cei interesati pot gasi pe net imagini cu mormantul, poate chiar si documentare istorice.

La iesire cel care ne-a insotit a intins mana cersind bani pentru serviciul prestat, asa ca i-am dat 10 dolari drept multumire.

Ulterior am aflat ca am fi putut vizita mormantul daca le-am fi dat vreo 60 de dolari direct paznicilor, dar e riscant, nu stii ce se poate intimpla...

In continuare, intrucat zabovisem cam mult timp cu vizionarea mormantului lui Seti I, am vizitat in mare graba mormantul lui Tut, care e foarte mic si oarecum dezamagitor fata de ce vazusem anterior, si timpul ne-a mai permis sa mai vedem 2 morminte a lui Ramses, in mare fuga.

Vizita a continuat cu templul Reginei Hatsepsut, o fabrica de alabastru, dupa care am luat pranzul gratuit la un restaurant, iar de acolo am pornit cu doua ambcatiuni pe Nil, traversand pe malul celalalalt, unde am vizitat Templul de la Karnak, cel de la Luxor vazandu-l doar din autocar in trecere.

Inainte de plecare, am mai vizitat o fabrica de papirusuri cu preturi uriase, unde ne-am ales doar cu un ceai rece binevenit, dupa arsita indurata afara...

Mai fusesem anterior in 2005 intr-un circuit in Egipt, dar fata de atunci, acum templele mi s-au parut mai mici si mai pustii...

Am plecat cu autocarul in jurul orei 16.30 si am ajuns la hotel in jur de 21.30.

Recomand acesta excursie optionala cu mare drag!

Trimis de elenaadina in 26.01.18 11:07:38
Validat / Publicat: 26.01.18 12:54:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 5798 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 fericita cu biletele in mana in drum spre Vale
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 23 voturi)

[27.01.18 11:27:13]

coloana sonoră ataşată se poate şterge sau schimba!

soacramea13
[27.01.18 21:25:57]

@elenaadina: super!!!

[29.01.18 19:11:24]

@soacramea13: Multumesc!

[10.02.18 12:16:58]

Buna ziua! Stiu ca nu ma incadrez in topicul discutiilor. Urmeaza sa plec si eu in Hurgada in luna mai. Ce imi puteti spune legat de situatia conflictuala de acolo? Apropiatii ma tot bombardeaza cu atentatele de acolo... etc. Multumesc!

soacramea13
[11.02.18 14:09:38]

@Florenta90: in luna iulie 2017 situatia era ok in Hurghanda. In luna noiembrie la inceput cativa prieteni au fost pe cont propriu in Sinai - totul ok

didiursuletz
[24.03.18 18:47:46]

Se pot face fotografii in interiorul mormintelor? am vazut pe internet ca arata spectaculos toate. Nici daca le dai bacsisi? Cum a fost experienta la Resort Sunny Day el Palacio? Eu voi pleca in mai si voi sta tot acolo.

[26.03.18 13:05:09]

@didiursuletz:

S-ar putea face poze cu telefonul, dar e destul de riscant, daca ar fi cu acordul paznicilor, ar putea cere o suma foarte mare, fara acordul lor daca te prind sigur vei plati o amenda si mai mare...

La Resort Sunny Day el Palacio e destul de OK daca nu esti pretentios, mancarea nu e ca la turci, nici cazarea, pestisorii in apa sunt multi si colorati, dar trebuie sa le dai de mancare paine ca sa iasa dintre corali, altfel sunt speriosi... am vazut si pisica de mare si sepie... chiar pe linga picioarele noastre, ce m-a deranjat foarte tare a fost vantul puternic, doar in doua zile nu a batut vantul pe plaja, in rest, chiar daca erau 34 de grade, vantul facea sa para ca sunt 20, dupa amiaza era chiar frig, soarele apunea in jur de 17.00. Poate am sa scriu un review pana plecati... sa cereti camera cu vedere la mare, nu la golful interior, la receptie in hol, internetul merge foarte slab si e foarte rece de la aerul conditionat...

Cam la 200 de m de hotel este Cleopatra bazar, vis a vis de Arabella Azur resort, cu preturi fixe, dar foate bune...

[26.03.18 13:07:24]

@Florenta90:

Intr-o dupa amiaza, cand ma aflam in balconul camerei de la hotel a trecut pe deaspupra hotelului, la mica distant, a o escadrlla de miguri, in formatie de atac, a produs un asemenea zgomot ca am crezut ca fac infarct.

[26.03.18 14:52:07]

@elenaadina: ???? ce o fi o fi. Plec cu gandul la frumusetile de acolo. MS oricum. O zi frumoasa!

[27.03.18 08:49:31]

@Florenta90:

O sa fie totul foarte bine!!!

Si noi vrem anul acesta sa mergem din nou ori in Hurghada ori in Sharm, cu totala incredere ca nu ni se va intimpla nimic rau!

Vacanta frumoasa!

[27.03.18 09:50:10]

@elenaadina: multumesc!!! Noi vom pleca pe 20 mai, revin cu informatii ???? vacanta placuta si dvs

didiursuletz, elenaadina, Florenta90, soacramea13
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: